arama

Gübre Dağıtım İşi Yaparak Para Kazanın

gübre

Türkiye tam anlamıyla bir tarım ülkesidir. 7 bölgeye ayrılan ülkemizin her noktasında çiftçilik yapan ve tarım ile ilgilenen insanlara rastlamak mümkün. Lakin, bu insanların birçoğu tarım yaparken profesyonel çözümlere erişmek konusunda sorun yaşıyor. Bu kapsamda bir gübre dağıtım işi yaparak, lokal bazda çalışan çiftçilere gübre satışı yapabilirsiniz.

Ülkemizde çok az sermaye ile küçük arazilerde çiftçilik yapan milyonlarca insan bulunuyor. Bu insanların çoğu köy ve beldelerde hayatını sürdürüyor. Çoğunun şehir merkezine giderek buradan gübre satın alma şansı da bulunmuyor. Bu insanlara yönelik bir gübre dağıtım işletmesi kurarak para kazanabilirsiniz.

GEREKLİLİKLER

Bir gübre dağıtım işine başlamak birçok iş fikrine göre çok kolaydır. Ülkemizde dileyen herkes herhangi bir lisans almadan gübre dağıtımı yaparak para kazanabilir. Yapmanız gereken 2 önemli şey bulunuyor;

  • Araç Edinmek
  • Bir Gübre Toptancısı ile Anlaşmak

İlk olarak yapmanız gereken şey bir araç edinmektir. Gübreleri nispeten kötü yollarda taşıyabilmek için bir araç satın almanız gerekiyor. Bunun için asla sıfır araç almanızı önermiyoruz. Sahibinden gibi bir platformda ikinci el olarak satılan 10-15 yıllık bir pikap satın alabilirsiniz. Ortalama fiyatları 30-40 bin lira arasında değişen bu pikapları yine dilediğiniz zaman yakın bir fiyat ile satabilirsiniz.

İkinci olarak ise bir gübre toptancısı ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Her türlü gübreyi bulabileceğiniz ve satış sonrası ödeme kabul edebilecek bir gübre toptancısı ile anlaşma yapmanız çok önemli. Ayrıca anlaşmayı yaparken mutlaka satamadığınız gübreler için geri alım garantisi de almanız gerekir.

NASIL BAŞLANILIR

Gereklilikleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey, nispeten özellikle büyük ilçe merkezleri veya illere uzak noktalarda bulunan köy ve beldelere gitmeniz gerekecek. Basit bir harita uygulaması ile bu alanları kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

İlk ziyaretinizi gerçekleştirirken, gübre toptancısı ile birlikte en çok satılan bazı gübreleri yanında götürmenizi mutlaka öneriyoruz. Ortalama bir pikap ile 20-30 farklı gübre türünü taşıyabilirsiniz. Bu gübrelerin en çok ihtiyaç duyulanlardan seçilmesine özen gösterin. Ardından köy köy dolaşmanız ve insanlara bu gübrelere ihtiyaç duyup duymadıklarını sormanız gerekiyor. Tüm işiniz aynı şekilde sürecek.

Bir süreden sonra sabit müşteriler elde edeceksiniz. İnsanlar sizden belirli bir tarih için gübre siparişi verecek. Bunlar için bir not defteri edinin ve gününde gübreleri götürmeyi ihmal etmeyin. Elbette tek bir gübre için 50 kilometre yol gitmek mantıklı olmayacak, bu nedenle aynı bölgedeki siparişleri birleştirmeniz ve yol masraflarını maliyetlere eklemeniz gerekiyor.

NE KADAR KAZANIRIM

Gübre dağıtım işi genellikle bir nakliye işine benzer. Ana maliyetiniz aracınızın harcadığı yakıt olacak.

Gübreleri insanlara çok pahalı bir şekilde elbette satamazsınız ancak insanlar bir miktar daha fazla para ödemeye çok razı olacak. Ortalama olarak, 50 kilometre yol yaparsanız; pikabın yakıt masrafı 60 lira civarında olacak.

Bir pikapta yaklaşık 30 parça gübre taşıyabilirsiniz. Her parça için 20 lira ek kar koyarsanız, bu durumda yakıt masrafı sonrasında 540 liraya yakın net para kazanırsınız.