arama

Çiçekçi Dükkanı Açmak: Gerekli Belgeler, Maliyeti ve Kar Marjı

çiçekçi dükkanı açmak

Ülkemizde gün geçtikçe satışı artan ürünler arasında yer alan çiçek için bir işletme açmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Çiçeklerin satıldığı ortamlara ülkemizde Çiçekçi adı veriliyor ve bu işletmelerde çiçek dışında son dönemde çeşitli dekorasyon malzemeleri de satılmaktadır.

Özel günlerin artışı ve insanların özel günlere gösterdiği değerdeki artış ile birlikte çiçeklerin iş hacminde önemli oranda artış kaydediliyor. Bu doğrultuda bir çiçekçi açarak karlı ve gün geçtikçe potansiyeli yükselen bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz. Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli belgeler, işin maliyet-sermaye hesabı ile kar marjı ve karlılığı için aklınıza takılan sorulara yanıtlar sağlayacağız.

DÜKKAN BELİRLEMEK

çiçekçi

Çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken güzel ve dikkat çekici bir lokasyonda dükkan kiralamaktır. Doğru dükkanı bulmak üzere bir F/P analizi yapmanız gerekiyor. Bu analizi yaparken özellikle işletmenin ilk döneminde sorun çıkartabilecek kirayı doğru analiz edin.

Seçeceğiniz dükkanın minimum 50 metrekare olması ve girişinin yere yakın olmasına özen gösterin. Ek olarak bu dükkana yakın bir noktada başka çiçekçi olmaması da avantaj sağlayacaktır. Bu sektörlerde rekabet önemli bir sorundur.

Çiçekçi dükkanlarında dekorasyon en önemli konular arasında yer almakta ve büyük oranda ana maliyetin temelini oluşturmaktadır. Çiçekçi dükkanı kuracak olan girişimci ve yatırımcıların özellikle dükkanın dekorasyonu konusunda profesyonel destek almasını öneririz.

Çiçekçi dükkanını kurmak üzere bir dükkan belirledikten sonra hemen işe koyulmadan önce resmi prosedürleri tamamlamanız gerekir. Standart olarak bir çiçekçi dükkanı açmak için bağlı bulunduğunuz belediyeye bu belgeleri götürerek işyeri açma ruhsatı almanız gerekiyor;

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. Başvuru beyan formu (belediyeden alınacak)
 2. Tapu Fotokopisi (Meskenlerde iş yeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliği ile aldığı karar bulunacaktır.Tapu da işyeri görünen yerlerde umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa kat maliklerinin oy çokluğu ile almış olduğu karar..)
 3. Kira Sözleşmesi ( Tapu sahibi ile olması, tapu sahibi ile yapılmamış ise vekâletname, eğer tapu sahibi vefat etmiş ise, veraset kararı ve verasetteki tüm varisler ile kira sözleşmesinin yapılmış olması )
 4. Şirket ise; Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri. Bağlı bulunduğu kurumdan faaliyet konusuna uygun Sicil Tasdiknamesi (Şahıs-Şirket) fotokopisi
 5. İşyerinin yangın önlemi açısından,2005/9207 sayılı Yönetmeliğin 5 h maddesinde geçen yerler için İtfaiye Raporu, diğer işyerlerinde ise Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik çerçevesince alınması gereken tedbirler (İlk başvuru sırasında 6 kg’lık yangın tüpü fatura fotokopisi)
 6. Faaliyet konusuna göre; Emniyet Görüşü, Adli Sicil Kaydı (dosya tesliminden sonra)

Bazı belediyeler bu belgelere ek olarak farklı şartlar ve belgeler talep edebilmektedir. Bu konuda net bilgiyi bağlı bulunduğunuz belediyeden alabilirsiniz. Ek olarak işyeri açılış ruhsatı dışında başka resmi işlemleriniz de bulunacak. Bu konuda bilgiyi İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberimizden alabilirsiniz.

DÜKKANIN KURULMASI

çiçekler

Çiçekçi dükkanını belirledikten ve resmi prosedürleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey dükkan için gerekli çiçeklerin ve satılacak diğer aksesuarların satın alınması kalıyor. Ülkemizde yapay ve gerçek çiçek ile çeşitli aksesuarları satan binlerce toptancı bulabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey bulabildiğiniz tüm toptancılara ulaşarak hatta bizzat ulaşabildiklerinizi ziyaret ederek teklif almanız olacak.

En iyi ürünleri en iyi fiyat ile alabilme fırsatı için bu sürece mesai ayırmanız gerekir. Her işletmenin ürünleri ve fiyatları farklı olacak. Bu durumda toplu alım yapacağınız için eşsiz bir pazarlık fırsatınız da olacak. Ayrıca ürünler için sürekli sipariş geçeceğinizden dolayı pazarlığınızı uzun vadeli olarak da değerlendirmeniz gerekir. Her halükarda bu işten az da olsa anlayan biri ile toptancılara gitmenizi mutlaka öneririz.

Çiçekleri seçerken internetten faydalanabilirsiniz. İnternette büyük çiçek platformlarında en çok satılan çiçek ürünlerine göz atmayı ihmal etmeyin. 

Ürünleri satın aldıktan sonra daha önce de belirttiğimiz üzere profesyonel bir destek ile dekorasyonu oluşturun ve ürünleri yerleştirin. Ardından şık bir banko, çalışma maması ve tabela dışında herhangi önemli bir ihtiyacınız olmayacak.

DÜKKANIN İŞLETİLMESİ

çiçek dükkanı

Bir çiçekçi dükkanını kurduktan sonra elbette şık bir şekilde organize edilmiş bir açılış düzenlemeniz gerekir. Bunun için bir organizasyon şirketinden de destek alabileceğiniz gibi birkaç kişi ile de düşük maliyetle açılış yapabilirsiniz. Dükkanın kurulduktan sonraki ilk haftada daha agresif olmak kaydıyla yerel çaptaki tüm medya kuruluşlarına reklam vermeyi ihmal etmeyin. Yerel düzeydeki gazete, televizyon, ve radyolara reklamlar verin. Billbordları en az 1 haftalığına kiralayın. Böylelikle insanlar yeni bir dükkanın açıldığı konusunda bilgi sahibi olacaktır.

Agresif reklam sürecinde özellikle dükkan telefonunuz sıklıkla çalacak ve siparişler alacaksınızdır. Bu süreçte ürünlerinizin fiyatlarını asla yüksek tutmayın. Hatta ilk 3 aylık dönemde minimum kar politikası ile çalışmanızı öneririz. Çiçekçi gibi temel ihtiyaç ürünü satmayan işletmelerde müşteri edinmek ve müşteriyi elde tutmak kritik bir süreçtir. Bu nedenle her bir müşteriye çok özen göstermeniz gerekir.

Bu tür işletmelerde en az biri kadın olmak üzere minimum 2 kişi çalışmalıdır. Dükkanın mutlaka vitrini özellikle özel günler döneminde sıklıkla değiştirilmeli ve vitrin tasarımı şık bir el tarafından düzenlenmelidir. Zaman zaman kampanyalar düzenlenmeli ve yine yerel düzeydeki reklam fırsatları kullanılmalıdır.

ONLİNE SİPARİŞ SÜRECİNİ BAŞLATIN

Ülkemizde çiçekçilerin son yıllardaki en büyük gelir kaynağı ise online çiçekçi platformlarından gelmektedir. Ülkemizde çok büyük çiçek platformları bulunmakta olup, bu platformlara kendi çiçekçinizi kayıt edebilir ve sipariş almaya başlayabilirsiniz.

Ek olarak kendi web sitenizi açarak da buradan online sipariş uygulamasını başlatmanızı mutlaka öneriyoruz. Gelişen teknolojiler ile birlikte insanlar artık birkaç tık ile dilediği adrese çiçek göndermeye daha sıcak bakıyor. Dolayısıyla kredi kartı ile anında çiçek siparişi alınabilen bir web sitesi ya da uygulama yaptırmanızı öneriyoruz.

Bu platformları kurduktan sonra uygulama veya web siteniz için önemli bir reklam bütçesi ayırmanız gerekecek.

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI MALİYETİ NE KADAR?

Türkiye’de ortalama bir çiçekçiyi kurabilmek için 140 bin liralık sermayeye ihtiyacınız var. Ancak son dönemde çiçekçiler tam anlamıyla kabuk değiştirmiş ve bazı çiçekçilerin kuruluş sermayesinin 1 milyon liranın üzerinde olduğunu belirtelim. Zira çok karlı bir sektördür ve ortalama düzeyde bir iş hacmi önemli düzeyde kar sağlamaktadır.

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI KAR MARJI? NE KADAR KAZANDIRIR

çiçek kedi

Ortalama olarak iş yapan; yine ortalama kalitede ve fiyatta ürünlerin satışının yapıldığı bir çiçekçi dükkanında ay sonunda cirodan kar marjı yüzde 55 civarında bulunmaktadır. Bu birçok perakende sektörüne göre çok yüksek bir orandır.

Yüksek karlılık ile çalışan çiçekçilerin ortalama aylık geliri 20 bin liranın üzerindedir. Ancak bu tutar elbette işletmenin iş hacmiyle doğrudan ilgilidir. Özellikle özel günler ve gecelerde aylık satışınızı sadece 1 günde yapabileceğinizi unutmayın.

Çiçekçi dükkanı açmak ile ilgili sorularınızı bu rehberin alt kısmında bulunan yorum bölümünden bizlere yöneltebilirsiniz.

 • Ebru
  4 yıl önce

  Çok karlı bir iş ama çok sermaye lazım. Ortak arıyorum

  37
  yorum beğen
  • ezgi
   4 yıl önce

   Nerede yasıyorsunuz

   30
   yorum beğen
   • Tarık
    1 yıl önce

    Acaba maliyet ne kadar ben de düşünüyorum çiçek dükkanı açmayı

    15
    yorum beğen
    • Deniz
     12 ay önce

     Kız arkadaşım 1 yıl önce 100 bin maliyetle hepsini halletti dükkanı yenileyim soğuk adını yaptırdı şimdi 150-200 bini rahat bulur…

     12
     yorum beğen
 • Derya
  4 yıl önce

  Alanyada yaşıyorum bu işi düşünenler birlikte çalışabiliriz

  34
  yorum beğen
 • Sevcicekcilik
  4 yıl önce

  Alanyada işlek caddede bulunan cicek cikolata ve organizasyon dükkanimi saglik sebebi ile devrediyorum Alanyada düşünen arkadaşa yardımcı olabilim

  30
  yorum beğen
 • Ebru
  3 yıl önce

  Maliyeti ne olur? Ortalama

  18
  yorum beğen
 • Simge
  3 yıl önce

  Gaziantep akket çiçekçi açmayı planlıyorum ortak arıyorum

  21
  yorum beğen
  • Tarık
   1 yıl önce

   Acaba maliyet ne kadar biliyor musunuz

   14
   yorum beğen
 • Deniz
  12 ay önce

  Antalyada merkezde dükkan açmak istiyorum ortak arıyorum düşünen ulaşabilir mi.

  13
  yorum beğen