arama

At Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

at yetiştiriciliği
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

At yetiştiriciliği ile gelir elde etmek için spesifik birçok yol bulunuyor.

Yeterli zaman ve paraya sahipseniz; at yetiştiriciliği yaparak ciddi düzeyde para kazanabilirsiniz. Yüksek sermaye isteyen iş fikirleri arasında yer alan at yetiştiriciliği aynı zamanda yüksek oranda da zaman talep eden bir iş fikridir.

Tüm Türk Cumhuriyetlerinde at vatandaşlar tarafından çok sevilen bir hayvan türüdür. Türkiye’de özellikle zengin insanların önemli hobiler arasında yer almaktadır. Ayrıca ülkemizde sık sık at yarışları düzenlenmekte olup; bu alanda yer alan atların fiyatları milyonlarca lirayı bulabilmektedir.

Atlar aynı zamanda birçok farklı iş fikriyle de yetiştiricilerine para kazandırabilmektedir.

AT YETİŞTİRİCİLİĞİ

at

At yetiştiriciliği uzun vadeli ve kapsamlı bir iş fikridir. Hem at yetiştiriciliği yapıp hem de tam zamanlı veya part time bir iş fikrini gerçekleştirmek zor olabilir. Üstelik at yetiştiriciliği deneyim ve beceri ile birlikte; yüksek sermaye ile önemli düzeyde arazi talep eden bir iş fikridir.

Küçük veya orta ölçekteki bir şehrin içerisinde dahi at yetiştiriciliği yapamazsınız. At yetiştiriciliği için ya köyde yaşamanız ya da bir çiftlik evine sahip olmanız gerekir. Ve uzun bir zaman ile birlikte önemli düzeyde ilhama ihtiyacınız olacak.

At yetiştiriciliği için ülkemizde ders alabileceğiniz birçok özel kurum bulunuyor. Deneyim ve beceriye sahip değilseniz; bu kurslar imdadınıza yetişebilir. Kurların ücreti çok yüksek değildir. Büyük şehirlerde birçok alternatif kurs bulabilirsiniz. Eğer kurs almak konusunda sorun yaşıyorsanız; bir at çiftliğinde 3 veya 6 ay sürecinde çalışabilirsiniz.

At yetiştiriciliği konusunda kendinizi geliştirdikten sonra; atları yetiştirebilmek için uygun bir alana sahip olmanız gerekir. Genellikle bir ahır ve atları eğitebileceğiniz 1-2 dönüm arazi ihtiyacınız olacak. Birçok at yetiştiricisi aynı anda 4-5 at yetiştirmektedir. Bu nedenle tek bir at olarak düşünmeyin.

Atları yetiştirebilecek alan sorununu halletmekle birlikte; ne tür bir at yetiştiriciliği hizmeti vereceğinizi belirlemeniz gerekir. Yarış atı, evcil atlar ve çocuklara hizmet veren at türleri gibi farklı alanlarda yetiştiricilik yapılabilmektedir. Her at yetiştiriciliği türü farklı hizmetler ve deneyimler istemektedir.

MALİYETLER

at yetiştirme

Her atı beslemek için ortalama aylık 250 TL masrafınız olacak. Ayrıca atları satın almak için 10 bin liradan fazla ücret ile birlikte veteriner hizmetleri, ekipman ihtiyaçları ve çiftlik masraflarınız olacak. Doğrudan at yetiştiriciliği hizmetinde atlar satılmadıkça para kazanamadığınız için 2 yıla kadar çiftliğin tüm masraflarını karşılayabilmeniz gerekir.

At yetiştiriciliği ile para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcıların ortalama 400 bin liralık sermayeye sahip olması önemlidir. Daha güçlü bir sermaye yapısına sahip oldukça daha sağlam temeller üzerine işletmenizi kurma şansınız olacak.

Evcil atlar ortalama 25 ile 30 yıl arasında yaşarlar. Atlar genellikle 5 yıldan sonra da üreyebilmektedir. Genellikle 5 yaşından küçük atlar kemikleri gelişmediği için binilmeye uygun değildir. Ancak at yarışlarında kullanılan atların birçoğunun yaşı 2 yıldır ve bu nedenle 6 yaşında emekli olurlar. Eğer at yetiştiriciliği yapacaksanız; hangi türde at yetiştirmek istediğinizi önceden kararlaştırmanız gerekir.

PARA KAZANMAK

at çiftlik

At yetiştiriciliği ile para kazanmak istiyorsanız; yetiştirmek istediğiniz at türüne karar vermeli ve ardından müşteri bulmanız gerekir. Atları müşteri olmadan yetiştirmeye başlamak önemli düzeyde risk içerir. Ancak eğer piyasada tanınan bir çiftliğe sahip değilseniz; muhtemelen ilk etapta müşteri bulmanız zor olabilir. Bulduğunuz müşteriler de düşük fiyat teklif edecektir.

At çiftliklerinde isim önemlidir. Özellikle yarış atları yetiştiren çiftliklerin bir kısmı 50 yıldan uzun süredir hizmet sağlar. Kalıcılık sağladıkça daha fazla para kazanacaksınız.

Müşteri bulmak üzere; sektörde bilinen tüm isimlere ulaşmanızı öneririz. Ayrıca sosyal medyada çok ciddi düzeyde at hobicilerini bulabilirsiniz. Bir sosyal medya pazarlaması da müşteri bulmanızı sağlayabilir.

At yetiştiriciliğinde tek para kazanma yöntemi atların satılması değildir. Aynı zamanda at sahipleri için at yetiştirme ve barındırma hizmeti vererek de para kazanabilirsiniz. Bazı at sahipleri yılın bazı dönemlerinde at için sizden barındırma ve yetiştirme hizmeti alabilir.

 • Faruk
  3 sene önce

  Bi çiftlik gerekli, at yetiştirmek çok zevkli olsa gerek.

  25
  yorum beğen
 • Abdullah
  3 sene önce

  İstanbul silivriyi bilen biri değil orda zamanında aldığımız arsalardan birini böyle bir hobi alanı yapmayı düşünüyordum çok güzel yazı olmuş çok teşekkürler

  25
  yorum beğen
 • Alp
  3 sene önce

  Ata sporumuz olan at biniciliğini veya yetiştiriciliğini yapacak en iyi milletiz belki de. Bilgilendirme ve yazı için teşekkürler.

  28
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  3 sene önce

  sanıyorum ki at yetiştiriciliği için devlet veya bankalar kredi veriyor. iş ne kadar zor olsa da. atlar muhteşem hayvanlar. her şeyden önce at yetiştiriciliği kursuna gitmek önemli.

  25
  yorum beğen
 • Merteren
  3 sene önce

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş .At yetiştiriciliğinden bu kadar iyi meblağ paralar kazandığını bilmiyordum ufkum açıldı . Sermayem olsaydı düşünebilrdim

  22
  yorum beğen
 • Erden
  3 sene önce

  at yetiştiriciliği yaparak para kazanmayı da ilk defa öğrendim

  24
  yorum beğen