arama

En İyi 10 Danışmanlık İş Fikri ile Para Kazanmak

danışmanlık
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Alanında uzman isimler tarafından verilen danışmanlık hizmetlerine yönelik taleplerde artış kaydediliyor. Danışmanlık hizmetleri yüksek potansiyel taşımaktadır. Üst düzey karlılık ve kulaktan kulağa büyüme fırsatı sayesinde başarılı danışmanların uzun vadeli büyüme potansiyeli yüksektir.

Danışmanlık sektörü iş dünyasında büyüme ve insanların doğru bilgiye erişim isteklerine paralel olarak; ülkedeki hanehalkı gelirinin artmasıyla birlikte yükselişe geçmiştir. Ülkemizde birkaç yıl öncesine göre bile çok sayıda farklı tarzlardaki danışmanlık hizmetlerinde talep artışı yaşanıyor.

Spesifik bir danışmanlık hizmeti vermek isteyen girişimci ve yatırımcıların ilk olarak büyük şehirlerdeki potansiyeli değerlendirmesi önerilmektedir.

Para Kazanmak için En iyi 10 danışmanlık iş fikri…

1. SANAT DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 5/10

Konutlara, iş yerlerine ve çeşitli devlet kurumlarına yönelik sanat danışmanlığı hizmeti başlatabilirsiniz. Genel olarak yapacaklarınız bir ortamdaki sanat düzenini en iyi şekilde kurgulamaya çalışmak olacaktır. Aynı zamanda sanat ürünlerine yönelik talepleri karşılamak da görevinizin önemli bir parçasıdır.

Sanat danışmanları aynı zamanda sanat ürünlerini pazarlamak, satmak veya temin etmek için de sanatçılar ile galericiler ile de çalışırlar.

Başlaması kolay iş fikirlerinden biri değildir. Potansiyel kitle fazla büyük değildir. Ancak işinde uzman sanat danışmanlarının gelir potansiyeli çok yüksektir.

2. İTHALAT – İHRACAT DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 8/10

Şirketlere yönelik ithalat ve ihracat hususunda danışmanlık vermek üzere bir işletme kurabilirsiniz. Bu alanda başarılı dış ticaret uzmanlarını istihdam ederek sektörde aranan bir firmaya dönüşebilirsiniz.

Bu tür bir danışmanlık firmasının ana görevi şirketler için ürün ve hizmetleri en uygun fiyatlar ile yurt dışından temin etmek ve yurt içindeki müşterilerinin bu yöndeki ürün ve hizmetlerini yurt dışına en iyi fiyatla satmak için destek sağlamaktır.

3. ENERJİ DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 7/10

Türkiye’de enerji fiyatları hızla yükseliyor. Yenilenebilir enerji potansiyeli göz önüne alındığında potansiyeli hızla yükselen bir danışmanlık iş fikri olarak dikkat çekmektedir.

Enerji danışmanlık şirketleri müşterilerine enerji tasarrufu ve verimlilik için özel tavsiyelerde bulunan enerji denetimi raporları sağlar. Ayrıca müşterilere alternatif enerji sistemlerine yatırım yapmak için olası vergi teşvikleri hakkında bilgi sağlarlar. Bu sektördeki bazı şirketler güneş panelleri, rüzgar çiftlikleri, jeotermal sistemler ve biyoenerji projeleri gibi ekipmanları satar, kurar ve bakımını yapar.

4. MODA DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 6/10

Tekstil firmalarına yönelik moda sektörünü takip etmek amacıyla hizmet verirler. Bir tekstil ülkesi olan Türkiye söz konusu olduğunda potansiyel azımsanmayacak seviyede bulunuyor. Moda danışmanlığı çok kapsamlı bir süreci içermektedir. Bazı moda danışmanları sektörün yönü hakkında raporlamalar ile ilgilenirken; bazı firmalar doğrudan ürün fikirleri sağlamaya odaklanmıştır.

Büyük moda danışmanlığı işletmeleri mağazalara yönelik de hizmet vererek ciro artışı sağlamak için de hizmet verirler.

5. İNSAN KAYNAKLARI DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 9/10

Son yıllarda en popüler ve para kazandıran danışmanlık fikirlerinden biridir. Personel arayan işletmeler ve kariyerini geliştirmek isteyen uzmanlara yönelik hizmet veren insan kaynakları danışmanlığı firmalarının iş potansiyeli çok yüksektir.

İK departmanı olan firmalar bile bazı durumlarda İK Danışmanlığı şirketlerinden destek almaktadır. Dolayısıyla hedef kitle sadece küçük işletmeler değildir.

6. HUKUK DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 10/10

Ülkemizin her noktasında en yüksek potansiyel içeren danışmanlık işletmelerinden biridir. Genellikle avukatlar tarafından kurulan bu firmalar; her türlü bireye ve işletmeye hizmet verirler. Genel görevleri kişileri veya işletmeleri kurumlar karşısında korumaktır.

7. BİLGİ GÜVENLİĞİ DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 9/10

İş dünyasının her geçen gün daha fazla teknoloji ile bütünleşmesinin en büyük sonuçlarından biri de güvenlik sorunları oldu. İşletmeler güvenlik açısından yaşanan sorunlar için bilgi güvenliği danışmanlığı sağlayan işletmelerden hizmet almaktadır.

Bilgi güvenliği olmadan kurumlar ve işletmeler hiçbir suretle uzun vadede ayakta kalamaz. Olası güvenlik tehditlerine karşı mutlaka bir savunma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

8. YÖNETİM DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 10/10

İş dünyasında başarının anahtarlarından biri de en iyi yönetim sürecine sahip olmaktır. İşletmeler ve kurumlar arasında en iyi yönetime sahip olanlar her zaman büyüme potansiyelini artırmaktadır.

Yönetim danışmanlığı hizmeti veren şirketler genellikle büyüme potansiyeli ile birlikte ciro, karlılık, verimlilik ve rekabet konusunda işletmelere destek sağlamaktadır. Ellerindeki geniş iş dünyası ağı aracılığıyla bunu gerçekleştirmek çok daha kolay olabilmektedir. Özellikle zor dönemden geçen şirketler için elzem bir hizmet veriyorlar.

9. AR-GE DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 8/10

Daha büyük bir şirkete sahip olmak için daha yenilikçi ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok şirkette bunun için AR-GE departmanları bulunuyor. Ancak alanında uzman isimler tarafından oluşmuş bir AR-GE danışmanlığı firmasının her zaman daha kaliteli fikirlerinin bulunduğunu tahmin etmek zor değildir. Dünyanın en büyük AR-GE Departmanı olan şirketler bile bu tür danışmanlık firmaları ile dirsek temasını asla kopartmazlar.

10. DİJİTAL DÖNÜŞÜM DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 9/10

Hızlı aksiyon alabilme, kurumsal hafıza, performans ölçümleri, tedarik zinciri, sürdürülebilirlik, operasyonel verimlilik ve analiz gibi konularda şirketlerin daha iyi bir seviyeye ulaşması için mutlaka dijital dönüşüme ihtiyaç duyar. Dolasıyla şirketler için bu tür konularda hizmet veren danışmanlık şirketlerinin iş potansiyeli yüksektir.

Türkiye’de de son dönemde en hızlı büyüyen danışmanlık hizmetleri arasında yer almaktadır.