arama

Son Dönemin Popüler Karlı İş Fikri: Kitap Cafe Açmak

cafe

Kitap cafe, kitaplarla birleştirilmiş bir kafe veya restoran anlamına geliyor. Bu tür mekanlar, kitap okuyan ve kahve içmeyi seven kişiler tarafından tercih ediliyor.

Kitap cafeler, çoğunlukla sessiz ve huzurlu bir ortam sunarlar. Kitap severlerin rahatça kitap okuyabilecekleri ve dinlenebilecekleri bir atmosfer yaratılır. Ayrıca, kafenin özellikle sabah saatlerinde kahvaltı yapmak isteyen müşterileri de bulunabilir.

Birçok kitap cafe, ayrıca işletme sahipleri tarafından düzenlenen yazar etkinlikleri, kitap kulüpleri, imza günleri gibi aktiviteler de düzenlemektedir. Bu sayede, insanlar hem sevdikleri yazarları tanıyabilirler hem de diğer kitapseverlerle tanışma fırsatı yakalayabiliyor.

Sonuç olarak, kitap cafeler hem kitap okumayı sevenler hem de kahve keyfi yapmak isteyenler için ideal bir mekandır. İnsanlar güzel bir ortamda kahvelerini yudumlarken, sevdikleri yazarların eserlerini okuyabilirler.

Son dönemde ülkemizde farklı lokasyonlarda kitap cafelerde önemli oranda artış kaydediliyor. İnsanların yalnız olarak keyifli bir vakit geçirmesi üzerine planlanan ancak sonrasında gruplar tarafından da talep gören kitap cafelere yönelik önemli oranda ilgi var. Bu ilginin bir kısmının nedeni de kitap okumak yerine harika fotoğraflar çekmek olduğunu belirtmekte yarar var.

Öncelikle kitap cafe açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların önemli oranda sermaye ihtiyacı olacağını söylemekte yarar var. Zira sıradan bir cafe için 300 bin liralık sermayeye ihtiyaç duyuluyorken, önemli bir dekorasyon ve kitap ihtiyacı nedeniyle bir kitap cafenin açılış sermayesi 350 bin lirayı aşabiliyor.

İÇİNDEKİLER

KİTAP CAFE AÇMAK

kitap cafe

Kitap cafe açmak standart olarak bir cafe açmak ile benzer prosedürler içermektedir. Öncelikle potansiyeli yüksek bir lokasyonda bütçeye göre bir dükkan belirlenmesi gerekiyor. İlgili bu dükkanın minimum 70 metrekare alana sahip olması önemlidir. Kitap cafelerde insanlar yoğun bir şekilde cafede oturduğu için alanın daha büyük olması ise önerilmektedir.

Dükkan bulunduktan sonra eğer söz konusu dükkan bina altında bulunuyorsa, binada oturanlardan izin alınarak belediyeye gidilmesi gerekiyor. Bağlı bulunan belediyeden iş yeri açma ruhsatı alınarak ilgili işletmenin kurulması için işe koyulabilir.

Belediyeler genellikle cafe açmak üzere ruhsat alınması için şu belgeleri talep etmektedir;

 1. Adres tespiti,
 2. Vergi levhası,
 3. Tapu ve emlak bildirimi
 4. Yapı kullanma izin belgesi
 5. Kira sözleşmesinin aslı
 6. Esnaf ve Sanatkarlar sicil tasdiknamesi ve oda kaydı / ya da ticaret sicil tasdiknamesi
 7. İtfaiye raporu
 8. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 9. Çevre temizlik vergisi makbuzu, (Borcu yoktur Kaşeli)
 10. – İşyeri kaşesi ve plastik dosya.

Bu belgeler ile başvurular birkaç gün içerisinde tamamlanıyor ve gerekli denetleme sonrasında iş yeri çalışma ruhsatı alınabiliyor. Ardından iş yerinin kurulumuna geçilmesi gerekiyor.

KAFENİN KURULMASI

kafe

Bir kitap cafede standart olarak bir cafe kurmak için gerekli adımlar tamamlanır. Öncelikle alan için gerekli malzemeler satın alınmalıdır. Bir kitap cafede bulunması gerekenler,

 • Alana bağlı olarak minimum 12 masa,
 • Alan bağlı olarak minimum 50 sandalye,
 • Kitap için minimum 4 kitap rafı,
 • Tüm kitap raflarını dolduracak kadar farklı türlerde kitap (min 600)
 • Çay, kahve, çeşitli soğuk içecekler ve yiyecekler için mutfak için genel toplu malzemeler,
 • Tüm bulaşık malzemeleri,
 • Zevklere göre dekorasyon malzemeleri
 • Banko
 • Tabela
 • Personel odası

Bu malzemeler ile bir kitap cafe kurmak mümkündür. Elbette özellikle dekorasyon konusunda mutlaka size ilham sağlayacak bir profesyonelden fikir almanızı önerebiliriz. Ayrıca dekorasyon için bir iç mimarı da görevlendirebileceğinizi unutmayın.

Dükkanın kurulması tüm işlemler ile birlikte maksimum 5 gün almaktadır. Elbette bu süre dükkanın mevcut durumu ve dekorasyon için yapılması gerekenler ile birlikte değişiklik gösterebilecektir. Dükkanı kurmak ve hemen işe koyulmak için çok aceleci davranmayın. Her şey tam olmadan dükkanı işletmeye başlamayın. En basitinden boya kokusuna sahip bir işletme ile açılış yapmayın. İlk intiba çok önemlidir.

PERSONEL SEÇİMİ

kitap cafe açmak

Bir kitap cafede en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de doğru personel seçimidir. Bu cafenizin iş hacmi ile doğrudan ilgili bir konudur. Doğru personel seçimi yaparak sektörde hızla büyüyen bir cafeye dönüşebilirsiniz. Bu kapsamda personel seçimini bizzat siz yapmalı ve işi bilen deneyimli personelleri istihdam etmelisiniz.

Bir kitap cafede biri mutfak, biri bulaşık ve en az 2 servis elemanına ihtiyacınız olacak. Ayrıca cafenin büyüklüğüne göre söz konusu personel sayısı artırabilir. Bu personellerin tamamı da deneyimli ve tecrübeli olmalı ve işi mutlaka sahiplenmelidir.

Özellikle servis için çalışacak olan personelin kitaplar konusunda da bilgili olması önemlidir. Kitap cafelerde genellikle müşteriler tek başına gelmekte ve güzel bir kahve ile birlikte sevdiği bir kitabı okumaktadır. Bu durumda yanlız gelen insanlar ile onları sıkmayacak düzeyde birkaç kitap sohbeti yapmak çok faydalı olabilir.

CAFENİN İŞLETİLMESİ

kitaplar cafe

Doğru personel seçimi yapılan kitap cafelerde işletme çok kolay olacaktır. Çünkü personelin görev bilincinde olması durumunda kolay kolay herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı gibi cirolarda da düzenli artış kaydedilebilir. Bunu sağlamak için de personele küçük de olsa cirodan pay veya bahşişleri doğrudan yönlendirmenizi mutlaka öneririz.

Bir cafenin işletilmesi sürecinde cafe sahibinin devamlı olarak cafede bir müşteri gibi bir masada oturması önemlidir. Bu sayede personel hem daha dikkatli olur hem de olası bazı durumlara direkt olarak müdahale edilmesi kolaylaşır.

Cafelerde günlük, haftalık ve aylık olarak satın alınması gereken birçok ürün bulunur. Bunların takibinin iyi yapılması ve müşteriye “yok” denilmemesinin sağlanması gerekiyor. Ayrıca özellikle kahve çeşitleri konusunda seçeneklerin mutlaka artırılması, dükkanda yüksek ses ile oturan insanların uyarılması ve sigara içinler için ek bir açık alan belirlenmesi de önemlidir.

Kitap cafelerde iş hacmini doğrudan etkileyen konulardan biri de elbette kitapların sayısı ve niteliğidir. Standart kitaplar yerine müşterilerinizden bilgi isteyerek farklı kitaplara da yer vermenizi mutlaka öneririz. Kitap okuyan bir insan okumayana göre çok daha kısa sürede cafeden çıkış yapacaktır. Bu da cironuzu doğrudan etkileyecek bir konudur. Ayrıca kitap cafenin tanıtımı için zaman zaman yazarlar için imza günleri de düzenleyebileceğinizi asla unutmayın.

KİTAP CAFE KARLI MI?

Bir kitap cafenin karlılığı standart bir cafeye benzerdir. Standart ürünler dışında özel menülerin farklılığı, cafenin muhitinin bulunduğu bölgenin ekonomik durumuna bağlı olmak üzere; tüm ciro üzerindeki kar marjı ortalama yüzde 60 civarında bulunmaktadır. Bu kapsamda kitap cafelerde kar marjı yüksektir ve ortalama bir iş yapan bir cafe bile rahatlıkla masraflarını ödeyerek kar elde edebilmektedir.

Ortalama olarak 350 bin lira maliyet ile kurulan kitap cafelerde yatırımın geri dönüş süresi yine ortalama olarak 18 aydır. Elbette bu tür işletmelerde değişkenler çok fazladır.

YENİ İŞ FİKİRLERİ