arama

Zekice ve Patlayacak İş Fikirleri

iş fikirleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için birbirinden yüksek potansiyel içeren patlayacak iş fikirleri ve zekice iş fikirleri ile ne iş yapabilirim sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Her türden sermaye düzeyi için hazırlanan rehberimiz aracılığıyla çok sayıda farklı kategori ve sektörde değerlendirilebilecek çok iyi para kazanma potansiyeli içeren 81 iş fikri yer almaktadır.

Özellikle yeni iş fikirleri özelinde araştırma gerçekleştiren girişimciler için ne iş yapabilirim sorusunun en iyi yanıtları rehberimizde bulunuyor!

Kendi girişimcilik yeteneklerinizi kullanarak sizin için en iyi iş fikrini belirlemeniz gerekmektedir. İlgili rehberdeki iş fikirlerinin hangisinin size uygun olduğunu belirlemek için sermaye düzeyinizi ve tecrübe ile deneyiminizi kullanabilirsiniz.

2024 yılı itibarıyla en yüksek para kazanma potansiyeli taşıyan 81 iş fikri:

İÇİNDEKİLER

1. ORGANİK TARIM

organik tarım

2023 yılı itibarıyla yapılabilecek en iş fikirlerinden biri de organik tarımdır. Özellikle sağlık endişelerinin hızla arttığı bir ortamda yapılabilecek bir iş fikri arayanlar için organik tarım alanında faaliyet başlatılabilir.

Sektöre giriş yapmak için ortalama 140.000 TL’lik yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu iş fikri ile ilgilenen girişimciler Organik Tarım rehberinden ek bilgi alabilir.

2. OTOPARK AÇMAK

otopark

Otoparklar son dönemde ciddi düzeyde gelir potansiyeli taşımaya başladı. Özellikle büyük şehirlerde yer alan otopark ücretleri son 2 yılda yüzde 400’ten fazla artış kaydetti. Ayrıca araç sayısının hızla arttığı bir ortamda otopark hizmetlerine olan talep de önemli düzeyde artış gösteriyor.

Her iki veri birleştirildiği taktirde otopark açmak ne iş yapabilirim diyen girişimciler için oldukça yüksek potansiyel taşıyor.

3. FOTOKOPİ DÜKKANI

fotokopi

Türkiye’de kağıt fiyatlarının son 3 yılda yüzde 420 arttığı bir ortamda kitap sektörü ciddi düzeyde yara aldı. 2023 yılı itibarıyla kitap fiyatları son tüketici için erişilebilir düzeyin üzerine çıktı. Bu sebeple fotokopi dükkanları öğrenci gibi kitap erişim talebi yüksek olan kişiler için önemli bir ihtiyacı karşılamaya başladı.

Düşük sermayeli olarak yüksek kar sağlayan bir iş fikri arayanlar için fotokopi dükkanı açmak önemli potansiyel sağlamaktadır. Üstelik sektöre giriş için ciddi düzeyde deneyim ve tecrübeye de ihtiyaç duyulmuyor.

Sektöre giriş yapmak isteyenler için el kitabı niteliğindeki rehbere Fotokopi Dükkanı açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

4. VEGAN RESTORANI

vegan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayvansal gıdalara yönelik olumsuz bir bakış açısına sahip insanların sayısı artıyor. Bu insanlara yönelik bir vegan restoranı hizmeti başlatılabilir. Pazar payı olarak sorun yaşamamak için ilk etapta büyükşehirler için önerilmektedir.

Farklı bir iş fikri arayanlar için ilgi çekici bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

5. YOGA MERKEZİ

yoga

Tüm dünyada gittikçe daha popüler bir spor/kültür/yaşam formu olmaya başlayan Yoga, birkaç yıl öncesine göre bile ülkemizde trend kaybetti. Ancak genel trendin artmasıyla birlikte yeniden Yoga merkezlerine yönelik işletmelerde iş hacmi bekleniyor. Bir yoga merkezi açarak zekice ve değişik bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Üstelik bir danışman dışında çok az şeye ihtiyacınız var.

6. BUNGALOV

bungalov

Tam bir tatil ülkesi olan Türkiye’de büyük bir otel veya pansiyon açarak bu potansiyelden pay alamayan girişimciler için daha düşük sermayeler gerektiren bir bungalov ev kurma şansı bulunmaktadır. Ortalama olarak 100 bin liraya kolaylıkla mal edilebilen bungalov evler için haftalık tatil bedeli ise 2-3 bin liranın üzerinde bulunuyor.

7. SAĞLIK UYGULAMALARI

cep telefonu

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarına yönelik uygulama pazarı, son 10 yılın en zekice fikirlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye dışındaki birçok ülkede ise yerel dillere ve kültürlere uygun sağlık uygulamaları bulmak mümkün iken, Türkiye’de benzer uygulamalara rastlamak pek mümkün değil. Sağlık ölçümleri yapabilen, stresi azaltabilen veya çeşitli fitness/spor önerilerinde bulunan bir sağlık uygulaması yaparak potansiyeli hızla yükselen bir sektöre giriş yapabilirsiniz.

8. ORGANİK HAYVAN YEMİ

hayvan yem

İnsanlar sağlığına dikkat ederken aynı zamanda evlerindeki hayvanlarının da sağlığını önemsiyor. Bu durumda son yıllarda organik ve doğal olarak adlandırılan hayvan yemlerine yönelik satışlarda önemli hacim artışı yaşanıyor. Genellikle yurt dışına ait olan markalar tarafından market raflarında yer alan organik hayvan yemlerine yönelik yerli bir marka ortaya çıkartabilirsiniz. Değişik bir iş fikri arayanlar için önemli bir fikir olarak öne çıkıyor.

9. UZAKTAN EĞİTİM

uzaktan eğitim

Zekice bir iş fikri arayanlar için önerilerimizden biri de uzaktan eğitim seçenekleridir. Çocuklara kendi evlerinde, boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla ebeveynler tarafından son yıllarda uzaktan eğitim seçenekleri değerlendirilmektedir. Siz de belirli bir veya birkaç konuda uzaktan eğitim kursları düzenleyebilirsiniz. Çok az sermaye gerektiren bu zekice iş fikri, sizi kısa sürede önemli bir gelire sahip kılabilir. Tek yapmanız gereken alanınızda gerçekten iyi olmak.

10. KAYIK KİRALAMA

kayık

Bir gemi veya lüks bir deniz taşıtı kiralama veya satın alma şansına her insan sahip değil. Ancak çok fazla insan denizde ailesiyle keyifli birkaç saat geçirmek istiyor. Bir deniz taşıtına sahip olamayan bu insanlara yönelik bir kayık kiralama hizmeti sağlanabilir. Büyük göllerde ve denizlerde bu hizmet için kolaylıkla müşteri bulabilirsiniz.

11. YERİNDE ARAÇ YIKAMA

araç yıkama

ABD ve Avrupa’da araç yıkama işletmelerinin çoğu, araçların bulundukları noktalarda veriliyor. Siz de seyyar olarak adlandırılabilecek bir yerinde araç yıkama hizmeti sağlayabilirsiniz. Böylelikle araç sahipleri, araçlarını yıkamak için vakit harcamak yerine; doğrudan konutlarında veya işletmelerinde hizmet alabiliyor. Başarılı bir reklam çalışmasıyla birlikte potansiyeli yüksek zekice bir iş fikridir.

12. BİSİKLET KİRALAMA

bisiklet kiralama

Basit ve zekice bir iş fikri arayıp da yeterli sermayesi olmayanlar için bir iş fikri de bisiklet kiralamadır. Halihazırda belediyeler tarafından düzenlenen bu hizmeti, popüler yürüyüş yollarında siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir bisiklet için saatlik kiralamanın 5 lira olduğu düşünüldüğünde; 5-6 bisiklet ile günlük 300-400 lira bile kolaylıkla kazanabilirsiniz.

Bisiklet kiralama işine girmek kolaydır ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde hizmet verme fırsatınız bulunur.

13. GÜBRE DAĞITMA

gübre

Özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı şehirlerde, köylerdeki çiftçilerin gübreye erişme şansı nispeten daha düşük. Bir pikap tarzı araç satın alarak, köy köy gübre dağıtım işine giriş yapabilirsiniz. İster nakliye parası alın, isterseniz de gübreler üzerine komisyon ekleyin. Her halükarda karlı ve değerlendirilebilir zekice iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Gübre dağıtım işi yapmayı planlıyorsanız, ayrıntılı rehberimize Gübre Dağıtım İşi Yaparak Para Kazanma bağlantısından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

14. KİTAP CAFE

kitaplar cafe

Son dönemde insanların yoğun olarak kitap cafelere giderek güzel bir çay kahve içerken, kitap okuyor. Sosyal medyanın yükselişe geçmesiyle birlikte tam olarak bir trend haline gelen bu zekice iş fikrine yönelerek, standart bir cafeden daha yüksek potansiyel elde etme şansınız var.

Son dönemde standart olarak bir cafe açmak için 300-400 bin liraya kadar yüksek sermaye talebi oluşurken, kitap cafelerde ana beklenti kitaplar ve sessiz bir ortam olması nedeniyle çok daha düşük sermayeler ile bir kitap cafe açabilmeniz mümkün.

Konu hakkında detaylı bilgilere Son Dönemin Popüler İş Fikri: Kitap Cafe Açmak rehberinden ulaşabilirsiniz.

15. DRONE ile TESLİMAT

drone

2020 yılı itibarıyla etkisini sürdüren Coronavirüs salgını ile birlikte tam olarak talep patlaması yaşayan iş fikirlerinden biri de drone ile teslimattır. Özellikle yerel market, fırın ve benzeri küçük işletmeler için drone ile teslimat hizmeti vermek üzere bir işletme kurabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, uygun droneleri temin etmek ve ardından ilgilenebilecek işletmelere giderek burada hem drone satışı hem de kullanım eğitimi hizmeti vermek olacak. Değişik ve zekice bir iş fikri arayanlar için son dönemin en popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır.

16. OTO EKSPERTİZ

ekspertiz bayilik

Ülkemizde artık ekspertiz yapılmadan ikinci el araç alımı ve satımı yasaklanmak üzere. Sektöre yatırım yapmak isteyenler için en doğru zamana girilmiş bulunuyor. Oto ekspertiz hizmeti vermek üzere bir şirketten bayilik alarak işinizi birkaç gün içerisinde kurabiliyorsunuz. Dünyada ikinci el oto alım ve satım sektörünün en aktif olduğu ülkelerden biri olarak; karlı ve potansiyeli yüksek iş fikridir.

17. BÖCEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

böcek

Garip gelebilir ancak dünyada her yıl yükselişe geçen sektörler arasında böcek yetiştiriciliği de yer almaktadır. Böcek yetiştirerek dünyanın birçok ülkesine doğrudan ihracat yapma fırsatı elde edebilirsiniz. Son dönemde Türkiye’de çok sayıda böcek çiftliği kurulmuş olup, birçok çiftlik farklı böcek türlerine yönelik yaptıkları yatırımlar ile ciddi düzeyde gelir elde etmiştir.

18. İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

istiridye mantar

Türkiye’nin en fazla potansiyel içerdiği mantar türlerinden biri istiridye mantarıdır. Yüksek potansiyel içermesi ve kısa sürede hasat elde edilebilmesi sayesinde ciddi düzeyde kar fırsatı sağlıyor. İstiridye Mantarı’nı hemen hemen her yerde yetiştirme fırsatı bulunuyor. Ortalama 5-6 bin liralık sermaye ile dev bir istiridye mantarı çiftliği kurmak mümkündür.

İstiridye Mantarı yetiştirmek üzere işe başlamak için rehberimize göz atabilirsiniz.

19. OTO ÇEKİCİ

çekici araba

Bozuk yollar ve eski araçlar konu olduğu zaman ülkemiz ön plana çıkmaktadır. Ayrıca sürücülerin eğitimsiz olması nedeniyle sıklıkla kazalar yaşanıyor. Oto çekici işi; her 3 konuda da ön plana çıkan karlı bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

Oto çekici işine başlayan yatırımcıların birçoğu kısa süre içerisinde çekici sayısını 5, 10’a yükseltmek için yeni finansman seçeneklerini değerlendirmektedir. Her açıdan karlı bir iş fikri.

20. YAT KİRALAMA

yat

Daha büyük sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcılar için eşsiz bir iş fikri. Türkiye son yıllarda dünyanın turizm konusunda en çok tercih edilen rotalarından biridir. Yat kiralama da dahil olmak üzere birçok turizm odaklı iş fikri yüksek potansiyel içeriyor.

Bir yat satın alacak kadar sermayesi olmayanlar; bir yatı uzun vadeli olarak kiraladıktan sonra daha kısa vadeli kiralama seçeneklerini de değerlendirebilir. Örneğin, yıllık bir kiralama yapıldıktan sonra günlük veya saatlik kiralama seçenekleri ile gelir elde etmek mümkün.

21. AT YETİŞTİRİCİLİĞİ

at çiftlik

Cins atlara olan talep gün geçtikçe artıyor. Ayrıca özelliklere çocuklara yönelik birçok sağlık sorunu için atlar tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. At yetiştiriciliği spesifik ancak karlı bir iş fikridir. Uzun vadeli potansiyeli yüksek bir iş fikri arayanlar için değerlendirilebilir.

22. ŞARKÜTERİ

şarküteri

İnsanlar kahvaltılık ürünler ile doğrudan et ürünlerini artık daha organik ve doğrudan lezzetli seçenekleri barındıran işletmelerden satın almak istiyor.

Şarküteri işletmeleri kısa sürede ciddi kar marjları sağlayan bir iş fikridir. Son dönemde et ürünlerine yönelik çok sayıda yeni işletmenin kurulması ve bu işletmelerin et ürünlerini alanında başarılı şarküteri işletmelerinden satın almasıyla birlikte sektördeki iş hacmi artışa geçmiştir.

23. KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

kaz

Tavuk yetiştiriciliği kadar popüler bir iş fikri olmasa da; spesifik olarak değerlendirilebilir. Türkiye’de kaz yetiştiriciliği genellikle profesyonellikten uzak kırsaldaki çiftliklerde gerçekleştiriliyor. Eğer 400 bin lira üzerindeki bir sermayeye sahipseniz; profesyonel olarak bir tesis kurabilir ve pazarda önemli bir pay elde edebilirsiniz.

24. MOBİL UYGULAMA

uygulama

Basit bir mobil uygulama fikri bile artık insanları zengin edebilecek gelir sağlayabiliyor. Sadece insanların ihtiyaç duyabileceği bir fikre ihtiyacınız var. Mobil uygulama geliştirme hizmeti birkaç yıl öncesine göre bile daha düşük fiyatlar ile alınabiliyor. Önemli olan; insanların indirmek isteyebileceği bir uygulama veya oyun fikri bulmaktır. Doğru fikir size ciddi düzeyde para kazandırabilir.

25. KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ

kenevir üretimi

Gerekli izinler alınarak Türkiye’de birçok kentte kenevir yetiştiriciliği yapmak mümkün. Son dönemde ilaç ve tekstil sanayisinde yoğun olarak kullanılan kenevir; yüksek katma değer ile önemli bir yetiştiricilik fikri sağlıyor. Doğru yapıldığı takdirde; kısa sürede ciddi büyüme fırsatları sağlayan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Önümüzdeki yıllarda özellikle tekstil sanayisine yönelik kenevir yetiştiriciliği için ek teşviklerin gelmesi de beklenmektedir.

26. KREŞ AÇMAK

kreş

Kreş-Çocuk

Dünyanın tamamında olduğu gibi ülkemizde de artık ebeveynlerin her ikisi de iş hayatında aktif olarak rol almaya başlamıştır. Bu durumda çocukların gündüz mesai saatlerinde bakımının üstlenilmesi için kreşlere yoğun olarak ihtiyaç duyuluyor. Gün geçtikçe artan kreş talebiyle birlikte birlikte potansiyeli yüksek zekice iş fikirleri arasında yer almaktadır. Hem orta hem de yüksek sermaye sahipleri için değerlendirilebilir bir iş fikri olarak öne çıkıyor. Kreş açmak; doğru birkaç eğitim personeli ile birlikte kısa sürede başlamanın mümkün olduğu iş fikirleri arasında yer alıyor.

27. ÇİÇEKÇİ AÇMAK

çiçek kedi

Çiçek ve Kedi

Vakit nakittir felsefesine kendimizi kaptırdığımız bir yüzyılda yaşıyoruz. İnsanlar artık bir şeyleri satın almak için mağaza mağaza gezmek yerine birkaç tık ile işini halletmek istiyor.

Çiçekçiler de dönüşümden nasibini büyük ölçüde almış durumda. Ciddi bir lokasyonda açılacak olan ve tamamen online varlığını geliştirmiş bir çiçekçi ile ciddi düzeyde iş hacmi elde etme fırsatı bulunuyor.

Sektöre girmek isteyen girişimci ve yatırımcıların mutlaka online sipariş kanallarına para harcaması gerekiyor.

28. SU BAYİLİĞİ

su bayiliği

Su-Bardak

Çok düşük sermaye bedelleri ile başlamanın mümkün olduğu zekice iş fikirlerinden bir tanesidir. Yalnızca bir motorlu eve teslim ekibi istihdam etmenizi öneririz. 2 gün içerisinde işinizi kurabilir ve su satışına başlayabilirsiniz. İş almak için yapmanız gereken en önemli şey; etrafınızdaki tüm konut ve iş yerlerine bir broşür bırakmaktır. Fiyat avantajı ve hızlı teslim imkanı sağladığınız takdirde gün geçtikçe daha fazla iş hacmine sahip olacaksınız.

29. FIRIN AÇMAK

fırıncı

Fırın Personeli

Türkiye’de en az iş yapmadığı için kapanan işletmelerin başında fırınlar gelmektedir. Bazı fırınlar aynı lokasyonda 10, 20 yıldan uzun süredir hizmet sağlamaktadırlar. Fırın işi düzenli gelir getiren ve potansiyeli belli iş fikirleri arasında yer almaktadır. Düzenli kazanç elde etmek için yatırım tercihleriniz arasında mutlaka yer alabilecek bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor.

Fırın açmak için sahip olmanız gereken en önemli şey; potansiyeli yüksek bir lokasyon bulmaktır. Her 2 bin konut için bir fırın çoğu zaman yeterlidir. Pazar araştırmasını yaparken inceleme yapmanız asıl veri bu olmalı.

30. İNŞAAT SONRASI TEMİZLİK HİZMETİ

inşaat sonrası temizlik

İnşaat Temizliği

Değişik ve zekice bir iş fikri arayanlar için harika düşük sermayeli bir iş fikridir. Tam anlamıyla bir inşaat ülkesi olan Türkiye’de konut ve iş yerlerine yönelik inşaat sonrası temizlik hizmeti verebilirsiniz. 3-4 kişi ile başlanılan bu iş fikri için 3-4 bin liralık sermaye dahi yeterlidir. İş fikri hakkında detaylı bilgiler için aşağıda yer alan rehberi mutlaka okumanızı öneririz. Önemli ipuçlar sağladık.

31. HALI SAHA KURMAK

halı saha

Halı Saha

Son dönemde yükselişe geçen aktif iş sektörleri arasında yer alan halı sahalar artan saatlik ücretleri ile ciddi düzeyde talep görmeye devam ediyor. Her ne kadar yüksek sermaye isteyen iş fikirleri arasında yer alıyor olsa da; halı sahalar yaklaşık 2 yıllık amorti süresine sahiptir. 2 yıldan sonra halı sahaların personel ve elektrik dışında ciddi bir maliyeti bulunmuyor ve düzenli olarak ciddi bir gelir akışı sağlıyor. Halı saha kurmak üzere yola koyulmayı planlıyorsanız; rehberimiz sizleri bekliyor.

32. KARGO ŞİRKETİ KURMAK

kargo

Kargo Rafları

2020 yılı itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci nedeniyle tam anlamıyla “patlayan” iş sektörlerinden biri de kargo sektörü oldu. Dışarı çıkmayan ve mağaza mağaza gezerek kendini riske atmak istemeyen insanlar; e-ticaret platformlarına yönelmeye başladı. Son veriler, 2020 yılının ilk yarısında; bir önceki yıla göre kargo sektörünün yüzde yüz 120 civarında büyüdüğünü gösteriyor. Alışveriş tercihlerinin uzun bir süre daha değişmesi beklenmekte ve talebe yetişemeyen kargo işletmeleri nedeniyle sektörde ciddi boşluk bulunmakta.

Bir kargo şirketinin bayiliğini almak veya doğrudan bir kargo şirketi kurmak için kesinlikle en doğru zaman! Sahip olmanız gereken ana konu; yüksek sermaye.

33. OFİS ALANI KİRALAMA

ofis

Ofis

Her geçen gün kendi işini kurmak üzere ofislere ihtiyaç duyan çok daha fazla girişimciye ve iş sahibine rastlamak mümkün. Ancak bu insanlar bağımsız bir ofis kiralamak ve onlarca farklı masraf kalemi altına girmek istemiyor. Ofis kurmak isteyenlere yönelik çok sayıda ofisin bulunduğu; bir bilgisayar ve masalık alanı kiralama seçenekleri ortaya çıktı.

Ofis alanı kiralama hizmeti ABD merkezli bir sistem olmasıyla birlikte ülkemizde de büyük şehirlerde sıklıkla görülebilmektedir. Ofis alanı kiralama hizmeti vermek üzere geniş bir ofis alanı tutup; ihtiyaca yönelik bölmeniz yeterli. Standart bir online pazarlama çalışması çoğuz zaman yeterli olacak.

34. SATIŞ ORTAKLIĞI

satış ortaklığı

Satış Ortaklığı Bileşeni

Hiç sermayeye sahip olmayan girişimciler için önerebileceğimiz potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle e-ticaret sitelerine yönelik satış ortaklığı hizmeti sağlayabilirsiniz.

Ülkemizdeki hemen hemen tüm e-ticaret platformlarında satış ortaklığı hizmeti bulunmaktadır. Ortalama olarak ise kazancınız, getirdiğiniz her müşterinin satın alımlarının yüzde 15’i civarında olacaktır. Ancak kar marjı yüksek ürünler için oran çok daha yüksek olacaktır. Sosyal medya da geniş bir ekip bularak ve takipçi artışı elde ederek eşsiz kazançlar elde edebilirsiniz.

35. SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

sosyal medya

Sosyal Medya Siteleri

Ne iş yapsam diye düşünüyorsanız ve sosyal medya konusunda becerilere sahipseniz, işletmelere ve ünlü insanlara yönelik sosyal medya danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz.

Sosyal medya artık bizlerin hayatının en önemli unsurlarından biri olduğu gibi işletmeler için de tam anlamıyla elzem. Ancak işletmeler bu konuda tam zamanlı bir personel istihdam etmek yerine genellikle bu konuda çalışan işletmelerden ve freelancer çalışanlardan hizmet alıyor. Her geçen gün büyüyen sosyal medya sektöründe işletmelere ve ünlü insanlara yönelik hizmet sağlamak üzere harekete geçmenizi mutlaka öneririz. Başlamak için öncelikli olarak referans elde etmelisiniz; bunun en iyi yolu da birkaç profil için ücretsiz çalışmaktan geçiyor.

36. İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ

iş geliştirme

İş Geliştirme Uzmanı

Profesyonel bir danışma kadrosu kurarak harika bir iş fikrine giriş yapmak isterseniz, iş geliştirme merkezi tam olarak aradığınız fikir olabilir.

İşletmelere yönelik danışmanlık hizmeti vermek üzere destek sağlayacaksınız. İş geliştirme merkezleri özellikle büyük şehirler için harika bir iş fırsatı sağlamaktadır. Genellikle pazar araştırması konusunda ilk tercih edilen işletmelerdir.

İşi kurmak üzere online servis vermeye daha fazla ağırlık vermeniz önerilir.

37. SERBEST GRAFİK TASARIMCI

grafik tasarım

Grafik Tasarımı

Kendinizi geliştirdiyseniz veya geliştirmek üzere birkaç ayınızı harcayabilecekseniz, kısa sürede önemli bir büyüme elde edebileceğiniz bir iş fikridir.

Genellikle büyük işletmelerde bu konuda çalışan bir personel bulunur. Ancak milyonlarca küçük işletme, grafik hizmetini freelancerlardan almaktadır. Neredeyse sermayesiz olarak başlayabileceğiniz iyi bir iş fikridir. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Udemy tarzı online kurs sitelerinden bir kursa satın alarak kısa sürede öğrenme şansı elde edebilirsiniz. Grafik tasarım hizmeti en çok yaratıcı bir kişiliğe sahip olanlar için uygundur.

38. YAŞAM / KARİYER KOÇU

Yaşam koçu

Yaşam Koçu

Sizin de yaşam ve kariyer konusunda deneyiminiz varsa, bunu başkalarına aktararak para kazanabilirsiniz.

Birçoğumuz kariyerimizde rehberlik arıyoruz ve bize mentörlük yapmak için zamanı olan birini bulmak gerçekten çok zor.

Yaşam / kariyer koçları genellikle çok masraflıdır. Ancak insanların kişisel ve profesyonel hayatlarında çok önemli dönüm noktalarına ciddi dokunuşlar sağlayabilirler. Sonuçta, bazen herkesin canlandırıcı bir tavsiyeye ihtiyacı vardır.

39. SERBEST YAZAR

Yazar

Serbest Yazar-Editör

Yazma beceriniz varsa, dışarıda size bunun için ödeme yapmak isteyen bir çok insan ve işletme bulunuyor.

Blog gönderileri, dergi makaleleri ve web sitesi haberleri gibi sayısız iş için makaleler oluşturabilir ve bunlar için ödeme alabilirsiniz. Makale Yazarak Para Kazanmak adlı rehberimizden ek bilgiler almanız mümkün.

40. VİDEO DÜZENLEME

video düzenleme

Video Düzenleme

Youtuberlerin sayısındaki inanılmaz artışa paralel olarak her geçen gün daha fazla kişi video düzenleme hizmetine ihtiyaç duyuyor. Serbest olarak çalışabileceğiniz gibi bir işletme veya ofis kurabilirsiniz.

41. TUR REHBERİ

tur rehberi

Tur Rehberi-Turistler

Konu turizm konusundaki en iyi ülkelerden biri olan Türkiye olduğunda bir tur rehberliği ciddi potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eğer yabancı dil biliyorsanız harika! Yabancı turistlere yönelik çalışabilirsiniz ancak bilmiyorsanız; tek şansınız yerli turistler olacak. Ülkemizde maalesef yerli turistlere yönelik tur rehberliği sektöründe ciddi rekabet bulunuyor. İşe başlamak için mutlaka yabancı dil öğrenmenizi öneriyoruz.

Sektörde birkaç sezon çalıştıktan sonra harika bağlantılar elde ederek, her yıl üzerine ekleme yapma fırsatınız olacak.

42. GİYİM BUTİĞİ

instagram butik

Instagram Butik

Ülkemizde insanlar artık standart olarak büyük markaların giyim ürünlerini kullanmak yerine daha özel ve kişisel giyim butik markalarını tercih etmeye başladı. Kar marjının çok yüksek olduğu bu butiklerden birini açmak ortalama 120 bin lira sermaye talep ediyor. Başarılı bir reklam çalışmasıyla birlikte potansiyeli yüksek bir iş fikridir. Ayrıca açacağınız bu butiği doğrudan Instagram’da Butik Açmak rehberi aracılığıyla online ortama da taşıyabilirsiniz.

43. SPOR SALONU

spor salonu

Spor Salonu

Sağlık endişelerinin ciddi oranda artmasıyla birlikte potansiyeli düzenli olarak artan bir iş fikridir. Yüksek sermaye sahibi girişimci ve yatırımcılara önerilmektedir. Ortalama bir spor salonunu açmak için 600 bin lira civarında sermaye ihtiyacınız olacak. İhtiyacınız olan sermayeye çok uzaksanız bir veya birkaç ortak ile de iş fikrini hayata geçirmeye çalışabilirsiniz.

44. NAKLİYE FİRMASI

nakliye

Nakliye Aracı

Ne iş yapsam diye düşünüyorsanız, küçük bir kamyonet satın alarak da başlayabileceğiniz potansiyeli yüksek bir iş fikri olarak nakliye firması kurmak üzere harekete geçebilirsiniz. Ülkemizin her noktasında taşıma/nakliye ihtiyaçları bulunmakta ve bu nedenle nakliye firmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Nakliye firmalarında iş gücüne yoğun olarak ihtiyaç duyulduğunu da belirtmekte yarar var. Ekip kurmadan başlamanın mümkün olmadığı bir iş fikridir. Yapmanız gereken en önemli şey; doğru bir ekip bulmak ve ihtiyacınızı karşılayabilecek bir nakliye aracına sahip olmaktır.

45. KOMİSYONCULUK

komisyoncu

Özellikle geniş bir çevresi olanlar için harika bir iş fikridir. Komisyoncular genellikle her türlü ticari faaliyet için aracı görevini yapar ve neredeyse hiç para harcamazlar. Komisyonculuk yapacak olan girişimci ve yatırımcıların sahip olması gereken en önemli özellik; geniş bir çevre ve iyi iletişim becerilerinden başka bir şey değildir. Eğer her ikisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız özellikle aracını ve emlağını satmak isteyen kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Başlamak için, Sahibinden gibi platformlarda satış ilanlarının sahiplerini arayarak; müşteri bulabileceğinizi belirtebilirsiniz. Bu sayede satışı gerçekleştirmeniz durumunda; satıştan yüzde 10’a kadar komisyon elde edebilirsiniz.

Komisyonculuk mesleği için geniş bir çevre şarttır. Detaylar için rehberimiz:

46. WAFFLE ve KUMPİR DÜKKANI

waffle

Son yıllarda ülkemizde alternatif olarak yoğun bir şekilde tüketilen Waffle ve Kumpir dükkanlarından birini açarak yüksek kar marjlarına sahip sektörde işletme sahibi olabilirsiniz. Her iki lezzete yönelik işletme açmak standart bir restorana göre çok daha kolaydır.

Ortalama 70-100 bin lira civarında bir sermayeye sahip girişimci ve yatırımcılara önerilen bu iş fikrinde; kar marjları yüksektir. Üstelik standart restoranlara göre pazarlama şansı daha yüksek ve rekabet düzeyi daha düşüktür. Gıda sektöründe iş fikri arayanlar için en iyi tercihlerden bir tanesi. Eğer sektörde deneyime sahip olmadığınızı düşünüyorsanız yine de başlaması en kolay iş fikirlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

47. AKILLI CEP TELEFONU SATIŞ ve TAMİR DÜKKANI

akıllı telefon

Ülkemiz, dünyanın geri kalanına göre akıllı cep telefonlarına daha hızlı adapte olmuş ve akıllı cep telefonlarının kullanım yaşı hızla düşmektedir. Sektör hızla büyüme kaydederken, akıllı cep telefonlarının satışı ve özellikle tamirine yönelik işletmeler önemli potansiyelini korumayı sürdürüyor.

Akıllı cep telefonu satışı işine girmek isteyen işletmelere mutlaka tamir hizmeti de vermek önerilir. Eğer tamir konusunda bilgiliyseniz veya kendinizi bir kurs aracılığıyla geliştirebilirseniz; mutlaka öneriyoruz. Bir usta istihdam ederek işe başlayacaksanız da mutlaka sözleşme ile personeli uzun vadeli olarak işletmenizde tutmayı başarabilmeniz gerekir. Bu sektörde en büyük problem ustaların sıklıkla kendi işletmelerini kurmak üzere; çalıştığı işletmeyi yarı yolda bırakması ile yaşanıyor.

Sektöre giriş ise son yıllarda daha yüksek sermaye talep ediyor. Akıllı cep telefonu fiyatlarının astronomik seviyelere gelmesi nedeniyle, düşük ve orta sermayelere uygun bir iş fikri olmaktan çıkmıştır. Ortalama sermaye talebi 200 bin lira civarında bulunuyor. Ek detaylar:

48. SÜPER MARKET

super-market

A101, BIM ve ŞOK gibi zincir mağazalar her önemli lokasyonu ele geçirmiş olsa bile, tam olarak tüketicilerin tüm taleplerine karşılık veremedikleri için halen süper marketlere karşı zayıf durumda bulunuyor. Yüksek sermayeye sahip olan yatırımcılar için önerilen süper market işinde odaklanmanız gereken ana konu; tüketicilerin ana zincir mağazalarında bulamadığı tüm ürünleri bulundurmak olmalıdır.

Günümüzde tüm zincir mağazalarının etrafında bulunduğu halde çok yüksek cirolara sahip süper marketler bulunmaktadır. Başarılarının altında yatan yegane neden; fiyat rekabeti sağlamak ve zincir mağazalarında bulunmayan ürünleri bulundurmak dışında bir şey değildir. Her iki konuda bir adım öne geçmeyi başarırsanız, zamanla geniş bir müşteri tabanına ulaşma şansınız olacak. Perakende sektöründeki müşterilerin ana gayesi; tüm ürünlerini aynı noktadan alma eğilimi göstermeye devam ediyor.

49. BUTİK ÇİKOLATA ve ŞEKERLEME MAĞAZASI

çikolata

Hem çikolata hem de çeşitli şekerlemelerden uzak bir hayatı düşünmek gerçekten çok zor. Üstelik kültürümüzde nikah, düğün, doğum günü organizasyonları hasta ziyareti, dükkan açılışı gibi çok sayıda süreç için de çikolatalar ve şekerlemelere ihtiyaç duyuluyor.

İyi bir pazarlama, çok çeşit fırsatı ve eve teslim seçeneği sağlayabilirseniz; başlanabilecek harika iş fikirleri arasında yer alıyor. Üstelik 50 bin liradan düşük sermaye ile başlayabilirsiniz.

Türkiye’de genellikle kadın girişimciler tarafından sıklıkla tercih edilen ve başarıyla yürütülen bir iş fikridir.

50. KUYUMCU

kuyumcu açmak

Kuyumcu-Altın

Dünyanın herhangi bir lokasyonunda en az “batan” işletmelerden biri de kuyumculardır. Çünkü işletmenin içerdiği risk düzeyi neredeyse sıfırdır ve işletmenin temel sattığı ürünün fiyatı yıllar içerisinde katlanarak yükselmeye devam ediyor. Hiç iş yapmayan bir kuyumcu işletmesi bile kapılarını kapatırken ciddi karlar elde edebiliyor.

Çok yüksek sermayeye sahip yatırımcılar için harika bir iş fikri olmayı sürdürüyor.

Türkiye’de düğün, nişan, doğum günü, bebek doğumu, anneler günü gibi tüm önemli süreçler için de altına olan talep göz önüne alındığı zaman; potansiyelini korumayı sürdürecektir.

51. ÇAĞRI MERKEZİ

çağrı merkezi açmak

Günümüzde hemen hemen tüm işletmelerin çağrı merkezine ihtiyacı bulunuyor olmasına rağmen, işletmeler bu konuda geniş bir planlama ve harcama yapmak yerine genellikle çağrı merkezi veren işletmelerden hizmet alırlar. Süreç böylelikle daha az maliyetli ve yorucu olur.

Son 5-6 yıldır ülkemizde en çok açılan ve en çok personel istihdam eden işletmelerin başında gelen çağrı merkezleri ciddi iş hacmiyle birlikte önemli bir gelir sağlamaktadır. İşletmelerde genellikle yüksek istihdam rakamları bulunması hasebiyle birçok KOSGEB-İŞKUR desteği alınabilmektedir. Destekler sayesinde işletmeler en önemli gider kalemi olan personel maaşları için de önemli bir yükten kurtulabiliyor.

Sektörde deneyime sahipseniz mutlaka önerilen iş fikirlerinden biridir. Eğer sektör tecrübeniz yoksa, ilk olarak sektördeki bir firmada bir süre çalışmanız veya çalışan bir ortak bulmanız mutlaka önerilir. Her şey tozpembe görünüyor olmasına rağmen, özellikle personelleri koordine etmek süreci nedeniyle sıklıkla sorunlarla karşılaşılan iş fikirleri arasında yer almaktadır.

52. EDİTÖRLÜK

editör

Evde başlayabileceğiniz, bir bilgisayar ve internet bağlantısına zaten sahipseniz; sermayesiz iş fikirleri arasında yer almaktadır. Editörlük kendi içerisinde birçok farklı kategoride de değerlendirilebilir. Editörler aynı anda birçok hizmet için işletmelere ve doğrudan bireysel kullanıcılara hizmet sağlayabilir.

Ülkemizde işletmelerin internete açılma süreci hızla artarken, editörlük hizmetlerine olan taleplerde artışlar kaydedilmektedir. Editörlük hizmetini verenlerin aşağıdaki konularda kendini geliştirmesi önerilir:

 • Metin Düzenleme: Gerçek bir kontrol yapılır, dilbilgisel, üslupsal ve tipografik hatalar yakalanır.
 • Redaksiyon: Bitmiş bir metin için son süreçtir. Herhangi bir eserin dil bilgisi, imla ve yazım kurallarına uygunluğu düzenlenir
 • Gelişimsel Düzenleme: Bir metnin daha okunabilir ve ilgi çekici olmasını sağlamak konusunda yapılan düzenlemeleri içerir.
 • Hayalet Yazar(Ghostwriting): Tam olarak bir Türkçe karşılığı yoktur ancak ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hayalet yazarlar, bir kitap yazar ve başkasına satarlar. Kitapta hiçbir hakları yoktur ve kitap, kitabı satın alan kişinin adı ile yayınlanır.
 • Reklam Yazarlığı: Reklamların metinlerini hazırlama işidir.
 • Dergi Makalesi Hazırlama: Dergiler sıklıkla çeşitli konularda içeriğe ihtiyaç duyar. Dergi yazarları düzenli bir iş sağlayarak gelir elde ederler.
 • Web Sayfası İçerik Sağlayıcısı: Bir web sitesi için içerik sağlamak biraz para kazanmak için iyi bir yoldur.

Ek bilgiler Makale Yazarak Para Kazanmak rehberinde yer almaktadır.

53. STANT AÇMAK

avm stant

Zekice ve potansiyeli yüksek bir iş fikri arayanlar için önemli bir iş fikri de stant açmaktır. Özellikle AVM’ler stant açmak için harika bir potansiyel taşımaktadır.

Ülkemizde bulunan 360’a yakın AVM için yapılabilecek en iyi iş fikirlerinden biridir. AVM’lerde özellikle çay, kahve, şekerleme, kozmetik, parfüm gibi stantların iş hacmi çok yüksektir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgilere AVM’de Stant Açmak rehberinden ulaşabilirsiniz.

54. ASANSÖR BAKIM VE KONTROLÜ

asansör

Ülkemizde en büyük iş sektörlerinden biri de asansör sektörüdür. Bir ustalık belgesine sahip olduktan sonra kolaylıkla başlanabilen bir iş fikridir. Özellikle çevresi geniş olanlar için zekice iş fikirlerinden bir tanesi olarak göze çarpmaktadır.

Asansör bakım ve kontrolü periyodik olarak yapılmak zorunda olduğu için iş hacmi gün geçtikçe büyümektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Asansör Bakımı ve Kontrolü İşi Yapmak

55. GÜZELLİK MERKEZİ AÇMAK

güzellik salonu merkezi açmak

Kadınlar için en değerli iş fikirlerinden bir tanesidir. Güzellik merkezleri son dönemde daha büyük sermaye bedelleri ile daha profesyonel bir şekilde kurulmaktadır. İşe girmek için her zamankinden daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacağı açıktır.

Ortalama olarak 300 bin liralık sermaye bedeli ile kurulabilen güzellik merkezlerinde iş hacmi çok yüksektir. Sektörde öne çıkan bir merkez olmak için reklam fırsatlarını çok iyi bir şekilde kullanmanız ve reklam için önemli bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

İşe başlamak için Güzellik Merkezi Açmak adlı bağlantıyı kullanmanız önerilir.

56. YAŞLI BAKIM MERKEZİ

yaşlı bakımı

Hızla yaşlanan bir nüfusa sahip olan Türkiye’de geleceği parlak iş fikirlerinden biri de yaşlı bakım merkezi işi yapmaktır. Sayıları hızla artan yaşlı bakım merkezlerinde iş hacmi de yıllar içerisinde düzenli olarak artmaktadır. Sektöre giriş yapmak için ise yüksek sermaye bedellerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Yaşlı bakım merkezini açmak için gerekli sermaye ve işin diğer niteliklerini Yaşlı Bakım Merkezi rehberinden öğrenebilirsiniz.

57. TERAPİ MERKEZİ

terapi

Zekice bir iş fikri arayanlar için öne çıkan girişimlerden biri de terapi merkezi açmaktır. Alanında uzman birkaç isim ile birlikte kurulmasında ciddi fayda olan iş fikridir.

Para kazanma potansiyeli çok yüksektir ancak sektördeki rekabet gün geçtikçe artmaktadır. Eğer para kazanmak istiyorsanız önemli bir reklam bütçesi ile işini iyi yapan bir reklam ajansı ihtiyacınız olacaktır.

58. ENSTRÜMAN KİRALAMA

enstrüman

Başta backline olmak üzere ses ve ışık sistemleri ile piyano için enstrüman kiralama hizmeti sağlayabilirsiniz. Özellikle pahalı tüm enstrümanlar için kiralama hizmetlerine ciddi talep olduğunu belirtmek gerekiyor. Son dönemde Youtube’nin yükselişi ile birlikte özellikle amatör müzisyenler en önemli müşterileriniz olacaktır.

İş kurmak ve işi yürütmek çok zor ve zahmetli değildir. 2 kişi ile kolaylıkla yürütülebilen bir iş fikridir. Ancak küçük şehirlerde yeteri kadar iş potansiyeli bulunmadığını ifade etmek gerekiyor.

59. AMBALAJ İŞİ

ambalaj

Ambalaj sektörünün hızla arttığı bir ortamda para kazanmak için değerlendirmeniz önerilir. Sizin anlayacağınız ambalaj işi hızla büyüme kaydediyor ve sektör yeni oyunculara tam anlamıyla açık. Birçok bölgede bu işi yapacak olanlara yönelik çeşitli hibe ve teşvikler de bulunuyor.

Ambalaj üretimi daha yüksek potansiyel içeriyor olsa da ambalaj perakendeciliği de düşük sermaye bedelleri ile yapılabilecek yüksek potansiyel içeren iş fikirlerinden biridir.

60. LÜKS TESETTÜR GİYİM MAĞAZASI

tesettür

Giyim sektörüne yönelik bir başlık açmıştık ancak sektör içinde yer alan ve geçen 20 yılda gün be gün büyüyen bir sektör ise tesettür giyim olduğu için ayrıca değerlendirmenize sunduk. Sektör hızla büyüme kaydederken tam anlamıyla bir dönüşüm yaşamış durumda. Özellikle lüks tesettür giyiminde ciddi potansiyel bulunuyor.

Zekice bir iş fikri arayanlar için değerlendirilmesi önerilen bu iş fikrini hayata geçirmek için bayilik seçeneklerini değerlendirmeniz önerilir. Ortalama olarak işi kurmak için 800 bin liraya yakın sermaye ihtiyacınız olacak.

61. İLAÇLAMA

ilaçlama

Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte hızla iş hacminin arttığı bir sektör olarak dikkat çekti. İlaçlama sektörünün önümüzdeki yıllarda da (2021 hariç) önemli bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. İlaçlama sektörüne giriş yapmak kolaydır ancak rekabet şartları çok zor olabilir. Özellikle önemli bir reklam bütçesi ayırabilecekler için değerlendirilmesi önerilmektedir.

62. OTO GALERİ

oto galeri açmak

Para kazandıran en önemli iş fikirlerinden biri de ülkemiz için oto galeri işi yapmaktır. Araç alım satımının çok aktif olduğu ülkeler arasında olan Türkiye’de ortalama üzeri bir sermaye ile kendi oto galeri işletmenizi kurabilir ve ikinci el oto alım satım işine başlayabilirsiniz.

Özellikle online satış platformlarında profiller oluşturmak ve güven puanı kazanmak iş hacminizi önemli düzeyde artırabilir.

Ayrıntılar:

63. TOZ MASKESİ

toz maskesi

Dünya genelinde sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak, her yıl toz maskelerinin satışı artıyor. Bir toz maskesi üretim atölyesi kurmak ve doğrudan perakendecilere ürün sağlamak karlı ve potansiyeli yüksek zekice bir iş fikridir. Üstelik yatırım maliyeti 110 bin liranın altında ve KOSGEB aracılığıyla kolaylıkla hibe ve destek bulunabilir.

64. TOPTANCILIK

toptancı

Yeterli sermaye bulunması durumunda başlaması ve yönetmesi en kolay zekice iş fikirlerinden biri de toptancılık. Doğru bir yerde ve doğru ürünler ile yapılan bir toptancılık faaliyeti ile para kazanma potansiyeli çok yüksektir. Genellikle bu tür işletmeler yüzde 12-14 civarındaki kar marjları ile çalışır. Ana faaliyet kolları ürünleri satabilecek daha fazla işletme bulmaktır. Doğru ürünleri bulabilirseniz; işletme aramanıza da çoğu zaman gerek kalmaz.

Özellikle son yıllarda ülkemizdeki gıda toptancıları ciddi iş hacmine erişmiş durumda.

65. ALTERNATİF TIP MAĞAZASI

alternatif tıp

Son yıllarda sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak alternatif tıp ürünleri satan mağazalara yönelik taleplerde artış var. Kısa vadeli olarak başlamanın mümkün olmadığı değişik ve zekice iş fikirleri arasında yer alıyor. Uzun vadeli olarak harekete geçmeli ve önemli düzeyde pazarlama-reklam bütçesi oluşturmak gerekmektedir.

Bu tür mağazalarda alanında uzman bir personel bulundurmak önemlidir. Ayrıca ülkemizde bu sektörde birçok tanınan marka var. Bunlardan birinden bayilik alarak ilerlemek de iyi bir yatırım fikridir.

66. DANIŞMANLIK FİRMASI

danışmanlık

Türkiye’de birçok sektörde önemli değişimler ve kabuk yenilemeleri yaşanmaktadır. Süreç genellikle bu yönde ilerlediği zaman danışmanlık firmalarına olan ilgi de artış gösteriyor. Bu nedenle bir danışmanlık firması kurmak popülaritesi artan iş fikirleri arasında yer alıyor.

Özellikle çok iyi bildiğiniz bir alanda ilerlemek sizi kısa sürede daha başarılı bir noktaya ulaştırabilecektir. Aksi durumda danışmanlık hizmetini sağlamak için alanında uzman isimleri istihdam etmeniz gerekecektir.

67. MOBİLYA MAĞAZASI KURMAK

mobilya

Mobilya mağazası açmak son dönemde daha fazla sermaye isteyen bir iş fikridir. Dolayısıyla sektördeki birçok firma artık tüketicilerin tam olarak ilgisini çekmeyi başaramıyor. Zekice bir iş fikrine yatırım yapmak isteyenler için mobilya mağazaları iyi bir tercih olabilir. Özellikle uzun vadeli bir işe yatırım yapmak isteme arzusuna sahip olanlar için geniş yelpazede fırsatlar barındırıyor. Sektör rekabeti büyük oranda değişen mobilyacılık sektöründe önemli bir markanın bayiliğini almak sizi bir adım ileri götürecektir.

68. HAVUZ TEMİZLEME

havuz temizleme

Çok fazla sermayesi olmayanlar için yapılabilecek değişik iş fikirlerinden biridir. Başlaması tek başınıza bile mümkün olan bu iş fikri için kurumsal bir şirket dahi kurmanıza ilk etapta gerek yoktur. Özellikle sermaye kazanmak isteyen girişimciler tarafından tercih edilebilir.

İşe başlamak için havuza sahip olan konutların yöneticilerine veya sahiplerine bir teklif götürebilirsiniz. 5-6 tekliften birinden mutlaka iş alacaksınızdır. Bu iş kulaktan kulağa yayılma fırsatınız olan iş fikirlerinden biridir. Kaliteli hizmet sağladıktan sonra havuzu olan insanlar herhangi bir sohbette sizi başkalarına da önerecektir.

Ortalama 2 saatlik bir havuz temizleme işlemi için 2-3 bin lira kazanabiliyorsunuz.

69. EMANETÇİ

emanetçi

Otogar gibi alanlarda insanların en çok sorun yaşadığı konu bavullardır. Genellikle yolcular şehir içerisindeki işlerini tamamlama kısmında bavullar ve diğer eşyaları bırakabileceği bir alan isterler. Emanetçiler tam da bu noktada en çok ihtiyaç duyulan konular arasında yer alıyor. Bir emanetçi açmak çok az sermaye isteyen bir konudur ve önemli düzeyde para kazanma fırsatı sağlamaktadır. 

Bir emanetçi açmak istiyorsanız Emanetçi Açmak rehberine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

70. TOPLU YEMEK ŞİRKETİ

toplu yemek

Ülkemizde gün geçtikçe daha fazla işletme toplu yemek şirketlerinden hizmet almaktadır. Sektörün hızla büyüdüğü bir ortamda kaliteli bir işletme kurmak ve doğru işletmeler ile iletişime geçerek iş almayı başaran toplu yemek şirketlerinin gelir potansiyeli yüksektir.

Toplu yemek şirketlerin nişe uygun bir stile odaklanması elzemdir. Aksi durumda iş alma fırsatı daha düşük olacaktır. Geniş bir pazarlama ekibine ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda kulaktan kulağa yayılmayı da sağlayabilmek için lezzet ve kaliteyi üst düzeyde tutmanız gerekecek.

71. HEDİYE MAĞAZASI

hediye

10 yıl öncesine kadar ülkemizin birçok noktasında hediye mağazaları vardı. Bu mağazalar büyük oranda e-ticaret platformları karşısında rekabet edemedikleri için kapandı. Ancak bu süreç yereldeki tüm potansiyelin sona ermesine neden oldu. Son araştırmalar çerçevesinde bu tür mağazalara ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla işlek ve ilgi çekici bir noktada; çok iyi ürünler içeren bir hediye mağazası önemli düzeyde potansiyel içerebilir.

Elbette bu tür bir mağazayı açtıktan sonra mutlaka e-ticaret platformlarındaki satış fırsatlarını da değerlendirin. Bir mağazaya sahip olmak e-ticaret platformlarındaki güven puanınıza olumlu olarak da yansıyacaktır.

72. AHŞAP TASARIMI

ahşap

Son yıllarda çok daha fazla insan plastik ve metal ürünler yerine ahşap ürünlere yönelmiş durumda. Hemen hemen her türlü ürünün ahşap versiyonlarına yönelik talep artışı bulunmaktadır. Bir atölye açarak alanında uzman birkaç personel ile çok başarılı tasarımlar ortaya çıkartabilir ve bu iş fikriyle ciddi düzeyde para kazanabilirsiniz.

Bu iş fikrini yapmak isteyenlerin bir şekilde özel sipariş almak üzere de müşterilerine hizmet vermesi önerilmektedir.

73. GİRİŞİM DANIŞMANLIĞI

danışma

Dünyada her yıl daha fazla insan işinden ayrılarak kendi işini kuruyor. Aynı zamanda her ay düşük oranda sayılabilecek bir maaş ile hayatını devam ettirmeye kararlı olmayan ancak kendi işini kurmak için ne yapacağını bilmeyen insan sayısı da bir hayli fazla. Bu insanlara yönelik bir girişim danışmanlığı hizmeti verilebilir. Bu iş fikri ülkemizde neredeyse bulunmuyor. Değişik ve potansiyeli yüksek bir iş fikri arayanlar için önerilmektedir.

74. İHRACAT YAPMAK

ihracat fikirleri

Verilen destekler kapsamında ülkemizdeki en önemli iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere KOSGEB ve diğer birçok kalkınma ajansı tarafından çok ciddi destekler sağlanmaktadır. İhracat yapmak amacıyla faaliyete geçmek istiyorsanız İhracat Yapmak İstiyorum rehberine mutlaka göz atın.

76. GIDA BAYİLİĞİ ALMAK

gıda market

Ülkemizde son yıllarda iş hacmini artıran işletmelerin başında gıda işletmeleri geliyor. Dünyada yaşanan gıda enflasyonu ülkemizde çok daha yoğun hissediliyor. Bu da tüketici alışkanlıkları göz önüne alındığında daha fazla ciro anlamına geliyor. Gıda bayiliği almak kapsamlı ve karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde gıda bayiliği veren çok sayıda firma var. Bu firmalara yönelik bilgilere ulaşmak için:

77. YÖRESEL ÜRÜNLER DÜKKANI

organik ve yöresel ürünler dükkanı

Sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak ülkemizde yöresel ve organik ürünlere yönelim önemli düzeyde artış gösterdi. Son yıllarda öne çıkan bir iş fikri olarak yöresel ve organik ürünlere yönelik faaliyet gösteren işletmelerin sayısında da önemli bir artış kaydediliyor. Sektördeki cirolar son derece tatmin edici seviyelerde bulunuyor. Ortalama 200 bin lira sermaye ile kurulabilen bu tür işletmelerin ortalama aylık cirosu 40 bin liranın üzerinde seyrediyor.

Bu tarz bir mağaza açmak için Yöresel Ürünler Dükkanı Açmak rehberine göz atmanızı öneririz.

78. KAMP EKİPMANI KİRALAMA

kamp

Türkiye’de son yıllarda kamp yapan kişilerin sayısında önemli bir artış yaşanıyor. Bu da kamp sektöründeki tüm hizmet ve ürünlere yönelik ilgiyi artırmış durumda. Kamp ekipmanları kiralama işi de bu yönde bir faaliyet kurmak isteyenler için düşük sermayeli zekice iş fikirleri arasında bulunuyor. Özellikle popüler kamp alanlarına yakın olan girişimciler için önerilmektedir.

79. CAM BALKON

cam balkon

Türkiye’de son yıllarda internette en çok aranan sektörlerden biri de cam balkon oldu. Balkon kültürünün çok yoğun olduğu ülkemizde son dönemde girişimci ve yatırımcıların önemli düzeyde para kazanma potansiyeli elde edebilecekleri iş fikirleri arasında yer alıyor.

Doğru bir usta ve başarılı bir reklam çalışması ile cam balkon konusunda açacağınız işletme ile kısa dönemde ciddi bir gelir potansiyeli elde edebilirsiniz. Ortalama olarak 150 bin liralık sermaye ile harekete geçmeniz gereken iş fikirleri arasında yer alıyor. El emeğinin yoğun olduğu bir iş olması nedeniyle girişimci ve yatırımcılara ciddi kar marjı elde etme imkanı sağlıyor.

80. BALIK ÇİFTLİĞİ

balık yetiştiriciliği (5)

Balık çiftliği kurmak kapsamlı ve geliştirilmesi açık iş fikirleri arasında yer alıyor. Gıda ürünleri arasında ülkemizde ve neredeyse dünyanın yüzde 70’inde en çok talep gören ürünler arasında yer almaktadır. Balık çiftliği kurarak balık yetiştiriciliği yapmak özellikle artan küresel ısınma ile birlikte gün geçtikçe daha fazla talep görecek iş fikirleri arasında yer alacaktır.

Uzun vadeli ve standart sektör büyümesi üzerinde bir büyüme kaydetmek isteyen yatırımcılar en çok önerilen iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak ülkemizde çeşitli su alanları üzerinde kurulan kafes balık sistemlerini kurmak gerçekten uzun soluklu ve zahmetli bir süreçtir. Bakanlık bu tür balık çiftliklerini kurmak isteyen yatırımcılardan çok ciddi belgeler ve izinler alınmasını talep etmektedir. Dolayısıyla bu işe girmek isteyen yatırımcıların yatırım sermayesinin ortalama üzerinde olması gerektiğini belirtmeliyiz.

81. ŞİŞELENMİŞ HAVA

şişe hava

Pazar payı düşük bir iş fikri olsa da, ABD’de bu yönde hizmet veren ve gayet yüksek cirolara sahip birçok işletme bulunuyor.

Zekice olarak düşünülen bu iş fikrinde, işletmeler; popüler lokasyonlara ait havayı şişeleyerek satışa sunuyor. Ne iş yapabilirim diye düşünenler için elzem olabilecek ilginç iş fikirleri arasında yer alıyor.

Örneğin, Alp Dağları’nın havası veya Amazon Ormanları havası gibi. Siz de ülkemizdeki popüler yeşil alanlarına yönelik bir şişelenmiş hava işletmesi kurabilirsiniz…

Bu yazımızda ne iş yapabilirim diyerek yeni iş fikirlerini arayan değerli okuyucularımıza patlayacak iş fikirleri ve sıfırdan zekice iş fikirleri konularında bilgiler verdik.

Yeni iş fikirleri 2024 yılında güncel iş fikirleri ile karşınızda olmaya devam edecek.

 • Kadir
  4 yıl önce

  Bungalov fikrini sevdim. Bir düşüneyim

  69
  yorum beğen
 • Hurriyet
  4 yıl önce

  Güzel fikirler var. Bu karantina günlerinde bir düşüneyim bakayım

  53
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   4 yıl önce

   Merhaba,

   Evet bir iş fikrini ele almak için harika bir zaman. Lütfen evde kalmayı ihmal etmeyelim.

   İyi çalışmalar.

   63
   yorum beğen
 • Rukiye
  4 yıl önce

  Drone ile teslimat hem ilginç hem de özellikle bu dönemlerde çok mantıklı bir fikir bence

  62
  yorum beğen
 • mavikorku
  4 yıl önce

  Harika fikirler olmuş. Benim hoşuma giden farklı olarak yerinde araç yıkama. Gayet güzel mantık. Düşünce ve fikirler için teşekkür ederim.

  57
  yorum beğen
 • Alp
  4 yıl önce

  Yazıdan ziyade tamamen kendi hayal gücümüzle işler bulmalıyız. Ne kadar kendimize has olursak o kadar kazanırız hesabı

  86
  yorum beğen
 • Faruk
  4 yıl önce

  Yerinde araç kiralama işi baya aklıma yattı, hatta bu işi yapan firmalarda varmış.

  62
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Gerçekten harika fikirler! Yerinde araç yıkama hizmetini Türkiye’de sağlayan var mı bilmiyorum ama oldukça mantıklı gelen bir fikir oldu. Aracı iş yerinin önünde çalışma saatlerinde yıkanmış bulmak çok güzel olurdu. Özellikle karantina günlerinde değerlendirilebilir bir fikir olduğunu düşünüyorum 🙂

  59
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Drone ile teslimat çok ilerici bir iş, iyi bir ekip ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Bir bakmışsınız bu işte öncü olmuşsunuz, istikbal göklerdedir!

  67
  yorum beğen
 • Sabri
  4 yıl önce

  Öncelikle hepsini okudum kendime bir çok yeni şey katacağım yeni fikirler elde ettim. bir çoğu denenebilir mantık çerçevesinde işler. umarım bunları yapmak için fırsatım olur çok teşekkürler 🙂

  59
  yorum beğen
 • Kemal
  4 yıl önce

  Güzel fikirler için teşekkürler. Özellikle drone ile teslimat ilgimi çok çekti

  46
  yorum beğen
 • Yajup
  4 yıl önce

  Oto çekici işi yapacaklar mutlaka polis ile anlaşmalı.

  63
  yorum beğen
 • Ersin Kocadağ
  4 yıl önce

  2012 yılından beri editörlük yapıyorum. Temelde harika bir iş fikri olmasına rağmen, 2020 yılına doğru sektör çok şişti. Eskiye nazaran çok fazla seçenek bulunuyor ve çok iş elde etmek zorlaştı.

  54
  yorum beğen
 • Selahaddin Kasnar
  4 yıl önce

  Kargo şirketi kurmak virüs döneminde aklıma yatmıştı açıkçası. Ancak belirttiğiniz gibi yüksek sermaye istiyor. Birkaç ortak arayışımız bulunuyor.

  60
  yorum beğen
 • Miray
  4 yıl önce

  Pandemiden dolayı işsiz kaldım. Geçimimi sağlayamıyorum. 5 kişilik grubuz. Her işe açığım. İnşallah bu olur. Teşekkürler.

  51
  yorum beğen
 • Kaş
  4 yıl önce

  2 ay önce burada görüp kısa zaman önce editörlük işine başladım. İlk başta iş bulamadım ama tüm dergilere mail attım 3 tanesinden geri dönüş aldım. Düzenli olarak içerik üretiyorum dergiler için kazanç fena değil. Bu rehberi hazırlayandan Allah razı olsun. Zor durumdayken aklımda hiç olmayan bir fikir verdiğiniz için. Bu işi yapmak isteyen arkadaşlar eğer klavye kullanımları fena değilse ve dil kurallarına hakimlerse öneririm. Dergilere, gazetelere yazsınlar. 200’den fazla mail attım, kendi internet sitelerindeki iletişim adreslerinden. 3’ü tek döndü ve şimdi işe yetişmek bile zor oluyor. Buraya bir vefa borcu olarak tekrar geri döndüm ve yorum bırakmak istedim. Tekrardan Allah razı olsun. İyi çalışmalar, bu zor durumda herkesin de Allah yardımcısı olsun.

  60
  yorum beğen
  • Hasan celal aydın
   3 yıl önce

   Banada yardımcı olabilme şansınız varmı bilğim hiç yok yapmak istiyorum

   39
   yorum beğen
  • Aynur
   4 yıl önce

   Merhaba bende sizin gibi editörlük yapmak istiyorum. Fakat çekincelerim var ve bu konuda hiç tecrübem yok. Eğer mahsuru yoksa sizin tecrübe ve bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

   58
   yorum beğen
 • Betül
  3 yıl önce

  Bungalov fikri için çok para lazım olmasa yapardım.

  61
  yorum beğen
 • Ali
  3 yıl önce

  Bungalov fikri çok mantıklı geldi.

  36
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Bungalov işi ile ilgili her türlü sorun, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   31
   yorum beğen
 • Metin
  3 yıl önce

  Galeri açmak istiyorum ama son dönemde çok mantıklı gelmiyor.

  37
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Galeri açmak ile ilgili her türlü sorun, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   37
   yorum beğen
 • Orkun
  3 yıl önce

  Hayalimdeki birçok iş var ama sermayem yok. Mutsuzum.

  35
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Her türlü sorun, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   38
   yorum beğen
 • Kural
  3 yıl önce

  Teşekkürler güzel iş fikirleri var. Elinize sağlık

  41
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Her türlü sorun, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   33
   yorum beğen
 • becerikli
  3 yıl önce

  çok güzel fikirler var bu aralar hepsini teker teker inceleyeceğim.

  38
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Her türlü sorun, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   40
   yorum beğen
 • Onur
  3 yıl önce

  Çok teşekkürler el rehberi yaptım bu aralar.

  35
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Her türlü soru, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   34
   yorum beğen
 • Baki Polat
  3 yıl önce

  Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum. İlk kez yorum yazıyorum. Tebrik ederim başarılı bir platform ve ufkumu açtı gerçekten.

  33
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Teşekkür ederiz! Her türlü soru, görüş ve öneri için bizlere ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   38
   yorum beğen
 • Okan
  3 yıl önce

  Hediye mağazası işinde karlılık düzeyi nedir?

  35
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   İnternet üzerinden yapılan satışlarda ortalama yüzde 26, fiziksel mağazalarda yapılan satışlarda ortalama yüzde 43 seviyesinde bulunmaktadır. Rekabetin önümüzdeki yıllarda daha fazla e-ticarete yönelmesi ile birlikte fiziksel mağaza karlılığının da azalması bekleniyor.

   34
   yorum beğen
 • Okan Atalay
  3 yıl önce

  Kitap cafe açmayı düşünüyorum. Yeterli sermayeyi ayarladıktan sonra. Güzel fikir gibi görünüyor. Standart cafeler artık iş yapmıyor.

  36
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 yıl önce

   Merhaba,

   Ülkemizde cafe sektöründe önemli bir arz bulunuyor. Dolayısıyla farklı bir konsept süreci sizin lehinize çevirebilir.

   İyi çalışmalar.

   37
   yorum beğen
 • Mehmet Emin Çakmak
  3 yıl önce

  Arkadaşlar ben öğretmenim. Özel okulların sömürüsünden çok sıkıldım ve artık özel okullarda çalışmak istemiyorum. Elimde bir miktar para var ayrıca iş fikrimde var. İş kurmak isteyen (İstanbul için) bana ulaşabilir beraber oturup konuşabiliriz. cmehmetemin012@gmail.com

  36
  yorum beğen
 • Mehmet Emin Çakmak
  3 yıl önce

  Arkadaşlar ben öğretmenim. Özel okulların sömürüsünden çok sıkıldım ve artık özel okullarda çalışmak istemiyorum. Elimde bir miktar para var ayrıca iş fikrimde var. İş kurmak isteyen (İstanbul için) bana ulaşabilir beraber oturup konuşabiliriz.

  42
  yorum beğen
  • fidan
   8 ay önce

   Bir iş fikri bulup kurabildiniz mi ? Yoksa öğretmenliğe devam mı ettiniz?

   10
   yorum beğen
  • Ramazan
   1 yıl önce

   Slm abi bana ulaşırsanız Sevinirim 05309691226 whatsap bekliyorum

   16
   yorum beğen
 • halil05346573899
  2 yıl önce

  iş arıyorum

  31
  yorum beğen
 • Niyazi
  2 yıl önce

  Meraba arkadaşlar,çok güzel bil fikrim var,bu öyle bi işki bu işi Türkiyede yapan tek bi firma var ve ben bu firmada kuruluşundan bugüne 13 yıl çalıştım,firma 2008de kuruldu sermaye 50binle 2022de şu an 80 milyon sermayeye sahip,bu nasıl mı oldu çünkü bu işi başka bilen yapan yok.Türkiyede edirneden karsa kadar sen satıyorsun.başlangıçta beş altı yüz binle başlanacak bi iş.varsa bu işi yapalım diye teklifi olan yatırımcı arkadaş ona bütün sistemin nasıl işlediğini üretimin nasıl yapıldığını,pazarlamanın nasıl olacağını kisaca herşeyde bilgiye muaftım,bu işi yapmak isteyen yatırımcı arkadaşlar bana ulaşsınlar lütven.

  31
  yorum beğen
  • Baran
   6 ay önce

   Hocam iş fikrini merak ettim doğrusu eğer kafama yatarsa yapabilirsiniz neden olmasın?

   21
   yorum beğen
  • Ramazan
   1 yıl önce

   Slm Niyazi bey whatspdan 05309691226 bana dönüş yaparsanız sevinirim bekliyorum

   24
   yorum beğen
  • İsmail
   1 yıl önce

   İş fikri ne acaba
   Yazınızı yeni gördüm
   Dusunulebilir

   21
   yorum beğen
  • furkan
   1 yıl önce

   nasıl ulaşcaz 😀

   19
   yorum beğen
 • Meltem
  10 ay önce

  Teşekkür ederim çok işime yaradı.

  17
  yorum beğen