arama

6 Adımda Takı – Bijuteri Dükkanı Açmak

takı bijuteri

Takı ve bijuteri sektörü son yıllarda büyük bir gelir potansiyeli içeren iş fikri olarak öne çıkıyor. Sektöre giriş yapmak isteyen girişimciler için hazırlanan bu rehber aracılığıyla kısa sürede kendi işinizi kurma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Takı ve bijuteri dükkanı açmak 2024 yılında yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor. Ortalama olarak bir aylık süre içerisinde arzu ettiğiniz kapsamda bulunan bir dükkan açabilirsiniz.

Bir takı veya bijuteri dükkanı açmak istiyorsanız rehberimizde tüm ilgili yönlendirmeler yer alıyor. Rehber aracılığıyla adım adım ilerleyerek işletmenizi kolaylıkla kurabilirsiniz.

1. İŞ PLANI HAZIRLAYIN

takı bijuteri

Hangi iş fikrini hayata geçirirseniz geçirin öncelikli olarak bir iş planı hazırlamanızı öneririz. İş planı hazırlayarak bir iş fikrini hayata geçireceğiniz dönemde odaklanacağınız konuları çok daha iyi bir şekilde belirleme şansınız olacak. Bu iş kurma aşamalarındaki sorunları aşmak için önemli bir planlama sürecidir.

Takı ve bujiteri mağazası açmadan önce hazırlayacağınız iş planı aracılığıyla kısa sürede işinizi daha sağlam temeller ile kurabilirsiniz. Ayrıca işinizin ilk yıllarında hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi konularda daha iyi çözümlere ihtiyacınız olacağını da iş planı aracılığıyla daha iyi belirleyebilirsiniz.

2. DÜKKAN SEÇİN

Takı dükkanı açacak olan girişimci ve yatırımcıların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de müşteri potansiyeli yüksek bir dükkan seçimidir. Mağazanın kurulacağı olan dükkan her yönüyle işinizin hacmini ve karlılığını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle en doğru yerde en yüksek potansiyel içeren dükkanı seçmeniz gerekecek.

Bir dükkan seçimi yaparken odaklanmanız gereken çok sayıda konu vardır. Rakip dükkanlara olan mesafe ile dükkanın bulunduğu alanın müşteri yoğunluğu en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alacak. Özellikle şehrin yürüyüş yolları bu tür dükkanların kurulması için en iyi potansiyeli içeriyor. Aynı zamanda AVM’lerdeki dükkan ve stant fikirlerini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Dükkanı seçtikten sonra Dükkan-İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyeti rehberinden resmi işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

3. DEKORASYON HİZMETİ ALIN

Bir dükkan seçimi yaptıktan sonra en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de dekorasyondur. Takı – bijuteri içeren mağazalarda satılan ürünler genellikle lüks tüketim sınıfına giriyor. Bu da ilgili işletmenin dekorasyon ihtiyacının standart bir işletmeden daha masraflı olduğunu ortaya koyacaktır. İlgili sektörde iş kurmak isteyenlerin dekorasyon konusunda profesyonel bir hizmet almasını tavsiye ederiz.

4. ÜRÜNLERİN SATIN ALINMASI

takı ürünleri

Bijuteri mağazalarında satılan ürünlerin fiyatı ana toptancılarda çok ucuzdur. Ancak birçok dükkan sahibi bu ürünleri toptancılardan satın almak yerine genellikle komisyonculardan alıyor. Bu karlılığınızı doğrudan etkileyen bir konudur.

Mutlaka ana toptancılardan ürün satın almaya odaklanın.

Ayrıca birçok işletme sahibi genellikle ürünlerini doğrudan Çin’den ithal etmektedir. En uygun fiyatlı ürün alım fırsatının Çin olduğunu unutmayın.

Ürünleri satın alırken özellikle bu ürünlerin kalitesine de özen göstermenizi öneriyoruz. Birçok işletme en ucuz fiyatlara sahip ürünleri satın almakta ve bu ürünleri sattığı müşterileri direkt olarak kaybetmektedir. Elde ettiğiniz müşterileri kaybetmemek için en kalitesiz ürünlere yönelmenizi asla önermiyoruz.

Toptan takı ve bijuteri ürünlerini bulmak için bu rehbere göz atabilirsiniz:

5. DÜKKANIN İŞLETİLME SÜRECİ

Bir takı dükkanında genellikle müşteriler kadınlar ve genç kızlardır. Durum böyle olduğu için bu işletmelerde genellikle de kadın personeller çalışmakta. Siz de işletmenizde bir kadın personel bulundurmaya özen göstermelisiniz. İşletmede çalışacak olan kadın personelin özellikle yeni trendler hakkında bilgi sahibi olması ve müşteriler ile iyi ilişkiler kurabilmesine özen gösterin.

Dükkan standart olarak komşular ile aynı saatte açılıp akşam geç saatlere kadar açık bırakılmalıdır.

Özellikle tanınabilirlilik elde etmek için komşularınıza uymadan gece saat 11-12’ye kadar açık kalmanızı öneririz.

Genellikle bu tür aksesuar satışı yapan işletmelerde kar marjları yüzde 200’e kadar ulaşıyor ancak yeni kurduğunuz işletmede kar marjını düşük tutmanızı öneririz. Zamanla yükseltilebilir.

6. NE KADAR KAZANILIR

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu tür aksesuar satışı yapan işletmelerde kar marjı çok yüksektir ve sürümden de kolaylıkla para kazanılabiliyor. Her iki durum birleştiği için çok karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikri olarak önümüze çıkıyor.

Ortalama düzeyde iş yapan bir bijuteri mağazası aylık 112-115 bin liraya yakın net kar elde edebiliyor. Ancak ilgili işletmenin net olarak ciddi bir gelir düzeyine ulaşması için ortalama 6 aylık bir süreye ihtiyacı olacak.

  • Toptan Bijuteri ve Takı En Ucuz Nereden Alınır? Firma Listesi | Yeni İş Fikirleri 2023
    1 yıl önce

    […] olarak bir takı veya bijuteri mağazası açmayı planlıyorsanız Takı – Bijuteri Dükkanı Açmak adlı rehberimizi mutlaka incelemenizi öneririz. Burada bir takı veya bijuteri mağazası açmak […]

    17
    yorum beğen