arama

Oto Servis Açma Maliyeti

oto tamir servis
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Bu yazımızda yetkili servis açma maliyeti ve oto servis açma maliyeti konularını işleyeceğiz.

Ülkemizde bulunan yaklaşık 40 milyon araç için sık sık servis ihtiyacı doğmaktadır. Çeşitli periyodik bakım hizmetleri ile birlikte planlı olmayan arızalar için bu araçlar sık sık özel veya yetkili oto servislerinden tamir ve bakım hizmeti alıyor.

Oto servisi açmak kapsamlı bir iş fikri olmasının yanı sıra, son dönemde daha profesyonel bir sürecin parçası olmuştur. 5-10 yıl öncesinde olduğu gibi bir otomobil ustası ile birkaç araç tamir seti ile bu işe girmenizi pek önermiyoruz. Araç fiyatlarının hızla yükselmesiyle birlikte, araç sahipleri artık araçlarını daha profesyonel ellere teslim ediyor. Bu nedenle, bu iş fikrine girmek isteyen yatırımcı ve girişimcilerin ciddi sermaye ihtiyacı bulunuyor.

Bir oto tamir ve bakım servisi açmanın iki farklı yolu bulunuyor;

 1. Yetkili Servis Açma
 2. Özel Servis Açma

YETKİLİ SERVİS AÇMAK

oto tamir servis

Bir araç firmasının resmi bakım ve tamirini yapmakla sorumlu olan işletmeler olup; genellikle belirli bir bölgede bu konuda hizmet verebilecek tek işletmedir. Örneğin, Renault şirketi, kendi araçlarının bakım ve tamirini üstlenmek için Ankara’da bir yetkili servis belirler. Bu süreç genellikle yatırımcılara franchise edilir. Bir yetkili servis açmak için 4- 5 milyon liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulur.

Yetkili servis açmak için çok spesifik ayrıntı sağlamak mümkün değil. Çünkü, yetkili servisler yalnızca ana şirket bünyesi altında yapılan 10-20 yıllık sözleşmeler ile açılabiliyor. Her markaya sahip işletmenin, yetkili servis prosedürleri birbirinden farklıdır. Ayrıca bazı yetkili servis işlemleri, aynı anda birkaç model için de alınabilmektedir.

Yetkili servis açmak isteyen yatırımcıların, öncelikli olarak bölgesinde olmayan bir marka için çalışma yapması gerekiyor. Özellikle küçük şehirlerde bazı markalar yetkili servis atamak istemeyebiliyor. Bazı firmalar ise mevcutta bir yetkili servis varsa, yeni servis sağlamıyor. Bu nedenle öncelikli olarak, şu iki soruya cevap bulmalısınız;

 1. Hangi araçlar bulunduğunuz bölgede daha fazla?
 2. Hangi araç markalarının bulunduğunuz bölgede yetkili servisi yok?

İlk olarak ilk soruya gözlemleme ile cevap bulmaya çalışın ve bir liste oluşturun. Ardından, yukarıdan başlamak üzere hangi markanın yetkili servisinin olmadığını belirleyin. İlk bulduğunuz cevap, sizin ilk olarak yetkili servisini almak üzere girişim başlatmanız gereken markadır. Kısaca, bir markanın araçları bulunduğunuz bölgede fazla ise ve yetkili servisi yoksa; o sizin hedefinizdir.

Ardından, araç markasının bizzat genel müdürlüğü numarasını edinin ve yetkili servis için olası bilgilendirmeleri alın. Bu süreçten sonra, firma ile yüz yüze görüşme de planlamak istediğinizi belirtmenizi öneriyoruz. Eğer marka bu konuda niyetinizi olumlu bulursa, sizleri yönlendirecektir.

Ana markanın yönlendirmesiyle birlikte, yeterli sermayeye sahip olan her yatırımcı bir yetkili oto servis açabilmektedir.

ÖZEL SERVİS AÇMAK

yetkili oto servisi

Özel servisler, bir, birkaç veya tüm araç modellerine bakım ve hizmet vermek üzere girişimci ve yatırımcılar tarafından herhangi bir lokasyonda, rekabet şartları gözetilerek açılan işletmelerdir. Yetkili servis açmaya göre, özel servis açmak çok daha kolaydır. Ancak işletmeyi kurmak, geliştirmek ve yönetmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Peki bir özel servis nasıl açılır?

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

resmi işlemler

Bir özel oto servisi açmak üzere ilk olarak iş planı hazırlamanızı öneririz. İşin ilk adımı olarak elinize bir kağıt ve kalem alarak; bu sorulara yanıtlar sağlamaya çalışın. Acele etmeyin, para kolay kazanılmıyor.

 1. Hangi hizmetler verilecek
 2. Dükkan konumu nerede olacak
 3. Dükkan için ne kadar kira ödenebilecek
 4. Personeller nasıl bulunacak
 5. Sermaye ne kadar ve nasıl elde edilecek
 6. Rekabet için hangi avantajlar ve dezavantajlara sahibiz
 7. İlk 6 ay hedefimiz ne ve tutturamadığımız zaman ne olacak
 8. İlk 1 yıl hedefimiz ne ve tutturamadığımız zaman ne olacak
 9. İşletme zarar ederse, kaçış stratejisi ne olacak

Bu sorulara vereceğiniz yanıtları samimi bir şekilde ele alın ve mutlaka plana sadık kalmaya çalışın.

HİZMETLERİN BELİRLENMESİ

araba tamiri

Yetkili servislerde araçlar için tüm hizmetler sağlanmak zorundadır. Ancak özel servislerin büyük bir kısmı belirli bazı hizmetleri sağlamak üzere kurulmaktadır. Örneğin, sadece araçların aküleri için bir özel servis açmak mümkün. Bu nedenle öncelikli olarak hangi hizmetlere odaklanacağınızı belirlemeniz gerekir.

Hizmetleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, ilgili hizmeti verebilecek personele sahip olup, olmadığınızdır. Yani araçların motorları için hizmet vermeyi düşünüyorsanız, bundan anlayacak ustalara ihtiyacınız olacak. Her hizmet, daha fazla maaş anlamına gelecek.

YER SEÇİMİ

araba yetkili servisi açmak

Araçlara yönelik bakım ve tamir hizmeti vermek için geniş ve zemine paralel bir dükkana ihtiyacınız olacak. Özellikle içeride araç asansörünün de bulunacağı göz önünde bulundurulursa, minimum 110 metrekarelik bir dükkan bulmanızı öneririz.

Araçlara yönelik verilen hizmetler genellikle gürültülüdür. Özellikle apartmanların altındaki dükkanları seçerken dikkat edin. Sık sık şikayet edilirsiniz ve cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Mümkün mertebe, bağımsız yapıları veya şehirden biraz uzak noktaları hedef alın. Ayrıca bazı belediyelerin zaten şehir içerisinde kurulan bu işletmelere ruhsat vermediğini unutmayın. Bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak bilgi alabilirsiniz. Ek bilgiler için; İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberine göz atabilirsiniz. 

PERSONEL SEÇİMİ

araç onarım servis

Bazı özel oto servislerinde tek bir kişi çalıştığını görmek mümkün. Eğer siz bir ustaysanız ve yeterli deneyime sahipseniz; küçük bir servisi tek başınıza işletebilirsiniz. Ancak yeteneğiniz yoksa veya daha büyük bir işletme açarak daha fazla hizmet vermek istiyorsanız; personellere ihtiyacınız olacak. Ancak bu sektörde deneyimli ve tecrübeli ustaları bulmak gerçekten zor olabilir. Çünkü, sektörde ciddi düzeyde kalifiye personel eksikliği var. Daha fazla maaş ödemeden, mevcut çalışan kalifiye personeli kendi işletmenize transfer etmeniz zor olacak.

Personel seçimi yaparken, kısa sürede daha fazla personel bulabilmek için İŞKUR‘a da başvurmanızı mutlaka öneriyoruz.

EKİPMAN ve MAKİNELERİ EDİNİN

oto tamir atölyesi açmak

Standart bir oto tamir servisinde bulunması gereken birçok ekipman ve makine bulunur. Bunların her biri elbette verilecek olan hizmetlere paralel olarak seçilmelidir. Aksi durumda, kullanılmayacak birçok ekipman ve makineyi satın alabilirsiniz.

Genel olarak ihtiyacınız olan ekipman ve makineler şöyle;

 • Lastik sökme ve takma makineleri
 • Jant düzeltme makineleri
 • Rot & Balans makineleri
 • Liftler ve Krikolar
 • Kompresör
 • Klima test cihazları
 • Akü test cihazları
 • Motor standı
 • Basınç sensörleri
 • Araç kaldırma asansörü
 • Tüm tamir setleri

Unutmayın, vereceğiniz hizmetlere göre seçim yapmanız gerekir. Tüm ekipmanlara ihtiyacınız olmayabilir. İstihdam edeceğiniz personellerin niteliklerine uygun ürünler almanızı da öneririz.

ÖZEL OTO SERVİS AÇMA MALİYETİ

Ülkemizde kurulabilecek özel oto tamir servislerinin maliyeti nispeten yüksektir. Bunun en büyük nedeni, alınacak olan ekipman ve malzemelerin sayısının fazla olmasıdır. Eğer birçok hizmeti vermeyi planlıyorsanız, bu durumda birçok ek ekipman ve makine ihtiyacınız olacak. Sadece bir araç kaldırma asansörünün bile 100 bin lira olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir özel oto servisi açmanın minimum maliyeti 500 bin liradır. Eğer çok uç noktalar dışında hemen hemen tüm araçlara hizmet vermek istiyorsanız bu rakam 1.000.000 lira civarına kadar yükselmektedir.

KARLI MI?

Özel oto servislerinde verilen hizmetlerin büyük kısmı genellikle “el emeği” statüsüne girmektedir. Satılan ürünlerden elde edilen kar genellikle yüzde 30 civarında bulunurken, bu ürünün araca monte edilmesi veya araçta tamir edilmesi için talep edilen ücretin tamamı kardır.

Ortalama iş hacmine sahip 2-3 personelin bulunduğu bir özel oto servisinde günlük 10-15 bin liralık ciro elde etmek mümkün. Hafta sonlarında da hizmet vererek aylık 300-400 bin lira kadar ciro elde edebilirsiniz. El emeğinizin tamamı kar iken, satılan ürünlerde ise kar marjı yüzde 30 civarında bulunur.

 • Faruk
  4 yıl önce

  Öncelik kaliteli işinin ehli ustalar bulmakta, yapacak olanlara Allah yardım etsin

  28
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Şişirme işlemler yapmayın, para kazanmak için değişmesi gerekmeyen parçaları değiştirmeyin, dürüst olun, dürüst oldukça bir marka olacaksınız. Bu sayede dürüstlüğünüz ile tanındığınız gibi para sizi bulacak.

  30
  yorum beğen