arama

Yat Kiralama İşi Yapmak

yat kiralama
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Tam anlamıyla bir turizm ülkesi olan Türkiye’de yatlara olan ilgi de önemli düzeyde artmıştır. Yat satın alma gücü olmayan ya da yat satın aldıktan sonra yat ile ilgilenemeyen insanlar genellikle yat kiralama hizmetine ilgi duymaktadır. Böylelikle belirli periyotlar ve özel günler için yat kiralama hizmetine ciddi düzeyde talep artmıştır.

Günümüz şartlarında ortalama yat fiyatları 2 milyon lira civarında başlıyor. Üstelik bir yat satın almak tüm sorunu ortadan kaldırmıyor. Yatların park yeri, bakım ve güvenlik ihtiyaçları ile birlikte sigorta ve vergi işlemleri ile de sık sık ilgilenmeniz gerekiyor. Bu nedenle insanlar son yıllarda yat kiralamaya daha fazla ilgi gösteriyor. Üstelik yat kiralama hizmeti çok uygun fiyatlar ile alınabiliyor.

Bir girişimci ve yatırımcı olarak önemli düzeyde yatırım sermayesine sahipseniz; yat kiralama işi yapabilirsiniz.

YAT KİRALAMA İŞİ YAPMAK

yat

1. Yat kiralama işi yapmak kapsamlı bir iş fikri olarak yüksek kar potansiyel içermektedir. Günümüzdeki birçok yat kiralama işletmesi ilk etapta bir veya birkaç yat ile hizmet vermeye başlamıştır. Ortalama olarak 2 milyon lira bedel ile satılan motoryatlardan sermayeniz düzeyinde satın almaya başlayarak bu işe başlama fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer sermaye düzeyiniz yeterli değilse de; ikinci el daha küçük yatlardan satın almaya odaklanabilirsiniz. Ülkemizde birçok yat sahibi; farklı amaçlar için yatlarını 2 el olarak çok daha uygun fiyatlar ile satışa sunmaktadır.

İkinci el yat satın almayı planlıyorsanız; mutlaka yanınızda yatlardan çok iyi anlayan birkaç usta götürmenizi öneririz. Aksi durumda sıkıntılı yat satın alma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2. Yat kiralama hizmeti için bir de yat kaptanına ihtiyacınız olacak. Yatları kullanmak için denizcilik belgesine sahip bir bir yat kaptanı gerekiyor. Yat kiralama hizmeti sağlanırken genellikle yat kaptanı da hizmet sağlamaktadır. Eğer yat kaptanlığını siz yapmayı planlıyorsanız bu belgeyi almak üzere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açmış olduğu zorunlu eğitime ve Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan sınavlara katılıp başarılı olmanız gerekiyor.

3. Yat ve kaptan sorununu hallettikten sonra şimdi işe koyulabilirsiniz.

Türkiye’de yat kiralama hizmetine olan ilgi yaz aylarının başından itibaren hızla yükselişe geçmektedir. Öyleki bazı yat kiralama hizmeti veren işletmeler, henüz kış ortasında ciddi düzeyde randevu almaktadır. Ancak bu randevuları alabilmek için ciddi referanslara sahip olmak gerekir. Sektöre yeni girdiğiniz için bu referanslarını olmayacak. Bu nedenle reklam ve pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız olacak.

4. Yat kiralama sektöründe müşteri bulmak üzere özellikle interneti kullanmanız gerekir. Bir web sitesi oluşturun ve mümkünse şık bir ajanstan hizmet alın. Ardından tüm sosyal medya hesaplarınızı oluşturun ve hesaplarınızı güzel fotoğraflar ve videolar ile düzenleyin.

Özellikle Instagram’da şık bir sayfa oluşturduktan sonra doğrudan telefonlarınızın çalmasını sağlayacak fikir ise; büyük gezi-tatil hesaplarına reklam vermektir. Ortalama olarak 500-600 liraya hikaye veya doğrudan gönderi reklamı verebilirsiniz. Özellikle yat takipçisi bulunan sayfalara verilen reklamlardan ciddi geri dönüşler alabilirsiniz.

Büyük hesaplara yönelik reklamlardan geri dönüş alamıyorsanız; doğrudan Instagram’a reklam vererek yat ile ilgilenen kişilere içeriklerinizi gösterebilirsiniz.

5. Sizi arayan her kişi doğrudan müşteri potansiyeli taşımaktadır. Bu nedenle telefonu açacak olan kişinin sektör deneyimine sahip olmasıyla birlikte; insanlar ile ciddi düzeyde iletişim kurabilen biri olması önemlidir. Aksi durumda büyük rakipleriniz ile baş etmeniz zor olabilir.

KARLI MI?

yat işi

Yat kiralama işi kapsamlı ve karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eğer tek tekne ile başlayacaksanız ortalama 1 milyon liralık sermaye yeterlidir. Genellikle 2 yat ile başlamak doğru bir fikir olabilir. Sektörde genellikle insanlar saatlik, günlük veya haftalık kiralama yaparlar.

Saatlik kiralama yapanlar düğün, nişan ve benzeri bir kutlama için yat kiralar. Günlük kiralamalar ile ailecek bir gezi turu için tercih edilir. Haftalık kiralamalar ise koylara açılmak isteyen ve bunu sıklıkla tekrar etmiş kişiler tarafından tercih edilir. Asıl potansiyel de haftalık kiralayanlarda olacak. Bu nedenle haftalık kiralama talep eden müşterilerinize ciddi düzeyde önem göstermeniz gerekecek.

Ortalama olarak bir teknenin günlük kira ücreti 3 bin Euro civarında bulunuyor. Haftalık kiralama ücreti ise genellikle 10 Bin Euro ile fiyatlandırılmaktadır. Elbette sürekli müşteri bulmak ilk etapta zordur. Ancak zamanla daha fazla doluluk rakamlarına ulaşma şansınız olacak.

 • Berkay
  4 yıl önce

  İstanbul gibi bir şehirde kalabalıktan kaçmak için insanlar yat kiralamayı tercih edebilir. Talep olacağını düşünüyorum. Tatil bölgelerinde ise yazın talep görebilecek bir iş fakat kışın iş yapmayabilir. İstanbul gibi büyük şehirlerde kışında kutlamalar için kiralanabilir

  32
  yorum beğen
 • Sadri
  4 yıl önce

  Uzun zamandır birikimimle bir yat projesi vardı aklıma ama bir türlü naparım ne ederim çözemiyordum yazı için teşekkürler aklıma bir şeyler oturdu en azından

  29
  yorum beğen
 • Alp
  4 yıl önce

  Umarım bir gün kiralattıran değil de kiralayan olurum. Teşekkürler yazı için.

  29
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Güzel ekmek var ama yüklü bir para lazım bu işe

  30
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  her zaman demişimdir. zenginlerle iş yaparsan çok fazla para kazanırsın. yatlarda düzenlenen partilerde, eğlencelerde ana kardan çok avantalar bile çok para kazandırır. yeterli paran varsa inanılmaz güzel bir iş. yat partisi fiyatları. Antalya yat partisi.

  28
  yorum beğen
 • Adem
  4 yıl önce

  Parası olan için güzel bir iş. 😀 Paran varsa para kazanmak daha kolay. Para parayı çekermiş. 😀

  32
  yorum beğen