arama

Açık Otopark Açmak: Ruhsat ve Kazanç Potansiyeli

otopark açmak

Otopark açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için benzersiz özellikteki ayrıntıları ve püf noktalarını araştırdık. Rehberimiz aracılığıyla otopark açmak için girişimde bulunabilirsiniz.

Ülkemizin başka büyük şehirler olmak üzere, her noktasında ciddi bir otopark sorunu olduğu aşikar. Sıklıkla yaşanan trafik sorununun ana nedenlerinden biri de otopark eksikliğidir. Dolayısıyla otopark açmak, bu kritik problem ile boğuşan lokasyonlar için potansiyeli yüksek karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Açık otopark açmanın 2 farklı sermaye tutarlı yöntemi var. İlki, bir arsa kiralama usulü ile ilermek, ikincisi de kendi otopark alanınızı satın almak. Bu sebeple hem düşük hem de yüksek sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcılar için değerlendirilebilecek iş fikirlerinden biridir.

OTOPARK İŞİ

otopark

Otoparklar genellikle kısa ve uzun vadeli olarak araçlara yönelik park hizmeti sağlanan işletmelerdir.

Otopark açmak ve işletmeye başlamak kolay iş fikirleri arasında yer almaktadır. Otopark açmak için ilgili ruhsatı aldıktan sonra işe koyulmak ve işe başlamak birkaç gün sürebilen bir iş fikridir.

Açık otopark açmak için sahip olmanız gereken en önemli konu elbette araçların park edebileceği bir arsa kiralamak veya satın almaktır. Her iki fikir ayrı ayrı olarak değerlendirilmelidir.

KİRALAMA USULÜ

Otopark açmanın en düşük maliyetli yöntemi “arsa kiralama” usulü ile yapılmaktadır. Genellikle piyasadaki otoparkların çok büyük bir kısmı da kiralama usulü ile açılmıştır.

Yapmanız gereken otopark için yeterli büyüklükte bir arsa bulmak ve bunu minimum 1 yıl olacak şekilde kiralamaktır. Eğer işinizi sağlama almak istiyorsanız minimum 5 yıllık bir kiralama yapmanızı da öneririz. Kiralamayı yaparken mutlaka bir avukattan yardım almanız gerekiyor.

Kiralama yapmadan önce aylık kiranızın en az 4-5 katı ciro yapma kapasitesine sahip olduğunuzdan emin olun.

SATINALMA USULÜ

Açık otopark açmanın bir diğer yöntemlerinden biri ise otopark alanı için belirlenecek olan alanı satın almaktır. Bu başlangıç sermayesinin çok yüksek olmasına neden olacaktır. Ancak aylık elde edilen cironun çok büyük bir kısmının net kar olarak alınabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca otopark belirli dönemlerde çok az iş yapması durumunda da işletmeniz zarar yazmayacaktır.

Satınalma usulü otopark açmak için sıklıkla kullanılan bir yöntem değildir. Ancak otopark ihtiyacı olan bir lokasyonda nispeten piyasa altındaki bir fiyat ile alınabilecek bir arsa potansiyelini de değerlendirmenizi öneririz.

OTOPARK AÇMAK

otopark

İlgili otopark alanını kiraladıktan veya satın aldıktan sonra otopark açmak diğer iş fikirlerine göre çok daha kolay bir girişimdir. İlgili belediyelerce verilen otopark çalıştırma ruhsatını aldıktan sonra otoparkınızı faaliyete alabilirsiniz.

OTOPARK RUHSATI ALMAK

Otopark ruhsatı almak için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanız gerekiyor. Tüm belediyelerde otopark ruhsatı vermek için istenen belgeler birbirinden farklıdır.

Genel olarak otopark açmak için istenen belgeler:

 1. Dilekçe (Belediyeden alınacak)
 2. Sıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru Beyan Formu
 3. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü Otopark Açma Ruhsatı İzni
 4. Yıkama ünitesi mevcut olanlardan Deşarj İzin Belgesi
 5. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca otoparktaki araçların her türlü hasara karşı düzenlenmiş “Mesleki Faaliyet Sigorta Poliçesi.”
 6. Ticaret Odası / Esnaf ve Sanatkârlar Odası kaydı
 7. Giriş-çıkış, yerleşim planı gösterilen Vaziyet Planı
 8. İmza Sirküleri
 9. Adres Tespiti Yazısı (Pafta, ada, parsel bilgilerini içeren)
 10. Mesleki Eğitimin ve Yeterliliğin Sağlanması Hususunda Beyanname
 11. Açık otoparklar için Yangın Tüpü Makbuzu (yeterli sayıda söndürme cihazı içerecek şekilde)
 12. Mülkiyet sahibinden Tapu Tescil Belgesine göre Muvafakatname

OTOPARKI HAZIR HALE GETİRME

Otopark için alanı belirledikten ve ruhsatı aldıktan sonra otoparkı araçlar için uygun bir yere getirmeniz gerekiyor. Yapmanız gerekenler genellikle çok yüksek sermaye talep eden konular değildir.

 1. Otoparkın zemininin araçlar için uygun bir şekilde kaplanması gerekiyor. Beton veya asfalt tercih edebilirsiniz.
 2. Otopark alanını gösteren çok sayıda işaretçi tabela yaptırmanızı ve kritik noktalara izin aldıktan sonra yerleştirmenizi öneririz. Özellikle trafik sıkışıklığının ve yeterli park alanının bulunmadığı lokasyonları tercih edin. Tabela reklamı vermeniz gerekecek ama çok yüksek rakamlar oluşturmuyor.
 3. Otopark için medya reklamlarına ihtiyacınız yok. Bunun yerine yönlendirme reklam tabelalarına özen gösterin.
 4. Reklam amacıyla yapabileceğiniz en iyi şey; etrafınızdaki işletmelere giderek burada sabit otopark alanı satmaya çalışmak olacaktır. Özellikle ofisler varsa mutlaka buradaki tüm ofislere birer birer giderek sabit otopark alanı satmaya çalışın. Kar marjını maksimize etmek için otopark alanında sürekli müşterilere ihtiyacınız olacaktır.
 5. Oto galeri gibi işletmelere ekstra indirim fırsatı sağlayabilirsiniz.

OTO YIKAMA VE BAKIM HİZMETİ VERİN

otopark açmak

Otopark işletmelerinde kar marjını yükseltmek için yapmanız gereken en önemli faaliyet oto yıkama ve bakım hizmeti sağlamaktır. İşletmenizde karlılığı ve otopark için alınan hizmeti artırmak için mutlaka oto yıkama ve bakım hizmeti vermenizi öneririz.

Özellikle otopark için yeterli alan sorunu olmayan ve ek bir personel istihdam etme sorunu olmayan işletme sahipleri bu hizmeti sağlayarak gelirini büyük oranda artırabilir.

Oto yıkama hizmeti sağlamak için ortalama 150 bin lira sermaye ihtiyacınız olacaktır. Çok derme çatma bir yapı kurmanız durumunda minimum 100 bin lira ek sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak bakım hizmeti sağlamak için de 40 bin lira civarında bir ek sermaye ortaya koymanız gerekiyor.

OTOPARK İHALELERİNE GİRİN

Ülkemizdeki belediyeler son dönemde otopark sorununu aşmak için müteşebbislerden otopark hizmeti almak üzere ihaleler düzenliyor. İlgili ihaleleri takip ederek il veya ilçelerdeki otopark ihalelerine katılım gösterebilirsiniz. Otopark yapım ihalelerini alan işletmeler genellikle otopark yapımı sonrasında 5 veya daha uzun süreli dönemler için işletme hakkına da sahip olmaktadır. Bu sayede bölgenizdeki yoğun alanlarda otopark sahibi olmak için önemli bir fırsat elde edebilirsiniz.

NE KADAR PARA KAZANDIRIR?

Otoparkların büyüklüğüne ve bulunduğu konuma göre para kazanma potansiyeli birbirinden çok farklıdır. Ortalama olarak 40 metrekarelik bir otopark, günlük gir-çık hizmetleri ile birlikte yaklaşık olarak 24 saat içinde 100 araca otopark hizmeti sağlamaktadır. Sadece otopark olan ve oto yıkama-bakım hizmeti vermeyen böyle bir işletmenin aylık net geliri 30 bin lira düzeyinde bulunmaktadır.

 • Abdullah
  3 yıl önce

  Otopark eskiye göre çok karlı. bu işi yapacaklar mutlaka yağ değişimi falan için de hizmet versin öneriyorum.

  24
  yorum beğen
 • Para Kazandıran Değişik ve Zekice 81 İş Fikirleri – Ne İş Yapabilirim? | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] iki veri birleştirildiği taktirde otopark açmak ne iş yapabilirim diyen girişimciler için oldukça yüksek potansiyel […]

  12
  yorum beğen