arama

Oto Galeri Açmak ve Araba Satarak Para Kazanmak [GÜNCEL]

oto galeri açmak

Oto galeri açmak ve 2’nci el araba alım satımı yaparak para kazanmak son dönemin popüler iş fikirleri arasında yer almaya başlamıştır.

Türkiye’de 25 milyondan fazla araç bulunmakta ve bu araçların yaklaşık 9 milyonu her yıl galeri hizmetleri ile ikinci el oto alım satımında el değiştirmektedir. Oto galeri açmak ve araba alıp – satarak para kazanmak son dönemin en trend iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Oto galeri hizmetleri genel olarak ikinci el bir aracı uygun fiyatlar ile satın alarak doğru müşteriyi bulmak ve daha pahalıya satmak üzerine gerçekleştirilen bir faaliyettir. Ülkemizde her yıl ortalama 8 milyon ikinci el araba alım satımı yapılmaktadır. Net olarak bir istatistik bulunmamasına rağmen bu satışların yüzde 80‘ine yakının oto galericiler tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir.

2022 itibarıyla Oto galerici açmak yüksek sermaye bedelleri isteyen bir iş fikridir. Ancak çevresi geniş olan ve tanınan girişimci ve yatırımcılar için çok yüksek sermaye bedellerine ihtiyaç duymaz.

OTO GALERİCİLER NE İŞ YAPAR? NASIL ÇALIŞIR?

Oto galerici işletmeleri genel olarak ülkenin herhangi bir yerinde uygun rakamlar ile satılan araçları bulup, onları satın almak ve daha sonra o araca en yüksek fiyatı verebilecek müşterileri bulup, satmak ile ilgilenmektedir.

Bazı oto galerici işletmeleri ise doğrudan mevcut müşterilerin araçlarını satarak bu satıştan komisyon alma usulü ile çalışmaktadır.

Oto galericilik mesleği nispeten kolay olmasına rağmen çeşitli önemli riskler ile karşı karşıyadırlar. Dolayısıyla araçlardan anlamayan bir tüccarın bu mesleğe yönelmesi önemli riskler ile karşılaşmasına neden olabilir.

Olası Riskler Nelerdir?

 1. En önemli risklerden biri dolandırıcılardır. İkinci el oto alım satım sektöründe maalesef ülkemizde ciddi dolandırıcılık girişimleri sürekli bulunmaktadır. Oto ekspertiz hizmeti bulunmasına rağmen birçok araç belirtilen özellikleri taşımayabilmektedir. Dolayısıyla araçlardan çok iyi bir şekilde anlamanız gerekir.
 2. Araçların taşıdığı bir diğer sorun ise kazalardır. Birçok oto galerici işletmesi daha fazla gider oluşturmamak adına satın aldığı araçlara kasko yapmamaktadır. Dolayısıyla oluşabilecek kazalar nedeniyle önemli oranda zarar oluşabilmektedir.
 3. Oto galericilikte yaşanan bir diğer önemli risk ise sık sık değişen piyasa durumudur. Maalesef ülkemizde stabilize olmuş bir araç piyasası yoktur. Dolayısıyla araç fiyatları belirli dönemlerde çok yükselebildiği gibi çok da düşebilmektedir.
 4. Galericilik mesleğinde karşılaşılan bir diğer önemli risk ise; araçları yüksek fiyatlardan satın almaktadır. Eğer sektör tecrübesine sahip değilseniz; araçları yüksek fiyatlar ile alabilirsiniz. Bu sektörde para kazanmak için araçları mevcut fiyatından daha düşüğe satın alabilmeniz gerekir.

OTO GALERİ İŞİ NASIL BAŞLATILIR?

oto galeri

Oto galeri işini başlatmak yeterli sermayeniz varsa çok kolaydır. Herhangi bir sertifika almadan da kolaylıkla oto galeri işini yapmak üzere ikinci el oto alım satımı yapabilirsiniz. Ancak işinizi kurumsal seviyeye yükseltmek ve yılda 3 araçtan fazla alım – satım yapmak istiyorsanız; İkinci El Oto Alım Satım Yetki Belgesi (İETTS) almanız gerekir. İlgili belge Ticaret Bakanlığı tarafından veya yetkilendirilmiş özel merkezler tarafından verilmektedir.

Motorlu araç alım satımı ile ilgilenen her tüccarın ilgili İETTS belgesini alması gerekiyor. Söz konusu belge için bir eğitim veya sınav uygulaması bulunmamaktadır. Ancak ileride bu belgeyi almak için belirli bir eğitim ve sınav sisteminin getirilmesi planlanmaktadır.

İlgili İETTS belgesi her işletme için ayrı ayrı alınmalıdır. Dolayısıyla belge satın alma ve başka birine devretmek de bakanlıkça yasaklanmıştır.

Oto Galeri Yetki Belgesi (İETTS) Nasıl Alınır?

Ticaret Bakanlığı ietts platformu üzerinden başvurular online olarak yapılmaktadır.

IETTS’ye başvurmak için ve dolayısıyla ilgili yetki belgesini almak için gerekli şartlar ve belgeler:

 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Meslek odası kaydı belgesi
 • Vergi mükellefiyeti belgesi
 • Vergi kaydında “oto alım satım” ibaresinin bulunması
 • En az lise mezunu olunması
 • İşyeri çalışma ruhsatı

İlgili belgeyi aldıktan sonra galericilik yapacağınız bir dükkan bulmanız gerekiyor. Oto galerici işletmeleri için genellikle 2-3 araçlık park alanı bulunan dükkanlar uygundur. Dükkanın zemine sıfır olması ve araç kapasitesinin bulunması değerini büyük ölçüde artıracaktır.

Oto Galeri Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • Muvafakatname (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Mali Sorumluluk Sigortası
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
 • Tuvalet bulunmalıdır
 • Kapalı alanı en az 80 m² olmalıdır.
 • Kapalı mekanlarda LPG‘li araç bulundurulması yasaktır.
 • Dükkan dışına ve kamu alanına araç park edilmesi yasaktır.
 • Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

İlgili belgeyi aldıktan ve çalışma ruhsatını aldıktan sonra kendi oto galerici işletmenizi kolaylıkla faaliyete alabilirsiniz. İşletmelerde genellikle bir büro takımı dışında önemli bir ihtiyaç yoktur. Bazı oto galerici işletmelerinde araçları kontrol etmek için bazı teçhizatlar bulunmaktadır. Ancak oto ekspertiz hizmetlerinin çok yaygınlaşması dolayısıyla bunlara önemli düzeyde ihtiyacınız yok.

NASIL PARA KAZANILIR?

Oto galerici işletmelerinde para kazanmanın en büyük formülü; araçları piyasa fiyatının altında satın almaktır. Eğer araçları piyasa fiyatının altında satın alamıyorsanız, para kazanma olasılığınız çok düşük olacaktır.

Oto galericilerin çok büyük bir kısmı Sahibinden, Arabam gibi platformlara üyedir ve araçları buralardan satın aldıkları gibi yine bu platformlarda satışa sunmaktadır. Söz konusu platformlarda araç ilanı yayınlamak ücretlidir. Eğer satış hacminiz aylık 1-2 adetten fazlaysa bu durumda kurumsal üyelik alarak söz konusu maliyeti büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Bu platformlar genel olarak araç piyasasına yön vermektedir ve araç satın almadan önce mutlaka ilgili platformlarda araçların güncel fiyatlarını ve satış durumunu kontrol etmeniz önerilir. Eğer son dönemde ilgili araç için çok fazla satış ilanı bulunuyorsa, büyük ihtimalle aracın fiyatı ya durgunlaşacak ya da düşecektir. Dolayısıyla piyasada çok talep gören ama çok fazla satış ilanı bulunmayan araç marka ve modellerine yoğunlaşmak daha mantıklı olacaktır.

İkinci el piyasasında en çok satılan araç markaları:

 • Volkswagen
 • Renault
 • Fiat
 • Ford
 • Hyundai

İkinci el piyasasında en çok satılan araç modelleri:

 • Egea
 • Clio
 • i20
 • Fluence
 • Passat
 • Golf
 • Focus

OTO GALERİCİ İŞİ İÇİN NE KADAR SERMAYE LAZIM?

oto satım

Oto galerici açmak genellikle yüksek sermaye bedeli isteyen bir iş fikridir. Eğer geniş bir çevreye sahipseniz ve insanlar kendi araçlarını satmak için size getirmeyecekse; araçları doğrudan satın almanız gerekiyor. Ortalama araç fiyatlarının 400 bin lira olduğu bir piyasada en az 2 araç ile alım satım yapmanız gerekecektir. Bu da minimum 800 bin liralık bir giriş sermayesi anlamına geliyor.

Oto galerici açmak için ortalama da 50 bin liralık bir sermaye göz önüne alındığında, 1 milyon liraya yakın bir girişim sermayesi işi birkaç ay yürütmek ve ayakta tutmak için önerilen sermaye tutarıdır.

OTO GALERİCİ İŞİ NE KADAR KAZANDIRIR?

Oto galerici açmak ve işi yürütmek tamamen işe yönelik yoğunlaşmanız düzeyinde para kazandıracak bir iş fikridir. Aynı zamanda sermayeniz ölçüsünde araba satın alabilirsiniz. Bu nedenle kazanç potansiyeli sermaye ve iş mesaisi ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda araç başına planladığınız kar marjı da iş düzeyinizi doğrudan ilgilendirir.

Genel olarak oto galericiler düşük, orta ve yüksek segmentteki tüm araç türleri için yüzde 10-15 civarındaki bir kar marjı üzerine yoğunlaşmaktadır. Yani 200 bin liralık bir araç için galericiler 20 ila 30 bin lira düzeyinde kar marjı ile satış planlamaktadır.

Bazı oto galerici işletmeleri daha seri alım-satım kurgusu nedeniyle kar marjını yüzde 5‘e kadar düşürmektedir. Ancak eğer sermayeniz yüksekse bu durumda daha yavaş alım satımı da kurgulamak iyi bir fikir olabilir. Her araç alım-satımının belirli oranda risk barındırdığına değinmiştik. Böylelikle daha az araç ile maksimum kar marjı hedeflenebilir. Eğer yer sorununuz varsa, bu en iyi tercih olacaktır.

ÖNERİLER

Oto galerici açmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken en önemli konulardan biri piyasayı çok iyi takip etmektir. Hangi araç piyasasında kar marjlarının yükseldiğini tespit etmek ve fırsatları çok iyi kovalamak en önemli işiniz olacaktır.

Araba almak çok kolaydır. Paranız varsa birkaç saat içerisinde istediğiniz arabayı alırsınız. Ancak önemli olan temiz ve piyasa fiyatının altında araç alabilmektir. Türkiye’de araçların eksperine çok dikkat edilmektedir. Özellikle boya durumu, motor durumu ve vites durumu çok dikkatle incelenir.  Bu durumlarda yaşanabilecek sıkıntılar araç fiyatına doğrudan etki yapar.

Araç fiyatlarını karşılaştırmak da yapmanız gereken en önemli işlerden bir tanesidir. Piyasada markası, modeli aynı olan araçların birbirinden ciddi farkları bulunmaktadır. Özellikle boya durumunu çok ciddi incelemeniz ve karşılaştırmanız gerekiyor. Ülkemizde araçların boya ve değişen durumu araç fiyatları üzerinde en çok etki yapan unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle Kaput ve tavan kısımlarındaki boya ve değişen durumları araç fiyatlarını önemli düzeyde düşürebilmektedir.