arama

Dropshipping İşine Nasıl Başlanılır?

dropshopping

Dropshipping İşine Nasıl Başlanılır diye merak ediyorsanız; rehberimiz sizi kısa sürede yüksek potansiyel barındıran bu işe başlamanız için sahip olmanız gerekenleri sağlayacaktır.

Son yıllarda potansiyeli yüksek en iyi iş fikirlerinden biri Dropshipping ve bağlı işlerdir. EBay, N11, Trendyol, Hepsiburada, Etsy ve Amazon gibi platformlar aracılığıyla da kolaylıkla gerçekleştirilebilen Dropshipping hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı en iyi iş fikirlerinden biridir.

Dropshipping işine başlamak için ihtiyacınız olan temellere göz atmak isteyenler için 2022 güncelliğinde ipuçları ve detaylar;

Dropshipping Nedir?

Dropshipping kısaca stoksuz e-ticaret olarak adlandırılabilir. Geleneksel e-ticarette, siz bir ürünü toptan bir şekilde satın alır ve müşterilerden gelen siparişlerin ödemesini aldıktan sonra müşterinin adresine ilgili ürünü kargolarsınız. Ancak Dropshipping’de siz bir ürünü toptan bir şekilde almazsınız, e-ticaret sitenizde size gelen siparişleri ise; ana üretici ve tedarikçiye ileterek; ürünün kargolanmasını sağlarsınız. Üretici-tedarikçi ürünü müşteriye gönderdikten sonra da size satıştan bir miktar komisyon ödemesi yapar.

Kısaca, Dropshipping’de siz bir ürünün üreticisi veya tedarikçisine müşteri bulursunuz. Satış gerçekleştiği zaman da komisyon kazanırsınız. Dropshipping de sermaye ihtiyacı sadece pazarlama veya açılacaksa bir e-ticaret sitesinin kurulması için gereklidir. Stok tutmanıza ve toptan ürün satın almanıza da gerek yok.

Başlamak İçin Ne Gerekiyor?

Başarma arzusu, olumlu tutum ve iyi bir araştırmadan başka bir şeye genellikle ihtiyacınız olmayacak. Diğer detayları halletmeniz çok zor değil. Sadece iyi bir ürün, bu ürünü satan iyi bir tedarikçi ve satış platformu seçmeniz gerekecek. Ardından işinize kolaylıkla başlayabilirsiniz.

Niş Bir Ürün Bulun

Dropshipping işine başlamak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri iyi bir niş ürün bulmaktır. Doğru ürünü bulmayı başaranlar, Dropshipping’e daha hızlı ve sağlam adımlar ile başlama şansına sahip olmaktadır. Ayrıca daha popüler ve trend bir ürünü bularak, yüksek satış ve komisyon oranları da elde edebilirsiniz.

Niş bir ürün bulmak için faydalanabileceğiniz birçok kaynak vardır. Ancak genel olarak özellikle sosyal medya platformlarında satış yapan sayfaları takip ederek, sattıkları ürünlere göz atabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitelerin en çok satan bölümleri de doğrudan incelemeniz gereken listelerdir.

Tedarikçi Bulun

Niş bir ürünü bulduktan sonra, yapmanız gereken şey iyi bir tedarikçi bulmak ve bağlı ortaklık-Dropshipping sisteminin olup olmadığını incelemektir. Dünyanın her noktasında, tedarikçiler veya üreticiler; ürünlerinin satılması için para harcamayı göze almaktadır. Bu nedenle bir ürünü satmak üzere komisyon talep ettiğiniz üretici ve tedarikçilerden büyük ihtimalle olumlu yanıt alacaksınız.

Tedarikçi bulmak üzere araştırma yaparak en iyi kaynağınız internet olacak. Her türden ürün satan şirketlere ulaşmak, birkaç arama ile mümkündür.

Satış Platformu Seçmek

Ürününüzü seçtikten ve tedarikçi bulduktan sonra bu ürünü insanlara satışa sunabileceğiniz platforma veya platformlara ihtiyacınız olacak. EBay, N11, Trendyol, Hepsiburada, Etsy ve Amazon gibi platformlarda bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak birçok Dropshipping girişimcisi kendi e-ticaret sitelerini de kurmakta ve pazarlama-reklam çalışmaları ile de satış elde etmektedir.

Son dönemde ise stoksuz e-ticaret yapan girişimcilerin büyük bir kısmı daha az sermaye talep etmesi nedeniyle sosyal medyadan satış yapmaktadır. Özellikle Facebook ve Instagram’dan Satış seçeneklerine ciddi yönelimlerin olduğunu belirtmekte yarar var.

Bir sosyal medya hesabı açmak ve burada ürünlerinizi listeledikten sonra basit de olsa doğrudan sosyal medya platformuna veya başka sayfalara birkaç reklam vermek, işe başlamanız için yeterlidir. Geri dönüşlere göre ilgili reklamları artırabilirsiniz.

 • Murat S.
  4 yıl önce

  İnternet üzerinden satış yapmak için ideal bir yöntem. Operasyonel işlemler için gereken iş gücüne ihtiyacınız yok. Mesela depo tutmaya veya paketlemek için birisini çalıştırmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine reklam ve pazarlama aşamasında aktif rol almalısınız.

  25
  yorum beğen
 • selvi kiraz
  4 yıl önce

  evde yapabılcegım bir ıs arıyrm

  26
  yorum beğen