arama

Böcek Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenler İçin En İyi 10 Böcek Türü

böcek yetiştiriciliği
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Böcek yetiştiriciliği yapmak isteyenler için karlı birçok böcek türü bulunmaktadır. Bu sektörde ilerlemek isteyen girişimcilerin, özellikle bu böcek türlerine yönelik çalışma yapması önerilir. Bazı böcek türleri çok karlı ve potansiyeli yüksek görünse dahi; Türkiye’de yeterli potansiyeli olmaması nedeniyle yetiştiricilerine kar sağlamayabilir. Böcek yetiştiriciliği yapmak için rehberimize göz atmadan harekete geçmenizi önermiyoruz.

Rehberde yer alan 10 böcek türünün tamamı önemli düzeyde gelir potansiyeli taşımaktadır. Bin yılı aşkındır çeşitli amaçlar için kullanılan böcekler, günümüzde ilaç yapımı, renk ve doğrudan gıda için tercih edilmektedir. Böcek yetiştiriciliği son yıllarda çok profesyonel bir hale gelmiştir. Alanda hizmet veren işletmeler aynı anda birçok böcek türü için hizmet vermektedir.

Böcek yetiştiriciliği yapmak isteyenler için ticari potansiyeli yüksek 10 böcek türü…

1. İPEK BÖCEĞİ

ipek böceği

Ticari olarak böcek yetiştiriciliği yapmak isteyenler için ülkemizdeki en iyi böcek türü ipek böceğidir. Tüm dünyada ipek ticari olarak pahalı bir üründür. Ham ipek elde etmek için de ipek böceklerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Dünyada en fazla ipek elde edilen ülkelerden biri Türkiye’dir. Bu nedenle ipek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler için eşsiz kaynaklar ile birlikte destekler ve pazar fırsatı bulunmaktadır.

2. KOŞİNİL

koşinil

Kırmızı renk elde etmek için en çok kullanılan böcek türü olan Koşinil, yetiştiricilik yapmak isteyenler için potansiyeli yüksek bir ticari böcek türüdür. Tekstil sektöründe yoğun olarak kullanılan karmin elde etmek için koşinil böceği kullanılıyor. Karmin ise kırmızı renk elde etmek için gerekli Koşinil yumurtası ile yapılıyor.

3. UĞUR BÖCEĞİ

uğur böceği

Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin en çok yardımına ihtiyaç duyduğu böcek türüdür. Uğur böcekleri, tarım alanlarındaki zararlı böcekleri yiyerek; tarım zararlıların yayılmasını engelleyen bir böcek türüdür. Doğrudan bir ürüne dönüştürülmez ancak çiftlik sahipleri tarafından koloni olarak satın alınırlar. Yaklaşık her dönüm arazi için 200 uğur böceğinin salınması önerilmektedir.

Avrupa’da da tarım zararlılarından kurtulmak için çiftliklerde yoğun olarak kullanılan uğur böceklerinin 10 bin adedinin ortalama fiyatı 400 dolardır. İhracat için de eşsiz bir böcek türü.

4. LAK BÖCEĞİ

lak böceği

Sentetik vernikler yerine dünyanın birçok ülkesinde doğal reçineler kullanılır. Bunlar arasında en çok kullanılanı ise Lak Reçinesi’dir. Lak Böceği yetiştiriciliği yapılarak elde edilen Lak Reçine’si özellikle mobilya sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.

Lak Böceği’nden elde edilen bir diğer ticari madde ise Lak Boyası’dır. Koyu Kırmızı ve Sarı rengini elde etmek için tercih edilen Lak Boyası’nın son dönemlerde yapılan araştırmalarda ise anti-kanser özelliği gösterdiği saptanmıştır.

5. CIRCIR BÖCEĞİ

cırcır böceği

Dünyada gıda olarak en çok kullanılan böcek türüdür. Hem insanlar tarafından hem de hayvanlar tarafından besin olarak tercih edilmektedirler. Yüksek besleyici özellikle sahiptirler. Yetiştiriciliği çok kolaydır ve dünyada binlerce insanın ana geçim kaynağıdır.

6. BALMUMU KURDU

balmumu kurdu

Çok besleyici özellikle sahip olan bir böcek türüdür. Asya’nın birçok ülkesinde insanlar tarafından bir besin ürünü olarak kullanılırlar. Avrupa ve ABD ülkelerinde ise balık yemi olarak tercih ediliyorlar. Ülkemizde de kullanımı yüksektir. Ticari olarak böcek yetiştiriciliği yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en iyi böcek türleri arasında yer alıyor.

Balmumu kurtları, düşük sıcaklıklarda yaşayabilmeleri ve üretimdeki kolaylıkları nedeniyle dünyanın birçok yerinde popülerdir.

7. HAMAM BÖCEĞİ

hamam böceği

Özellikle Çin’de ana besin kaynakları arasında yer alıyor. Dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilip; Çin ile komşularına ihraç ediliyor.

Hamam böceğinin en çok tüketildiği ülkeler Çin, Tayland, Vietnam ve Meksika’dır. Ayrıca Afrika’da yoğun olmasa da kırsal bölgelerde kullanımı bulunuyor.

Hamam böceklerini yetiştirmek kolaydır ve kısa sürede ciddi bir koloni elde etmek mümkündür.

8. BAL ARISI

arı

Biraz daha sevimli bir böcek yetiştirmek isteyenler bal arılarını tercih edebilir. Bal arısı yetiştiriciliği dünyada bin yılı aşkındır mevcut bir böcek yetiştiriciliği türüdür. Arı yetiştiriciliği ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetiştiriciliği yapılabilen bir yetiştiricilik türüdür.

Arı yetiştiriciliği yaparak kısa sürede potansiyeli yüksek bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Arı yetiştiriciliği için ortalama 25 bin liralık sermaye çoğu zaman yeterli olacak. Tarım Bakanlığı aracılığıyla birçok teşvik ve hibeden de yararlanma fırsatınız bulunmaktadır.

9. SÜLÜK

sülük

Yetiştiriciliği yapılabilecek bir diğer ticari böcek türü ise sülüktür. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde bin yılı aşkındır tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Sülük yetiştiriciliği birçok benzer böcek türüne göre daha zordur. Ancak sülük yetiştiriciliği yaparak ülkemizde bulunan doğrudan pazar fırsatlarını kullanabilirsiniz.

Sülük tedavisi yapan bini aşkın işletmenin düzenli olarak sülük ihtiyacı bulunuyor. İster doğrudan işletmeler isterseniz de kendi işletmeniz için sülük yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

10. ALTIN GÖZLÜ BÖCEK

altın gözlü

Genellikle pamuk çiftçilerinin en çok faydalandığı böcek türüdür. Pamukların zararlı böcekleri olan bit, tırtıl, beyazsinek gibi böcekleri yiyerek beslenmektedir. Pamuklara hiçbir zararı yoktur. Böcek yetiştiriciliği yapmak isteyenler içim yetiştirmesi kolay bir türdür. Ülkemizdeki pamuk çiftçiliği potansiyeli ile birlikte ticari olarak doğru bir tercih olabilir.

 • Kağan
  4 yıl önce

  Böceklerin fotolarını görmekten bile hoşlanmayan ben için ilgi çekici bir yazı. Böceklerin bu kadar değerli olduğunu unutmuşum. Yine de pek yapabileceğim bir iş gibi durmuyor. Bence yapabilen arkadaşları da tebrik etmek lazım 🙂

  27
  yorum beğen