arama

Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak [Ayrıntılı Rehber]

instagram

Instagram’da butik açmak bilinenin aksine oldukça kolay ve para kazandırma potansiyeli yüksek olan bir online iş fikridir. Özellikle düşük sermayeli e-ticaret başlangıçları için alternatif olarak değerlendirilmelidir.

Son dönemin en aktif sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram’da para kazanma fırsatlarından biri de butik açmaktır. Siz de Instagram üzerinden giyim ürünlerini satmak üzere bir butik açmak istiyorsanız, bu rehber aracılığıyla sizleri kolay bir şekilde yönlendireceğiz.

Öncelikli olarak Instagram’da butik açmak için, satmak üzere bir ürüne karar vermeniz gerekir. Instagram’dan Ne Satılır adlı rehberimizden de faydalanarak bir ürüne karar verdikten sonra işe koyulabilirsiniz.

BUTİK AÇMAK

instagram butik

Instagram’da butik sahibi olmak üzere işe koyulmanın ilk yolu ücretsiz bir Instagram hesabı açmaktır. Elbette standart bir kişi profili yerine bir ticari hesap açacağız. Bunu yapmak için farklı bir hesap açma formu yok, standart olarak bir hesap açmak üzere Instagram’a giriş yapın ve daha önce kullanmadığınız bir mail adresi üzerinden bir hesap açın. Elbette hesabın adını ise, bir butiğe uygun olarak farklı ve dikkat çekici bir isim olarak belirlemeniz gerekir.

İsim seçmek konusunda yardıma ihtiyacınız varsa İsim Fikirleri rehberimizden yardım alabilirsiniz. Dikkat çekici ve başka bir butiğin kullanmadığı bir isim belirlemek oldukça önemlidir.

Bir hesap açtıktan sonra hesabın profil resmini dikkat çekici ve kurumsal bir şekilde oluşturun ve iyi bir hakkında bölümü hazırlayın. İnsanlar/müşteriler size güvenmezse, sizden ürün satın almak konusunda daha çekingen davranacaklardır. Özellikle bir sabit telefon numarası belirlemek ve onu sürekli açık tutmak önemlidir. Bu süreçten sonra Instagram’da artık herkese açık olan bir butiğimiz var.

Ancak en önemli şeye henüz sahip değiliz; Satılacak ürünler…

ÜRÜN TEMİNİ

toptan ürün

Instagram’da satış yapmak üzere bir hesap açtıktan sonra satılabilecek ürünlere ihtiyacınız olacak. Ürünleri elbette uygun fiyatlar ile temin etmek için büyük toptancılardan almanız gerekir. Her şehirde yer alan toptancı sitelerine göz atarak kolaylıkla daha uygun fiyatlar ile ürün satın alabilirsiniz. Ayrıca eğer şehrinizde aradığınız ürünler yoksa, birkaç internet aramasıyla ülkenin her noktasındaki toptancıların telefon numaralarını bulabilirsiniz.

Butiğinizde satmak istediğiniz ürünleri satın almak için acele etmeyin. En iyi teklifi bulmak üzere birkaç gün hatta hafta araştırmayı sürdürün. Kar marjınızı artırmak için en düşük fiyat ile ürün satın alabilmeniz gerekir. Aksi durumda rakiplerinizin gerisinde kalacaksınız.

Ürün temini yaparken kesinlikle ama kesinlikle çok sayıda stok yapmayın. Çünkü her şey yolunda gitmeyebilir ve bu durumda zararınızın artmasını istemeyiz. Her üründen birkaç tane almak daha stratejik bir yaklaşımdır.

ÜRÜNLERİ YÜKLEYİN

butik

Ürünleri satın aldıktan ve ürünler elinize geçtikten sonra bu ürünlerin fotoğraflarını kaliteli bir şekilde çekmek için yoğun bir çaba göstermenizi tavsiye ediyoruz. Eğer imkana sahipseniz ürünleri video şeklinde de sunabilmeniz önemlidir. Bu medyaları oluşturduktan sonra Instagram’daki butiğinize eklemeniz gerekir.

Instagram butiğinizde ürün fotoğraf ve video sayısı en az 20-30’a ulaştıktan sonra sıradaki adıma geçmeniz gerekir. Hesabınızın çok boş görünmesi tüketici nezdinde iyi bir durum değil. İnsanlar köklü işletmelere daha fazla güvenirler.

TAKİPÇİ – MÜŞTERİ EDİNİN

instagram takipçi

Instagram’da butik açtıktan sonra ve ürünleri yükledikten sonra büyük ihtimalle hiç sipariş alamayacaksınız. Çünkü takipçiniz yani potansiyel müşteriniz yok.

Bunun için yapabileceğiniz 2 farklı yol bulunuyor. İlki doğrudan Instagram’a reklam vermek ve ürünlerinizin potansiyel müşteriler tarafından gösterilmesini sağlamaktır. İlk etapta kesinlikle bu yolu öneriyoruz. Çünkü bütçenizi ve geri dönüşleri doğrudan kontrol etme ve izleme şansınız olacak.

Instagram’a ilk etapta 20-30 lira gibi düşük bütçeler ile reklam verin ve siparişleri izleyin. Eğer reklam maliyetinizi siparişlerden geri alabiliyorsanız; reklamı sürekli olarak vermeye devam edin.

Diğer bir yol ise, Instagram’da çok sayıda takipçisi olan sayfalara reklam vermektir. Bu yol ilkine göre daha risklidir. Çünkü bu hesap sahipleri ödemeyi peşin almakta ve size herhangi bir müşteri garantisi vermemektedir. Yani bin liralık bir reklamdan hiç sipariş alamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk etapta daha düşük takipçiye ve daha düşük reklam maliyeti oluşturan sayfaları deneyebilirsiniz. Geri dönüşlere göre reklamları artırabilirsiniz.

KARLI MI?

instagram para

Instagram’da butik açmak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Takipçi sayınız arttıkça, hiç reklam yapmadan para kazanma fırsatınız da arttığı için; düzenli olarak sayfanız ile ilgilenerek cironuzu artırma fırsatı elde edeceksiniz.

Instagram’daki butiklerde satılan giyim ürünlerinde ortalama olarak kar marjı yüzde 40 civarında bulunmaktadır. Birçok giyim mağazasına göre maliyetlerin düşük olması nedeniyle, bu kar marjının üzerine dahi çıkmak mümkün.

Instagram’da butik açarak para kazanmaya odaklanacaksanız eğer, düzenli olarak sektörü takip etmeli ve yüksek talep gören ürünlere odaklanmanızı öneriyoruz. Talep artışı demek aynı zamanda yüksek kar fırsatı anlamı da taşıyabilmektedir. Çünkü, bu tür ürünlerde henüz ciddi rekabet şartları oluşmamıştır.

 • Yasin
  4 yıl önce

  Bu hafta başlayacağım bakalım belki iş yaparız. Kemer satacağım

  28
  yorum beğen
  • Burak
   4 yıl önce

   İşler nasil?

   28
   yorum beğen