arama

Oto Ekspertiz Açmak: Şartları ve Karlılık Düzeyi

oto ekspertiz

Geçtiğimiz yılın Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de ikinci el otomobil alım satımlarında oto ekspertiz raporu zorunlu oldu. Artık oto ekspertiz raporu olmadan tüketiciler ikinci el araç alamayacak. Dolayısıyla oto ekspertiz sektöründe önemli bir iş hacmi artışı yaşanıyor ve oto ekspertiz açmak isteyenler için şartlar ciddi oranda uygun durumda.

Oto ekspertiz nasıl açılır sorusunun en iyi yanıtı ise bayiliklerdir. Oto ekspertiz açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların en çok odaklanması gereken konuların başında gelen oto ekspertiz bayilikleri aracılığıyla sektör tecrübeniz dahi olmadan kısa bir süre içerisinde oto ekspertiz merkezi açmak için çalışmaya başlayabilirsiniz.

OTO EKSPERTİZ NEDİR?

Oto ekspertiz genel olarak ikinci el otomobillerin mevcut durumunu öğrenmek amacıyla yapılan testlerdir. Eksper adı verilen hizmet aracılığıyla ikinci el aracın mevcut durumu hakkında sağlıklı sonuçlar almak mümkündür. Testlerin çok küçük bir bölümü personelin manuel incelemeleri ile gerçekleştirilirken önemli bir kısmı ise makine ve teçhizatlar aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Oto ekspertiz hizmetinde genellikle aracın boya durumu, fren düzeyi, vites, motor, şasi durumu incelenmektedir.

OTO EKSPERTİZ AÇMAK İÇİN ŞARTLAR?

oto-ekspertiz-acmak

Oto ekspertiz hizmetini dileyen her girişimci ve yatırımcı sermayesi ölçüsünde başlatabilir. Kısaca oto ekspertiz açmak için spesifik bir belge veya lisans ihtiyacınız yoktur. Son dönemde kendi oto ekspertiz hizmetini başlatmak isteyen yatırımcılar genellikle bayilik seçeneklerini değerlendirmektedir. Bu sayede önemli bir marka gücünü alarak işe koyulmak daha mümkün olabilmektedir.

Ancak oto ekspertiz hizmetini verebilmek için 2018 yılında çıkan ilgili yönetmeliğin şu maddelerine uygun hareket etmeniz gerekiyor:

 • İşletme en az 70 metrekare olmalı.
 • İş yerinde, müşteri kabul, müşteri bekleme alanı, idari ve çalışanların soyunma odası, dinlenme ve yemek yeri WC, lavabo, gibi mekânlar olmalıdır.
 • İş yeri açılacak alan kayıtta “mesken” olarak yer almamalı.
 • Belediyeden ruhsat alırken kategori olarak “Taşıt test merkezi/Oto Ekspertiz” seçilmelidir.
 • İşyeri ve iş yerine gelecek araçlar için genel sigorta yapılmalıdır.
 • Ekspertiz raporları en az 5 yıl saklanmalıdır.
 • İşyerinde ustalık belgesine sahip bir teknik sorumlu olmalı.
 • İşyerinde kalfalık belgesine sahip bir eleman olmalı.

OTO EKSPERTİZ FİRMALARINDA OLMASI GEREKEN CİHAZLAR

TSE standartlarına göre bir oto ekspertiz firması açmak için işletmede şu belgelerin bulunması gerekmektedir.

 1. Yanal kayma test cihazı
 2. Süspansiyon test cihazı
 3. Fren test cihazı (merdaneli tip)
 4. Dinamometre
 5. Lift (Opsiyonel)
 6. Boşluk test cihazı
 7. Arıza tespit cihazı
 8. Fren hidrolik test cihazı (Opsiyonel)
 9. Akü test cihazı
 10. Far ayar cihazı (Opsiyonel)
 11. Lastik diş derinlik ölçer dijital
 12. Lastik basınç hava saati
 13. Boya kalınlık ölçme cihazı
 14. Kompresör ve şartlandırıcı
 15. Takım arabası

OTO EKSPERTİZ AÇMA MALİYETİ

Oto ekspertiz açmak için sahip olmanız gereken yatırım tutarı ortalama 400 bin liradır. Bayilik veren işletmelerin birçoğu bu tutarın dışında 50 ila 200 bin lira arasında değişen bir isim hakkı bedeli de talep etmektedir.

Oto ekspertiz firmasını kendiniz açacaksanız ve bayilik almayacaksanız ortalama 400 bin lira ile işletmenizi başarılı bir şekilde kurabilirsiniz.

İşletmeniz ilk aylarda iş yapmayabilir. Dolayısıyla ilk 6 ay için de en az 200 bin liralık gidere hazırlıklı olmanız önerilir. Aksi durumda ciddi nakit sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

BAYİLİK SÜRECİ

Oto ekspertiz sektöründe iyi bir başlangıç için mutlaka bayilik önerimiz bulunmaktadır. Ancak bayilik almak elbette çeşitli ek maliyetlerin oluşmasına neden olacaktır. Özellikle büyük bir oto ekspertiz markası ile yola koyulmanız, işletmenizi açtığınız ilk andan itibaren önemli bir marka gücüne sahip olmanızı sağlayabilir.

Özellikle Oto Ekspertiz Bayilik Veren Firmalar rehberinde yer alan firmalar ile görüşmeler düzenleyerek en iyi teklifi sağlayan işletme ile yola koyulabilir. Bayilik almanın bir diğer avantajı ise sektör tecrübesini de satın alıyor olmanızdır. Bu sayede güven isteyen bu sektörde bir adım önde başlama şansınız olabilir.

İŞ HACMİ VE KARLILIK DÜZEYİNİ ARTIRMA

oto ekspertiz firmasi

Oto ekspertiz sektöründe zorunluluk söz konusu olduğu için fiyat avantajı sağlamak işletmenizi bir adım öne taşıyabilir. Hemen hemen tüm oto ekspertiz firmalarında sağlanan hizmet ve verilen rapor birbirine yakın olmaya başlamıştır. Rekabet etmek için fiyat avantajı sağlamak iş hacmini artıracaktır.

Oto ekspertiz firmalarının son dönemde ciddi bir rekabet içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Rekabet avantajında öne geçmek için tüm reklam fırsatlarını en iyi şekilde kullanmanız gerekecek.

Yerel işletme olmanız hasebiyle yerel tv, gazete ve radyolara reklam verebilirsiniz. Ayrıca şehrinizin büyük sosyal medya hesapları ile web sitelerine de çeşitli reklam vermek iyi bir fikir olacak.

Şehrinizde ikinci el araç alım satımının yoğun olduğu bölgelerde (örn. galericiler siteleri) bulunan billboardlara reklam verebilir veya billboard fırsatı yoksa belirli bir alanı kiralayarak kendi tabelanızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca işletmeyi kurarken de bu alanlara yakın olmanız avantaj olacaktır.

Yine şehrinizdeki ikinci el oto alım satım yapan firmalar ile birebir görüşerek onlara ek fiyat avantajı sağlayabileceğinizi belirtin. Ayrıca araçları yerinden almak, teste koymak ve yerine bırakmak da sizi bir adım öne çıkartabilecek hizmetler arasında yer almaktadır.

NE KADAR KAZANIRIM?

Oto ekspertiz firmalarında ortalama eksper hizmeti 300 TL civarında bulunuyor. Ortalama bir işletme standart bir günde 20 müşteri kabul etmektedir. Dolayısıyla aylık ortalama ciro 180 bin lira civarında bulunuyor.

Oto ekspertiz firmalarında tüm cironun yaklaşık yüzde 40‘ı masraf olarak yansımaktadır. Özellikle en büyük gider personel maaşlarıdır. Ancak yüzde 60′lık bir karlılık düzeyi ile karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Oto ekspertiz hizmetlerinde mutlu müşteri politikasını sürdürerek iş hacmini gün geçtikçe artırabilir ve karlı bir yatırımınızı gün geçtikçe büyütme fırsatı elde edebilirsiniz.