arama

Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak

instagram
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Canan Karslı
 • 1 Star
  Loading...

Son dönemin en aktif sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram’da para kazanma fırsatlarından biri de butik açmaktır. Siz de Instagram üzerinden giyim ürünlerini satmak üzere bir butik açmak istiyorsanız, bu rehber aracılığıyla sizleri kolay bir şekilde yönlendireceğiz.

Öncelikli olarak Instagram’da bir butik açmak için, satmak üzere bir ürüne karar vermeniz gerekir. Instagram’dan Ne Satılır adlı rehberimizden de faydalanarak bir ürüne karar verdikten sonra işe koyulabilirsiniz.

BUTİK AÇMAK

instagram butik

Instagram’da butik sahibi olmak üzere işe koyulmanın ilk yolu bir Instagram hesabı açmaktır. Elbette standart bir kişi profili yerine bir ticari hesap açacağız. Bunu yapmak için farklı bir hesap açma formu yok, standart olarak bir hesap açmak üzere Instagram’a giriş yapın ve daha önce kullanmadığınız bir mail adresi üzerinden bir hesap açın. Elbette hesabın adını ise, bir butiğe uygun olarak farklı ve dikkat çekici bir isim olarak belirlemeniz gerekir.

İsim seçmek konusunda yardıma ihtiyacınız varsa İsim Fikirleri rehberimizden yardım alabilirsiniz.

Bir hesap açtıktan sonra hesabın profil resmini de yine dikkat çekici bir resim yapın ve iyi bir hakkında bölümü oluşturun. İnsanlar size güvenmezse, sizden ürün satın almayacaktır. Bu süreçten sonra Instagram’da artık bir butiğimiz var. Ancak en önemli şeye henüz sahip değiliz; Satılacak ürünler…

ÜRÜN TEMİNİ

Instagram’da satış yapmak üzere bir hesap açtıktan sonra satılabilecek ürünlere ihtiyacınız olacak. Ürünleri elbette toptancılardan almanız gerekir. Her şehirde yer alan toptancılar sitelerine göz atarak kolaylıkla ürün satın alabilirsiniz. Ayrıca eğer şehirinizde aradığınız ürünler yoksa, birkaç internet aramasıyla ülkenin her noktasındaki toptancıların telefon numaralarını bulabilirsiniz. Butiğinizde satmak istediğiniz ürünleri satın almak için acele etmeyin. En iyi teklifi bulmak üzere birkaç gün hatta hafta araştırmayı sürdürün. Kar marjınızı artırmak için en düşük fiyat ile ürün satın alabilmeniz gerekir. Aksi durumda rakiplerinizin gerisinde kalacaksınız.

Ürün temini yaparken kesinlikle ama kesinlikle çok sayıda stok yapmayın. Çünkü her şey yolunda gitmeyebilir ve bu durumda zararınızın artmasını istemeyiz. Bu nedenle ilk etapta 10-20 olarak adlandırılabilecek az sayıda ürün alın.

ÜRÜNLERİ YÜKLEYİN

Ürünleri satın aldıktan ve ürünler elinize geçtikten sonra bu ürünlerin fotoğraflarını kaliteli bir şekilde çekmeniz ve Instagram’daki butiğinize eklemeniz gerekir. Ek olarak ürünlerinin videolarını da çekmeyi unutmayın. Hesabınızdaki ürün fotoğraf ve video sayısı 20-30’a ulaştıktan sonra sıradaki adıma geçmeniz gerekir.

TAKİPÇİ – MÜŞTERİ EDİNİN

Instagram’da butik açtıktan sonra ve ürünleri yükledikten sonra büyük ihtimalle hiç sipariş alamayacaksınız. Çünkü takipçiniz yani potansiyel müşteriniz yok. Bunun için yapabileceğiniz 2 farklı yol bulunuyor. İlki doğrudan Instagram’a reklam vermek ve ürünlerinizin potansiyel müşteriler tarafından gösterilmesini sağlamaktır. İlk etapta kesinlikle bu yolu öneriyoruz. Çünkü bütçenizi ve geri dönüşleri doğrudan kontrol etme ve izleme şansınız olacak.

Instagram’a ilk etapta 20-30 lira gibi düşük bütçeler ile reklam verin ve siparişleri izleyin. Eğer reklam maliyetinizi siparişlerden geri alabiliyorsanız; reklamı sürekli olarak vermeye devam edin.

Diğer bir yol ise, Instagram’da çok sayıda takipçisi olan sayfalara reklam vermektir. Bu yol ilkine göre daha risklidir. Çünkü bu hesap sahipleri ödemeyi peşin almakta ve size herhangi bir müşteri garantisi vermemektedir. Yani bin liralık bir reklamdan hiç sipariş alamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk etapta daha düşük takipçiye ve daha düşük reklam maliyeti oluşturan sayfaları deneyebilirsiniz. Geri dönüşlere göre reklamları artırabilirsiniz.

KARLI MI?

Instagram’da butik açmak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir. Takipçi sayınız arttıkça, hiç reklam yapmadan para kazanma fırsatınız da arttığı için; düzenli olarak sayfanız ile ilgilenerek cironuzu artırma fırsatı elde edeceksiniz. Instagram’daki butiklerde satılan giyim ürünlerinde ortalama olarak kar marjı yüzde 40 civarında bulunmaktadır. Birçok giyim mağazasına göre maliyetlerin düşük olması nedeniyle, bu kar marjının üzerine dahi çıkmak mümkün.

 • Yasin
  2 ay önce

  Bu hafta başlayacağım bakalım belki iş yaparız. Kemer satacağım

  1
  yorum beğen