arama

Tost ve Sandviç Dükkanı Açmak

tost sandviç

Tost ve sandviç dükkanı açmak çok küçük sermayeler ile kurulabilecek işletmeler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde insanların büyük bir kısmının ortak lezzetleri arasında tost ve sandviç yer almaktadır. Güzel bir meyve suyu veya çay ile birlikte tüketilen tost ve sandviç satan dükkanlar; küçük sermaye ile kurulabilen karlı işletmelerdir.

Merak etmeyin bu iş fikrini hayata geçirmek çok karmaşık değil. Özel bir beceri istemez ve genellikle birkaç şartı yerine getirerek bir tost ve sandviç dükkanı açabilirsiniz.

DÜKKAN BULMAK

Tost ve sandviç satışı gerçekleştirmek üzere ilk yapmanız gereken potansiyeli yüksek bir dükkan bulmaktır. Basit atıştırmalık ürünlerin satıldığı bu tarz işletmeler genellikle küçük metrekareye sahiptir. Ancak işletmelerin bulunduğu lokasyonlar çok popülerdir. Özellikle insanların yürüyüş yollarında bulunan küçük dükkanlara yönelik tercihte bulunmaya çalışın. Tost ve sandviç satan işletmelerin genellikle küçük bir mutfak bölümü ve birkaç taburesi bulunur.

Çoğu zaman 20 metrekare yeterli olacak. Sadece popüler bir lokasyonda olmasına özen gösterin.

RUHSAT ALIN

Gıda işletmeleri için belediyelerden ruhsat almanız gerekir. Ruhsat almadan önce işi başlatamazsınız. Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinden ruhsat almanızı sağlayacak tüm belgeleri ve adımları öğrenebilirsiniz.

İşlemler ortalama 2 gün sürecektir. Yaklaşık olarak bin liralık da masraf oluşturur. Resmi işlemleri tamamlamadan önce işletmeyi kurmaya geçmenizi önermiyoruz. Bazı lokasyonlarda gıda ürünlerinin satışına müsaade edilmediği unutmayın.

İŞLETMEYİ KURUN

tost

Tost ve sandviç yapmak kolaydır. Hemen birkaç Youtube videosu izleyerek bile harika tost ve sandviç yapmayı öğrenebilirsiniz.

İşletme için dükkanı kurduktan ve ruhsat aldıktan sonra; lezzetli atıştırmalıkları yapabilmek için küçük bir mutfak kurmanız gerekecek. İhtiyacınız olan tüm ürünleri kolaylıkla toptancılardan bulabilirsiniz.

Ne tür sandviç ve tost yapmak istediğinize göre ihtiyacınız olacak olan ürünler değişecektir. Özellikle et içerikli tostlar için çok sayıda ekipman ihtiyacınız olabilir. Menü genişledikçe daha fazla sermaye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

TOPTANCILAR İLE ANLAŞIN

Her gün veya birkaç günde bir taze olarak ekmek, salatalar, et, peynir, bardak ve benzeri ürünlere ihtiyacınız olacak. Tüm ürünleri hızlı bir şekilde zamanında teslim almanız gerekir. Tüm ürünleri satan bir işletme bulmak kolay olmayacak. Bu nedenle her ürünü en uygun satan işletmeler ile anlaşarak; ürünleri size zamanında ulaştırmalarını sağlayacak anlaşmalar düzenleyin.

SATIŞA BAŞLAYIN

Her şey hazır hale geldikten sonra bir açılış düzenleyerek satışa başlayabilirsiniz. Odaklanmanız gereken ana konunun lezzet olduğunu asla unutmayın. Lezzetli tost ve sandviçler için insanlar ödedikleri ücrete de çok fazla odaklanmayacaktır. Ancak yine de ilk aylarda daha rekabetçi fiyat seçenekleri sağlamanızı mutlaka öneririz.

Genellikle bu tarz küçük işletmelerde 2 kişi çalışır. Bir kişi mutfakta tost ve sandviçleri hazırlar; bir kişi de hem servis yapar hem de ödemeleri alır ve müşteriler ile ilgilenir. Her iki personelin de güleryüzlü olması ve müşteri odaklı olması önemlidir.

TEMİZLİK

Ayrı bir başlık altında mutlaka değerlendirmek gerekir. Gıda satan işletmeler sıklıkla denetlenir; bu nedenle işletmenin temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca denetlenmiyor olsanız dahi; müşterileriniz en küçük kirlilik belirtisinde dahi işletmenize gelmek konusundaki isteğini kaybedecektir. Mutlaka hijyene önem gösterin.

MENÜYÜ GELİŞTİRİN

İşletmenizde müşteriler belirli zamanlarda farklı bir şeyler yemek isteyecektir. En az 3 ayda bir menünüzü güncellemeye özen göstermenizi öneririz. Ancak menüyü tamamen değiştirmeyin; bazı müşterilerinizin farklı bir şeyler yemek istemediğini fark edeceksiniz. Sık tüketilen ürünleri menünüzde bulundurmaya devam etmeniz gerekir.

EVE ve İŞ YERİNE SERVİS

Ülkemizde tost ve sandviç ürünleri için eve ve iş yerine teslim seçeneği yoğun olarak tercih edilmektedir. Bir motorlu veya bisikletli kuryeyi işe alarak; cironuzu büyük ölçüde artırabilirsiniz. İlk günden itibaren hizmeti verirseniz; işletmenize gelen her müşteriniz için ekstra bir seçenek sağlayacaksınız. Böylelikle işletmenize gelen müşterilerinize bir kart vererek; eve ve iş yerine servis yaptığınızı da belirtebilirsiniz.

 • Berkay
  4 yıl önce

  İnsanoğlu için zaman çok değerli. Yemek hazırlamakla uğraşıp vakit kaybetmektense insanlar genelde atıştırmalıklara yöneliyorlar. Tost ve sandviç dükkanları hem iş insanları hem de öğrenciler için hem uygun hemde pratik oluyor. Dükkan açarken iş yerlerinin yoğun olduğu veya öğrencileri sıkça bulunduğu bölgeler olursa güzel kazançlar sağlanabilir

  26
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Tekstil bölgesinde abiye-gelinlik işinden sonra en çok iş yapan sektör, bazen bir tezgahta ben mi açsam diye düşünmüyor değilim. Sabahın köründe kalkıp bu iş için hazırlanıyorsanız iyi para var demektir.

  25
  yorum beğen
 • mahmut
  4 yıl önce

  Yakın zamanda tostçu açmayı düşünürken bu yazı ile karşılaştım harika bir site resmen artık daima takipteyim teşekkürler

  24
  yorum beğen
 • İsmail Ayberk Gün
  4 yıl önce

  Tost ve sandviç dükkanı açmayı düşünüyorsanız sizler için gerekli bilgileri arkadaşlar paylaşmış sağolsunlar, kesinlikle çok yararlı bir yazı olmuş.

  25
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  hızlı yenen yemekler her zaman en tercih edilenler oluyor. gıda sektörü en sağlam sektörlerden birisi. artık gıda sektörü eve servis ile yürüdüğü için işe kuracakların kuryelerinin iyi olması kilit nokta. yemek sepeti ile inanılmaz cirolar yapıyor tanıdıklarım.

  25
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Her yerde tostçu bulmak mümkün ama sizi diğerlerinden ayıran yenilikler yapmanız lazım bu da sizin hayal gücünüze ve bu işi ne kadar istediğinize bağlı

  24
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  tost ve sandviç dükkanı için güzel bilgiler

  24
  yorum beğen