arama

Kamp Ekipmanları Kiralama İşinde Büyük Fırsat

kamp

Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletindeki 2 girişimci John Laughlin ve Josh Roche, uluslararası prodüksiyon şirketi The Mill’in düzenlediği 2021 Crossroads Fikir Yarışması’nı hazırladıkları “kamp ekipmanları kiralama” fikriyle kazandı.

Dünyada hızla büyüyen kamp sektöründeki fırsatları keşfeden iki girişimci tarafından başlatılan kamp ekipmanları kiralama işi ile kampa çıkacak olanların maliyetlerini düşürme ve dönemlik harcamaları büyük ölçüde azaltma fırsatı sağlıyor. Platform aynı zamanda kamp ürünlerini kiralamak isteyenlere de hizmet sağlayacak. Bu doğrultuda kamp ürünlerini kiralamak isteyenlerin de ciddi şekilde ilgisini çekebilecek bir iş fikridir.

SEKTÖR TÜRKİYE’DE DE BÜYÜYOR

Kamp sektörü son yıllarda ABD ve Avrupa’da olağanüstü büyüme rakamlarına ulaştı. Söz konusu yükseliş yaklaşık 3 yıldır Türkiye’de de önemli düzeyde yükseliş yaşıyor. Bu tür kamp ürünlerini satan mağazaların iş hacminde de önemli düzeyde yükseliş yaşanıyor. Ancak özellikle markaları ürünlerin fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeniyle harcama miktarı artarken; harcama ürününde düşüş yaşanıyor. Dolayısıyla sektörde kiralama seçeneklerine yönelik bir iş fikri başlatmak son derece mantıklı bir yaklaşım olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermayeli İşler

Kamp ürünlerini satmak veya kiralamak üzerine bir işletme açacak olan girişimcilerin mutlaka kamp kültürünün geliştiği bölgelerde bu işi başlatması öneriliyor.

Şuanda Türkiye’de kamp yapmak için en iyi şehirler:

  1. Muğla
  2. Çanakkale
  3. Eskişehir
  4. Balıkesir
  5. Kırklareli
  6. İzmir
  7. Bilecik
  8. Tekirdağ
  9. Kocaeli
  10. Bursa

Bu şehirlerde mevcut fırsatları değerlendirmek amacıyla bir kamp ürünleri satışı veya bu ürünlerin kiralanmasının sağlandığı bir işletme kurabilrisiniz. İşletmeyi kurmak için gerekli olan ortalama sermaye düzeyi ise 300 bin liraya yakındır. Ancak sektörde daha dar kapsamlı bir faaliyet başlatmak isteyen girişimciler yaklaşık 150 bin liralık sermaye ile de yola koyulabilir.