arama

Waffle ve Kumpir Dükkanı Açmak İstiyorum

waffle
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Waffle veya Kumpir dükkanı açmak istiyorsanız, potansiyeli yüksek gıda işlerine yönelik rehberimize göz atmak işinize büyük ölçüde yarayabilir.

Temel olarak Waffle veya Kumpir birbirinden tamamen farklı şeyler ancak her iki lezzete yönelik hayata geçirilecek olan işletmelerin kuruluş aşamaları büyük ölçüde aynı. Doğru bir lokasyon, lezzetli bir ürün, başarılı pazarlama ve güler yüzlü personel dışında çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok.

Waffle ve Kumpir restoranları son dönemde daha fazla ilgi çekmeye başladı. Standart bir öğle yemeği olarak tercih edilen her iki lezzet, birkaç yıldır ise hem sabah hem de gecenin geç saatlerine dahi tercih ediliyor. Özellikle hızlı bir eve teslim hizmeti ile iş hacminizi büyük ölçüde artırma fırsatınız da bulunuyor.

NASIL BAŞLANILIR?

kumpir

Waffle ve Kumpir gibi gıda işletmelerinin en çok satış yaptığı lokasyonlar AVM’lerdeki Kiosk tarzındaki küçük lokasyonlardır. Ancak daha kapsamlı bir işletme kurmayı planlıyorsanız elbette yürüyüş yollarında 70 metrekareye sahip dükkanlara yönelik bir kiralama yapabilirsiniz. Her iki şartta da çalışmak için ruhsata ihtiyacınız olacak. Dükkanı kiraladıktan sonra bağlı bulunan belediyeye giderek ruhsat alabilirsiniz. Aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak.

Waffle ve Kumpir Dükkan Ruhsatı Almak İçin Gerekli Belgeler:

 • Başvuru Formu (belediyeden alınacak)
 • Vergi Levhası (muhasebeciden alınacak)
 • İmalat ve üretim yapılacaksa ustalık belgesi
 • Tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • Yapı kullanım izin belgesi (kat maliklerinden)
 • İtfaiye raporu (itfaiye il müdürlüklerinden alınacak)
 • Ticaret Odası Kaydı
 • İmza Sürküsü
 • Ticaret Sicil Gazetesi örneği
 • Harç ödeme faturası

Doğru dükkanı bulduktan ve ruhsat aldıktan sonra dükkanın kurulumuna geçebilirsiniz.

AVM’de Kiosk kurulumu yapacaksanız işlemleriniz çok basit olacak. Standart olarak kiosk üretimi ve montajı yapan çok sayıda işletme bulunuyor. Birkaç tanesinden fiyat teklifi alarak en uygun fiyat seçeneği sağlayan firmadan hizmet almaya çalışın.

Yürüyüş yollarında bir restoran kuracaksanız da; yapmanız gereken şık bir dekorasyon ve dizayn için planlama yapmaktır. Standart olarak minimum 6 masalık bir hizmet alanı, ürünlerin hazırlanacağı bir mutfak ve banko alanına ihtiyacınız olacak. Ayrıca restoranda mutlaka hem erkek hem de kadınlar için bir lavabo bulunması şarttır. Bunlar dışındaki tüm diğer dekorasyon ve dizayn fikirleri ise hayal gücünüz ile ilgilidir.

Ne yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa sosyal medyadan Waffle ve Kumpir dükkanlarının dekorasyon ve dizaynlarına göz atabilirsiniz. İlginç fikirler için ilham almak üzere iyi bir fikir.

WAFFLE MAKİNESİ

waffle-makinesi

Waffle dükkanı açmak isteyenlerin sahip olması gereken standart mutfak ürünleri dışında bir de Waffle Makinesi’ne ihtiyacı bulunmaktadır.

Basit Waffle Makinelerinin fiyatı 200 liradan başlıyor ancak size daha profesyonel bir ürün gerekiyor. Üstelik hem kare hem de çiçek modeli için 2 ayrı makine ihtiyacınız olacak. Profesyonel olarak 2 adet Waffle’yi aynı anda çıkartan makinenin fiyatı 3 bin liradır.

2 adet alınacaksa 6 bin liralık ek sermaye ihtiyacı oluşturur.

KUMPİR MAKİNESİ

kumpir makine

Kumpir satışı yapacak olan işletmeler için de kumpir makinesi ihtiyacı bulunuyor. Basit makinelerin fiyatı 400-500 lira ancak size 3-4 çekmeceli profesyonel bir makine gerekiyor. Bazı ciddi iş yapan işletmelerde çok daha büyük makineler bulunuyor ancak ilk etapta 4 çekmeceli bir makine yeterli olacak. Ürünün fiyatı 4 bin lira civarında bulunuyor. 

PERSONEL İHTİYACI ve İŞKUR DESTEĞİ

Waffle ve Kumpir işletmelerinde kiosk kurulumu yapılacaksa tek bir personel yeterlidir. Ancak yürüyüş yollarında kurulacak olan restoranlar için minimum 3 personel gerekecek. Dışarıya servis yapılacaksa ki mutlaka yapılmalı; bunun için de bir motosikletli kurye gerekecek.

Tüm personeli kendiniz seçmeden önce alanında deneyimli isimleri bulmak üzere İŞKUR’a başvurmanızı mutlaka öneririz.

İŞKUR ile yapılacak işe alımlarda ek olarak 6 aylık maaş desteği bulunmaktadır.

Personel seçimini her halükarda titizlikle gerçekleştirin. Gıda işletmesi olması nedeniyle personelin eksiksiz olması önemlidir. Hijyen belgesine sahip personeller de ilk tercihiniz olmalı.

PAZARLAMA ve REKLAM

Her iki işletme de standart olarak bir restoran pazarlama statüsünde değerlendirilmelidir.

Odaklanmanız gereken ana konu rekabetçi bir yaklaşım sergilemektir. Eğer bulunduğunuz lokasyonda farklı Waffle ve Kumpir işletmeleri varsa; onlardan her alanda daha iyi olmanız gerekir. Lezzetlerini ölçmek üzere evinize sipariş yapın ve fiyat avantajı konusunda da mutlaka öne geçmek için maliyetlerinizi gözden geçirin. Ayrıca bir arkadaşınızı işletmelere müşteri olarak göndererek hangi alanda başarılı hangi alanda başarısız olduklarını da gözlemlemelerini isteyebilirsiniz. Rekabet etmek için onları tanımanız şart.

NE KADAR SERMAYE GEREKİYOR?

Waffle işletmelerinde kiosk için gerekli tüm ihtiyaç 40 bin lira civarında bulunur. Kumpir için kiosk da aynı şekilde 40 bin liraya rahat bir şekilde kurulum yaparak işe koyulabilirsiniz. Kendi dükkanınızı dışarıda kurmak için ise çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Standart olarak bir restoran kurulumu gerçekleştirilmesi durumunda hem Waffle hem de Kumpir işletmeleri için 180 bin liralık sermaye gerekiyor.

İşletme kurulumlarında sermaye sorunu yaşamamak için dekorasyon ve dizayna harcayacağınız parayı önceden planlayın. Her biri 2 bin liralık 5 adet tablo almak; önemli bir ihtiyacınızı satın alamamanıza neden olabilir.

KARLI MI? NE KADAR KAZANDIRIYOR?

Birbirine benzer özellikler içeren her iki ürünün de satıştan kar marjı çok yüksektir. Ülkemizde yemek fiyatları hızla artıyor ve bu da karlılığa olumlu bir şekilde yansıyor. Son 2 yıldır Waffle sektöründe karlılık yüzde 53, Kumpir sektöründe ise karlılık yüzde 59 seviyesinde bulunuyor. Kısaca, 30 liraya satılan bir ürünün yarısından fazlası doğrudan işletme karıdır.

Ne kadar kazandırıyor sorusunun ise elbette net bir cevabı yok. Sürüm yakalayabilen bir işletme ciddi düzeyde para kazanabiliyor. Ancak standart olarak iş hacmi elde edilmesi durumunda dahi yüksek karlılık nedeniyle önemli bir gelir kapısına dönüşebiliyor.

Waffle ve Kumpir salonu açmak hakkında sorularınızı aşağıdaki bölümden uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

 • Yılmaz
  4 ay önce

  Baca ruhsatı gereklimi kumpir ci açmak icin

  5
  yorum beğen