arama

Komisyonculuk Yaparak Para Kazanmak

komisyonculuk

Komisyonculuk genellikle herhangi bir ticari faaliyete aracılık yapan kişilerin sahip olduğu meslek dalıdır.

Türkiye’de komisyonculuk en çok sahip olunan meslek dalları arasında yer almaktadır. Komisyoncu adı verilen bu meslek erbabı, sahip olmadığı bir ürünü sattıktan sonra; her satıştan komisyon elde etmektedir. Söz konusu faaliyete de komisyonculuk adı verilmektedir.

Türkiye’de komisyonculara en fazla meyve sebze hallerinde, oto galerilerde ve gayrimenkul işletmelerinde rastlamak mümkündür. Her 3 sektörde de genellikle satıcılar; ürünün sahibi olmaz. Ürünü satan bir satış temsilcisi olurlar ve ürünü sattıktan sonra, satıştan pay kazanırlar. Komisyonculuk mesleği için neredeyse hiç sermayeye sahip olmanıza gerek yok. Ancak güven verecek bir lokasyonda dükkana sahip olmak için milyonlarca liralık sermayeye ihtiyacınız olabilir.

KOMİSYONCULUK NEDİR?

komisyoncu

Komisyonculuk; başkasına ait olan bir ürünü satmak ve bu satıştan pay kazanmaktır. İşi yapan kişiye komisyoncu, elde edilen gelire komisyon ve söz konusu faaliyete de komisyonculuk adı veriliyor. Komisyoncu mesleği ülkemizde genellikle meyve ve sebze hallerinde yer alır. Hallerde yer alan esnaf genellikle meyve ve sebzelerin sahibi değildir. Çiftçiler bu meyve-sebzeleri getirir ve komisyoncular ürünü satarlar. Satıştan da komisyoncular genellikle yüzde 10 civarında komisyon alırlar.

Emlak sektöründe ve ikinci el araç alım satım sektöründe de komisyoncular bulunur. Örneğin, A aracına sahip bir kişi, aracını satmak üzere bir galericiye bırakır ve araç satıldıktan sonra galeri sahibine komisyon öder.

Alım satımın gerçekleşebileceği her sektörde komisyonculara rastlamak mümkündür. Ayrıca sık bilinen bir hata olarak, komisyoncular sadece satıştan değil alıştan da para kazanabilmektedir. Örneğin, bir inşaat şirketiniz var ve 3 adet ekskavatör ihtiyacınız var. Şirketinizi bırakıp bunlarla ilgilenmek yerine bir komisyoncudan hizmet alabilirsiniz. Böylelikle komisyoncu ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde alımı gerçekleştirir ve bu hizmet için belirli bir komisyon ödemesi talep eder.

Komisyonculara yurt dışı alım – satım işlemlerinde de sıklıkla rastlanmaktadır. İhracat ve ithalat işlemlerinin daha başarılı gerçekleştirilmesi için komisyonculardan hizmet almak, sıklıkla başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Zira, kendi başınıza gerçekleştiremeyeceğiniz birçok alım ve satımı komisyoncular aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

KOMİSYONCULUK TÜRLERİ

Kanunda komisyoncular 3’e ayrılır;

 1. Alım-Satım
 2. Taşıma
 3. Gümrük

Alım satıma ilişkin yapılan komisyonculuk faaliyetleri Alım-Satım, nakliye hizmetlerine yönelik komisyonculuk hizmetleri Taşıma ve ithalat-ihracat işlemleri için yapılan faaliyetler ise gümrük komisyonculuğu başlığı altında değerlendirilir.

KOMİSYONCULARIN BORÇLARI

Komisyoncular genellikle vekalet ile görevlendirilmektedir.

Bu nedenle kanuni olarak komisyoncuların borçları bulunuyor. Bunlar;

 • Vekalet verene bilgilendirme
 • Ürün ve hizmete sigortalama
 • Özen borcu
 • Vekalet verenin talimatlarına uygun hareket etme
 • Garanti borcu

KOMİSYONCULARIN HAKLARI

Komisyoncuların kanuni olarak sahip olduğu bazı haklar bulunmaktadır.

Bunlar;

 • Ödediği paraları talep etmek
 • Ödediği borçları talep etmek
 • Verdiği hizmetin karşılığını almak
 • Borç ve alacaklara karşılık malı hapis hakkı

NASIL KOMİSYONCU OLUNUR

komisyoncu

Temel şartlar altında ülkemizde komisyonculuk yapmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Ancak işinizi garanti altına almak için vekalet almanız mutlaka önerilir.

Komisyonculuk; alım ve satıma aracılık etmektir. Bu nedenle komisyoncu olmak için, hizmet verebileceğiniz bir alan belirlemeli ve ilgili alanda faaliyet göstermelisiniz. Elbette alanı seçerken, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi mutlaka ele almalısınız. Örneğin, emlak sektöründe deneyime sahipseniz, ev satışlarına yönelik komisyonculuk yapabilirsiniz.

Komisyonculuk yapmanın en önemli konusu fiyat avantajı sağlamaktır. Örneğin, evini 100 bin liraya satabilen bir emlak sahibine, 100 bin liradan daha fazla net gelir garantisi sağlamadan; komisyonculuk için yetki alamazsınız.

Komisyonculuk yapmak için sermayeye ihtiyacınız yoktur. Örneğin, hemen bir emlakçıya gidin ve örneğin 100 bin lira fiyat ile satıştaki bir konutu satmak üzere yetki isteyin. Giriş yaptığınız her emlakçıdan mutlaka olumlu yanıt alacaksınız. Çünkü emlak sahibi, 100 bin liraya satamadığı bir konutu; sizin 100 bin liraya satma isteğinize mutlaka olumlu yanıt verecektir. Bu durumda, 100 bin liradan pahalıya satabildiğiniz her tutar sizin karınız olacaktır.

Peki, 100 bin liraya satılamayan bir konutu nasıl 100 bin liradan pahalı satacağız?

İşte odaklanmanız gereken ana nokta budur. Komisyonculuk birkaç saat içerisinde sahip olabileceğiniz bir meslektir. Ancak komisyonculuk yaparak para kazanmaya başlamak düşündüğünüz kadar kolay değildir. Komisyoncuların sahip olduğu en büyük avantaj; geniş bir çevreye sahip olmaktır.

Örneğin, telefon rehberinizde 1000 adet isim varsa; 100 bin liralık konutu 110 bin liraya satmak için potansiyel çok sayıda kişiye sahip olduğunuz anlamına gelir. Hemen hepsine bir mesaj atabilirsiniz. Mutlaka geri dönüş yapacak olanlar çıkacaktır. Zaman içerisinde, yıllar içerisinde; rehberinizde daha fazla potansiyel alıcı yer almaya başlayacaktır.

Süreci hızlandırmak için, kendi ofinizi kurabilir, reklam yapabilir ve online satış kanallarına yönelik faaliyette bulunabilirsiniz.

 • Faruk
  4 yıl önce

  Komisyonculuk düşük bütçe ile yapılabilecek güzel işlerden biri, arada sırada yapıyorum

  35
  yorum beğen
 • İsmail Ayberk Gün
  4 yıl önce

  Komisyonculuk hakkında detaylı tüm bilgileri içermekte, okurken hiç sıkılmadım anlatıcı çok akıcı anlatmış. Herkese teşekkürler…

  35
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  komisyon yaparak en kolay para kazanma yolları mevcut

  33
  yorum beğen