arama

İnşaat Sonrası Temizlik İşi Yaparak Para Kazanın

inşaat sonrası temizlik
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Türkiye dünyada inşaat sektörünün en aktif olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Birkaç konutun bulunduğu köylerden, büyük metropollere kadar her lokasyonda inşaatlara rastlamak mümkün. Sektörün kendi içerisinde para kazandırdığı onlarca, yüzlerce alt sektör bulunuyor. Kolayca başlayabilecek ve neredeyse hiç sermaye gerektirmeyen bir iş fikri arıyorsanız; inşaat sonrası temizlik işi için harekete geçebilirsiniz.

Ülkemizde her lokasyonda karşılaştığımız daire inşaatları genellikle 1 ile 2 yıl arasında tamamlanmakta olup; yeni sahiplerine verilmektedir. Ancak inşaatı tamamlanan dairelere o haliyle girmek mümkün değil. Genel olarak inşaatı yapan işletmeler ise temizlik konusunda hiçbir destek sağlamamaktadır. Dairenin temizliği tamamen daireyi satın alan kişilere ait olmaktadır. Durum böyle olunca, bireysel çaba ile temizlemenin günler alacağı daireler için genellikle temizlik hizmeti almak zorunda kalınıyor. Bu da girişimciler için eşsiz bir fırsatın kapılarını aralıyor! İnşaat temizlik işletmesi…

NASIL BAŞLANILIR

Temizlik işletmelerin neredeyse tamamı emek işidir. Spesifik bir belge veya ruhsatlandırmaya ihtiyacınız bulunmuyor. İnşaat sonrası temizlik işi yapmak için de ciddi bir bilgi ve deneyime ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken şey, bir ekip kurmak ve bu hizmete ihtiyaç duyan inşaatlarda reklam yapmaktan başka bir şey değildir.

Genel olarak inşaat sonrası temizlik işi yapılacak olan dairelerde 2-3 kişi çalışmaktadır. Daha fazlası, elde edilecek olan gelirin düşmesine neden olur. Ancak dairenin tam olarak temizlenmesi için sayının yeterli tutulması önemlidir. Bu işler kulaktan kulağa yayılır ve yeni yapılmış bir apartmanın tamamındaki daireler için iş almak istiyorsanız; hepsinin sahiplerini birer birer memnun etmeniz gerekir.

Ekibi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, konutların temizlik konusundaki taleplerine yönelik malzeme temin etmektir. Genellikle standart temizlik ürünleri dışında; inşaat kalıntısını yerden kaldırmak için birkaç metal eşyaya ihtiyacınız olacak. Hırdavat dükkanlarından temin edebilirsiniz.

Ekip ve ekipman konusunda sorunları aştıysanız; şimdi en önemli bölüme geçerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

REKLAM ve PAZARLAMA: İŞ BULMAK

İnşaat sonrası temizlik işi bulmak için yapmanız gereken en önemli konulardan biri elbette yeterli düzeyde reklam ve pazarlama yaparak iş bulmaktır. Sektörde iş bulmak için yerel düzeydeki medya kuruluşlarına reklam verebilirsiniz. Ancak sermayeniz yeterli değilse; yapışkan broşürlerden bastırmanız ve yeni yapılan tüm apartmanların girişlerine birkaç tane yapıştırmanızı öneririz. Bu medyaya reklam vermekten çok daha işe yarayacak bir yöntem. Ayrıca eğer apartmanın bekçisinden izin alabilirseniz her dairenin girişine de bir broşür yapıştırmanızı mutlaka öneririz. Bekçilerden izin almak için biraz para harcayarabilirsiniz. 🙂

Yapılan tüm dairelere broşürleri astıktan sonra; telefon numaranızın 7 gün 24 saat açık olmasına özen gösterin. Telefonunuz her çaldığı zaman bir iş fırsatı ayağınıza gelmiştir. Müşteriyi iyi bir hitabet ile karşılayarak ikna etmeyi başarmanız gerekiyor. İnsanlar genellikle yapacağınız işleri ve uygun bir fiyatı duymak ister.

Uygun fiyatın ne kadar olacağı hakkında bilginiz yoksa, şehrinizdeki diğer inşaat sonrası temizlik firmalarını müşteri gibi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer hala “en iyi fiyat” konusunda çekinceleriniz varsa; her 50 metrekare için 300 – 400 TL‘lik bir fiyat sağlayabilirsiniz. Ortalama olarak 1-2 saat sürecek bir iş için harika bir fiyat. Bir gün içerisinde onlarca iş yapma fırsatınız bulunuyor. Sadece iş aldığınız ev sahiplerini mutlaka memnun edin. Böylelikle, ev sahipleri komşularına da sizleri mutlaka önerecektir.

Kısaca, alanınızda aranan bir ekip olursanız; aylık on binlerce lira para kazanabilirsiniz.

ONLİNE VARLIĞINIZI OLUŞTURUN

Yeni ev sahipleri genellikle son dönemde internet üzerinden inşaat temizliği şirketlerini araştırmaktadır. Bu durumda siz de online varlığınızı iyi bir şekilde oluşturmalı ve müşteri potansiyelinizi üst düzeye çıkartmalısınız. Bilginiz varsa kendiniz, yoksa bir ajanstan yardım alarak profesyonel bir web sitesi oluşturun. Ardından Instagram, Facebook ve Google Benim İşletmem‘de mutlaka yer alın. Her servisin reklam avantajları hakkında araştırmalar yapın ve ilk etapta küçük olmak üzere reklam bütçeleri oluşturun. Sık sık platformlarda güncellemeler yayınlayın.

Rakiplerinizin online varlığını da inceleyerek hangi konularda avantajlı göründüklerini inceleyin ve mutlaka rekabet etmek üzere çalışmalar yapın.