arama

2023’te Zengin Edecek İş Kurmak İstiyorum Diyenlere 20 İş Fikri!

iş fikirleri

2023 yılına doğru ilerlerken zengin edecek harika iş fikirlerini sizler için listeledik. Rehberde yer alan iş fikirleri benzer sektörlere göre çok daha yüksek potansiyel içermeleri nedeniyle, 2023’te de önemli performans gösterebilir.

Ancak her şeyden önce; bir işin zengin edip etmeyeceğine yönelik potansiyelin tamamı doğrudan işin niteliği ile ilgili olmadığını öğrenmeniz gerekir. Örnek sağlaması açısından, hemen hemen kuyumcu açanların tamamı zengin oluyor ancak sizin kuyumcu açarak zengin olabileceğinize yönelik “hiçbir suretle” bir bilgi sağlamak mümkün değil. Siz kuyumcu açarak tamamen iflas bile edebilirsiniz.

Bir işin zengin edip etmeyeceğini belirleyen çok sayıda faktör bulunuyor. Bu faktörlerden en önemlisi; girişimci veya yatırımcının gerçekten ortaya koyduğu emek, çaba ve gayret; ardından ise iş için girişimci ve yatırımcıda bulunan deneyim ve tecrübe; son olarak ise işin gerçekten doğru bir şekilde ortaya koyulması ve iş için sağlanan pazarlama ve reklam çalışmalarıdır.

İşinizi gerçekten doğru yaparsanız büyük ihtimalle bu rehberde yer alan 20 iş fikri size daha yüksek potansiyel sağlayacaktır.

İş kurmak istiyorum diyenler için yüksek potansiyel taşıyan 20 iş fikri…

1. YAZILIM ŞİRKETİ

Potansiyel: 10/10

bilgisayar yazılım

Yazılım geleceğin en yüksek iş potansiyeli taşıyan iş fikirlerinden birinin ana konusudur. Yazılım konusunda bilgi ve deneyim sahibi bireyler için eşsiz potansiyel taşıyan bu sektöre; çok düşük sermayeler ile girmek mümkün iken; kazanç fırsatı çok boyutludur. Yazılım şirketi kurmak kısa sürede başlayabileceğiniz en yüksek potansiyel içeren iş fikirlerinden biridir.

Yazılım şirketi kurmak için elbette yazılım bilmeniz veya doğru personeli işe alacak kadar deneyim sahibi olmanız gerekir. Sektör son dönemde Türkiye’de hızla büyümekte ve rekabet henüz istenilen düzeye ulaşmış değil.

2. BEBEK GİYİM MAĞAZASI

Potansiyel: 9/10

bebek giyim

Zengin eden basit iş fikirlerinden biri de bebek giyim mağazası kurmaktır. Ortalama üzeri bir sermaye ile başlamak mümkündür. Yol üzerinde şık bir dükkan kurulumu ile ciddi kar marjlarına sahip bu iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Bebek giyim mağazalarında pazarlama ve reklam fırsatları yüksektir. İşi sahiplenen ve emek harcayan bir girişimci veya yatırımcı için önemli para kazanma fırsatı sağlamaktadır. Daha fazla bilgi için:

3. DRONE HİZMETLERİ

Potansiyel: 9/10

drone

Günümüzün en çok konuşulan ve talep gören teknolojilerinden biri de dronelerdir. Drone satışı, bakımı, kiralaması ve desteği konusundaki her hizmette talep artışları yaşanmaktadır. Drone ihtiyaçları günümüzde sadece büyük şehirlerde değil, küçük ilçelerde dahi kendini gösteriyor. Sektöre giriş için çok farklı sermaye talepleri de bulunmaktadır. Hem küçük hem orta hem de yüksek sermayeler ile işletme kurmak mümkün.

En düşük sermayeler ile kurulabilecek en hızlı işletmeler ise drone kiralama üzerine destek sağlamaktadır. Sadece kiralama üzerine hizmet veren bir işletme bile önemli düzeyde talep ile birlikte para kazanma fırsatı sağlamaktadır.

4. ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONU

Potansiyel: 10/10

elektrikli şarj

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araçların satışları artıyor. Sektörde yaşanan bu yükselişin en çok ortaya çıkardığı bir diğer ihtiyaç elbette elektrikli şarj istasyonları. Yaklaşık 50 bin liralık ek maliyet ile kurulabilen bu istasyonlar, düzenli bir gelir ile zengin edebilecek iş fikirleri arasında yer alıyor.

Elektrikli şarj istasyonları genellikle işlek noktalarda belediyelerden alınan izinler veya doğrudan benzinlikler ile yapılan kiralama anlaşmaları ile kurulabilmektedir. Üstelik istasyonlar genellikle anahtar teslim olarak ana şirketler tarafından kuruluyor. Sizin sektör deneyim ve tecrübesine de çoğu zaman ihtiyacınız bulunmuyor.

5. SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ

Potansiyel: 8/10

salep yetiştirme

İş kurmak demek her zaman bir mağazada müşteri beklemek değildir. 1-2 dönüm arazi kiralayarak veya satın alarak salep yetiştiriciliği yaparak da zengin olmak üzere önemli bir adım atabilirsiniz. Salep, son dönemde hem cafe hem de dondurma sektöründe çok yüksek talep gören bir ürün ve çok yüksek satış fiyatına sahip.

Tarımsal iş fikirlerinin en önemli kısımlarından biri de düşük rekabet içermesi ve genellikle ürünün alıcısının hazır olmasıdır. Birkaç işletmeye telefon ederek kolaylıkla alıcı bulabiliyor ve ürünlerinizi satabiliyorsunuz. 2023 yılı itibarıyla başlamak için harika bir tarımsal iş fikri.

6. 3D BASKI HİZMETLERİ

Potansiyel: 7/10

3d

Standart baskılara varanla çok daha fazla talep gören 3D baskılar artık neredeyse her alanda kullanılıyor. Özellikle pazarlama ve reklam sektörünün yakından takip ettiği 3D baskı ve modellemeye yönelik hizmet vererek, zengin etme ihtimali çok yüksek bu iş fikrine başlayabilirsiniz. 3D baskı ve modellemeye yönelik hizmetler için çok yüksek sermayeye ihtiyacınız bulunmuyor.

3D hizmeti veren bir iş kurmak için öncelikli olarak kendi projelerinize odaklanmanızı mutlaka öneririz. Başka işletmelerden iş almak yerine, kendi ürünlerini ortaya koymak daha fazla kazanç potansiyeli taşımaktadır.

7. SÜPER MARKET

Potansiyel: 7/10

market raf

Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan birçok önemli iş insanının ana gelir kaynağı market zincirleridir. Bir süper market işi kurmak; hızlı nakit dönüşümü, hazır müşteri potansiyeli ve yükselen gelir durumu nedeniyle önemli potansiyel içermektedir.

Süper market açmak genellikle hazır iş fikirleri arasında yer alıyor. İşin nasıl kurulacağı, gelir artışı için ne yapılacağı ve pazarlama çalışmalarının birçoğu dünyanın her noktasında birbirine benzerdir. İşi kurmak isteyen girişimcilere en büyük önerimiz; en doğru lokasyonu seçmek üzere yoğun çaba harcamaları olacak. Özellikle rekabetten biraz uzak olmak iyi bir tercih olabilir.

8. TEKSTİL ATÖLYESİ

Potansiyel: 7/10

tekstil

Türkiye büyük ölçüde Avrupa ve Ortadoğu’nun tekstil başkentidir. Ülkemizde tekstil işini kurarak kısa sürede zengin olmuş çok sayıda iş insanı bulunuyor. Döviz kazanmak amacıyla bir iş kurmayı planlıyorsanız mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir iş fikridir.

Tekstil atölyelerinin en büyük sıkıntılarından biri doğru personeli bulmaktır. Son dönemde İŞKUR aracılığıyla bu ihtiyaç da büyük ölçüde giderilmektedir. Tekstil atölyesi kurmayı planlıyorsanız personel ihtiyaçlarınız için İŞKUR’dan destek almanız önerilir. Üstelik ilk 6 ay personel maaşlarınızın büyük kısmı için hibe de alabilirsiniz.

9. KOMİSYONCULUK

Potansiyel: x/10

komisyoncu

Büyük ülkelerde en çok para kazanan meslek gruplarından biri de komisyonculardır. Meyse sebze, gayrimenkul ve ikinci el araç alım satımında sıklıkla önemli rol oynayan komisyoncular çoğu zaman hiçbir sermaye ortaya koymadan önemli kazançlar elde etmektedir. Geniş bir çevreye sahip olan herkese önerilen bu iş fikrinde; birkaç telefon ederek on binlerce lira gelir elde edebilirsiniz. Elbette bu işin potansiyeli onu nasıl ele alacağınız ile ilgili olması nedeniyle belirsizdir.

Komisyonculuk yapmaya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız ilgili rehberimiz;

10. e-TİCARET

Potansiyel: 10/10

e ticaret

Zengin edecek bir iş kurmak istiyorum diyorsanız sizin için en doğru iş fikirlerinden biri de e-ticaret olabilir. Düşük sermayeler ile başlamanın mümkün olduğu e-ticarette, ciddi düzeyde kazanç fırsatı bulunuyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çok hızlı büyüyen e-ticaret sektörüne giriş yaparak kısa dönemde önemli cirolar elde etmek mümkün olabilir. Özellikle yaratıcı pazarlama çözümlerine sahip veya ciddi pazarlama bütçesi olanlar için mutlaka önerilen iş fikirleri arasında yer almaktadır.

E-ticarete başlamak her geçen gün daha da kolay bir hal alıyor. Birkaç tık ile hemen kendi e-ticaret sitenizi rahatlıkla kurabiliyorsunuz. Üstelik dropshipping gibi stok sorununuz olmadan da e-ticaret yapma fırsatınız bulunuyor.

11. KUYUMCU

Potansiyel: 6/10

kuyumcu açmak

Kuyumcu-Altın

Ülkemizde en az batan işletmeler kuyumculardır. Genellikle çok yüksek sermaye ile kurulan kuyumcular, işletme sahiplerine ciddi düzeyde para kazanma fırsatı sağlamaktadır. Sadece altın satışı ile değil; birçok farklı gelir kalemine sahip olan kuyumcular; zengin eden iş fikirleri listesinin en önemli iş fikirleri arasında yer alıyor.

Kuyumcu açmak genellikle çok kolay bir süreçtir. Yeterli sermayeye sahip her yatırımcı birkaç gün içerisinde dahi kuyumcu işletmesini kurabilmektedir. Sektör ve işletmeyi kurmak amacıyla harekete geçmeyi planlıyorsanız; rehberimize mutlaka göz atmanızı öneririz:

12. ÇAĞRI MERKEZİ

Potansiyel: 8/10

çağrı merkezi açmak

Türkiye gibi hızla büyüyen bir ülkede; küçük işletmelerin dahi müşterilerin çeşitli sorunlarına destek sağlamak amacıyla telefon ile çağrı merkezi desteği verme ihtiyacı bulunuyor. Bu konuda personel istihdam etmek ve çağrı merkezi bölümü kurmak istemeyen işletmeler genellikle bu ihtiyacınız çağrı merkezleri üzerinden sağlıyor.

Bir çağrı merkezi açmak son dönemde artan talepleri karşılamaya yönelik önemli potansiyel içermektedir. Şu anda mevcut çağrı merkezlerinin neredeyse tamamı tam kapasite ile hizmet sağlıyor.

Sektör deneyime sahip girişimci ve yatırımcılar için önemli iş fikirleri arasında yer almaktadır.

13. YAŞLI BAKIM EVİ

Potansiyel: 10/10

yaşlı bakımı

Gün geçtikçe yaşlı bakım hizmetlerine yönelik taleplerde artış var. Başta büyük şehirler olmak üzere her lokasyonda yaşlı bakım evlerine yoğun bir şekilde ihtiyaç duyuluyor. Çok düşük yatak kapasitesine sahip olan ülkeler arasında yer alan Türkiye için önemli iş fikirleri arasında yer alıyor. Başlamak için 600 bin liranın üzerinde yatırım sermayesine ihtiyaç duyuluyor.

Başarılı bir şekilde yönetilen işletmeler genellikle büyüme fırsatlarını sıklıkla değerlendirmektedir.

14. SİGORTA ACENTESİ

Potansiyel: 6/10

sigorta

10 yılı aşkındır düzenli olarak Türkiye’deki sigorta primlerinde artışlar kaydediliyor. 2025’e kadar sektörün yüzde 40’dan fazla büyümesi bekleniyor.

Sigorta kavramının gün geçtikçe “değerinin anlaşıldığı” bir ülke olan Türkiye’de başlanabilecek en iyi iş kurma adımlarından birini sağlıyor. Üstelik sigorta acentesi kurmak için ciddi düzeyde bir deneyime ihtiyacınız yok. Bir firmadan bayilik alındıktan sonra, iş için zaten ciddi bir eğitim sürecine alınıyorsunuz.

15. YAT KİRALAMA

Potansiyel: 8/10

yat

Turizm potansiyeli açısından belki de dünyanın en iyi ülkesinde yaşıyoruz. Turizme yönelik hemen hemen tüm sektörlerde önemli düzeyde zengin eden iş fikirlerine rastlamak mümkün. Yat kiralama hizmeti de tam olarak aradığınız iş olabilir. Tek sorun, yılın yalnızca 7-8 aylık bir döneminde hizmet verebiliyor olmaktır.

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde iş kurmak isteyenler için başarılı olabilecek iş fikirleri arasındadır. Yat kiralama hizmeti; yüksek sermaye talep eden iş fikirleri arasında yer alıyor. İşe başlamak için birkaç ortak bulmak iyi bir fikir olabilir.

16. ARAÇ KİRALAMA

Potansiyel: 6/10

araç kiralamak

En hızlı büyüyen işletmeler arasında yer alıyor. Birçok girişimci yalnızca tek bir araç ile başladığı bu iş fikrinde, 2-3 yıl içerisinde araç sayısını kolaylıkla artırabilmektedir. Merdiven altı bir araç kiralama hizmeti yerine tamamen sigortalı ve profesyonel bir işletme kurarak; kısa sürede zengin olmaya doğru giden merdivenleri birer birer atabilirsiniz.

Pandemi süreciyle birlikte tam anlamıyla patlayan iş fikirleri arasında yer alıyor. Son yılların en yüksek kapasitesine sahip işlerinden biridir.

Yerel düzeyde doğru bir reklam çalışması ile birlikte online araç kiralama servislerinde yer alınarak kolaylıkla ciddi iş hacimlerine ulaşılabilir.

17. SİBER GÜVENLİK HİZMETLERİ

Potansiyel: 9/10

siber güvenlik

Teknoloji hayatımızı yavaş yavaş tamamen sarmalarken en çok ihmal ettiğimiz konulardan biri ise siber güvenlik. Ancak her geçen gün siber güvenliği ihmal eden bireylerin ve işletmelerin yaşadığı sorunları medyada fark etmiş olmalısınız. 

Siber güvenlik teknolojinin gelişmesiyle paralel bir şekilde artan önemli ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Özellikle online iş sürecine sahip olan tüm işletmeler mutlaka siber güvenlik hizmeti satın almak zorundalar.

Sektöre giriş yapmayı planlıyorsanız, bu konuda başarılı uzman personele ihtiyacınız olacak. Eğer sektöre çok uzaksanız; bu sizin için pek uygun bir iş fikri olmayabilir.

18. MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

Potansiyel: 7/10

uygulama cep telefonu5

Yaklaşık 5 milyar mobil kullanıcının bulunduğu bir dünyada mobil uygulamalara olan taleplerdeki artış kaçınılmaz bir şekilde artıyor. Zengin olmak istiyorum, bunun için hangi işi yapmam gerekiyor? diye düşünüyorsanız; mobil uygulama geliştirme hizmeti tam olarak aradığınız iş fikri olabilir. İster küçük bir oyun, ister işlev sağlayan bir uygulama olsun bu tamamen karlı bir girişime dönüşebilir.

Mobil uygulama geliştirme hem kendi projeleriniz hem de başka işletmelere yönelik hizmet vermek açısından gelir sağlayabilmektedir.

19. OTO EKSPERTİZ

Potansiyel: 7/10

ekspertiz bayilik

Dünyanın geri kalanına göre ikinci el otomobil sektörünün çok aktif olduğu bir ülke olan Türkiye’de artık her satıştaki araç için ekspertiz neredeyse zorunlu bir hizmet. Birkaç yıl öncesine kadar ekspertiz hizmeti birkaç usta üzerinden yürürken, sektör şu anda zincir oto ekspertiz firmalarına yönelmiş durumda.

Oto ekspertiz hizmetini veren işletmelerin geneli çok düşük maliyetler ile çalışmakta olup, sektörde birkaç yıl çalışan birçok işletme büyüme fırsatlarını değerlendirmektedir.

Geleceği olan iş fikirleri arasında yer alan bu sektör; önemli potansiyel taşıyor.

20. BÖCEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Potansiyel: 6/10

böcek

Zengin eden saçma iş fikirleri listesi olsa başta gelebilecek iş fikirlerinden biridir. İlginç bir şekilde; dünya genelinde böcek yetiştiren çiftliklerin sayısı hızla artıyor. Hem kozmetik hem sağlık hem de gıda sektörüne yönelik çalışan böcek işletmeleri; önemli bir talebi karşılamak üzere gün geçtikçe büyüme planları yapıyor.

2023’te bu işe başlamak için detaylı rehberimiz:

  • SERDAR
    11 ay önce

    Gayrimenkul Arsa lüks otomobil lüks yat lüks otomobil lüks uçak lüks helikopter lüks yat yarış atı satılır alıcılar bana ulaşabilir whatsap 0546 203 44 90

    9
    yorum beğen