sv

Tekstil Atölyesi Nasıl Kurulur?

tekstil atölyesi kurmak

Türkiye dünyada tam anlamıyla bir tekstil ülkesidir. Bu konuda harika markalara ev sahipliği yapan ülkemizde bir tekstil atölyesi açmak karlı ve değerlendirilebilir iş fikirleri arasında yer almaktadır.  Bir tekstil atölyesi kurarak karlı bir yatırıma başlama fırsatınız bulunuyor.

Türkiye bir tekstil ülkesi olması nedeniyle, yatırımcı ve girişimcilerin tekstil atölyesi kurmak konusundaki fırsatları fazladır. Özellikle son yıllarda tekstil atölyelerinin teşvikler ve hibeler ile Anadolu’ya taşınmasıyla birlikte bir tekstil atölyesi kurmak için birçok desteklemeden faydalanabilirsiniz. Bu kapsamda ilk süreçte tekstil kurmak üzere hibe ve teşvikleri araştırın ve bu desteklemelerin yapıldığı bölgelere yönelik bir proje hayata geçirmeye çalışın. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki neredeyse tüm şehirlerde tekstil atölyeleri için çok sayıda destek bulunmaktadır.

TEKSTİL ATÖLYESİ NASIL KURULUR?

Ülkemizde bir tekstil atölyesi kurmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Yeterli sermayeye sahip olan her girişimci ve yatırımcı kolaylıkla bir tekstil atölyesi kurabilmektedir.

Bir tekstil atölyesini kurmadan önce bir karar vermeniz gerekir. Bu tekstil atölyesine ne üretilecek? Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tekstil atölyeleri belirli bazı giyim ürünleri konusunda hizmet vermektedir. Bu nedenle öncelikli olarak bu kararı vermeniz gerekecek. Genellikle Anadolu’daki tekstil atölyelerinin büyük kısmı erkeklere yönelik pantolon ve gömlek üretimi yapmaktadır. Ancak siz daha az rekabetin bulunduğu kadın giyim ürünlerine yönelik de bir tekstil atölyesini hayata geçirebilirsiniz.

Tekstil atölyesi için ilgili kararı verdikten sonra, bu atölyeye uygun bir dükkan veya doğrudan bağımsız bir yapıya ihtiyacınız olacak. Eğer kapsamlı bir proje yapacaksanız bunun için bağımsız bir yapı veya direkt olarak bir yapının bir katını kiralamanız gerekir. Anadolu’daki tekstil atölyelerinin çok büyük bir kısmı, bir binanın bir katını doğrudan kiralıyor ve burada hizmetlerini yürütüyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Tekstil atölyeleri çok gürültülü işletmelerdir, bu nedenle insanların yaşadığı yerlerdeki bu atölyeler sık sık şikayetler nedeniyle kapatılmaktadır. Bu nedenle şehirden uzak veya doğrudan bağımsız bir yapıda hizmet vermeniz, işletmeniz için kritik öneme sahip bir konudur.

Şehirdek uzak bir lokasyonda bulunmanın bir avantajı ve bir dezavantajı bulunmaktadır. Avantaj, bu lokasyonlarda kiralar daha uygundur. Ancak personeli buraya taşımak ek maliyet oluşturacaktır.

MAKİNELERİ SATIN ALMAK

tekstil

Konfeksiyon – tekstil amacıyla bir dükkan bulduktan sonra elbette en önemli olan ihtiyacınız makineler olacak. Aynı zamanda bu bir tekstil atölyesi kurmak için gereken en büyük sermayenin ana harcandığı noktadır. Tekstil atölyelerinin büyüklüğüne göre makine ihtiyacı değişmektedir. Ancak bu adımda, daha önce tekstil sektöründe çalışmış bir profesyonelden destek almanızı mutlaka öneririz. Aksi durumda yanlış makineleri satın alabilir veya ihtiyacınız olmayan makinelere sahip olabilirsiniz.

Ek olarak birçok tekstil atölyesi sıfır makineler yerine ikinci el makineler ile kuruluyor. Bir tekstil atölyesinde bazı makineler kritik öneme sahiptir. Bunları sıfır olarak alabilir ve diğer makineleri de ikinci el olarak alabilirsiniz. Türkiye bir tekstil ülkesi olması nedeniyle birkaç internet aramasıyla birlikte kolaylıkla ikinci el tekstil makinelerini bulabilirsiniz.

MALİYETİ NE KADAR?

Bir tekstil atölyesi kurmanın maliyeti elbette çok değişkendir. Bazı tekstil atölyelerinde 2-3 makine bulunurken, bazı atölyelerde binlerce çalışan ve elbette yüzlerce makine bulunuyor olabilir. Ortalama olarak 30 kişinin çalıştığı ve 18 makinenin bulunduğu bir tekstil atölyesini kurmak için 340 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Kendi işletmenizi bu hesaba göre kolaylıkla bulabilirsiniz.

PERSONEL

Bir tekstil atölyesinde en önemli konulardan biri personeldir. Ülkemizde tekstil atölyesi kurmak kolaydır önemli olan ihtiyacınız ölçüsünde personel bulabilmektir. Çünkü insanlar nispeten düşük maaşların ve yüksek mesai sürelerinin olduğu tekstil sektöründe çalışmak istemiyor. Bu nedenle personel bulmaya henüz atölyeyi kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren başlamanızı öneririz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  • Mehmet sytemiz
    2 sene önce

    güçlü bir iş adamı olmak istiyorum

    yorum beğen