arama

Kargo Şirketi Açmak ve Bayilik

kargo
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Kargo şirketi açmak ve bayilik ile ilgili bu yazımızda 2024 yılı güncelliğinde bilgiler vereceğiz. Türkiye’nin e-ticaret alanında yaşadığı büyük artış, kargo işletmelerine olan ihtiyacı önemli ölçüde artırmıştır. 83 milyonu aşkın nüfusu ve geniş coğrafyasıyla Türkiye’de, kargoculuk özellikle ön plana çıkmaktadır.

E-ticaretin yükselişi, nakliye ve lojistik sektöründeki işletmeler için daha büyük iş hacimleri anlamına gelmektedir. Türkiye’de son tüketiciye doğrudan kargo ulaştıran sınırlı sayıda işletme mevcut olup, bu işletmelerden birinin bayiliğini alarak kargo şirketi kurmak, yüksek potansiyelli karlı bir iş fikri olarak dikkat çekmektedir.

KARGO ŞİRKETİ KURMAK

Ülkemizde 81 şehir ve 922 ilçeye yönelik hizmet verebilecek düzeyde bir kargo işletmesi kurmak elbette çok yüksek sermaye bedelleri istemektedir. Bunun yerine bulunduğunuz lokasyona yönelik bir kargo işletmesi kurmak ile ilgilendiğinizi anlıyoruz. Bu kapsamda bir kargo şirketi kurmak için ilk olarak ulusal çapta hizmet veren bir kargo şirketinden bayilik almanız gerekiyor. Ülkemizde kargo bayiliği alabileceğiniz firmalar şöyle:

 1. Aras Kargo
 2. Yurtiçi Kargo
 3. MNG Kargo
 4. Sürat Kargo
 5. Fillo Kargo
 6. TNT Kargo
 7. UPS Kargo

Eğer bulunduğunuz bölge – ilçe veya şehirde bu kargo firmalarından birinin bayiliği bulunmuyorsa veya az bulunuyorsa; şirketten bayilik almanız kolaylaşacaktır.  Ancak daha büyük bir kargo firmasından bayilik almak elbette iş hacminizi de doğrudan etkilemektedir.

Kargo şirketlerinin tamamı bayilik sağlamaktadır ancak eğer şehirde yeni bir ihtiyaç yoksa, bu durumda ya başka bir bölge için yapılanmaya gitmeli ya da farklı bir kargo firmasından bayilik almanız gerekir. İşletmelerin bu yöndeki bilgilerini doğrudan şirketlerin telefon numaraları üzerinden alabilirsiniz.

İŞLETMEYİ KURMAK

Ülkemizde kargo şirketlerinin tamamı kargo bayiliği vermek üzere araç talebinde bulunmaktadır. Büyük firmalar 5-10 araca kadar talep edebilirken, küçük firmalarda bu talep daha azdır. Ortalama olarak bir kargo işletmesinin araç maliyeti 500 bin lira civarındadır. Kargo işletmelerinde diğer önemli maliyet kalemi de depo ve ana şubenin kurulmasıdır. Bir depo ve şube kurulumu için de ortalama 330 bin liralık maliyetiniz oluşacaktır.

Türkiye’deki büyük kargo firmaları ayrıca banka teminatı talep etmektedir. Bu nedenle ortalama olarak 5.000.000 milyon liralık bir teminat da vermeye hazır olmanız gerekir. Bu sermaye düzeylerini karşılamaya hazırsanız, bir kargo işletmesini ortalama olarak 2 haftada kolaylıkla kurabilirsiniz.

Kargo şubesini kurmak üzere harekete geçtiğiniz zaman ana işletme size yardımcı olması için minimum 2 personel göndermekte bu 2 personel tüm şubenin kurulması ve personelin bu yönde eğitime alınması konusunda destek sağlamaktadır. Yani bir kargo şirketi kurmak için daha önce kargo şirketi yönetme deneyimine ihtiyacınız olmayacak. Ana şirketin gönderdiği personeller aracılığıyla kolaylıkla bir kargo şirketini kurabiliyorsunuz.

NASIL İŞLETİLİR

Kargo şirketlerinde genellikle yerel düzeydeki reklam ve pazarlama çalışmaları işletmenin iş hacmini büyük oranda etkiler. Bu kapsamda yerel düzeydeki tv, gazete ve radyo gibi reklam seçeneklerini değerlendirin. Ayrıca en önemlisi, bir pazarlama ekibi oluşturarak; şehir veya bölgenizde çok sayıda kargo ihtiyacı bulunan işletmeleri bağlamaya çalışmanız gerekir. Bu işletmeleri bağlamanın en kolay yolu elbette fiyat avantajı sağlamaktır. Bu nedenle çok sayıda kargo ihtiyacı bulunan işletmelere yönelik çok düşük kar marjları ile çalışmanızı öneririz.

Kargo şubelerinde çalışacak personel de iş hacmini doğrudan etkiler. Eğitimli ve güler yüzlü personellere sahip olmanız da bu açıdan önemlidir.

KARLI MI?

Kargo şubelerinde kar marjları genellikle ülke genelinde birbirine çok yakındır. Ortalama olarak size gelen ve müşteriye ulaştırmanız gereken kargolardan yüzde 13, sizden gönderilen kargolarda ise yüzde 18 kar marjına sahipsiniz. Ortalama olarak günde 500 kargonun müşterilere ulaştırıldığı ve 200 kargonun da başka kişilere gönderildiği bir şubede günlük kar marjı 20.000 lira civarında oluşmaktadır.

 • Aziz çiçek
  4 yıl önce

  Acentelik Başvurusu

  35
  yorum beğen
 • Behiye
  3 yıl önce

  Antalya Alanya paket işi istiyoruz bizde 4 kişi

  27
  yorum beğen
 • Büşra
  3 yıl önce

  Bayilik almak istiyorum.

  27
  yorum beğen
 • Şevval
  3 yıl önce

  Çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler .

  25
  yorum beğen
 • Yurtiçi Kargo Bayilik Şartları ve Bedeli | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] İNCELEYİN: Kargo Şirketi Kurmak […]

  12
  yorum beğen
 • Serkan
  10 ay önce

  Bayilik almak istiyorum . Bilgi alabilir miyim .

  12
  yorum beğen
 • mehmet gürlek
  9 ay önce

  bayilik almak istiyorum

  10
  yorum beğen