arama

Çağrı Merkezi Açmak İstiyorum

çağrı merkezi

Çağrı merkezi açmak isteyenler için rehber. Günümüz iş dünyasında işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri de müşteri hizmetleri ve satış amacıyla bir çağrı merkezine sahip olmaktır. Çağrı merkezleri ise genellikle her işletmede kurulmaz. Bunun için çağrı merkezi işletmelerinden hizmet alınır. Böylelikle işletmeler çok daha düşük maliyetler ile çağrı merkezi hizmetlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Çağrı Merkezi kurmak bu kapsamda karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Çağrı merkezleri genel olarak işletmelere müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama amacıyla hizmet verir.

Örneğin, orta düzeyli bir ayakkabı firması olduğunuzu varsayalım, insanlar sizin hakkınızda bilgi almak, ürünleriniz hakkında bilgi almak, satış öncesi ve satış sonrası sorularını iletmek, garanti şartlarını öğrenmek gibi sayısız sorun nedeniyle telefon numaralarınızı arayacaktır. Bu aramaları yanıtlamak için bir veya birkaç personel istihdam etmeniz, ardından bu personele iyi bir şekilde çağrı merkezi eğitimi vermeniz, sürekli olarak yönlendirmeniz ve ciddi maaşlar ödemeniz gerekecek. Ancak hazır bir çağrı merkezine giderek, tüm bu sorunlardan kurtulabilir ve büyük ihtimalle çok daha düşük ücretler ile daha kaliteli çağrı merkezi hizmetinizi oluşturabilirsiniz.

Çağrı merkezleri başka şirketler için hizmet sağlarlar. Türkiye’de çok az sayıda çağrı merkezi kendi ürün ve hizmetlerini pazarlayarak para kazanmaya çalışmaktadır. Böylelikle bu rehberde, başka işletmelere hizmet verecek bir çağrı merkezini kurmak için yönlendirme sağlayacağız.

ÇAĞRI MERKEZİ KURMAK

Çağrı merkezi kurmak çoğu zaman komplike ve sıklıkla sorunlu bir iş fikri olarak addedilmektedir. Gerçek bundan çok uzak. Bir çağrı merkezi kurmak; personelde yaşanabilecek sorunlar dışında kolaylıkla kurulabilmektedir. Yeterli sermayeye sahip olan bir girişimci veya yatırımcı; 1 hafta içerisinde tüm sistemi hazır hale getirebilmektedir.

çağrı merkezi açmak

Resmi İşlemler

Çağrı merkezi açmak için spesifik bir belge veya lisansa ihtiyacınız yok. Bir muhasebeci tutarak; işletmenizin resmi işlemlerini 1 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Kuracağınız ofis veya dükkan için de ruhsat almanız gerekir. Bu adımı da bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek; başvuru yapabilirsiniz. Ruhsat almak ve şirketi kurmak için 3 bin lira yeterli olacak.

Dükkanı Kurmak

Resmi işlemleri tamamladıktan sonra bir çağrı merkezini kurmak üzere harekete geçmeniz gerekir. İletişim sistemleri hakkında bilginiz varsa; kendi işletmenizi ürünlerinizi satın alarak kurabilirsiniz. Ancak buna yabancıysanız; bir profesyonelden yardım almanız gerekir. İletişim sistemleri konusunda uzman birini bulmak için internetten birkaç arama gerçekleştirmeniz yeterli. Ayrıca şehrinizdeki bilgisayar tamircilerinin birçoğu bu konuda destek sağlayabilir.

Çağrı Merkezi Kurmak İçin Gerekli Envanter

Temel olarak bir çağrı merkezini kurmak için sahip olmanız gerekenler:

  • Ajan Masaüstü
  • ACD / Çağrı Yönlendirme
  • Akıllı Arama
  • Bulut Çözümleri
  • İşgücü Yönetimi ve İşgücü Optimizasyonu
  • Arama kaydı
  • Kulaklık
  • Çok kanallı iletişim
  • Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Sistemleri
  • Çağrı Merkezi Yazılımı

Doğru İnsanları İşe Almak

personel

Ülkemizde büyüme kaydedemeyen veya bir süreden sonra kapanmak zorunda kalan çağrı merkezlerinin en büyük sorunu doğru insanları işe almamalarıdır. Elbette doğru insanları işe almak için daha fazla para ödemeniz gerekir. Ancak doğru çalışanlarınız olmadan bu iş fikrinde asla başarılı olamazsınız. İşletmeler sizden hizmet aldıktan sonra kötü bir “müşteri hizmetleri deneyimi” konusunda rapor aldıklarında; sizinle bir daha çalışmayacaktır. Bu açıdan riskli bir iş fikri olduğunu belirtmekte yarar var.

Personel seçimini bizzat bir profesyonel aracılığıyla gerçekleştirmenizi mutlaka öneririz. Ayrıca maaşları standart seviyenin biraz üzerinde tutmak ve personele sıklıkla eğitim programları hazırlamak doğru bir fikir olacak.

İş Bulmak

Çağrı merkezini başarılı bir şekilde kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey elbette iş bulmak olacak. İş bulmak tamamlanmış bir çağrı merkezi için HARİKA BİR DENEME FIRSATI sağlamaktadır. İlk çağrılarınızı iş bulmak için yapacaksınız. Personele; bulunduğunuz şehirde iş yapan büyük işletmelerin bir telefon numarası listesini verin ve iş almalarını sağlamalarını izleyin. Elbette her çağrıdan başarılı ayrılamazsınız; lakin, günün sonunda birkaç iş bulabileceğinize inanıyoruz.

Başarılı olamazsanız, işletme sahibi ve birkaç personeliniz ile en iyi aday olabilecek işletmelere yönelik yüz yüze görüşmeye gidin. Neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatın. Unutmayın, orta ölçekteki bir işletmenin bile çağrı merkezine ciddi düzeyde ihtiyacı bulunmaktadır.

İş bulmak üzere çeşitli e-mail ve sosyal medya pazarlama seçeneklerini de gündeme almanızı öneririz.

İşi Büyütmek

Çağrı merkezleri kısa sürede önemli düzeyde büyüme fırsatı kaydeden iş fikirleri arasında yer almaktadır. Çünkü, bu iş fikrinde genellikle personel kiralamaya gidilmektedir. Örneğin, bir ayakkabı firmasından iş alırken, sizin bir veya birkaç personelinizi doğrudan kiralama yoluna gidecektir. Böylelikle ilgili personeller sadece o firmaya hizmet verecek. Eğer yeteri kadar iş alırsanız, bir süreden sonra daha fazla çağrı merkezi personeline ihtiyacınız olacaktır. Kısaca, büyüme fırsatı sağlaması açısından değerli iş fikirleri arasında yer alıyor.

İşi büyütmek için sahip olmanız gerekenler, doğru personelden başka bir şey değildir. Çünkü her işletmenin müşteri hizmetleri deneyimi sağlamak için mutlaka çağrı merkezine ihtiyacı doğmaktadır. Küçük işletmeler bile bu konuda hizmet satın almaktadır. Son yıllarda online işletmelerdeki artış, çağrı merkezine olan talepleri de katlamıştır. Kısaca, işinizi doğru yaparsanız; harika bir iş fikri!

Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Bir çağrı merkezini kurmak için gerekli sermaye ihtiyacı ortalama olarak 140 bin liradır. Bu rakam 6 kişilik bir merkezi kurmanız için yeterli olacak. Ek yeni bir personel için +8 bin liralık sermayeye ihtiyaç duyacaksınız.

Ne Kadar Kar Ederim?

Çağrı merkezi işinde genel olarak aldığınız iş kadar para kazanırsınız. İşletmeler genellikle personel kiralama yoluna gitmektedir. Genel olarak her personel için aylık 5-6 bin lira üzerinden anlaşma sağlanmaktadır. Böylelikle personel masrafı ve diğer işletme giderleri sonrasında size kalacak olan ücret bir personel için 1500 ile 2500 lira arasında olacak. 10 personele sahipseniz ve hepsi için iş bulabilirseniz; ortalama aylık kazancınız 10 bin ile 25 bin lira arasında değişiklik gösterecektir.

Potansiyeli Yüksek Bir İş Fikri Mi?

Çağrı merkezi açmak, doğru yapıldığı takdirde ciddi büyüme fırsatları sağlayan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Odaklanmanız gereken en önemli konu doğru personeli bulmak olmalı.