sv

Özel Etüt Merkezi Nasıl Açılır? Karlı mı?

etüt merkezi açmak

Türkiye’de en aktif iş sektörleri arasında eğitim de yer almaktadır. Eğitim sektöründe en yüksek potansiyel ise özel etüt merkezlerinde yaşanıyor. Bir Etüt Merkezi Açmak istiyorsanız, yasal prosedürler de dahil olmak üzere bilmeniz gereken çok fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Ülkemizde özel bir etüt merkezi açmak yüksek potansiyel içerdiği gibi yüksek maliyet de oluşturmaktadır. Ayrıca bir özel etüt merkezi açmak için çok sayıda yasal düzenleme ve mevzuata uygun hareket etmeniz gerekir. Bu nedenle bu rehberimiz, özel bir etüt merkezi kurmak isterken sizlere büyük destek sağlayacak.

Öncelikli olarak bir etüt merkezi veya benzer bir özel eğitim kurumu kurmak isterken, yasal olarak Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na uygun hareket etmeniz gerekiyor. Bu kanun halen yürürlükte ve sık sık denetlemeler altında korunmaktadır.

İŞ PLANI YAPIN

Tüm iş fikirlerine yönelik rehberlerimizde olduğu gibi bu rehberimizde de ilk önerimiz elbette bir iş planı oluşturmanız yönündedir. Bir iş planı oluşturarak, işi kurarken karşılaşabileceğiniz tüm sorunlara önceden hazırlıklı olur ve işi yürütürken de daha kararlı adımlar atarsınız. Bu nedenle hemen bir iş planı hazırlayın ve olası riskleri önceden kurgulayarak senaryolar oluşturun.

KARAR VERİN

Bir iş planını hazırlarken muhtemelen buna karar vermişsinizdir ancak vermediyseniz; mutlaka ilk süreçte özel etüt merkezinin büyüklüğüne bir karar vermeniz gerekiyor. Çünkü sınıf sayısına paralel olarak maliyetiniz ve çalıştırmak zorunda olacağınız öğretmen sayısı da artacaktır. Bu nedenle tüm planlamayı doğru yapmak için ilk etapta özel etüt merkezinin büyüklüğüne, dolayısıyla hizmet verilecek öğrenci sayısına karar verilmesi gerekiyor.

YERLEŞMEYİ HAZIRLAYIN

etüt merkezi

Bir özel etüt merkezi bağımsız bir binada olabileceği gibi kat maliklerinden alınacak izin ile bir binanın herhangi bir katında da olabilir. Ancak her halükarda yerleşmenin, eğitim kurumları yönetmeliğine uygun ve eğitim vermeye müsait bir ortam olması gerekiyor. Çok gürültülü ya da eğitim vermeye çeşitli nedenler ile elverişli olmayan bir yerleşme için hem onay almakta sorun yaşarsınız hem de öğrenci bulmakta güçlük çekersiniz.

Bir etüt merkezinde çalışma ruhsatı alabilmek için aşağıdaki bölümlere ihtiyacınız olacak

  1. Etüt Müdürü odası
  2. Etüt Müdür yardımcısı odası
  3. Öğretmenler odası
  4. Derslikler
  5. Kitaplık
  6. Yemek bölümü
  7. Kız ve Erkekler için tuvalet ve lavabolar
  8. Laboratuvar
  9. Dinlenme Alanı

PERSONEL İHTİYACI

150 kişilik etüt merkezi demek 5 sınıf anlamına geliyor. Elbette eğer belirli bir alan üzerine etüt merkezi değilseniz, her ders için bir öğretmen ihtiyacınız olacak. Örnek olması açısından bazı etüt merkezleri sadece tek ders için hizmet verebiliyor. kurs öğretmenleri dışında bir Müdür, bir müdür yardımcısı, bir temizlik personeli, bir danışman istihdam etmeniz gerekir.

MALİYETİ NE KADAR?

Bir etüt merkezi kurmak için gerekli sermaye talebi minimum 340 bin liradır. Bu tutar etüt merkezinin büyüklüğüne ve ayrı bir bina kurulup kurulmayacağına göre büyük oranda yükselebilmektedir.

Ortalama 150 kişiye hizmet verilebilecek bir etüt merkezi, tüm etüt merkezi bölümleriyle birlikte 340 bin liraya kurulabilmektedir. Son yıllarda etüt merkezleri nedeniyle iş merkezlerinin bir katını kiralıyor. Bu tutarlarda bir etüt merkezi için aynı yolu izlemeniz gerekecek. Bağımsız bir bina için maliyet 4 katına kadar çıkmaktadır.

KARLI MI?

Bir etüt merkezi karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir. Ancak etüt merkezinde para kazanabilmek için elbette kontenjanın büyük ölçüde doldurulabilmesi önemlidir. Eğer kontenjanı doldurabilirseniz, 150 kişilik bir etüt merkezinden sezonluk 600 bin liraya yakın para kazanabilirsiniz. Elbette bu dönemdeki giderleriniz de yaklaşık olarak 320 bin lira düzeyinde olacaktır. Tüm masraflardan sonra sezonluk 280 bin liralık net kar elde edebileceğiniz bir iş fikridir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.