arama

Kuruyemiş Dükkanı Açmak / Karlı Mı?

kuruyemiş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Kuruyemiş Türk insanının vazgeçemediği lezzetler arasında yer alıyor. Marketler başta olmak üzere birçok işletmeden satın alınabilen kuruyemişler son dönemde kuruyemişçi adı verilen ve sadece kuruyemiş satışı gerçekleştiren işletmelerden de taze bir şekilde satın alınıyor.

Ülkemiz dünyada kişi başına en çok kuruyemiş tüketilen ülkeler arasında yer alıyor olup, çok sayıda alternatif barındırması ve yüksek kar marjı ile sürüm yakalama fırsatı tanıması nedeniyle potansiyeli yüksek bir iş fikridir. Son raporlara göre ülkemizde kuruyemiş sektörünün toplam hacmi 5 milyar lira seviyesinde bulunmaktadır. Bu iş hacminin çok büyük bir kısmı doğrudan perakende satışı gerçekleştiren kuruyemiş dükkanları aracılığıyla elde ediliyor.

Nispeten düşük sermaye bedelleri ile açabileceğiniz bir iş fikri olarak kuruyemişçi açmak istiyorsanız; rehberimize göz atmanız yeterli.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Hangi işi yapmayı planlıyorsanız planlayın, öncelikli olarak bir iş planı hazırlamanızı öneriyoruz. Bu sayede işi kurduğunuz süreci daha iyi bir şekilde ele alabilir ve olası sürprizlerden de büyük ölçüde sıyrılmış olacaksınız. İş planını kabaca ele almak yerine birkaç günlük çalışma yapmanızı öneririz. İş planını hazırlarken, işi kuracağınız dükkan, yasal izinler, müşteri potansiyeli, toplam sermaye gibi konuları mutlaka ele alın.

DÜKKANI BELİRLEYİN

kuruyemiş dükkanı

Kuruyemişçi açmanın ilk adımı yüksek potansiyel içeren bir dükkan bulmaktır. Kuruyemişçiler genel olarak yüksek müşteri potansiyeli bulunan alanlara kurulmalıdır. Ayrıca kuruyemiş dükkanının etrafında park ve kahve gibi işletmelerin de bulunması iş hacmini olumlu olarak etkileyecektir.

Kuruyemiş dükkanı için yer seçimi yaparken stratejik olarak en iyi alanı seçmek üzere aceleci davranmayın. İşletmenin ilk dönemde düşük iş hacimlerine de sahip olacağını unutmayın. Bu nedenle çok yüksek kiralara karşı da hazırlıklı olmanız gerekebilir.

İZİNLERİ ALIN

Bir dükkanı belirledikten sonra belediyeden ruhsat almanız ve ardından vergi mükellefi olmanız gerekir. İşletmeniz gıda satışı yaptığı için bu adımlara ciddi düzeyde önem vermeniz gerekir. Aksi durumda büyük cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bir esnaf odasına da kayıt olmanız, olası hibe ve teşvikleri de almanızı sağlayacak. Bu konudaki tüm bilgileri Dükkan-İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinden öğrenebilirsiniz.

Açacağınız kuruyemişçi için 30 bin liraya kadar hibe alma şansınız da bulunuyor. İşletmeyi henüz kurmadan önce bağlı bulunduğunuz şehirdeki KOSGEB şubesine giderek bu konuda mutlaka bilgi alın.

DÜKKAN DEKORASYONU

Dükkanı belirledikten sonra dükkanın dekorasyonu ve dizaynı için çalışmanız gerekecek. Kuruyemiş dükkanlarının bu konuda çaba göstermesi önemlidir. Çünkü genel olarak tüm kuruyemişçilerde aynı ürünler ve aynı fiyatlar bulunur. Önemli olan dükkanın müşteriyi çekebilmesi ve kaliteli-hijyenik izlenimini sağlayabilmesidir.

Kuruyemiş dükkanlarına yönelik dekorasyon fikirleri elbette tamamen hayal gücünüz ile ilgili bir konu. Elbette bu konuda profesyonel bir iç mimardan da destek alabilirsiniz.

Kuruyemiş dükkanları genel olarak “tarihi” bir havaya bürünmeyi seviyor, bu fikir mutlaka aklınızda bulunsun.

TEDARİK SÜRECİ

kuruyemişçi

Dükkanı hazırladıktan sonra en önemli adımlardan bir diğeri de tedarikçi bulmaktır. Her zaman ürünlerinizin taze ve kaliteli bir şekilde dükkanda hazır olması gerekiyor. Bu nedenle doğru bir tedarikçi bulmanız gerekecek. Türkiye’de toptan kuruyemiş satışı yapan 800‘e yakın firma bulunuyor. Birçoğu bölgesel düzeyde de hizmet veriyor. Reklam olmaması açısından işletmelere yönelik bir yönlendirme gerçekleştirmeyeceğiz.

Basit birkaç web araması yaparak bile yüzlerce kuruyemiş toptancısına ulaşabilirsiniz. Arayabileceğiniz kadar çok işletmeyi arayarak fiyat toplayın ve en iyi seçeneği bulmak üzere tüm fiyatları not altına alın.

Toptancılar ilk etapta tüm parayı nakit peşin olarak isteyecektir. Ancak birkaç aylık çalışma sonrasında senetle çalışma fırsatı elde edecek ve böylelikle elinizde sermaye bulundurma şansınız olacak. Bu fırsatı yakalamak için düzenli olarak aynı tedarikçiler ile çalışmaya özen gösterin.

BULUNDURULMASI GEREKEN ÜRÜNLER

Dünyada yüzlerce hatta binlerce farklı kuruyemiş türü bulunuyor. Kuruyemiş işletmenizde çok sayıda kuruyemiş türü bulundurmanız önemlidir ancak satılmayacak ürünlerin birkaç hafta sonra bozulabileceğini unutmayın. Bu nedenle ilk etapta aşağıdaki ürünler yeterli olabilir;

 • Fındık İçi
 • Kaju Fıstığı
 • Badem İçi
 • Hindistan Cevizi
 • Çeviz İçi
 • Karışık Kuruyemiş
 • Kuru Kayısı
 • Kuru Üzüm
 • Ay Çekirdeği
 • Antep Fıstığı
 • Yer Fıstığı
 • Leblebi
 • Soslu Mısır
 • Çikolatalı Leblebi
 • Ceviz
 • Lokum Çeşitleri
 • Hurma
 • İncir
 • Cevizli Sucuk

PERSONEL

Kuruyemiş dükkanlarında ortalama olarak 2 personel çalışmaktadır. Eğer işletmeniz 24 saat açık olarak hizmet verecekse bu durumda 3 personele de ihtiyaç duyulabilir. Personelinizin hijyen kurallarına uygun ve müşteri odaklı olarak çalışması çok önemlidir. Gıda işletmesi olmanız nedeniyle sıklıkla denetleneceğinizi unutmayın.

MALİYETİ NE KADAR

kuruyemiş dükkanı açmak

Bir kuruyemiş işletmesini açmanın miminum maliyeti 45 bin lira seviyesinde bulunur. Ancak bu tutar genellikle küçük büfe tarzı işletmeler için geçerli. Kapsamlı bir kuruyemiş dükkanı için 180 bin liralık sermaye ihtiyacınız olacak. Ayrıca bu tür işletmeler doğru zamanda doğru ürünü stoklamak için 30-40 bin liralık nakit bulundurmalıdır.

REKLAM VE PAZARLAMA

Kuruyemiş işletmenizi açtıktan sonra yapmanız gereken en önemli süreçlerden biri reklam ve pazarlamadır. Doğru reklam ve pazarlama çalışmasını yapmak üzere bir reklam ajansı ile çalışabileceğiniz gibi; kendi başınıza da reklam ve pazarlama çalışması yapabilirsiniz.

Yerel bir işletme olacağınız için; şehrinizde bulunan televizyon, radyo ve gazetelere yönelik ilk etapta küçük bütçeler ile olmak üzere reklam verebilirsiniz. Geri dönüşlere göre bu tutar artırılabilir. Aynı zamanda internet üzerinden de şehrinize yönelik önemli düzeyde takipçisi bulunan Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarına da reklamlar verebilirsiniz. Bunları yapmadan önce de kendi sosyal medya hesaplarınızı açmayı unutmayın.

KARLI MI?

Kuruyemiş işletmelerinde genel kanı sürümden kazanıldığıdır. Ancak bu işletmelerde standart çekirdek ürünleri dışındaki ürünlerde kar marjı yüksektir. Ortalama olarak çekirdek dışı ürünlerde karlılık yüzde 40‘ın üzerinde bulunuyor.

Ortalama bir kuruyemiş işletmesi standart düzeyde bir iş hacmi ile aylık 16-18 bin liraya yakın net gelir elde etmektedir.

E-TİCARET

Kuruyemiş sektörü gün geçtikçe e-ticarete de yönelmektedir. Ülkemizde hemen hemen büyük kuruyemiş markalarının tamamının e-ticaret siteleri de bulunmaktadır. Eğer ürün gamınız yeterliyse ve e-ticaret için ortalama 10-15 bin liralık ilk sermayeyi ayırabilirseniz; bir e-ticaret sitesi de açmanızı mutlaka öneriyoruz.

E-ticaret sektöründe rekabet yüksektir, ancak ciddi sürüm yakalama fırsatı ile birlikte; kira, düşük pazarlama, ek personel ihtiyacı olmamasıyla e-ticaret yüksek potansiyelini korumayı sürdürmektedir.

Bir e-ticaret sitesi açmak için teknik bilgiye ihtiyacınız olacak. Eğer bilgi sahibiyseniz, kendi e-ticaret sitenizi kurmak 3-4 bin liralık maliyet oluşturacak. Ancak bilgi sahibi değilseniz bir ajanstan hizmet almanız gerekecek. Ortalama olarak 10 bin liralık bir maliyet ile sitenizi yayına alabilirsiniz. Geride kalan 5 bin lira da ilk reklam ve pazarlama çalışmalarınız için kullanılmalıdır.

 • Ahmet Kavalcı
  3 yıl önce

  E ticaret yada kızım için
  ilçede kuruyemiş işi yapmak isiyorum .

  22
  yorum beğen