arama

En Çok Para Kazandıran 32 İşler [Güncel Rehber]

para kazanma işler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Yapılabilecek karlı işler için araştırma yapan girişimci ve yatırımcılar için sık sık harika iş fikirleri için araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Rehberimizde en çok para kazandıran güncel iş fikirlerini inceledik.

Eğer karlı ve değerlendirilebilir bir iş fikri arayışında bulunuyorsanız, bu rehberde değerlendirmeniz için 32’den fazla iş fikri yer alıyor. Elbette bir iş fikrine sadece karlı olduğu için girmeniz pek mantıklı olmayabilir. Bunun yerine kendi eğitimize, deneyiminize, referanslarınıza, sermayenize ve iş için harcayabileceğiniz mesai saatine göre bir seçim yapmak daha mantıklı olacak.

Bir iş fikrini hayata geçirmeden önce de mutlaka iş fikri üzerine bir iş planı hazırlayın. Bir iş her açıdan doğru görünse dahi size uygun olmayabilir. Bu kapsamda mutlaka iş fikri için para harcamadan önce kapsamlı bir iş planı hazırlayın.

Yeni İş Fikirleri platformu olarak değerlendirmenizi önerdiğimiz 32’den fazla iş fikri ve bu iş fikirlerine yönelik önemli ayrıntılar…

1. MÜTEAHHİTLİK

müteahit

Türkiye’de en çok para kazandıran işlerden biri elbette müteahhitliktir. Müteahhitler genellikle kentsel dönüşüm kapsamına girebilecek bir konut belirler ve konut sahiplerine cazip bir teklif sunarak, yapacağı apartmanın arsasına sermaye ödemeden orayı kullanma hakkı elde eder. Ayrıca konutun yapılması sürecinde de boya, demir, pencere, çimento gibi ihtiyaçlar için de bunları satın alacağı işletmelere daire teklif eder. Böylelikle yaklaşık 3-4 milyon liraya mal edilen ortalama bir apartman için yalnızca 400-500 bin lira harcayarak apartmanı bitirir. Üstelik birçok müteahhit henüz apartmanın ilk katını atmadan bile çoğu daireyi satmayı başarır.

Bu kapsamda para kazandıran işler listemizde değerlendirebileceğiniz en karlı işlerden biri müteahhitliktir.

2. CAFE

Para kazandıran işler için araştırma yapan girişimci ve yatırımcılara en çok önerdiğimiz işlerden biri de cafe açmaktır. Ortalama olarak 100 bin lira civarında kurulan cafeler son dönemde çok önemli bir trend iş kolu oldu.

Cafe açarak kısa sürede çok hızlı nakit dönüşümü sağlayan bir iş fikrine giriş yapabiliyorsunuz. Üstelik cafelerde ciddi bir zincirleşme şansı da bulunurken, sektöre girmek için çok ciddi bir deneyim ve yasal prosedür zorluğu ile de karşılaşmazsınız.

3. e-TİCARET

Son yıllarda dünyanın en önemli online girişimleri e-ticaret dalında gerçekleştirildi. İnsanların alışveriş alışkanlarının değişmesi ve alışveriş için ayrılan sürenin gün geçtikçe azalması nedeniyle geleceğe yönelik karlı iş fikirlerine odaklanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar e-ticaret için bir girişim başlatabilir.

e-Ticaret çok büyük bir havuzdur ve sadece ayakkabı bağcığı satarak bile işe koyulabilir ve ciddi oranda para kazanabilirsiniz.

e-Ticaret yatırımı yapacak olanların en çok karşılacağı sorun ise büyük e-ticaret platformları ile rekabet etmek olacak. Bu nedenle ilk etapta bir veya birkaç ürün üzerinden işe koyulmak daha mantıklı olabilir.

4. GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ

Son yıllarda devlet desteği ile birlikte en çok para kazandıran işler arasında kesinlikle güneş enerjisi santralleri yer alıyor.

Geçtiğimiz 10 yıla göre daha düşük sermaye bedelleri ve yıllar boyu süren bir nakit dönüşümü isteyen yatırımcılar için zekice iş fikirleri arasında yer almaktadır. Fosil yakıtların sonunun yavaş yavaş geldiği de göz önünde bulundurulursa, gelecek tam olarak yenilenebilir enerji kaynaklarında yatıyor.

5. BALIK ÇİFTLİĞİ

balık çiftliği

Maalesef dünyayı ve haliyle denizleri kirletmeye devam ediyoruz. Böylelikle balık sayılarında gün geçtikçe azalma yaşanıyor ve birçok balık türüne rastlamak artık daha güç. Bu kapsamda geleceği olan ve günümüzde bile yüksek oranda kar marjı olan bir iş fikri arayanlar bir balık çiftliği için işe koyulabilir.

Balık çiftliği kurmak birçok iş fikrine göre daha kapsamlıdır ve bu nedenle bu iş fikrine giriş yapmak isteyenler mutlaka deneyim sahibi biriyle ortak olmalı, danışmanlık almalı yada böyle bir personeli istihdam etmelidir.

6. REKLAM AJANSI

Gün geçtikçe işletmelerin reklama karşı bakış açıları değişmekte ve farklı reklam türlerinin artmasıyla birlikte reklam ajanslarına ihtiyaç duymaları artmaktadır. Bu kapsamda bir reklam ajansı para kazandıran karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Reklam ajansı kurmak çok düşük sermaye istediği gibi kısa sürede yüksek potansiyel içermektedir. Bölgesel olarak başlayabileceğiniz bu iş fikrine internet sayesinde ulusal çapta da iş alma fırsatınız bulunmaktadır.

7. CEP TELEFONU AKSESUARI MAĞAZASI

Hem fiziksel hem de internetten satışı yüksek olan ürünler arasında yer alan cep telefonu aksesuarlarına yönelik bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Sektörde ortalama kar marjı birçok üründe yüzde 100‘ün üzerine çıkarken, sektör deneyim ve tecrübe istemediği gibi yüksek sermaye de talep etmiyor.

8. KURS MERKEZİ

Ülkemizde dershanelerin kapanması sonrasında etüt, kurs merkezlerinin sayısında önemli bir artış yaşandı. Özellikle üniversite sınavları ve KPSS için yoğun bir çalışma dönemine ihtiyaç duyan öğrenciler tarafından yoğun bir talep gören kurs merkezleri, karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bir kurs merkezi açmak için ortalama 300 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Etüt veya kurs merkezi açacak olanların eğitim sektöründe deneyimli olması veya direkt olarak öğretmen olması işin ilk dönemi için kritik bir konudur.

9. YOUTUBERLİK

Bir Youtube kanalı açıp video yükleyerek zengin olabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, belki bunu herkes başaramıyor ancak dünyanın birçok ülkesinde sadece Youtube’de çektiği videolar ile çok ciddi para kazanan insanlar var.

Eğer kendinize güveniyorsanız ve Youtube üzerinde insanları bilgilendirmek veya eğlendirmek üzere dikkat çekici videolar çekebileceğinizi düşünüyorsanız hemen bu işe giriş yapabilirsiniz.

Youtuberliğe başlamak için iyi bir video çeken kamera dışında pek bir sermayeye ihtiyacınız yok. Üstelik büyüme potansiyelinin yüksek olmasının dışında aynı zamanda eğlenceli bir iş fikridir.

10. TAVUK ÇİFTLİĞİ

tavuk çiftliği

Yüksek sermayeye sahip olan yatırımcılar için önerebileceğimiz en potansiyeli yüksek iş fikirlerinden biri tavuk çiftliği açmaktır. Ortalama 300 bin lira yatırım ile başlayabileceğiniz ortalama bir tavuk çiftliği ile aynı gün dahi önemli bir gelir kapısı açabilirsiniz.

Türkiye, sadece kendi ülkemizdeki iç pazarın değil aynı zamanda Avrupa ve Ortadoğu‘daki ülkeler için de önemli bir tavuk yumurtası merkezidir. Bu kapsamda ülkemizde özellikle tavuk yumurtasına yönelik işletmelerin sayısı halen yetersizdir ve sektör halen yeni yatırımcılar için cazip fırsatlar barındırmaktadır.

11. BEBEK GİYİM MAĞAZASI

Türkiye dünyada halen doğum sayısında üst sıralarda bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Üstelik ekonomik seviyelerdeki yaşanan artış ile birlikte ebeveynler artık çocukları için daha fazla para harcıyor.

Tüm giyim sektörleri arasında en yüksek kar marjına sahip sektörler arasında ikinci sırada bulunan bebek giyim ürünlerine yönelik bir mağaza açabilirsiniz.

Bu sektöre girmek isteyen girişimcilerin özellikle reklam konusunda profesyonel bir destek almasını mutlaka öneriyoruz.

12. EKİPMAN KİRALAMA

Son yıllarda ABD ve Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de insanlar artık bir şeyi satın almak yerine kiralamaya gitmeye daha fazla başladı. Özellikle işletmeler nakitlerini direkt satınalma için harcamak yerine kiralamayı daha uygun buluyor. Bu kapsamda bir ekipman kiralama işletmesi kurulabilir ve kapsamlı bir reklam çalışmasıyla önemli oranda iş hacmi sağlayabilir.

13. SPOR SALONU

Sağlık endişelerinde yaşanan artışa paralel olarak ülkemizde spor salonlarının ve bu salonları kullananların sayısında önemli oranda artış yaşanmıştır. Geçtiğimiz yıl spor salonları için iyi bir yıl olmasa da önümüzdeki yıl itibarıyla dünya genelinde yaşanan duruma paralel olarak artış kaydedilmesi bekleniyor.

Bir spor salonu kurmak için ortalama olarak 240 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulduğu gibi bu tür işletmelerde aylık masraf oranı genellikle yüksektir. Bu kapsamda kapsamlı bir iş planı hazırlayarak yüksek potansiyelin olası olduğu bir konumda işe koyulabilir.

Spor salonları mevzuatı da geçtiğimiz yıl değişmiştir ve bu kapsamda yeni mevzuat mutlaka gözden geçirilmelidir.

14. GRAFİK & TASARIM

Grafik ve tasarım hizmetleri bilgisayar başında çalışmaktan hoşlanıp; teknik anlamda grafik ve tasarımdan anlayanlar için para kazandırabilecek karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Doğrudan grafik ve tasarımcı çalıştıramayan ancak bu ihtiyacı bulunan küçük ve orta ölçekteki işletmeler için hizmet vererek ilk etapta freelance olarak bu iş fikrine başlayabilirsiniz. Hizmet odaklı bir sektör olması nedeniyle iş yaptığınız kadar gelir kazanırsınız ve işiniz genellikle hayal gücünüzü kullanmak dışında bir şey değildir.

İş hacminiz arttıkça ve referanslar edindikçe işinizi bir ajansa da dönüştürebilirsiniz.

15. BİLGİSAYAR TAMİRİ

tamir bilgisayar

Cep telefonlarında yaşanan inanılmaz artış elbette bilgisayarları ikinci plana attı. Ancak son 3 yıldır yeniden bilgisayar oyunlarında yaşanan artış ile birlikte insanlar yeniden özellikle masaüstü bilgisayarlara yönelmeye başladı.

Çok pahalı olan bu cihazların da elbette tamiri ve bakımı da yüksek ücretler ile yapılmaktadır. Durum böyleyken neredeyse kaybolan meslekler arasına girmesi beklenen bilgisayar tamirciliği yeniden yükselişe geçen bir iş fikri olarak dikkat çekmeye başladı.

Teknik olarak bilgi sahibi olanlar için potansiyel içeren bir iş fikridir.

16. TERCÜMANLIK

İngilizce veya başka bir yabancı dil biliyorsanız, para kazanmak için hemen bugün bile işe koyulabilirsiniz. Günümüzde tercüme hizmetine ihtiyaç duyan işletmelerin sayısı gün geçtikçe artarken, internet sitelerini artık uluslararası düzeyde çalışması üzerine tercüme hizmetine olan talep de artmıştır.

Bu işi yapacak olan kişilerin ihracat-ithalat yapan işletmelere ve genel hizmet verebilecek internet sitelerine ulaşması gerekmektedir. Her halükarda ulaşabileceğiniz kadar işletmeye mail atmayı veya doğrudan aramayı ihmal etmeyin.

17. MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarının bu konuma gelmesinin en büyük nedeni elbette milyonlarca uygulamalarından başka bir şey değil. Durum böyleyken her geçen gün artan cep telefonları ile birlikte, mobil uygulama geliştirme işi karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

İster kendi uygulamanızı yapıp marketlerde listeleyin, isterseniz de başka işletmeler için mobil uygulama hizmeti verin; her halükarda ülkemizde yeterli düzeyde mobil uygulama geliştirme uzmanı olmadığı için kısa sürede iş alma fırsatınız olacak.

Yapılabilecek karlı işler arasında mobil uygulama geliştirme önerdiğimiz iş fikirleri arasında yer almaktadır.

18. SOSYAL MEDYA YÖNETİCİLİĞİ

Artık en küçük işletmelerin de devasa holdinglerinde başarılı bir sosyal medya yönetimine ihtiyacı vardır. Düşük sermaye bedelleri ile son dönemin en etkili reklam ve pazarlama yöntemleri arasında sosyal medya yer almaktadır. Durum böyleyken bu alana tüm işletmelerin yönelmesi gerekiyor. Ancak işletmeler bu konuda yeni bir personel istihdam etmek yerine kendi ofislerinden çalışan insanlardan veya direkt ajanslardan hizmet alıyor.

Bu kapsamda kendi evinizden bile başlayabileceğiniz bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor. Olası işletmelere ulaşarak ilk etapta referans edinmeye çalışmanız gerekiyor.

19. ORGANİK TAVUK ÇİFTLİĞİ

300 bin liradan fazla sermayeye sahipseniz son dönemde en çok para kazandıran işler arasında yer alan bir tavuk çiftliği kurabilirsiniz. Ancak bu kadar yüksek oranda sermayeye sahip değilseniz ve daha küçük bir tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız; organik tavukçuluğa yönlenmeniz daha mantıklı olacak.

5-10 bin lira ile bile başlanılan bir iş fikri olarak organik tavuk çiftliklerinde üretilen yumurtaların fiyatları standart yumurtalara göre neredeyse 2 kat pahalıdır ve alıcı bulmak düşündüğünüz kadar zor değil.

20. OTO ÇEKİCİ

oto çekici

Bir çekici satın alarak kolaylıkla başlayabileceğiniz bir iş fikridir. Hemen hemen her şehirde yediemin işletmelerine giderek burada anlaşma ile çekiciniz için iş bulabiliyorsunuz. Bir çekici satın almak için 90 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak.

21. BÜFE

Kısa sürede para kazandıran ve nakit dönüşümü çok yüksek olan bir iş fikri arayanlar için önerilen iş fikirleri arasında yer almaktadır. Büfe açmak çok az risk barındırdığı gibi; işletmenin gerekli performansı göstermemesi durumunda da birkaç bin liralık zarar ile işletmeyi kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bu kapsamda risk sevmeyenler ve hızlıca para kazanma fırsatı isteyenler için büfe açmak doğru bir tercih olabilir.

22. FITNESS SALONU

Sağlık endişelerinin artması ve obezitenin gün geçtikçe yükselmesiyle birlikte fitness salonu açarak para kazandıran bir iş sektörüne giriş yapabilirsiniz. Fitness salonlarını kurmak birkaç yıl öncesine kadar çok daha kolaydır. Bu konuda anahtar teslim yapan birçok firma bulunuyor. Ortalama 340 bin liralık sermayeye ile bir fitness salonu açabilirsiniz. Ancak önemli olan üye toplayabilmektir. Bunun için de mutlaka bir reklam ajansı ile profesyonel bir anlaşma düzenlemenizi öneriyoruz.

23. KARGO ŞUBESİ

Türkiye’de e-ticaret her geçen gün yeni bir rekor kırıyor. Bu sektör doğrudan da kargo işletmelerinin iş hacmini artırıyor. Kargo şubesi kurarak bu sektörün yükselişinden büyük ölçüde fayda sağlayabilirsiniz. Ancak bir kargo şubesi kurmak için sektör deneyimi ile birlikte bir kargo firmasından bayilik almanız gerekiyor.

24. MOBİLYA MAĞAZASI

Geçtiğimiz ay mobilyada KDV’nin düşürülmesiyle birlikte mobilya mağazalarının iş hacminde yeniden artış yaşanıyor. Bir mobilya mağazası kurmak istiyorsanız, bu işi bir bayilik alarak yapmanızı mutlaka öneriyoruz. Bu sayede ana şirketin sağladığı pazarlama ve reklam fırsatlarından yararlanabileceksiniz.

Mobilya mağazası açmak yüksek sermaye isteyen bir iş fikridir. İşe koyulmak ve fırsatları incelemek için inceleyebileceğiniz rehberimiz:

25. FOTOKOPİ MERKEZİ

fotokopi

Özellikle eğitim kurumlarına yakın bir lokasyonda dükkan bulabilirseniz, bu dükkana bir fotokopi merkezi kurabilirsiniz. Eğitim kurumundaki öğretmenlere fiyat avantajı sağlayarak kısa sürede iş hacminizi artırma fırsatı elde edebilirsiniz.

26. PAKETLEME İŞLERİ

Sermayesiz olarak para kazandıran işler arasında, yıldız kesinlikle paketleme işlerinde bulunuyor. Evde paketleme işi yaparak sermayesiz bir şekilde kendi evinizden para kazanabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz birçok paketleme işine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu konuda ek bilgileri evde paketleme işi veren firmalar rehberimizden alabilirsiniz.

27. ARAÇ KİRALAMA

Bir veya sermayenize göre birkaç araç satın alarak bu aracı/araçları kiraya verebilirsiniz. Türkiye, dünyada araç kiralama konusunda en yüksek potansiyel içeren ülkelerden biridir. Ortalama olarak 80 bin liraya bir araç satın alarak bunu günlük olarak 250 TL civarında kiraya verebilirsiniz. Bu işi yapmayı planlıyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken şey, kiralama kaskosu yaptırmaktır. Eğer bunu yapmazsanız, başınız büyük ihtimalle çok ağrıyacaktır.

28. TRÜF MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tarımsal bir para kazandıran iş fikri arıyorsanız, trüf mantarı yetiştiriciliği tam olarak aradığınız şey olabilir. Bu konuda hazırladığımız Trüf Mantarı Yetiştiriciliği rehberinden eşsiz bilgiler alabilirsiniz.

29. KREŞ AÇMAK

Ülkemizde sayısı ve iş hacmi gün geçtikçe artan sektörler arasında kreşler de yer almaktadır. Bir kreş açarak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz. Kreş açmak için ortalama 160 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Başarılı bir reklam çalışmasıyla birlikte kısa sürede kreşiniz çocuk sesleri ile yankılanacak.

30. AL SAT İŞLERİ

al sat

Ülkemizde en çok para kazandıran işler arasında al sat yani ticaret işleri yer alıyor. Stoksuz olarak da başkası için çalışarak sermayesiz olarak da para kazanma fırsatınız bulunuyor. Bu konuda hazırladığımız Al Sat İşleri adlı rehberimiz aracılığıyla kısa sürede kendinizi geliştirebilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

31. ÇİÇEKÇİ AÇMAK

Bir çiçekçi açmak para kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak birkaç yıl öncesine göre çiçekçi açmak için daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacak. Çünkü sektör, çiçeklerin yoğun olarak dekorasyonda kullanılması nedeniyle işletmelere daha fazla ürün ihtiyacı ortaya çıkardı. Bu da ortalama 50 bin liraya kurulan çiçekçilerin artık 150-200 bin liraya kurulmasına neden oldu.

Konu hakkındaki ek bilgilere Çiçekçi Açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

32. HALK EKMEK BAYİLİĞİ

Nakit dönüşümü çok hızlı olan ve kurulması basit bir iş fikri arıyorsanız; bir halk ekmek bayiliği alabilirsiniz. Birçok şehirde bulunan halk ekmek sistemi aracılığıyla 10 bin liradan düşük sermayeler ile iş sahibi olabilirsiniz. Halk ekmek bayiliği konusundaki tüm ipuçlarına ve ayrıntılarına Halk Ekmek Bayiliği rehberinden ulaşabilirsiniz.

 • Faruk
  3 sene önce

  Tavuk çiftliği kurmak son zamanlarda çok popüler, özellikle organik tavuk ve yumurta. Çiftlik, yem, civciv vs. derken ciddi bir bütçe lazım. Ama getirisi gayet iyi.

  20
  yorum beğen