arama

Ev Yemekleri Dükkanı Açarak Para Kazanmak

ev yemekleri dükkanı açmak

Ev yemekleri dükkanı açarak gelir elde etmeyi arzu eden girişimciler için hazırlanan bu rehber aracılığıyla kendi ev yemekleri dükkanınızı 2 hafta gibi bir sürede kurabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Son dönemde artan bir pazar olan ev yemekleri sektöründeki işletmeler önemli bir ciro artışı fırsatına sahiptir. Bu sebeple 2024 yılı itibarıyla potansiyeli yüksek bir iş fikri olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de tüketiciler genellikle standart restoranlarda hep aynı yemekler ile karşılaşır. Türk mutfaklarındaki birçok lezzete bu restoranlarda rastlamak mümkün değil. Bu lezzetler için genellikle ev yemekleri yapan restoran ve lokantaların tercih edilmesi gerekiyor.

Gün geçtikçe iş hacmi artan bir ev yemekleri dükkanı açarak bu sektörden önemli düzeyde gelir kazanma potansiyeliniz bulunmaktadır.

PERSONEL ALIMI

Bu iş fikrinde en önemli olan konuların başında personel gelmektedir. Yemekleri siz yapacaksanız “sorun yok” ancak ev yemekleri konusunda iyi değilseniz bu konuda çalışacak personel ya da personellere ihtiyacınız olacak.

Ev yemekleri yapacak olan personellerin bu konuda iyi olmaları önemlidir. Aksi durumda en önemli avantajınız ortadan kalkacak. Personel istihdam etmeden önce bu konudaki tecrübelerini test etmenizi öneririz.

DÜKKAN SEÇİMİ

ev yemekleri

Ev yemekleri yapacak olan dükkan ve lokantaların çok pahalı kiralara sahip yerlerde bulunmasına gerek yok. Genellikle ev ve iş yerlerine paket servis usulü çalışacağınız için şehirden çok uzak olmayan ancak ana caddelerde yer almayan dükkanlardan birini seçebilirsiniz. İlgili işletmenin müşteri potansiyelinin yüksek olması önemlidir. Bu nedenle şehir merkezinden ya da toplu konut bulunan alanlardan çok fazla uzaklaşmayın.

Dükkanın en az 30-40 metrekare olması ve çok eski püskü bir yapıda olmaması önemlidir. İşletmenin özellikle şehirlerin iş merkezlerine yakın olması, servisi hızlandıracaktır.

MENÜNÜN HAZIRLANMASI

Ev yemekleri yapan lokantalarda genellikle Türk geleneklerinde yer alan önemli lezzetlerin birçoğu yer alır. Fikir arıyorsanız eğer; genellikle ev yemekleri yapan işletmelerin menülerinde şu lezzetler yer alır;

 • Etli fasülye
 • Karnıyarık
 • Tavuk Çorbası
 • Nohut
 • Patlıcan musakka
 • Karnabahar sote
 • Karnıyarık
 • Sarma
 • Mantar yemekleri
 • Mantı
 • Pırasa yemekleri

Ek olarak kendinize has farklı bir veya birkaç özel yemek hazırlamanızı da öneririz. Özellikle bir yemek konusunda müşterilerinize seçenek sağlamaya özen gösterin. Birçok ev yemekleri lokantası bir yemek konusunda ün yapmıştır.

ANA ODAK: LEZZETLİ YEMEK

Tüketiciler standart yemeklerin lezzetinden sıkıldığı için genellikle alternatif ararken ev yemeklerine ilgi duymaya başlar. Bu nedenle genellikle müşterileriniz, farklı ve lezzetli bir yemek arayan insanlar olacak. Eğer özellikle ilk siparişlerinde istediği lezzeti bulamazlarsa müşteriyi tekrar işletmenizde misafir etmeniz çok zor olacak. Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri lezzettir. Sonrasında sıcak ve hızlı bir şekilde servisi sağlamak önemlidir.

SERVİS

ev yemekleri yapmak

Ev yemekleri yapan lokantaların birçoğuna müşteri gelmez, genellikle yemekler evlere ve iş yerlerine servis yapılır. Ev yemekleri işletmelerinde ortalama servis süresi 1 saat civarında bulunuyor. Bu süreyi kısıtlamak üzere bir motorlu kurye istihdam etmenizi mutlaka öneriyoruz. Bu sayede müşterilerinizi memnun etme şansınız olacak. Yemeklerin sıcak ve hızlı gitmesi; birçok zaman lezzetin önüne geçmektedir.

REKLAM ve PAZARLAMA

Ev yemekleri yapan işletmelerin iş hacmini doğrudan etkileyen hususlardan biri de reklamdır. Doğru reklam ve pazarlama çalışmasını yapmadan önemli düzeyde müşteri edinemezsiniz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa, ilk etapta küçük bütçeler ile şehrinize yönelik yayın yapan televizyon, radyo ve yerel gazetelere reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca yine şehrinize yönelik önemli takipçileri bulunan sosyal medya hesaplarına ve internet sitelerine de reklam vermenizi öneriyoruz.

Ayrıca hepsinden daha etkili olabilecek şekilde, bine yakın broşür bastırarak bunları civardaki ev ve iş yerlerine de dağıtmanızı mutlaka öneriyoruz.

NE KADAR SERMAYE LAZIM

30-40 metrekare büyüklüğünde olan bir ev yemekleri dükkanını açmak için 2024 yılı itibarıyla en az 400.000 TL sermayeye sahip olmanız bekleniyor. Bu sermaye düzeyine sahip olan girişimciler ilgili sektöre kolaylıkla giriş yapabilir. İlgili sermayenin yüzde 20’sine yakını reklam ve pazarlama için harcanacaktır.