arama

Okul Kantini Açmak [Güncel Rehber]

okul kantini

Ülkemizde bulunan her okul için mutlaka bir kantine ihtiyaç duyuluyor. Okul kantinleri karlı ve potansiyeli yüksek bir iş olmasıyla ön plana çıkarken, bir okul kantinine sahip olmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Mevcut okul kantinlerinin birçoğu yıllardır aynı kişiler tarafından işletilmektedir. Genellikle okul kantini açmak isteyen girişimciler yeni açılan okullar için fırsat sahibi olabilmektedir.

Okul kantinleri, okul içerisinde eğitim gören öğrencilerin özellikle ders aralarında dinlenmek ve bir şeyler yemek-içmek için kullandığı tek alandır. Özellikle yüksek sayıda öğrenci barındıran okullarda çok ciddi cirolar elde etmek mümkündür. Perakende satışın sağlandığı okul kantinlerinde, standart perakendecilik karı olan yüzde 25-30 civarında kar marjı elde edilebiliyor. Ancak kantinlerde tost ve meyve suyu gibi içecekleri hazırlayarak kar marjınızı ciddi düzeyde artırma şansınız var.

Peki bir okul kantinine nasıl sahip olunur, okul kantini açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir, okul kantini ne kadar kazanır gelin birlikte bakalım.

1. KARAR VERİN

Genellikle okulun öğrenci sayısı binin üzerinde bulunmuyorsa, okul kantinlerinde tek bir kişi çalışır. Bu kişi de genellikle kantinin sahibi olur. Bu nedenle eğer bir okul kantini açacaksanız, kantini de sizin yönetmeniz gerekecek. Özellikle kar marjını artırmak ve öğrenci-öğretmenler ile iyi ilişkiler kurmak için mutlaka kantinin sahibi olarak işletmeciliğini de yapmanızı öneriyoruz.

2. SERTİFİKA ALIN

okul kantini

Ülkemizde okul kantinlerinin işletmesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ihaleler ile girişimci ve yatırımcılara verilmektedir. Eğer okul kantini ihalesine girmek ve işletmeciliğini almak istiyorsanız bu nedenle öncelikli olarak Kantin İşletmeciliği Kursu’ndan sertifika alarak Okul Kantini Açma Belgesine sahip olmanız gerekir.

Kantin İşletmeciliği Kursunu genellikle özel kurslarda alabiliyorsunuz. 113 saatlik bu kursun ardından düzenlenen sınavda başarılı olarak belgenizi alabilirsiniz. 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda 45 puan almanız gerekiyor. Eğitime ve sınava 17 yaşından büyük ve ilkokul diplomasına sahip herkes katılabiliyor.

Genellikle beş bin lira civarında bir özel kurs ücreti talep ediliyor.

3. KANTİN AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Ülkemizde kantin ihalesine girmek için aşağıdaki belgelere ve şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartlar her ihale duyurusunda ayrı ayrı belirtilmektedir.

 1. İsteklinin/İhaleye girecek olan kişinin girmek istediği Kantin İhalesine ait Geçici Teminat Makbuzu
 2. İsteklinin/Girmek istediği kantin ihalesine ait Teklif Mektubu,
 3. İsteklinin/İhaleye girecek olan kişinin Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 4. İlgili kişinin İkametgâh belgesi, (Nüfus Müdürlüğünden alınacak)
 5. İsteklinin/İhaleye girecek olan kişinin Cumhuriyet Başsavcılığından alacağı Sabıka/Adli Sicil Belgesi (Aslı olacak ve son altı ay içerisinde alınmış olacaktır),
 6. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliğinin 20. Maddesinde belirtilen “(4) Kantin kiralama ihalelerinde katılımcılardan, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümlerine göre kantincilik alanında alınmış ustalık belgesi sahibi olma şartı aranır. Ancak, katılımcıların hiçbirisinde ustalık belgesi bulunmaması durumunda işyeri açma belgesi, kalfalık, kurs bitirme belgelerinden en az birine sahip olma şartı aranır.”
 7. İsteklinin/İhaleye girecek olan kişinin başka kantin işletmediğine dair Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alacağı belge

4. İHALELERE KATILIN

Ülkemizde mevcut olarak kantin işletmeciliği yapılan okullar için genellikle yeni ihaleler açılmıyor. Ancak işletmecinin kendi kararı ile bazen kantinler boşa düşebiliyor. Ayrıca sık sık yeni okullar yapılıyor ve bunlar için de ihaleler düzenlenebiliyor.

Şehrinizdeki okul kantini ihaleleri için bilgileri Milli Eğitim İl Müdürlüğü‘nden alabiliyorsunuz. Her ihale için ayrı katılım koşulları olabiliyor ancak işletme sertifikasına sahipseniz genellikle hepsine katılabilirsiniz. İhalelerde en yüksek kira fiyatını veren kazanıyor.

5. KANTİNİ AÇIN

okul kantini

İhalelerden birini kazandıktan sonra gerekli ücreti yatırmanız gerekiyor. Ardından ilgili okula giderek kantin anahtarınızı alıyorsunuz. Karşınıza muhtemelen bomboş bir odadan başka bir şey çıkmayacak. Herhangi bir sandalye falan da olmayacak. Bu kantini, genellikle okul yönetiminin belirlediği ürünler ile doldurmanız gerekir. En önemli adımlardan biridir ve toptan alım yaparak ürünleri ucuzdan almanız gerekir. Aksi durumda aldığınız ürünleri sattığınız zaman çok düşük oranda kar edersiniz. Çünkü ürün fiyatlarını da siz belirleyemezsiniz. Fiyatlar genellikle okul yönetimi tarafından belirleniyor.

Kantini açarken ürünler dışında, öğrencilerin ve öğretmenlerin oturacağı sandalyelere ve 5-6 masaya da ihtiyacınız olacak. Bunu ihmal etmeyin, satışınızı doğrudan etkileyecektir. Ayrıca öğretmenler ve okul yönetimi ile iyi ilişkiler kurmanızı öneririz. Öğretmenler ve okul yönetimi de özellikle çay-kahve gibi içecekler ile cironuza katkı sağlayacaktır.

6. OKUL KANTİNİ AÇMA MALİYETİ

Genel olarak büyük şehirlerdeki bine yakın öğrenci barındıran okulların aylık kirası 8- 10 bin lira civarında bulunuyor. Bu maliyet dışında, bir kantin için gerekli olan satış ürünlerinin toptan alınması için 50 bin lira civarında sermayeye ihtiyacınız olacak. Son olarak kantinin düzenlenmesi, temizlik ürünleri ve masa-sandalye gibi ihtiyaçlar için de 8-10 bin lira paraya ihtiyacınız var.

Kısaca, 80- 100 bin lira sermaye ile bir kantin sahibi olma şansınız var. Ancak ihalelerin çetin geçtiğini ve çok sayıda kişinin katılım göstereceğini belirtmekte yarar var.

7. OKUL KANTİNİ NE KADAR KAZANIR?

Bir okul kantinin karlılığını belirleyen en önemli unsur, okulun bulunduğu muhitteki insanların ortalama gelir düzeyi ile ihaledeki aylık kira bedelinin çok yüksek olup olmadığıdır. Eğer okulun bulunduğu muhit nispeten yüksek gelirli insanların bulunduğu bir bölge ise, talep edilen ürün markaları daha kaliteli olacak ve bu durumda ürünler üzerindeki kar marjı yükselecektir. Ayrıca bazı ihalelerde çok katılımcı bulunur ve bu nedenle kira bedeli yükselebilir. Eğer aylık kira çok yüksekse, karınız büyük ölçüde kiraya gidecektir. Bu nedenle ihaleleri iyi bir şekilde inceleyip, maksimum vereceğiniz kirayı önceden belirleyin.

Ortalama olarak bin öğrenciye sahip bir okul kantini cirosu günlük 5 bin lira civarında bulunur. Bu tutarın ortalama yüzde 20’lik kısmı olan 1.000 TL arasındaki kısmı sizin karınızdır.

Yazımızı beğendiyseniz Az ve Küçük Sermaye ile Yapılacak İşler başlıklı makalemizi okumanızı da öneririz.

 • Faruk
  4 yıl önce

  Okul kantini açmak zor iş. Çocuklar ile uğraşmak, yoğunluk vs. İhalelerde oldukça yükseliyor artık. Fazla bi karı kaldığını düşünmüyorum

  28
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Aklıma bir diziden sahne geldi, insanların imrendiği öğrencilerin masalardan sınavlardan bıkkınlık geldiği zamanda ha bire kantin açmayı düşündükleri o an. Herkesin başına çokça gelmiştir, işe atılmak okul kantini ihalesi yakalarsanız güzel paralar kazanırsınız.

  28
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Biraz sabırlı ve özgüvenli olduktan sonra hersey yapılır

  28
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  kantin kadar karlı bir iş yoktur zannımca. yılın 6 ayı müşterin garantidir. her gün yüzlerce satış yaparsın. hele bir de ilkokul ortaokul kantini ise gece eve gittiğinde paraları sayarak uyuyakalırsın.

  32
  yorum beğen
 • dilek
  11 ay önce

  Kantin açmak için belgeyi nasıl ve nerden alabiliriz bilgisi olan var mı

  12
  yorum beğen