arama

6 Adımda Kozmetik Mağazası Açmak

kozmetik butiği

Kozmetik mağazası açmak isteyen girişimciler için bu rehberde öne çıkan ipuçlarını kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Siz de son dönemde büyüme performansı artan kozmetik sektörüne giriş yapmak için bu rehberdeki 6 adımı sırasıyla inceleyin…

Kozmetik sektörü dünya genelinde on milyarlarca dolarlık devasa bir pazarı temsil ediyor. Makyaj butiği açarak bu sektörün önemli perakendecilerinden biri olma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Makyaj butiklerinin kurulumu genellikle küçük sermaye ile şık bir mağazada gerçekleşir. Bu işletmelerde geniş bir ürün yelpazesi bulunsa da düşük stok imkanı ile yüksek bir sermaye ihtiyacını ortadan kaldırma fırsatı bulabilirsiniz.

6 adımda kolaylıkla kozmetik mağazası açmak isteyenler için eşsiz bir rehber…

1. PLANLAMA ve LİSANSLAMA SÜRECİ

kozmetik mağazası

İlk olarak kurmayı planladığınız butik için bir iş planı hazırlayın. Uygun bir iş planı projeksiyonu hazırlayarak; başlangıç maliyeti, görev bildirimi, demografik seçenekler, önemli markaların lisans ücretleri ve krediler gibi konular yer almalı.

Ayrıca işletmeyi kurarken belediye ve vergi dairesi aracılığıyla işletme ruhsatı ve vergi numarası almanız gerekir. (İnceleyin: İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler) Ayrıca işe almanız gereken personeller olabilir. İşi kurarken personelleri seçmeli ve sektör-işletme konusunda hazırlamalısınız.

2. KOZMETİK DÜKKANI AÇMA MALİYETİ

kozmetik

Bir kozmetik butiğini kurmak, birçok diğer iş fikrine göre daha kolaydır. Tam anlamıyla mağaza değil de bir butik tarzında açacaksanız; ortalama olarak 300 bin liralık sermaye yeterli olacak. Bu tutarın büyük bir kısmı dekorasyon ve rafların hazırlanması için kullanılacak.

Bir kozmetik butiğinde yer alan ürünler, büyük ihtimalle stoklanmayacağı için ürünlere yönelik toplu bir sermayeye ihtiyacınız olmayacak.

3. DÜKKAN SEÇİMİ VE DİZAYN

Kuracağınız kozmetik butiği için en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri yüksek potansiyel taşıyan bir dükkan seçimidir. Şehrin yoğun yürüyüş yollarında 20-30 metrekarelik küçük dükkanlar bile ilginizi çekmeli ve karşılaştırma için kullanılmalıdır. Yüksek kiralara karşı dikkatli olmanızda da büyük oranda fayda bulunuyor. Son dönemde artan enflasyon oranları nedeniyle kiralarda ciddi artışlar kaydediliyor.

Dükkanı seçtikten sonra butiğin dekorasyon ve dizaynı için bütçe ayırmanız gerekecek. Ülkemiz veya yurt dışındaki emsallerine benzer dekorasyon fikirleri ilginizi çekebilir. Bu konuda profesyonel bir destek de alabileceğinizi unutmayın.

Kozmetik butiklerinde satılan ürünler tam anlamıyla bir zorunlu ihtiyaç olmadığı için genellikle bu tür işletmeler arasında tercih yapan insanlar; işletmenin dekorasyonuyla da ilgilenebilmekte. Müşterilerin aklında kaliteli izlenimi de sağlamak için dükkan ve dekorasyon seçimi yaparken özen göstermeniz gerekiyor.

Mağazayı dizayn ederken özellikle müşterilerinizin demografik özelliklerini de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Genellikle gençler mi gelecek yoksa daha olgun insanlara mı hitap edilecek?

Gençlere yönelik işletmeler için sıcak renkler tavsiye edilmekte.

4. KOZMETİK BUTİĞİ KURMAK

Butik ile ilgili önemli karar süreçlerinin ve dizaynın ardından butiği tam olarak kurmak üzere ürün satın almanız gerekir. Bu adımda bayilik veren bir kozmetik markasından franchise alabilirsiniz. Ancak bunun yerine çeşitli onlarca kozmetik firmasından toplu ürün almak üzere anlaşma yapmanızı daha fazla öneriyoruz. Bir butik olduğunuz için, farklı tarzlarda ürünleri bulundurmanız gerekecek.

Bayilik aldığınız zaman ürün özgürlüğünüz olmayacağı için müşterilerinizin özelliklerini göz önünde bulundurarak ürünleri seçmelisiniz. İlk etapta alacağınız ürünleri yine müşterilerinizin talep ve ilgisine göre de zamanla değiştirmeniz gerekir. Bağımsız bir kozmetik butiğine sahipseniz çok satılan ürünleri raflarınızda daha fazla bulundurmalısınız.

5. BUTİĞİ İŞLETME

Butiği açtıktan sonra işletmede çalışacak personellere ihtiyaç duyacaksınız. Eğer bu konuda deneyime sahipseniz ve butiğiniz nispeten 30 metrekareden küçükse ilk aylar tek başınıza çalışabilirsiniz. Ancak sabah 09:00 ile akşam 21:00 arası tek başınıza çalışmak yorucu olabilir. Bir ek personel kesinlikle iş yükünüzü hafifletecek. Her personel 2024 yılının ikinci çeyreği itibarıyla ortalama 22 bin liralık ek maliyet oluşturacak.

Butiği işletirken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, yeni moda trendler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu trendlere uygun ürünler barındırmaktır. Ayrıca tüm ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir, zira insanlar mutlaka sizin fikrinizi isteyecektir.

6. KOZMETİK MAĞAZASI NE KADAR KAZANDIRIR?

Kozmetik butiklerinde satılan ürünlerin fiyatı genellikle düşüktür. Ancak bu ürünlerdeki kar marjı genellikle yüzde 40’a yakın seviyede bulunur. Böylelikle işletmede gün sonunda elde ettiğiniz cironun yaklaşık yarısı ürünün brüt karı anlamına geliyor.

Türkiye’nin büyük şehirlerinde yer alan ortalama 100 metrekarelik satış alanına sahip olan bir kozmetik butiğinin aylık ortalama 200.000 TL ile 400.000 TL arasında kazanç elde etmesi bekleniyor.

Bir kozmetik butiğinde iş hacmini artırmak ilk zamanlarda kolay olmayacak. Ancak içeri giren her müşterinin potansiyel olacak uzun vadeli bir müşteriye dönme ihtimalini hesaplamalı ve maksimum çaba göstermelisiniz.

 • Dilek
  3 yıl önce

  Ihtiyacı kiredi kozmetik dukkani acmak istiyorum

  23
  yorum beğen
 • Gratis Bayilik Veriyor mu? Maliyeti ve Şartları | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] İNCELEYİN: Kozmetik Mağazası Nasıl Açılır […]

  13
  yorum beğen