arama

Biraz Param Var Ne İş Yapabilirim? 32 Net İş Fikri

iş fikirleri

Biraz param var ne iş yapabilirim diye düşünen girişimciler için 32 net iş fikrini bir araya getirdik.

İş dünyasında para kazanmanın sayısız yolu vardır. Biraz gayret, çaba göstermek isteyen ve biraz da sermayesi olan her girişimci önemli düzeyde para kazanma fırsatlarına sahiptir. Bu aşamada biraz param var ne iş yapabilirim sorusu etrafında dönüyorsanız; 32 potansiyeli yüksek iş fikrine göz atarak, size en uygun olanını seçmek üzere harekete geçebilirsiniz.

Para kazanmak düşündüğünüz kadar zor bir süreç değildir. Burada en önemli süreç en doğru iş fikrini bulmaktır. Ne iş yapabilirim sorusunu netleştirdikten sonra işe yönelik çalışmaları başlatmak ve işi geliştirmek için gayret ortaya koymak gerekiyor.

Yeni bir iş yaparak para kazanmak için öncelikle yatırım yapılabilecek iyi bir iş fikri bulmak gerekiyor. Konu iş fikirleri olduğu zaman Yeni İş Fikirleri yanınızda!

Biraz param var ne iş yapabilirim diyenler için potansiyeli yüksek 32 net iş fikri…

1. ÇAĞRI MERKEZİ

Gerekli Minimum Sermaye: 160.000
Potansiyel: 8/10

çağrı merkezi

Son yıllarda ülkemizde çağrı merkezi hizmetlerine olan talepte önemli düzeyde artış meydana geldi. Küçük işletmelerin yarattığı geniş bir pazar olan çağrı merkezi hizmetini başlatabilirsiniz.

Başlaması kolay iş fikirleri arasında yer almaktadır. İhtiyacınız olan ana unsur; çağrı merkezi hizmeti verebileceğiniz birkaç şirket ile anlaşmaktır. İşi aldıktan sonra yapacağınız en önemli unsurlardan bir diğeri ise doğru ve deneyimli personeli istihdam etmektir.

Çağrı merkezleri kısa sürede geri dönüşüm alınabilecek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Biraz paranız varsa işe başlamak 2 haftanızı alacaktır.

2. TEKSTİL ATÖLYESİ

Gerekli Minimum Sermaye: 190.000
Potansiyel: 8/10

tekstil

Türkiye dünyada tam anlamıyla bir tekstil ülkesidir. Bu konuda harika markalara ev sahipliği yapan ülkemizde bir tekstil atölyesi açmak karlı ve değerlendirilebilir iş fikirleri arasında yer almaktadır.  Bir tekstil atölyesi kurarak karlı bir yatırıma başlama fırsatınız bulunuyor.

Türkiye bir tekstil ülkesi olması nedeniyle, yatırımcı ve girişimcilerin tekstil atölyesi kurmak konusundaki fırsatları fazladır. Özellikle son yıllarda tekstil atölyelerinin teşvikler ve hibeler ile Anadolu’ya taşınmasıyla birlikte bir tekstil atölyesi kurmak için birçok desteklemeden faydalanabilirsiniz. Bu kapsamda ilk süreçte tekstil kurmak üzere hibe ve teşvikleri araştırın ve bu desteklemelerin yapıldığı bölgelere yönelik bir proje hayata geçirmeye çalışın. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki neredeyse tüm şehirlerde tekstil atölyeleri için çok sayıda destek bulunmaktadır.

3. ETÜT MERKEZİ

Gerekli Minimum Sermaye: 260.000
Potansiyel: 7/10

etüt merkezi

Türkiye’de en aktif iş sektörleri arasında eğitim de yer almaktadır. Eğitim sektöründe en yüksek potansiyel ise özel etüt merkezlerinde yaşanıyor. Bir Etüt Merkezi Açmak istiyorsanız, yasal prosedürler de dahil olmak üzere bilmeniz gereken çok fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Ülkemizde özel bir etüt merkezi açmak yüksek potansiyel içerdiği gibi yüksek maliyet de oluşturmaktadır. Ayrıca bir özel etüt merkezi açmak için çok sayıda yasal düzenleme ve mevzuata uygun hareket etmeniz gerekir.

Öncelikli olarak bir etüt merkezi veya benzer bir özel eğitim kurumu kurmak isterken, yasal olarak Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na uygun hareket etmeniz gerekiyor. Bu kanun halen yürürlükte ve sık sık denetlemeler altında korunmaktadır.

4. HALI SAHA

Gerekli Minimum Sermaye: 900.000
Potansiyel: 9/10

halı saha

Ülkemizde insanların ortak payda altında en fazla yaptığı sporlardan biri halı saha maçlarıdır. Bu nedenle bir halı saha kurmak, potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bir halı saha açmak yüksek sermaye oluşturmakta ve bu nedenle yeterli sermayeye sahip girişimci ve yatırımcılara önerilmektedir.

Halı saha kurmak karlı ve değerlendirilebilir bir iş fikri olarak doğru bir planlama sürecinin ardından kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Bir halı saha kurmak istiyorsanız öncelikli olarak bir iş planı hazırlamanızı öneririz. İş planı hazırlarken, bir halı saha kurmak için karşılaşabileceğiniz tüm sorunlara ilişkin bir B planı da hazırlamayı ihmal etmeyin.

5. TRÜF MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Gerekli Minimum Sermaye: 60.000
Potansiyel: 6/10

trüf mantarı

Genellikle meşelik alanlarda görülen ve Akdeniz ülkelerinde bolca bulunan Trüf Mantarı, son yıllarda karlı bir tarımsal yetiştiricilik fikri arayanların en gözde tercihleri arasında yer alıyor. Trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak potansiyeli yüksek ve trend bir iş fikrine başlayabilirsiniz.

80’e yakın çeşidi bulunduğu bilinen Trüf Mantarı‘nın Avrupa’da toplam 60 bin kişiye istihdam sağlayan bir tarım ürünü olduğu bilinmektedir. Yüksek fiyatı ile girişimcileri ve yatırımcıları kendisine çekmeyi başaran Trüf Mantarı için Türkiye’de de eşsiz bir yetiştiricilik potansiyeli bulunmaktadır. Ancak çiftçiler bu ürüne tam olarak ilgi duymamış ve bu nedenle ülkemiz bu potansiyelini tam olarak değerlendirememektedir.

6. KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ

Gerekli Minimum Sermaye: 160.000
Potansiyel: 7/10

kenevir iş

Türkiye’de uzun yıllardır uyuşturucu yapımında kullanıldığı için yetiştiriciliğine izin verilmeyen Kenevir için yeni düzenleme ile devlet kontrolü altında kenevir yetiştiriciliği yapmak mümkün hale geldi. Kenevir yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, bu konuda hazırlanan en iyi rehberi sizlere sunuyoruz. Rehber aracılığıyla sıfırdan kenevir yetiştiriciliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle ülkemizde belirli şehirler dışında her ne sebep ile olursa olsun kenevir yetiştiriciliği yapmak yasaktır. Bu şehirlerde de önceden izin alınması gerekiyor. Eğer bu şehirlerden birinde değilseniz kenevir yetiştiriciliği ve tohumu üretimi için bir çalışma gösteremezsiniz.

DETAYLAR:

7. KREŞ

Gerekli Minimum Sermaye: 280.000
Potansiyel: 7/10

kreş

Ülkemizde kadının iş hayatına yoğun bir şekilde dahil olmasıyla birlikte en çok ihtiyaç duyulan işletmelerden biri de kreşlerdir. Bu nedenle karlı ve potansiyeli gün geçtikçe yükselen bir iş fikri arıyorsanız kreş açmak tam aradığınız iş fikri olabilir.

Öncelikle ülkemizde kreş açmak isteyenler için ilgili ayrıntıların ve mevzuatın yer aldığı bir kreş yönetmeliği bulunmaktadır. Kreş açacak olan girişimci ve yatırımcıların bu yönetmeliğe uygun hareket etmesi gerekiyor.

Kreş işletmesi zor iş fikirleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kreş açmayı düşünenlerin mutlaka sektör deneyimine sahip olması veya sektörde çalışmış bir ortak veya müdür ile yola koyulması önerilmektedir.

DETAYLAR:

8. HALK EKMEK BAYİLİĞİ

Gerekli Minimum Sermaye: 200.000
Potansiyel: 8/10

ekmek fırını

Türkiye’de özellikle il ve ilçe belediyeleri tarafından genellikle dar gelirli vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik Halk Ekmek sistemi uygulanmaktadır. Halk Ekmek adı verilen bir işletme aracılığıyla vatandaşlara ucuz ekmek satışı yapılmaktadır. Halk ekmek sistemi olan şehirlerde Halk Ekmek Bayiliği ile bu iş yatırımcı ve girişimcilerin eliyle vatandaşlara ulaştırılıyor.

Halk Ekmek bayileri ana üretim noktasından ekmeği satın almakta ve yine belediye tarafından belirlenen lokasyonlarda ekmek satışı yapmaktadır. Bazı belediyeler mevcut marketlere de bayilik sağlamaktadır.

Ülkemizde dar gelirli vatandaşların yoğun olarak bulunması ve dünyanın geri kalanına göre ekmek tüketiminin çok yüksek olması nedeniyle halk ekmek satış noktalarında cirolar çok yüksektir. Bu satış noktalarında satılan ekmeklerde kar marjı çok yüksek değildir ancak satışın yoğunluğu ile birlikte sürümden para kazanılır. Ayrıca halk ekmek bayiliği alan marketler, bu ekmek sayesinde dükkanda müşteri yoğunluğu sağlamakta ve bu sayede diğer ürünleri için de ciro artışı elde etmektedir.

DETAYLAR:

9. ÇİĞKÖFTE DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 40.000
Potansiyel: 7/10

çiğköfte

Çiğ köfte son yıllarda ülkemizde en yoğun olarak tüketilen gıdalar arasında yer alıyor. Son yıllarda çiğ köfte satan dükkanların sayısında önemli oranda artış yaşanıyor. Bunun en büyük nedeni ise bayilik veren çiğ köfte markaları nedeniyle yaşanıyor. Çünkü ortalama olarak bir çiğ köfte bayilini almak 10 bin lira civarında sermaye gerektiriyor. Bu nedenle çiğ köfte dükkanı açmak çok kolay bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. İşletme gerekli potansiyeli görmediği durumda bile zararınız çok fazla olmuyor.

Türkiye’de çiğ köfte bayiliği sağlayan 130’u aşkın şirket bulunuyor. Bu şirketlerin birçoğunun üretim lokasyonu ve franchise operasyon yönetimi bulunmaktadır.

Bir çiğ köfteci açmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri doğru lokasyonda kirası düşük bir dükkan bulmaktadır. Bundan sonrası düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Bir bayilik alındıktan sonra bir çiğ köfteci için gerekli olan bütün malzemeler birkaç gün içerisinde size teslim ediliyor. Artık çiğ köfte dükkanı açmak isteyenlerin bayiliksiz olarak hareket etmesini önermiyoruz.

DETAYLAR:

10. KİTAP CAFE

Gerekli Minimum Sermaye: 150.000
Potansiyel: 7/10

kitap cafe açmak

Son dönemde ülkemizde farklı lokasyonlarda kitap cafelerde önemli oranda artış kaydediliyor. İnsanların yalnız olarak keyifli bir vakit geçirmesi üzerine planlanan ancak sonrasında gruplar tarafından da talep gören kitap cafelere yönelik önemli oranda ilgi var. Bu ilginin bir kısmının nedeni de kitap okumak yerine harika fotoğraflar çekmek olduğunu belirtmekte yarar var.

Öncelikle kitap cafe açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların önemli oranda sermaye ihtiyacı olacağını söylemekte yarar var. Zira sıradan bir cafe için 100 bin liralık sermayeye ihtiyaç duyuluyorken, önemli bir dekorasyon ve kitap ihtiyacı nedeniyle bir kitap cafenin açılış sermayesi 150 bin lirayı aşabiliyor.

DETAYLAR:

11. TÜTÜN ÜRÜNLERİ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 60.000
Potansiyel: 5/10

tütüncü

Tütün dükkanı veya direkt olarak tütüncü olarak adlandırılan birçok işletmeye muhtemelen rastgeliyorsunuzdur. Bu işletmeler son yıllarda sigaraya gelen zamlar nedeniyle çok ciddi bir ciro artışı yaşamaya başladı. Bu nedenle bir girişimci ve yatırımcı olarak muhtemelen tütüncü açmak üzere harekete geçmek istiyorsunuz. Temel şartlar altında birkaç yıl öncesine kadar da tütüncü kurmak mümkündü, ancak şartlar büyük oranda değişti.

Son yıllarda sigara fiyatlarının katlanarak artması üzerine tiryakiler sarma sigaralara yoğun ilgi göstermeye başladı. Küçük köylerden büyük plazalara kadar tütün saran insanlara rastlamak mümkün. Bu sigara tütünlerinin tamamı da tütüncü olarak adlandırılan işletmelerden satın alınıyor. Tütün ürünlerinin fiyatı ise çok yüksek ve birçok işletme bu tütün ürünlerinde yüzde 200’e varan kar elde etmektedir. Bu kapsamda karlı bir iş fikri arayanlar bu sektöre yönelmek istiyor. Ancak bilmeniz gereken birçok konu var…

DETAYLAR:

12. DÖNERCİ

Gerekli Minimum Sermaye: 75.000
Potansiyel: 7/10

döner

Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı en önemli lezzetler arasında yer alan döner, girişimci ve yatırımcıların ilgisini de çekmeye devam ediyor. Son dönemde zincirleşme sayısı artan dönerciler arasına girmek ve bir dönerci açmak istiyorsanız; bu rehberde bir dönerci nasıl açılır, döner salonu için isim önerileri ve bu tür işletmelerin karlılığı hakkında en güncel bilgileri sağlayacağız.

Öncelikle bir dönerci açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların bir iş planı hazırlamasını mutlaka öneriyoruz. Bu sayede bir dönerci açmak isterken olası sürpriz konulara önceden hazırlıklı olma fırsatı elde edersiniz. Dönerci açmak birçok iş fikrine göre daha kolay gerçekleştirilebilen bir iş fikridir, ancak bu durum işe gerekli özeni göstermemenizi gerektirecek bir konu değil.

Türkiye’de gıda satan işletmelerin tamamının da yasalar çerçevesinde sıklıkla denetlendiğini belirtmekte yarar var. Bu nedenle öncelikle hijyen kurallarına uygun bir işletme açmanız gerektiğini belirtmekte yarar var. Bu tür işletmelerin daima kendi içerisinde bir denetime tabii tutulması gerektiğini unutmayın.

DETAYLAR:

13. KURUYEMİŞ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 140.000
Potansiyel: 7/10

kuruyemiş dükkanı

Covid-19 ile birlikte yükselişe geçen sektörlerden biri de kuruyemiş oldu. Bu sektöre girmek diğer birçok benzer perakende sektörüne göre çok daha kolaydır. Biraz param var ne iş yapabilirim diye düşünenler için en doğru fikirlerden biri olabilir. Özellikle yüksek deneyim ve tecrübeniz olmadan da sektöre kolaylıkla girebiliyorsunuz.

Rekabet şartları için kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere odaklanmanız yeterli olacak. Aynı zamanda önemli düzeyde rekabet çalışması da iş hacminizi artıracak en önemli unsurlar arasında yer alacaktır. Her halükarda işi büyütmek için reklam bütçesi oluşturmanız öneriliyor.

Minimum gerekli sermayeye bu tür bütçeler dahil edilmemiştir.

DETAYLAR:

14. EV YEMEKLERİ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 30.000
Potansiyel: 4/10

yemek stilisti

Dünyada gün geçtikçe insanlar evde yemek yapmamaya başladı. Kadının ekonomideki aktif rolünün gün geçtikçe artması ve insanların eskiye nazaran daha az nüfusa sahip konutlarda yaşaması ile birlikte artık evlerdeki mutfak hayatımızda daha az yer almaya başladı. Ancak eşsiz lezzetlerin bulunduğu ev yemeklerinin birçoğuna da talep göstermeye devam ediyoruz. Bu nedenle son zamanlarda sayıları hızla artan ev yemekleri dükkanlarının iş hacmi artış gösteriyor.

Türkiye’de insanlar genellikle standart restoranlarda hep aynı yemekler ile karşılaşır. Ancak evlerimizde yaptığımız çok sayıda yemeğe bu restoranlarda rastlamak mümkün değil. Bu lezzetler için genellikle ev yemekleri yapan restoran ve lokantaları tercih etmemiz gerekiyor.

Gün geçtikçe iş hacmi artan bir ev yemekleri dükkanı açarak bu sektörden önemli düzeyde gelir kazanma potansiyeliniz bulunmaktadır.

DETAYLAR:

15. BİJUTERİ MAĞAZASI

Gerekli Minimum Sermaye: 100.000
Potansiyel: 6/10

takı bijuteri

Takı ve bijuteri sektörü tüm dünyada en karlı sektörler arasında yer alıyor. Özellikle perakende olarak bir takı-bijuteri dükkanı açarak en karlı iş kollarından birine giriş yapabilirsiniz. Bu sektörde üretim yüksek kar marjları içermemektedir.

Perakendecilik açısından en karlı sektörler arasında yer alıyor. İşi kurmak için çok yüksek sermaye gereksinimi yoktur. Özellikle işe başlama aşaması çok karmaşık süreçler içermemektedir.

DETAYLAR:

16. KOZMETİK MAĞAZASI

Gerekli Minimum Sermaye: 180.000
Potansiyel: 7/10

kozmetik

Kozmetik tüm dünyada milyarlarca dolarlık devasa bir sektör olarak öne çıkıyor. Bir makyaj butiği açarak bu sektörün en önemli perakendecileri arasına girebilirsiniz.

Makyaj butikleri genel olarak küçük sermaye ile şık bir dükkanda kurulmaktadır. Bu tür işletmelerde çok fazla ürün bulunsa da, stok ihtiyacı az olduğu için yüksek sermaye gereksinimi bulunmaz. Ana odak noktanız, kalabalık yürüyüş yollarında göz önünde küçük bir dükkan bulmak olmalı.

DETAYLAR:

17. OTO KİRALAMA

Gerekli Minimum Sermaye: 400.000
Potansiyel: 9/10

araç kiralamak

Gün geçtikçe büyüyen bir ülkede yapılabilecek en karlı iş fikirlerinden biri de oto kiralamadır. Ulaşım ağına yönelik talepteki artışa paralel olarak bir oto kiralama işletmesi açarak önemli bir potansiyele ulaşma şansınız bulunmaktadır.

Ülkemizde ulusal çapta çalışan 15’e yakın oto kiralama şirketi bulunurken, çoğu sadece bir şehre yönelik çalışan 40 binden fazla oto kiralama şirketi bulunmaktadır. Bazı oto kiralama işletmelerinde 2-3 araç bulunurken, bazıları filo adı verilen yüzlerce araca sahiptir. Bu kapsamda oto kiralama işi çok düşük sermaye bedelleri ile kurulabildiği gibi çok yüksek sermaye bedelleri ile de kapsamlı bir hizmet vermek mümkündür.

DETAYLAR:

18. KARGO BAYİLİĞİ

Gerekli Minimum Sermaye: 600.000
Potansiyel: 9/10

cumhuriyetkargo

Türkiye’de e-ticarette yaşanan büyük yükseliş ile birlikte en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerden biri de kargo işletmeleri olmuştur. Bir kargo bayiliği alarak kargo şirketi kurmak potansiyeli yüksek karlı bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

83 milyonu aşan nüfusu ile büyük bir alana yayılmış, büyük bir devletiz. Bu kapsamda ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerden biri de kargoculuktur. Nakliye ve lojistik sektörüne yönelik tüm işletmeler ise e-ticaretin yükselişi ile birlikte daha büyük iş hacimlerine ulaşmaktadır. Ülkemizde doğrudan son tüketiciye kargo ulaştırma amacıyla hizmet veren çok az sayıda işletme bulunmaktadır. Bunlardan birinin bayiliğini alarak kargo şirketi kurabilir ve potansiyeli yüksek bir iş fikrine başlayabilirsiniz.

DETAYLAR:

19. DROPSHIPPING

Gerekli Minimum Sermaye: 5.000
Potansiyel: 10/10

dropshopping

Minimum gerekli sermaye ve potansiyele baktığınız zaman muhtemelen bir hata olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında gördüğünüz veriler tamamen gerçek. Sermayesiz e-ticaret olarak nitelendirilen dropshipping aracılığıyla neredeyse hiçbir sermaye ortaya koymadan harika paralar kazanabilirsiniz.

Son yıllarda potansiyeli yüksek en iyi iş fikirlerinden biri Dropshipping ve bağlı işlerdir. EBay, N11, Trendyol, Hepsiburada, Etsy ve Amazon gibi platformlar aracılığıyla da kolaylıkla gerçekleştirilebilen Dropshipping hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı en iyi iş fikirlerinden biridir.

Dropshipping işine başlamak için ihtiyacınız olan temellere göz atmak isteyenler için ipuçları ve detaylar;

20. YETKİLİ OTO SERVİSİ

Gerekli Minimum Sermaye: 800.000
Potansiyel: 10/10

araba yetkili servisi açmak

Ülkemizde bulunan yaklaşık 40 milyon araç için sık sık servis ihtiyacı doğmaktadır. Çeşitli periyodik bakım hizmetleri ile birlikte planlı olmayan arızalar için bu araçlar sık sık özel veya yetkili oto servislerinden tamir ve bakım hizmeti alıyor.

Oto servisi açmak kapsamlı bir iş fikri olmasının yanısıra, son dönemde daha profesyonel bir sürecin parçası olmuştur. 5-10 yıl öncesinde olduğu gibi bir otomobil ustası ile birkaç araç tamir seti ile bu işe girmenizi pek önermiyoruz. Araç fiyatlarının hızla yükselmesiyle birlikte, araç sahipleri artık araçlarını daha profesyonel ellere teslim ediyor. Bu nedenle, bu iş fikrine girmek isteyen yatırımcı ve girişimcilerin ciddi sermaye ihtiyacı bulunuyor.

DETAYLAR:

21. OKUL KANTİNİ

Gerekli Minimum Sermaye: 120.000
Potansiyel: 7/10

okul kantini

Her okul için mutlaka bir kantine ihtiyaç duyuluyor. Okul kantinleri karlı ve potansiyeli yüksek bir iş olmasıyla ön plana çıkarken, bir okul kantinine sahip olmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Mevcut okul kantinlerinin birçoğu yıllardır aynı kişiler tarafından işletilmektedir. Genellikle okul kantini açmak isteyen girişimciler yeni açılan okullar için fırsat sahibi olabilmektedir.

Okul kantinleri, okul içerisinde eğitim gören öğrencilerin özellikle ders aralarında dinlenmek ve bir şeyler yemek-içmek için kullandığı tek alandır. Özellikle yüksek sayıda öğrenci barındıran okullarda çok ciddi cirolar elde etmek mümkündür. Perakende satışın sağlandığı okul kantinlerinde, standart perakendecilik karı olan yüzde 25-30 civarında kar marjı elde edilebiliyor. Ancak kantinlerde tost ve meyve suyu gibi içecekleri hazırlayarak kar marjınızı ciddi düzeyde artırma şansınız var.

DETAYLAR:

22. SERACILIK

Gerekli Minimum Sermaye: 170.000
Potansiyel: 8/10

seracılık destek

Tarım ülkesinde yaşamanın en büyük iş avantajlarından biri de seracılıktır. Sadece iç pazara yönelik üretim fırsatlarını değerlendirerek bile seracılık ile eşsiz tutarda para kazanma fırsatınız var. Bulunduğunuz bölgedeki seracılık fırsatlarını değerlendirerek kısa sürede önemli bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Seracılık genellikle zahmetli iş kolları arasında yer alıyor. Dolayısıyla işe tam zamanlı olarak vakit ayırmanız gerekiyor. Yoksa işi kurmak ve para kazanmak için birkaç personel istihdam etmeniz gerekecektir.

Seracılığa başlamak isteyen girişimcilerin mutlaka 170 bin liralık minimum sermayeye sahip olması gerekiyor. Potansiyeli yüksek bu iş fikrinde yatırımın geri dönüş süresi ortalama 2 hasat dönemidir. En Karlı Tarım Ürünleri rehberinde yer alan ürünler ile kar marjınızı büyük oranda artırma şansına sahipsiniz.

DETAYLAR:

23. GİYİM MAĞAZASI

Gerekli Minimum Sermaye: 150.000
Potansiyel: 8/10

giyim ucuz

Biraz param var ne iş yapabilirim diyenler için kurulabilecek en basit iş fikirlerinden biri de giyim mağazası açmaktır. İşi kurmak genellikle birçok perakendecilik fikrine göre daha basittir. Sahip olmanız gereken ana nitelikler genellikle kısıtlı da olabilmektedir.

Giyim mağazası açmak için işlek noktada bir dükkan, deneyimli personel ve düşük kar marjları ile satış yapan bir giyim toptancısı dışında çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok. Standart reklam ve pazarlama çalışmaları sonrasında işi geliştirmek ve yıllık büyüme elde etmek önünde bir engeliniz olmayacaktır.

Bu işe girmek isteyen girişimci ve yatırımcıların özellikle moda değişimlerini iyi takip etmesi ve müşteri memnuniyetini olabilecek en iyi seviyede tutması kritik öneme sahip konular arasında yer alıyor.

DETAYLAR:

24. AT YETİŞTİRİCİLİĞİ

Gerekli Minimum Sermaye: 180.000
Potansiyel: 7/10

at yetiştirme

Ülkemizde potansiyeli yüksek bir diğer iş fikirleri arasında yer almaktadır. İşi yapmak için deneyim ve tecrübenin dışında sektör içerisinde olmak gerekiyor. Başkalarının atlarını yetiştirmek de bir fikir olarak değerlendirebileceği gibi kendi taylarınızı alarak satışa hazır hale getirmek üzere at yetiştirmek de önemli iş fikirleri arasında bulunuyor.

Türkiye’de başarılı at yetiştiricileri sadece bir at satışından yüz binlerce liralık para kazanabilmektedir. Önemli olan özellikle at yarışlarında kullanılabilecek atların yetiştiriciliğinde çalışabilmektir. Burada isim yapmış bazı at yetiştiricileri ülkemizin en zengin kişileri arasında yer alıyor.

At yetiştiriciliği iş fikrinde para kazanmak isteyenlerin  bilimsel gerçekler ışığında en iyi at yetiştirme tekniklerini uygulayabilmesinden geçiyor.

DETAYLAR:

25. TOST ve SANDVİÇ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 40.000
Potansiyel: 4/10

tost

Tost ve sandviç dükkanı açmak çok küçük sermayeler ile kurulabilecek işletmeler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde insanların büyük bir kısmının ortak lezzetleri arasında tost ve sandviç yer almaktadır. Güzel bir meyve suyu veya çay ile birlikte tüketilen tost ve sandviç satan dükkanlar; küçük sermaye ile kurulabilen karlı işletmelerdir.

Merak etmeyin bu iş fikrini hayata geçirmek çok karmaşık değil. Özel bir beceri istemez ve genellikle birkaç şartı yerine getirerek bir tost ve sandviç dükkanı açabilirsiniz.

DETAYLAR:

26. BARDAKTA MISIR SATMAK

Gerekli Minimum Sermaye: 40.000
Potansiyel: 4/10

bardak mısır

Son dönemde birçok işletmenin önünde ve bağımsız olarak köşe başlarında bardakta mısır satan küçük tezgahlara rast gelmişsinizdir. Bu işletmeler dışarıdan çok az para kazanıyor gibi görünse de; aylık bazda önemli bir gelir elde etme potansiyeli içermektedir.

Bir mısır satış tezgahı satılarak kurulabilen bu basit seyyar iş fikri aracılığıyla para kazanabilirsiniz. Üstelik işi kurmak için çok az sermayeye ihtiyacınız var. Birçok açıdan sermayesiz iş fikirleri kategorisinde dahi değerlendirilebilmektedir.

DETAYLAR:

27. BÖREKÇİ ve GÖZLEMECİ AÇMAK

Gerekli Minimum Sermaye: 50.000
Potansiyel: 5/10

börekçi gözlemeci

Börekçi veya gözlemeci açmak için sahip olmanız gereken tüm ayrıntıları sağlayacağız. Ülkemizde en çok sevilen lezzetler arasında yer alan börek ve gözleme aynı zamanda girişimciler için önemli düzeyde para kazanma fırsatı sağlamaktadır. Düşük sermaye koşulları ile hayata geçirilebilen börekçi ve gözlemeci dükkanları aracılığıyla yüksek kar marjları elde etmek mümkün.

Börekçi ve gözlemeci dükkanı açmak istiyorsanız, sermaye ihtiyacı, gerekli malzemeler ve gerekli belgeler ile pazarlama ve reklam konuları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Türkiye’de genellikle kahvaltı saatlerinde tercih edilen lezzetler olan börek ve gözleme, önemli bir kar fırsatı sağlayan yemekler arasında yer almaktadır.

DETAYLAR:

28. KÜÇÜK İHALELERE KATILMAK

Gerekli Minimum Sermaye: x.000
Potansiyel: x/10

ihale

Şahıs şirketiniz varsa bile küçük ihalelere katılabilirsiniz. Belediyelerin ve çeşitli kurumların küçük ihalelerinde neredeyse rekabet yoktur. Bu tür ihalelere genellikle bir şirket katılır ve ihaleyi kazanır. Küçük sebze meyve ihaleleri, teknolojik veya sarf malzemeleri alımlarına yönelik küçük ihaleleri takip ederek; bunlara katılabilir ve para kazanabilirsiniz.

Özellikle küçük bir il veya ilçede bulunuyorsanız bu ihaleleri EKAP üzerinden takip ederek kolaylıkla ihaleye girebilir ve para kazanabilirsiniz.

İhaleler hakkında bilgi almak için:

DETAYLAR:

29. KOMİSYONCULUK

Gerekli Minimum Sermaye: 50.000
Potansiyel: 5/10

komisyoncu

Komisyonculuk genellikle herhangi bir ticari faaliyete aracılık yapan kişilerin sahip olduğu meslek dalıdır.

Türkiye’de komisyonculuk en çok sahip olunan meslek dalları arasında yer almaktadır. Komisyoncu adı verilen bu meslek erbabı, sahip olmadığı bir ürünü sattıktan sonra; her satıştan komisyon elde etmektedir. Söz konusu faaliyete de komisyonculuk adı verilmektedir.

Türkiye’de komisyonculara en fazla meyve sebze hallerinde, oto galerilerde ve gayrimenkul işletmelerinde rastlamak mümkündür. Her 3 sektörde de genellikle satıcılar; ürünün sahibi olmaz. Ürünü satan bir satış temsilcisi olurlar ve ürünü sattıktan sonra, satıştan pay kazanırlar. Komisyonculuk mesleği için neredeyse hiç sermayeye sahip olmanıza gerek yok. Ancak güven verecek bir lokasyonda dükkana sahip olmak için milyonlarca liralık sermayeye ihtiyacınız olabilir.

DETAYLAR:

30. CEP TELEFONU SATIŞI ve TAMİRİ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 120.000
Potansiyel: 7/10

uygulama cep telefonu

Akıllı cep telefonu satışı ve tamiri dükkanı açmak potansiyeli yüksek ve karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Toplam nüfusun 82 milyon olduğu Türkiye’de yaklaşık 81 milyon mobil abone sayısının olması göz önünde bulundurulduğu zaman bir akıllı cep telefonu mağazası ve tamiri hizmeti vermek üzere işletme açmak değerlendirilmesi gereken iş fikirleri arasında bulunuyor.

Cep telefonları artık sadece ülkemizde değil dünya genelinde vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaya başladı. Pek çoğumuz birkaç saat dahi cep telefonu olmadan dayanamayacağımızı düşünüyoruz. Durum bunu gösterirken, akıllı cep telefonlarına yönelik bir işletme açmak önü açık bir fikir. Akıllı cep telefonlarının hem satışını hem de tamirini yaparak iş hacminizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. Elbette mağazanızda diğer cep telefonu aksesuarlarına da yer vermenizi öneririz.

DETAYLAR:

31. OTOPARK AÇMAK

Gerekli Minimum Sermaye: 200.000
Potansiyel: 8/10

otopark

Bir otopark açmak biraz parası olan girişimciler için değerlendirilebilecek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

DETAYLAR:

32. FOTOKOPİ DÜKKANI

Gerekli Minimum Sermaye: 150.000
Potansiyel: 8/10

fotokopici açmak

Fotokopi ve özalit dükkanı açmak son dönemde yüksek potansiyel taşıyan iş fikirleri arasında yer almaya başladı. Özellikle kitap fiyatlarında yaşanan artış neticesinde büyüme kaydeden sektörlerden biri olan fotokopi sektörüne giriş için en doğru zamandan geçiyoruz. İş fikri hakkındaki tüm bilgiler Fotokopi Dükkanı Açmak rehberinde yer almaktadır.

  • Fotokopi ve Ozalit Dükkanı Açmanın 6 Adımı | Yeni İş Fikirleri 2022
    2 yıl önce

    […] İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Biraz Param Var Ne İş Yapabilirim? […]

    10
    yorum beğen