arama

11 Adımda Tantuni Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Gerekli Belgeler

tantuni-dükkanı

Ülkemizin döner ve çiğköfte ile birlikte en çok tüketilen lezzetlerinden biri de Mersin’in meşhur tantunisidir. Ülkemizin dört bir yanında tantuni dükkanları kolay yoldan kurulan ve müşterisi hazır işletmelerdir. Tantuni dükkanı açmak isteyen girişimciler için maliyet, gerekli belgeler, dekorasyon, gerekli eşyalar ve karlılık konularında bir el rehberi hazırladık.

Rehberde yer alan tüm bilgiler daha önce tantuni dükkanı açmış ve halen sektörde 2’şer işletmeleri bulunan Yunus Karadağ ve Tekin Aydoğdu’nun aktardıkları ile oluşturulmuştur. Kendileri yeni rakipler ile sektörün güç kazanacağı konusunda hemfikir.

1. TANTUNİ DÜKKANI NEDİR?

Öncelikli olarak tantuni dükkanı açmak düşük sermaye ile kurulabilen ve yüksek kar marjı fırsatı sağlayan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Sektöre girmek için yüksek deneyim ve tecrübe kıymetli olsa da; tantuni yapacak olan bir usta istihdam ederek bu sorunu büyük ölçüde aşabilirsiniz. Daha önce hiç sektörde bulunmadıysanız ve tantuni yapmayı bilmiyorsanız ancak işletmeyi tek başınıza kurmayı planlıyorsanız; burada bir sorunla karşı karşıya kalacaksınız.

Güzel ve lezzetli bir tantuni hazırlamak bu işin en öncelikli püf noktasıdır. Burada yaşayacağınız bir sorun; işletmenizin kısa ve orta vadedeki iş hacmini doğrudan etkileyecektir.

2. DÜKKAN BULMAK

Tantuni dükkanı diğer tüm gıda – restoran – fast food işletmelerinde olduğu gibi yaya trafiğinin çok yoğun olduğu alanlara kurulmalıdır. Mahalle aralarındaki tantuni dükkanlarının potansiyeli her zaman sınırlıdır. Tantuni dükkanı açmak için 100 metrekareye ihtiyacınız yok. Dolayısıyla kirası yüksek yollardaki küçük 20 metrekarelik dükkanları da değerlendirebilirsiniz.

Lokasyon bu iş fikrinde çok kıymetlidir. İş yapmak ve gün be gün büyüme potansiyeli elde etmek için yaya trafiğinin yoğun olduğu alanları değerlendirmek durumundasınız. Son dönemde bu tür işletmelerde paket servis son derece kıymetli olsa da; yeni müşteri elde etmek için tabelanızın gücünü kullanmak zorundasınız.

Tantuni işletmeleri için önerdiğimiz ortalama kira düzeyi 6 bin liradır. Eğer 200 bin liralık sermaye ile işe koyulmuyorsanız; bu kira düzeyini aşacağınız dükkanların potansiyelini çok iyi bir şekilde değerlendirmenizi öneriyoruz. Aksi durumda ay sonundaki işletme karlılığında sorun yaşayabilirsiniz.

Dükkan bulma sürecini asla aceleye getirmeyin. En iyi dükkanı bulmak için kendinize biraz vakit verin.

Tüm dükkanların artı ve eksilerini mutlaka not altına alın. Bu sayede dükkanı netleştirmek daha kolay olacaktır.

3. GEREKLİ BELGELER

Dükkan bulduktan sonra işletmeniz için resmi işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Tantuni dükkanı açmak için çok spesifik belgelere ihtiyacınız yok. İlk olarak ilinizdeki Vergi Dairesi’ne giderek burada bir vergi levhası almanız gerekecek. Bu adımdan sonra da gerekli olacağı için bu adımdan önce bir muhasebeci ile anlaşmak iyi bir fikir olacaktır.

Muhasebeci ile anlaştıktan sonra resmi işlemlerinizin takibini yapmasını talep etmeyi ihmal etmeyin. Vergi levhası 2 gün içerisinde çıkmaktadır. Ardından bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek burada işletme ruhsatı almanız gerekiyor. Ruhsat almadan işletmeyi kuramazsınız.

Tantuni dükkanı ruhsatı almak için gerekli belgeler:

 • RUHSAT BAŞVURU BEYAN FORMU
 • T.C. KİMLİK KARTI veya NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
 • SİCİL NUMARASI KAYDI (Mali Hizmetler Müdürlüğü Gelirler Şefliği (Belediye))
 • VERGİ LEVHASININ FOTOKOPİSİ
 • TAPU FOTOKOPİSİ veya KİRA KONTRATI (Aslı veya Noter Tasdikli Sureti (Asıl Suretlerde Damga Harcı Makbuzu bulunacaktır.)) Kira Kontratı İŞ NEVİNE Göre Düzenlenecektir.
 • SAĞLIK RAPORU ASLI (“Bulaşıcı Hastalığı Yoktur” ibareli )
 • İMZA BEYANNAMESİ (Noter Tasdikli Asıl Suret)
 • YERLEŞİM YERİ BELGESİ
 • YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI ALIM veya DOLUM FATURASI
 • İKİ (2) ADET VESİKALIK RESİM (Son Altı 6 (Altı) Ay İçerisinde Çekilmiş)
 • ESNAF ODA KAYIT BELGESİ (Bağlı Olduğu İşkoluna Ait Esnaf Odasından)
 • USTALIK BELGESİ (lokanta, pastane ve kuaförlerden istenir.)

Süreci tamamlamadan önce ilinizdeki esnaf odasına kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaydı açmadan ruhsat alamazsınız.

Tüm resmi işlemler için ortalama 4 bin liraya ihtiyacınız olacaktır.

4. DEKORASYON

Tantuni dükkanını birkaç masa ve bir tezgah ile açmanızı önermiyoruz. Eğer sermaye düzeyiniz çok düşük değilse; mutlaka dekorasyona önem vermelisiniz.

İyi bir ışık, şık birkaç tablo, çiçekler, masa düzeni, hoş bir koku ve temiz – hijyenik bir ortam genellikle başlangıç için yeterli dekorasyon fikirleridir. Ancak sermaye düzeyiniz çok düşük seviyede bulunuyorsa çok fazla harcama yapmak için dekorasyon iyi bir fikir olmayacaktır.

5. GEREKLİ MALZEMELER ve ÜCRETLERİ

tantuni

Tantuni dükkanı için çok fazla malzeme ihtiyacı yoktur. Ancak yine de sermayenizin büyük kısmı bu tür malzemeler için gidecektir.

Tantuni dükkanı açmak için elzem ihtiyaçlarınız ve ortalama maliyetleri şöyle:

 • 2 Adet tantuni ocağı (et ve tavuk için): 5.000 TL
 • Tantuni ocağı malzemeleri (ayak, bıçak, kürek vs): 2.000 TL
 • Alana göre olmak üzere 6 küçük masa: 2.000 TL
 • Alana göre olmak üzere 12 sandalye:  1.200 TL
 • Bulaşık malzemeleri: 800 TL
 • Mutfak malzemeleri: 2.000 TL
 • Banko: 500 TL
 • Dekorasyon malzemeleri: 6.000 TL
 • Diğer ihtiyaçlar (çöp kutusu, mutfak örtüsü, peçetelik vs): 2.000 TL
 • Tabela: 600 TL

6. DÜKKANIN AÇILMASI

Tantuni dükkanınızı açmaya hazırsanız mutlaka bir açılış planlayın. Etrafınızdaki herkesi çağırın ve kalabalık bir açılış olmasına özen gösterin. Basit de olsa bir organizasyon firmasından da ses, süsleme ve palyaço gibi destek alabilirsiniz.

İlk gün gelen misafirlere ücretsiz tantuni vermeyi ihmal etmeyin. İlk müşteri edinimi için açılış günü çok kıymetlidir. Açılışı başarılı bir şekilde yapmak işletmenizin ilk günden itibaren müşteri edinimini sağlayacaktır. İşletmenizin açılışına gelen herkese broşürlerinizi vermeyi ihmal etmeyin. Bir magnet de bastırabilir ve ev-ofislerine götürmelerini sağlayabilirsiniz.

7. REKLAM ve PAZARLAMA

Tantuni dükkanının müşterisi hazırdır. Evde, işte veya dışarıda herhangi bir suretle bulunan herkes müşteriniz olma potansiyelini taşıyor. Döner ve çiğköfte ile birlikte ülkemizde en çok satılan gıda ürünleri arasında yer almaktadır.

Reklam ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermek bu sektörde çok kıymetlidir. Üstelik tüm reklam türlerinden de verim alınabilmektedir. Çünkü müşteri kitlesi çok geniştir ve reklamın yanlış hedefe gitme şansı düşüktür.

İlinizdeki billboardlar, yerel düzeyde yayın yapan gazete, tv ve radyolar reklam için önemli fırsatlar sağlayacaktır. Çok büyük bir platform değilse; reklam ücretleri genellikle 200 liranın altında olacaktır. Dolayısıyla ilk etapta yoğun olmak üzere; zamanla daha stabil düzeyde reklam vermeniz önerilir.

İlinizden çok sayıda takipçisi bulunan sosyal medya hesaplarına da zaman zaman reklam verebilirsiniz. Örneğin, ilinizin haberlerinin yayınlandığı bir Instagram sayfasından ayda 1 kere hikaye alabilirsiniz.

8. GEREKLİ SERMAYE – MALİYET

Tantuni dükkanı açmak için gerekli sermaye düzeyi çok yüksek değildir. Ortalama olarak 100 bin lira ile iyi bir şekilde kurulabilen işletmeler arasında bulunuyor. Son dönemde çok büyük kapasiteli tantuni işletmeleri açılmıştır. Bunlar ile rekabet edebilmek için ortalama 400 bin liralık sermaye düzeyine sahip olmanız gerekiyor.

Tantuni işletmeleri başlangıç maliyeti dışında 50 bin liraya kadar nakit bulundurmak önemlidir. İşletmenin ilk 6 ayda istenilen düzeyde gelir sağlayamaması durumunda bu nakit düzeyine ihtiyaç duyulacaktır.

9. NE KADAR KAZANDIRIR?

Tantuni işletmelerinde tantuni başına kar marjı yüzde 43‘tür. Bu tutar sürüm yakalayan işletmeler için çok ciddi bir orandır. Tüm giderler sonrasında cirodan kar payı yüzde 30 civarına düşmektedir.

Dolayısıyla aylık 100 bin lira ciro elde eden bir işletmenin brüt karı 43 bin, net karı 30 bin lira civarında olmaktadır.

Tantuni işletmelerinin en büyük masrafı kira ve personel maaşlarıdır. Bunlar için ortalama olarak işletmeler 10 bin liralık masraf yapmaktadır.

10. KOSGEB FIRSATI

Tantuni işletmesini açmadan önce KOSGEB’in teşvik ve destek fırsatlarını kontrol etmenizi öneririz. İlinizdeki KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜ’ne başvuruda bulunarak net bilgi elde edebilirsiniz. Bazı lokasyonlarda özellikle istihdam artırmak için bu tür işletmelere destek sağlanmaktadır.

11. BAYİLİK VEREN FİRMALAR

Tantuni dükkanı açmadan önce bayilik fırsatlarına da göz atmanız önerilir. Bu sayede tantuni dükkanı açmak yerine tecrübe, deneyim ve bilinen bir marka çatısı altında hizmet verme potansiyelini de satın almış olursunuz. Bazı bayilik fırsatları çoğu zaman bir dükkanı sıfırdan açmak ile aynı maliyeti de oluşturabilmektedir. Dolayısıyla birçok tantuni firmasından teklif almanız mutlaka önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

 • Hijyen Belgesi Nedir? Eğitimi Nasıl Alınır? E-Devlet Sorgulama | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] İNCELEYİN: Tantuni Dükkanı Açmak […]

  13
  yorum beğen