arama

En Modern ve Yaratıcı Dükkan-Firma-Şirket İsimleri

dükkan firma mağaza şirket isimleri

Bu rehberde akılda kalıcı modern ve güzel dükkan isimleri için harika örnekler yer almaktadır.

Yeni bir dükkan, firma, şirket veya mağaza kurarken ilk olarak karar vermeniz gereken konulardan biri de elbette şık modern, karizmatik ve yenilikçi bir dükkan ismi belirlemektir.

İşletmenizin hedeflerini, ürünlerini, geleceğini ve misyonunu yansıtacak modern ve yaratıcı dükkan – firma – şirket – butik isimleri belirlemek düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Süreci profesyonel olarak ele almalı ve işletmeniz için en iyi ismi belirlemek üzere fikir alışverişi yapmalısınız.

Günümüzde işletmeler artık eski usul olarak belli başlı isimler ile kurulmuyor. Birçok işletme daha global olarak sayılabilecek İngilizce isim seçerken; Bazı dükkan, firma, butik ve şirket isimleri ise genellikle daha önce hiç kullanılmamış yeni bir isim / marka ile kuruluyor. İşletmeler bu sayede daha iyi bir marka bilinci oluşturmaya çalışıyor.

Eğer işletmeniz için Dükkan-Firma-Şirket ismi seçme aşamasında bulunuyorsanız, sizler için bazı ipuçlarımız olacak.

AKILDA KALICI İŞLETME İSMİ NASIL SEÇİLİR?

 1. Kısa ve basit tutun
 2. Farklı olun
 3. Online varlığınızı düşünün
 4. İşletmeyi Yansıtın
 5. İlham Verin
 6. Fikir Alın
 7. Yasal Düzeyde İnceleyin

1. KISA ve BASİT TUTUN

kısa küçük

Kısa ve telaffuzu basit bir isim seçmek size daha fazla akılda kalıcı olma fırsatı sağlar. “Aklınıza gelen ilk markaları söyleyin” denildiğinde muhtemelen telaffuzu en kolay olanlardan başlayacaksınız. Bu isimler de muhtemelen 8 karakterden daha kısa markalardır. Ek avantajlar elde etmek için kısa ve basit bir dükkan ismi seçmenizi öneririz.

Elbette kısa ve basit isimlerin çoğunun halihazırda alınmış ve başkaları tarafından kullanıldığını fark edeceksiniz. Sürece biraz mesai harcamanız gerekecek.

2. FARKLI OLUN

farklı

Başka bir işletme ismini kopyalamak yerine kendi dükkanınıza farklı ve orijinal bir isim vermenizi öneririz. Daha rekabetçi ve yeni bir kimliğe bürünmüş olacaksınız. İlk andan itibaren ilgi çekmek için farklı olmak mükemmel bir tercih olacak.

Başka bir markaya benzer ad seçmek ilk günden o işletmeye yenildiğiniz anlamına gelebilir.

Örneğin bir ayakkabı mağazasında rakip firmaların tamamı ayakkabı kelimesine odaklandıysa, siz bu kelimeyi kullanmaktan kaçının. Üstelik daha özgür bir düşünme alanı elde edeceksiniz.

3. ONLİNE VARLIĞINIZI DÜŞÜNÜN

web

Dükkan, firma, butik ve şirket ismi söz konusu olduğu zaman online varlığınızı düşünmek zorundasınız. Öncelikli olarak seçtiğiniz ismin özellikle “.com” uzantılı domaininin boşta olup olmadığını mutlaka inceleyin.

Örneğin dükkanınıza “YUKKO” adını vermeye karar vermeden önce, “Yukko.Com” adlı domainin boşta olup olmadığını incelemenizi öneririz. Eğer boşta değilse ancak seçtiğiniz ismi çok beğendiyseniz son olarak “net” veya “org” uzantılarını da inceleyebilirsiniz. Her üç domain de boşta değilse ve başkaları tarafından aktif olarak kullanılıyorsa, seçtiğiniz dükkan ismi sizin çevrimiçi varlığınızı oluşturmak için iyi bir tercih olmayabilir.

Elbette bu domainler satışta olabilir. Satışta olan domainleri inceleyerek bütçenize uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak domain için bir ek de seçebilirsiniz. Örneğin “yukkoweb.com” da fena bir tercih değil!

4. İŞLETMEYİ YANSITIN

işletme

Dükkan isimleri konusunda araştırma yaparken, işletmenizin doğrudan ilgili olduğu konulara yönelmeyi unutmayın.

Bir ayakkabı mağazası için isim seçerken daha çok teknoloji marketine uygun olabilecek bir isim seçmek elbette doğru olmayacak. Seçtiğiniz marka isminin doğrudan işletmenizi yansıtabilir olması önemlidir. Marka ismi doğrudan ürün ve hizmetleriniz ile de ilgili olabilir.

Örneğin pencere imalatı yapan firmalar genellikle markalarının sonuna “PEN” ekler veya restoranlar son dönemde isimlerinin sonuna doğrudan “ET” ekliyor.

Müşterilerilerinize henüz isminiz okunurken ne iş yaptığınızı belirtmek için iyi fırsatlar.

5. İLHAM VERİN

ilham

Bir işletme kurmaya karar verdiğiniz zaman o iş fikrini neden seçtiğinizin muhtemelen önemli nedenleri vardır. Büyük ihtimalle o işe yönelik ilham aldınız. İlham aldığınız nedenleri düşünün. Kalbinizden geçen bir isim çoğu profesyonel fikirden daha iyi olabilir.

6. FİKİR ALIN

fikir

Dükkanınız için muhtemel bir isim listesi oluşturduktan sonra hazırladığınız listeyi bulabildiğiniz tüm arkadaşlarınıza gönderin ve hoşlarına giden en iyi ismi seçmelerini isteyin. Eğer arkadaşlarınızın çok büyük bir kısmı aynı isim üzerinde fikir birliğine vardıysa; doğru ismi bulmuş olabilirsiniz. Ancak tercihler birbirinden çok farklıysa muhtemel listedeki hiçbir isim tam olarak aradığınız isim değil. Listeyi yeniden hazırlamak daha mantıklı olabilir.

7. YASAL DÜZEYDE İNCELEYİN

yasal

Bir markanın tescilini yaptırmak istediğiniz zaman bu ismin daha önce başka biri tarafından tescil edilmemiş olması gerekir.

Türkiye’de isim tescilleri doğrudan Ticaret Sicil Gazetesi tarafından ilan edilir. Bir ismin tescilli olup olmadığını incelemek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği internet sitesinde bulunan Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi‘nde sorgulama yapmanız gerekir. Eğer sorgu boş dönerse, bu ismi tescil ettirebilmek için herhangi bir engeliniz yoktur.

HİÇBİR YERDE KULLANILMAYAN MARKA İSİMLERİ

Eğer işletmeniz için hangi ismi seçeceğinize bir türlü karar veremiyorsanız; sizler için güzel ve yaratıcı bir isim listesi hazırladık.

Vokra Estrav Olani Bentu
Kartima Cengver Paccap Joty
Flavitum Martaximi Onurum Positius
Rodantium Divitater Adver Capiterex
Doctorem Fitbitio Caecit XCentum
Tempitum Eductio Aposti İmiti
Seopul Earbam Motitio Optinum
Caesarid Contione Epistum Atqeum
Flatio Parthink Divitam Valorum
Adtorem Zinble Truvisory Onpoint
Elavra Vowels Fiqq Ecovanni
Lurella Yuvora Charmoir Cloverly
Avanti Monvelli Modicci Ascellus
Outterra Alivean Trustegic Cuddleq
Karpty Otbeni Kqims Olmens
Timburly Habeni Overca Kalamen

ŞIK LOKANTA – RESTAURANT DÜKKANI İSİM FİKİRLERİ

Lokanta, restoran sektöründe bir dükkan kurmak istiyorsanız, bu süreci belirlerken şık ve modern bir isim seçtiğinize de dikkat edin. Özellikle orta ve yüksek sermayeler ile açılan lokanta – restoranlar için modern bir dükkan ismi belirlemek önemli bir katma değer sağlayacaktır. Örnek fikirler:

Divan Last
Mavi Hünkar
Kıyı Lokal
Palas Kervansaray
Papel Osteria
Noma Miraz
Lale Liman
Sofra Hanedan
X Şark Sofrası Garden

ŞIK CAFE İSİM FİKİRLERİ

Cafeler ülkemizin en yaygın işletmeleri arasında yer almaktadır. Büyük bir rekabete sahne olan cafe sektöründe şık bir isim seçmek, marka kültürünüze önemli düzeyde katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla çalışmalarınıza başlamadan önce marka olma potansiyeli taşıyan bir isim seçmeniz önemlidir. Örnek fikirler:

Ehli Keyf Miran
Galata Çiğdem
Mozart Evvela
Poika Express
Harab’be Minoa
Dürbün Rumist
Rainbow Latife
Meze Maya’s
Esmer Ağa
Mundo Kruvasan

ŞIK MOBİLYA MAĞAZASI İSİM FİKİRLERİ

Mobilya sektörüne giriş sermayesi genellikle yüksektir. Yatırımınıza katma değer sağlamak için modern veya Osmanlı esintisi sağlayacak bir dükkan ismi seçmeniz önerilmektedir. Örnek fikirler:

Mobiliyum Küçüksu Kasrı
Ceylan Cumba
Piraye Hadex
Kristal Işıltı
Mendy’s Saltanat
Padişah Karo
Hünkar Belux
Mia Detay

ŞIK AYAKKABI MAĞAZASI İSİM FİKİRLERİ

Ayakkabı sektöründe yeni bir dükkan açacaklar için örnek dükkan ismi fikirleri:

Havai Mendo
Vans Valentino
Lowa North
Sezon Hakiki
Hero Retar
Luna Mood
Altın Yeşil

ŞIK ÇİĞKÖFTE DÜKKANI İSİM FİKİRLERİ

Ülkemizde en çok bulunan işletmelerden biri de çiğköfte dükkanlarıdır. Özellikle düşük sermayeli bayilik seçenekleri dolayısıyla çiğköfte mağazalarını açmak kolaydır. Ancak rekabet yüksek olduğu için modern bir isim seçmek önerilir. Ek olarak bu sektörde marka gücü ciddi önem arz bir konudur. Dolayısıyla önemli bir markadan bayilik aldıysanız, doğrudan bayilik adını kullanmanız daha fazla katma değer sağlayacaktır.

Lezzet’s Çiko
BiDolu Enfes
Meşhur x Çiğköftecisi Kantar
Sefir Hook’a
X Usta Lokma
Koza Kral

Kaliteli Bir Marka İsminde Bulunması Gereken Özellikler

Marka ismi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sunulan hizmet ve ürünleri yansıtmalı
 • Kullanılacak ülkenin diline göre kolay bir şekilde telaffuz edilebilmeli
 • Kullanılacak ülkenin diline göre kolay bir şekilde hatasız yazılabilmeli
 • Akılda kalıcı olmalı
 • Toplumda kötü ve rahatsız edecek bir şeyi çağrıştırmamalı
 • Diğer marka isimlerinin kopyası gibi olmamalı
 • Hakan
  4 yıl önce

  Teşekkürler mantıklı bir fikir buldum

  35
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Gayet güzel bir yazı, içinize sinmesi önemli başkalarının beğendiği kadar kendiniz beğenmezseniz içinizde hep bir ukte kalır.

  36
  yorum beğen
 • mavikorku
  4 yıl önce

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bizim için ürettiğiniz marka isimlerinden 2 3 tanesini aklıma yazdım. Çok sağolun açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş.

  39
  yorum beğen
 • Fatih Aksu
  4 yıl önce

  Vowels ismi hoşuma gitti bunu kullanabilirim

  36
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Ürettiğim projelere isim ararken aklıma gelen isimleri ilk önce domain kontrolü yapıyorum. Projelerin dijital olmasından kaynaklı elbette. Domain eğer müsaitse marka tescili kontrolünü daha sonra yapıyorum. Ekip olarak sadece farklı ve yaratıcı isimler bulabilmek için günlerce düşündüğümüzü hatırlıyorum

  37
  yorum beğen
 • Adem
  4 yıl önce

  Yaratıcı ve güzel şirket ve dükkan ismi için güzel bir makale olmuş. Bir öneride benden olsun birden çok kelimenin kısaltması ile güzel isimler üretebilirsiniz.

  40
  yorum beğen
 • fehmi
  4 yıl önce

  tüm adımları teker teker okudum. gerçekten kusursuz bir yazı olmuş yazı sahibi arkadaş en ince ayrıntısına kadar düşünmüş gelecek projelerimde bir aksilik yaşamazsam bu yazıyı referans alacağım kendime inşallah

  38
  yorum beğen
 • Gökhan
  4 yıl önce

  Çok iyi bir isim aralarında buldum teşekkürler

  36
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  En doğrusu kendi marka ismini oluşturmak.Çakma bir isim her zaman kaybettirir.Bunu göz ardı etmemek gerekir.

  39
  yorum beğen
 • Mehmet
  4 yıl önce

  KALORİFER kazan için isim bulmama yardımcı olurmusunuz

  30
  yorum beğen
 • Faysal
  3 yıl önce

  Tekstil şirket ismi için öneri

  25
  yorum beğen
 • Deniz
  3 yıl önce

  Çağrı merkezlerine Türk Telekom, Vodafone, Türkcell GSM hat satışı veya oris Telekom. D smart. Milenikom. Turkcell. Vodafone. Türk Telekom diğitürk internet ve TV satış projesi verebilirim crm data kurye kurulum tarafımızca yapılmaktadır eğitim tarafımızdan verilmektedir KDV dahil veya hariç fiyat için Deniz DEMİR bütün projeler hakkında bilgi almak için arayınız

  25
  yorum beğen
 • Oylum
  3 yıl önce

  Sefir ismi çok güzel geldi

  27
  yorum beğen
 • Aliihsan durğun
  3 yıl önce

  Peyzaç ve İnşahat ve mimarlık var bizde bir şirket ismi istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  23
  yorum beğen
 • Ramazan
  3 yıl önce

  Yapı nakliyat ltd şirket adına bir anlamlı hafif ve kibar bir şirket ismi istiyorum sizden

  22
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   2 yıl önce

   Merhaba

   Golat
   Nurok
   Vebol

   İsimlerini tercih edebilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   21
   yorum beğen
 • Tural
  2 yıl önce

  Online ticaret kişi ve kadın giyimleri hem classic hemde sport stildən

  23
  yorum beğen
 • Furkan
  2 yıl önce

  Merhabalar benim de bir bujiterim var isim bulmakta zorlanıyorum marka alacağım başvuru yapacağım kendi ad ve soyadıma uygun olsun istiyorum yardımcı olur musunuz Furkan Üner

  23
  yorum beğen
 • Derya
  2 yıl önce

  online gözlük satis magzasi

  23
  yorum beğen
 • Talip
  2 yıl önce

  Merhaba Oluklu mukavva sektörü için isim öneri teşekkürler

  24
  yorum beğen
 • Gökçe
  2 yıl önce

  Cast ajansı ve menejerlik üzerine bir şirket açıyorum.Yurt dışı bağlantılı müşterilerim ve modellerimde olucak.Modern ve yaratıcı bir isim arıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz acaba.

  24
  yorum beğen
 • Bekir
  2 yıl önce

  İsim oluşturmak için yardımınıza ityacımız var

  20
  yorum beğen
 • Murat
  2 yıl önce

  Merhaba arkadaşlar ben emlak ve inşaat malzemeleri elektrik malzemeleri birlikte yapacağım bir yer açıyorum ama isimde kararsız kaldım bana isim konusunda yardımcı olabilir misiniz lütfen şimdiden teşekkürler

  14
  yorum beğen