arama

3 Adımda Gübre Dağıtım İşi Yaparak Para Kazanın

gübre

Gübre dağıtım işi yaparak para kazanmak isteyenler için bu rehberde 3 adımda bunu nasıl gerçekleştirebileceğinize dair net süreç yer alıyor. Siz de son yıllarda Türkiye’de potansiyeli hızla artan gübre sektöründe iş kurmak için bu rehberi inceleyebilirsiniz.

Türkiye, yıllardır tam anlamıyla bir tarım ülkesidir. 7 bölgeye ayrılan ülkemizin her noktasında çiftçilik yapan ve tarım ile ilgilenen insanlara rastlamak mümkün. Lakin, bu insanların birçoğu tarım yaparken profesyonel çözümlere erişmek konusunda sorun yaşıyor. Bu kapsamda bir gübre dağıtım işi yaparak, lokal bazda çalışan çiftçilere gübre satışı yapabilirsiniz.

Ülkemizde çok az sermaye ile küçük arazilerde çiftçilik yapan milyonlarca insan bulunuyor. Bu insanların çoğu köy ve beldelerde hayatını sürdürüyor. Çoğunun şehir merkezine giderek buradan gübre satın alma şansı da bulunmuyor. Bu insanlara yönelik bir gübre dağıtım işletmesi kurarak para kazanabilirsiniz.

1. GEREKLİLİKLER NELERDİR?

gübre

Bir gübre dağıtım işine başlamak birçok kapsamlı iş fikrine göre çok daha kolaydır. Ülkemizde dileyen herkes herhangi bir lisans almadan gübre dağıtımı yaparak para kazanabilir.

İşe başlamak için yapmanız gereken 2 önemli şey bulunuyor;

  • Gübre dağıtımı için araç edinmek
  • Bir gübre toptancısı ile toptan ürün alımı için anlaşmak

İlk olarak yapmanız gereken şey bir araç edinmektir. Gübreleri nispeten kötü yollarda taşıyabilmek için bir araç satın almanız gerekiyor. Bunun için asla sıfır araç almanızı önermiyoruz. Sahibinden gibi bir platformda ikinci el olarak satılan 10-15 yıllık bir pikap satın alabilirsiniz. Ortalama fiyatları 400-500 bin lira arasında değişen bu pikapları yine dilediğiniz zaman daha kârlı bir fiyat ile satabilirsiniz.

İkinci olarak ise bir gübre toptancısı ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Her türlü gübreyi bulabileceğiniz ve satış sonrası ödeme kabul edebilecek bir gübre toptancısı ile anlaşma yapmanız çok önemli. Ayrıca anlaşmayı yaparken mutlaka satamadığınız gübreler için geri alım garantisi de almanız gerekir.

2. NASIL BAŞLANILIR?

Gereklilikleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey, nispeten özellikle büyük ilçe merkezleri veya illere uzak noktalarda bulunan köy ve beldelere gitmeniz gerekecek. Basit bir harita uygulaması ile bu alanları kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

İlk ziyaretinizi gerçekleştirirken, gübre toptancısı ile birlikte en çok satılan bazı gübreleri yanında götürmenizi mutlaka öneriyoruz. Ortalama bir pikap ile 20-30 farklı gübre türünü taşıyabilirsiniz. Bu gübrelerin en çok ihtiyaç duyulanlardan seçilmesine özen gösterin. Ardından köy köy dolaşmanız ve insanlara bu gübrelere ihtiyaç duyup duymadıklarını sormanız gerekiyor. Tüm işiniz aynı şekilde sürecek.

Bir süreden sonra sabit müşteriler elde edeceksiniz. İnsanlar sizden belirli bir tarih için gübre siparişi verecek. Bunlar için bir not defteri edinin ve gününde gübreleri götürmeyi ihmal etmeyin. Elbette tek bir gübre için 50 kilometre yol gitmek mantıklı olmayacak, bu nedenle aynı bölgedeki siparişleri birleştirmeniz ve yol masraflarını maliyetlere eklemeniz gerekiyor.

3. NE KADAR KAZANIRIM?

Gübre dağıtım işi genellikle bir nakliye işine benzer. Ana maliyetiniz aracınızın harcadığı yakıt olacak.

Gübreleri insanlara çok pahalı bir şekilde elbette satamazsınız ancak insanlar bir miktar daha fazla para ödemeye çok razı olacak. Ortalama olarak, 100 kilometre yol yaparsanız pikabın yakıt masrafı 500- 600 lira civarında olacak.

Bir pikapta yaklaşık 30 parça gübre taşıyabilirsiniz. Her parça için 80-100 lira ek kar koyarsanız, bu durumda yakıt masrafı sonrasında 1.000- 1.500 liraya yakın net para kazanma fırsatına sahip olursunuz.

30 parça gübreyi bir köyde bile kolaylıkla satabilirsiniz. Önemli olan ilgili ürünleri sattıktan sonra sürekli müşteriler elde etme fırsatına sahip olmaktır.