arama

Para Kazandıran Değişik ve Zekice 15 İş Fikirleri

para
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Yeni İş Fikirleri
 • 1 Star
  Loading...

Hemen hemen her girişimci yeni ve değişik bir iş fikri bularak; kısa sürede başarılı bir işletmenin sahibi olmak ister. Ancak zekice bir iş fikri bularak para kazanmaya başlamak gerçekten zordur. Çünkü, daha önce denenmemiş veya çok az sayıda kişi tarafından yapılan bir iş fikrinin başarıya ulaşıp ulaşamayacağını ölçümlemek için yeterli veri bulamayız.

Bir girişimci ve yatırımcı olarak her zaman yeni bir iş kurduğunuz zaman rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacak bir fark oluşturmanızı öneririz. Bunu sağlamak için ise fikirlere ihtiyacınız olacak.

Bu rehberde, dünyanın her noktasından para kazandıran değişik ve zekice 15 iş fikrini inceledik. Bu iş fikirlerine doğrudan yönelmek de bir tercih olsa da, farklı bir fikir bulmak için ilham da sağlayabilir.

1. TOZ MASKESİ

toz maskesi

Dünya genelinde sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak, her yıl toz maskelerinin satışı artıyor. Bir toz maskesi üretim atölyesi kurmak ve doğrudan perakendecilere ürün sağlamak karlı ve potansiyeli yüksek zekice bir iş fikridir. Üstelik yatırım maliyeti 110 bin liranın altında ve KOSGEB aracılığıyla kolaylıkla hibe ve destek bulunabilir.

2. GİRİŞİM DANIŞMANLIĞI

danışma

Dünyada her yıl daha fazla insan işinden ayrılarak kendi işini kuruyor. Aynı zamanda her ay düşük oranda sayılabilecek bir maaş ile hayatını devam ettirmeye kararlı olmayan ancak kendi işini kurmak için ne yapacağını bilmeyen insan sayısı da bir hayli fazla. Bu insanlara yönelik bir girişim danışmanlığı hizmeti verilebilir. Bu iş fikri ülkemizde neredeyse bulunmuyor. Değişik ve potansiyeli yüksek bir iş fikri arayanlar için önerilmektedir.

3. ŞİŞELENMİŞ HAVA

şişe hava

Pazar payı düşük bir iş fikri olsa da, ABD’de bu yönde hizmet veren ve gayet yüksek cirolara sahip birçok işletme bulunuyor.

Zekice olarak düşünülen bu iş fikrinde, işletmeler; popüler lokasyonlara ait havayı şişeleyerek satışa sunuyor. Örneğin, Alp Dağları’nın havası veya Amazon Ormanları havası gibi. Siz de ülkemizdeki popüler yeşil alanlarına yönelik bir şişelenmiş hava işletmesi kurabilirsiniz.

4. VEGAN RESTORANI

vegan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayvansal gıdalara yönelik olumsuz bir bakış açısına sahip insanların sayısı artıyor. Bu insanlara yönelik bir vegan restoranı hizmeti başlatılabilir. Pazar payı olarak sorun yaşamamak için ilk etapta büyükşehirler için önerilmektedir.

5. YOGA MERKEZİ

yoga

Tüm dünyada gittikçe daha popüler bir spor/kültür/yaşam formu olmaya başlayan Yoga, birkaç yıl öncesine göre bile ülkemizde trend kaybetti. Ancak genel trendin artmasıyla birlikte yeniden Yoga merkezlerine yönelik işletmelerde iş hacmi bekleniyor. Bir yoga merkezi açarak zekice ve değişik bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Üstelik bir danışman dışında çok az şeye ihtiyacınız var.

6. BUNGALOV

bungalov

Tam bir tatil ülkesi olan Türkiye’de büyük bir otel veya pansiyon açarak bu potansiyelden pay alamayan girişimciler için daha düşük sermayeler gerektiren bir bungalov ev kurma şansı bulunmaktadır. Ortalama olarak 100 bin liraya kolaylıkla mal edilebilen bungalov evler için haftalık tatil bedeli ise 2-3 bin liranın üzerinde bulunuyor.

7. SAĞLIK UYGULAMALARI

cep telefonu

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarına yönelik uygulama pazarı, son 10 yılın en zekice fikirlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye dışındaki birçok ülkede ise yerel dillere ve kültürlere uygun sağlık uygulamaları bulmak mümkün iken, Türkiye’de benzer uygulamalara rastlamak pek mümkün değil. Sağlık ölçümleri yapabilen, stresi azaltabilen veya çeşitli fitness/spor önerilerinde bulunan bir sağlık uygulaması yaparak potansiyeli hızla yükselen bir sektöre giriş yapabilirsiniz.

8. ORGANİK HAYVAN YEMİ

hayvan yem

İnsanlar sağlığına dikkat ederken aynı zamanda evlerindeki hayvanlarının da sağlığını önemsiyor. Bu durumda son yıllarda organik ve doğal olarak adlandırılan hayvan yemlerine yönelik satışlarda önemli hacim artışı yaşanıyor. Genellikle yurt dışına ait olan markalar tarafından market raflarında yer alan organik hayvan yemlerine yönelik yerli bir marka ortaya çıkartabilirsiniz. Değişik bir iş fikri arayanlar için önemli bir fikir olarak öne çıkıyor.

9. UZAKTAN EĞİTİM

uzaktan eğitim

Zekice bir iş fikri arayanlar için önerilerimizden biri de uzaktan eğitim seçenekleridir. Çocuklara kendi evlerinde, boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla ebeveynler tarafından son yıllarda uzaktan eğitim seçenekleri değerlendirilmektedir. Siz de belirli bir veya birkaç konuda uzaktan eğitim kursları düzenleyebilirsiniz. Çok az sermaye gerektiren bu zekice iş fikri, sizi kısa sürede önemli bir gelire sahip kılabilir. Tek yapmanız gereken alanınızda gerçekten iyi olmak.

10. KAYIK KİRALAMA

kayık

Bir gemi veya lüks bir deniz taşıtı kiralama veya satın alma şansına her insan sahip değil. Ancak çok fazla insan denizde ailesiyle keyifli birkaç saat geçirmek istiyor. Bir deniz taşıtına sahip olamayan bu insanlara yönelik bir kayık kiralama hizmeti sağlanabilir. Büyük göllerde ve denizlerde bu hizmet için kolaylıkla müşteri bulabilirsiniz.

11. YERİNDE ARAÇ YIKAMA

araç yıkama

ABD ve Avrupa’da araç yıkama işletmelerinin çoğu, araçların bulundukları noktalarda veriliyor. Siz de seyyar olarak adlandırılabilecek bir yerinde araç yıkama hizmeti sağlayabilirsiniz. Böylelikle araç sahipleri, araçlarını yıkamak için vakit harcamak yerine; doğrudan konutlarında veya işletmelerinde hizmet alabiliyor. Başarılı bir reklam çalışmasıyla birlikte potansiyeli yüksek zekice bir iş fikridir.

12. BİSİKLET KİRALAMA

bisiklet kiralama

Basit ve zekice bir iş fikri arayıp da yeterli sermayesi olmayanlar için bir iş fikri de bisiklet kiralamadır. Halihazırda belediyeler tarafından düzenlenen bu hizmeti, popüler yürüyüş yollarında siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir bisiklet için saatlik kiralamanın 5 lira olduğu düşünüldüğünde; 5-6 bisiklet ile günlük 300-400 lira bile kolaylıkla kazanabilirsiniz.

Bisiklet kiralama işine girmek kolaydır ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde hizmet verme fırsatınız bulunur.

13. GÜBRE DAĞITMA

gübre

Özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı şehirlerde, köylerdeki çiftçilerin gübreye erişme şansı nispeten daha düşük. Bir pikap tarzı araç satın alarak, köy köy gübre dağıtım işine giriş yapabilirsiniz. İster nakliye parası alın, isterseniz de gübreler üzerine komisyon ekleyin. Her halükarda karlı ve değerlendirilebilir zekice iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Gübre dağıtım işi yapmayı planlıyorsanız, ayrıntılı rehberimize Gübre Dağıtım İşi Yaparak Para Kazanma bağlantısından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

14. KİTAP CAFE

kitaplar cafe

Son dönemde insanların yoğun olarak kitap cafelere giderek güzel bir çay kahve içerken, kitap okuyor. Sosyal medyanın yükselişe geçmesiyle birlikte tam olarak bir trend haline gelen bu zekice iş fikrine yönelerek, standart bir cafeden daha yüksek potansiyel elde etme şansınız var.

Son dönemde standart olarak bir cafe açmak için 300-400 bin liraya kadar yüksek sermaye talebi oluşurken, kitap cafelerde ana beklenti kitaplar ve sessiz bir ortam olması nedeniyle çok daha düşük sermayeler ile bir kitap cafe açabilmeniz mümkün.

Konu hakkında detaylı bilgilere Son Dönemin Popüler İş Fikri: Kitap Cafe Açmak rehberinden ulaşabilirsiniz.

15. DRONE ile TESLİMAT

drone

2020 yılı itibarıyla etkisini sürdüren Coronavirüs salgını ile birlikte tam olarak talep patlaması yaşayan iş fikirlerinden biri de drone ile teslimattır. Özellikle yerel market, fırın ve benzeri küçük işletmeler için drone ile teslimat hizmeti vermek üzere bir işletme kurabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, uygun droneleri temin etmek ve ardından ilgilenebilecek işletmelere giderek burada hem drone satışı hem de kullanım eğitimi hizmeti vermek olacak. Değişik ve zekice bir iş fikri arayanlar için son dönemin en popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır.

 • Hurriyet
  2 ay önce

  Güzel fikirler var. Bu karantina günlerinde bir düşüneyim bakayım

  3
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   2 ay önce

   Merhaba,

   Evet bir iş fikrini ele almak için harika bir zaman. Lütfen evde kalmayı ihmal etmeyelim.

   İyi çalışmalar.

   2
   yorum beğen
 • Kadir
  4 ay önce

  Bungalov fikrini sevdim. Bir düşüneyim

  9
  yorum beğen