arama

Yatırımcı veya Ortak Arıyorum

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Yeni İş Fikirleri
 • 1 Star
  Loading...

Yatırımcı veya ortak arayanlar için hazırlanan bu rehberimiz aracılığıyla, işiniz için yatırımcı veya ortak araması yapabilir; kendi yatırımcı veya ortak ilanınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Çok güzel bir Türk atasözü vardır,

Bir elin nesi var, iki elin sesi var”

diye.

Dünyanın büyük kısmında olduğu gibi ülkemizde de girişimcilerin en çok sorun yaşadığı konu sermayedir. Hayalindeki işi hayata geçirmek isteyen girişimcilerin çok büyük bir kısmı, yeterli sermayeye erişememesi nedeniyle; projelerini ertelemek ya da tamamen rafa kaldırmak zorunda kalıyor. Bir girişimci olarak, büyük oranda güvendiğiniz projenizi rafa kaldırmadan önce bir yatırımcı veya ortak arayarak; hayalinizdeki işi yapma şansınız olabilir.

Ülkemizde projenize yönelik yatırımcı bulmak zor olsa da, birçok düşük sermayeli girişimci bulunması nedeniyle ortak bulmak çok daha kolaydır. Yeni İş Fikirleri platformu olarak, yatırımcı veya ortak bulmanızı kolaylaştırmak amacıyla bu rehberi hazırladık.

NASIL İLAN BIRAKIRIM?

Yatırımcı veya ortak arıyorum ilanı bırakmak üzere yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikli olarak, Adınızı ve Mail adresinizi girmeniz gerekir. (Mail adresiniz herkese açık yayınlanmaz) Ardından YORUM kısmına, projeniz ile ilgili detaylar eklemeniz önerilir. Ne kadar çok detay bırakırsanız, insanların size erişme şansı veya projeniz ile ilgilenme şansı o kadar artacaktır. Özellikle projeniz için gerekli olarak yatırım tutarını da mutlaka belirtmenizi öneririz.

Hemen Aşağıdaki Buton Aracılığıyla Kendi Yatırımcı veya Ortak İlanınızı Bırakabilirsiniz:

[[ORTAK – YATIRIMCI ARIYORUM]]

İLAN BIRAKIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yatırımcı veya ortak arıyorsanız; yapmanız gereken en önemli noktalardan biri; verebildiğiniz kadar detay sağlamaktır. Aksi durumda insanlar, sizin projeniz ile ilgilenme noktasında çekincelere sahip olabilir. Bu nedenle, özellikle projenizin özellikle hangi konularda avantaj içerdiğini belirtmenizi öneririz. Örneğin, bir ayakkabı mağazası açacaksanız ve bunun için ortak arıyorsanız; açacağınız ayakkabı mağazasının neden para kazandıracağını anlatmanızı öneririz. Örneğin, rakipler ayakkabı mağazalarına uzak ve çok işlek noktada bir dükkan bulmuş olabilirsiniz.

Yatırımcı veya ortak arıyorsanız bir diğer dikkat etmeniz nokta ise, ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu belirtmenizdir. Örneğin, bu proje için 300 bin liraya ihtiyacımız var ancak benim yalnızca 150 bin liram var diye belirtebilirsiniz. Bu durumda, sizinle yüzde 50-50 ortak olmak isteyen biri olabilir.

İlan bırakırken, mutlak suretle projeyi hayata geçireceğiniz şehri ve ilçeyi de yazmayı unutmayın. Örneğin, İstanbul’daki bir yatırımcı; Konya’daki bir proje ile ilgilenmek istemeyebilir. Eğer projeniz internet odaklıysa, bunu belirtmeyebilirsiniz.

Son olarak ilan bırakırken, daha önce yaptığınız işleri de yazmanızı öneririz. Bu sayede insanlar, gerçek bir girişimci ile karşı karşıya olduklarını daha iyi anlayabilir.

İLANLARA NASIL BAŞVURURUM

Sizden önce Yeni İş Fikirleri aracılığıyla yatırımcı veya ortak arıyorum şeklinde bırakılan ilanlara göz atmak için ise aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

[[İLANLARA GÖZ AT]]

İlanlara başvurmak veya soru sormak için ise, ilanın sağ alt kısmında bulunan kmlcevapla butonuna basınız. Ardından YORUM bölümünü doldurarak, ilana başvurabilir veya soru sorabilirsiniz. Bu kısımı doldurarak yaptığınız cevaplar, ilan sahibinin mail adresine ulaştırılmaktadır.

İLANLARA BAŞVURURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Öncelikli olarak Yeni İş Fikirleri platformuna bırakılan ilanların hiçbiri tarafımızca kontrol edilmemektedir. Bu nedenle bu ilanlarda bırakılan bilgilerin tamamı yanlış olabilir. Ek olarak, ülkemizde sık sık bu yollar ile dolandırıcılık girişimleri bulunmaktadır. Bir ilan sahibi ile görüşme sağlamadan, yüz yüze projeyi incelemeden ve bir sözleşme hazırlamadan asla ama asla KİMSEYE 1 LİRA DAHİ PARA GÖNDERMEYİN.

İlanlar arasında ilginizi çeken projeleri not alın ve kendiniz de bu projeyi imkanlarınız dahilinde inceleyin. Özellikle size yakın lokasyonlardaki ilanları daha fazla gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede, projeyi yerinde inceleme imkanınız artacaktır. Ayrıca bir projeyi incelemeye giderken hiçbir suretle yalnız gitmeyin ve projeye ortak veya yatırımcı olmak için aceleci davranmayın. Projeyi iyice inceleyin.

İYİ ORTAK NASIL BULUNUR

ortak

Genellikle bir yatırımcı bulmanın çok spesifik bir sorunu yoktur. Yatırımcı, gerekli finansmanı sağlar ve işinize genellikle bir daha karışmaz. Ay sonunda veya sözleşme sürecinde gerekli kar marjını gönderir ve işleyişe devam edersiniz. Ancak bir ortak ile çalışmak zorludur. Eğer ortağınız tam olarak size uygun biri değilse, kısa sürede anlaşmazlıklarınız olabilir ve işletmeniz büyük ihtimalle istediğiniz yerden gittikçe uzaklaşır.

Bu nedenle, iyi bir ortağı nasıl bulacağınıza yönelik rehberimizin devamını incelemenizi öneririz:

1. İnsanları Değiştiremezsiniz

Öncelikli olarak bir insan size, “sinirliyim” diyorsa, onu o şekilde kabul etmeniz gerekir. İnsanları değiştirebileceğinize yönelik hayal kurmanızı istemeyiz. İlk izlenimde ettiğiniz gözlemleri büyük ölçüde kabul edin.

2. Biraz Vakit Geçirin

Bir ortak demek, yıllarca kol kola çalışmak demektir. Bu nedenle, biraz vakit geçirmediğiniz bir insan ile hemen ortak olmayın. Ortaklık öncesinde birkaç hafta vakit geçirmek mantıklı olabilir. En azından birkaç kez akşam yemeği yemelisiniz.

3. Çok Yaş Farkı Olmamalı

İyi ortakların büyük bir kısmı genelde birbirine yakın yaştadırlar. Aranızdaki yaş farkının 5-6’dan fazla olmamasına özen gösterin.

4. İletişim Becerisi Yüksek Olmalı

Tam olarak kendini ifade edemeyen ya da gerçekten sıkıcı konuşan bir insan ile yıllarca aynı ortamda çalışmak zor olabilir. Aynı zamanda müşterileriniz ile de sıklıkla iletişim kuracağınız için; iletişim becerisi yüksek bir ortak bulmaya odaklanmalısınız.

5. İyimser Olmalı

Sürekli kötü enerji yayan biriyle nasıl mutlu olunabilir ki?

6. Deneyim ve Tecrübe

Örneğin bir lokanta kurmak üzere ortak arıyorsanız, daha önce bir lokantada çalışmış veya yönetmiş birini bulmak kesinlikle işinize daha çok yarayacak. Yönettiği lokantayı batırmış olsa bile, deneyim her şeydir.

7. Dürüstlük

Birkaç hafta içerisinde bir insanın dürüst olup olmadığını elbette anlayamazsınız. Ancak söylediklerine kulak vererek, kendi ile çelişmediğine dikkat edebilirsiniz.

8. Vizyon

Aynı hedeflere sahip bir ortak bulmak, özellikle uzun vadeli bir iş hayatını daha keyifli bir hale getirebilir. Örneğin, işinizi büyütmek konusunda hemfikir olmalısınız.

9. Aynı Fikre Sahip Olmadığınızda Nasıl Karar Vereceğinizi Kararlaştırın

Bir işi kurmak ve geliştirmek yıllar alan bir süreçtir ve bu süreçte ortağınız ile her konuda tamamen anlaşamamanız normaldir. Ancak, bu süreci önceden kararlaştırmak önemlidir. İki ortak olarak, bir konuda tamamen zıt fikre sahip olduğunuz zaman karar nasıl verilecek?

 • Dursun saka
  1 ay önce

  Istanbul balik halinde isimesermayesi olan ortak ariyorum

  2
  yorum beğen
 • Mine çakan
  2 ay önce

  İzmir Menemen de oturyorum evde ek ise çok ihtiyacım var ise ve paraya

  2
  yorum beğen
 • Mine çakan
  2 ay önce

  Evde ek ise çok ihtiyacım var ise ve PARAYa çok ihtiyacım 2

  2
  yorum beğen
  • Mine çakan
   2 ay önce

   Evde ek ise ihtiyacım var cok ise ve paraya çok ihtiyacım var

   2
   yorum beğen
 • Göksenin
  4 ay önce

  Ne olursa olsun ortak girince işin içine herşey bozulabiliyor

  4
  yorum beğen
 • Adem
  4 ay önce

  Yatırımcı veya ortak bulmak bir işte paran yoksa gerçekten çok önemli ancak bununda bazı zorlukları var. Yatırımcıda bulsanız ortak da bulsanız işe girişirken çok dikkatli olun. İşe başladıktan sonra sorunlar çıkması işi baştan bitirmenize yol açabilir.

  10
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 ay önce

  Sadece kendi çıkarlarınızı düşünmeden, aradığınız kişinin çıkarlarını koruyarak ve onun da kendi çıkarlarını korumak istediğini bilerek bu yola çıkın.

  5
  yorum beğen
 • Murat S
  4 ay önce

  Yıllarca farklı insanlarla ortaklık yaparak farklı projeler yürüttüm. Eski ortaklarımın çoğu maddi çıkarlar arttığında değişti. Yazıdaki tüm maddelerden farklı bir özellikte çıkar arttığında değişenler. Ne olursa olsun ortağınıza karşı dürüst olun ve güvenilecek bir ortak bulmaya çalışın. Yatırımcı ile ilişkiniz çıkar odaklı olduğu için bu şekilde sorunla karşılaşma ihtimaliniz daha düşük

  7
  yorum beğen
 • mavikorku
  4 ay önce

  Paran varsa ortak bulmak kolay. Paran varsa para kazanman daha kolay. Şu zamanda 10 kişiden 3ü net ortak ve/ya yatırımcı aradığına eminim. İnce detaylar için sağolun.

  2
  yorum beğen
 • Alp
  4 ay önce

  Günümüzde tek başına işe girmek çok zor. Her ne kadar bi ortakla çalışınca gelirlerin bölüneceği fikri moral bozsa da yazıda belirttiğiniz gibi “Bir elin nesi var iki elin sesi var”

  5
  yorum beğen
 • Rukiye
  4 ay önce

  Bir ekip olarak harika bir proje çıkardık ve bunun için bizim de yatırıma ihtiyacımız var. Projenin konusu gezi ile ilgili

  7
  yorum beğen
 • Ebru
  5 ay önce

  Bir kadın olarak İstanbul da bujiteri mağazası açmak istiyorum. İş bilen ortağa ihtiyacım var

  8
  yorum beğen
 • Celal
  6 ay önce

  Diyarbakır’da büyük bir restoran açmak istiyorum standart kebab falan tarzında değil. Sermayem var ama deneyimli ortağa ihtiyacım var.

  7
  yorum beğen
 • Yakup
  6 ay önce

  İzmir’de turistik bir işletme için ortak arıyorum. Sermayem 400 bin lira. Bu civarda sermayesi olan ortak arıyorum.

  5
  yorum beğen
 • Sabahattin Koru
  6 ay önce

  Kocaeli de otomatik kepenk sistemi işletmesi için ortak arıyorum. Deneyimim ve tecrübem var. Her şey hazır ancak sermayem yetersiz.

  8
  yorum beğen
 • Umut
  6 ay önce

  İstanbul herhangi bir lokasyonunda şık bir cafe açmak için ortak arıyorum, yeterli sermayem var ama iş konusunda deneyimli bir ortak lazım.

  8
  yorum beğen
  • Onur can
   3 ay önce

   Cafe sektöründe baristalık şeflik ve garsonluk tecrübelerim var bilgi birikimi ile sizinle görüşmek isterim

   3
   yorum beğen
  • Alber
   6 ay önce

   Merhaba Umut …
   Sizin mesajınıza uygun olacak bir bekleyişte arayışlarım vardır..

   6
   yorum beğen
 • Kadir
  6 ay önce

  Batman’da tekstil atölyesi için ortak arıyorum. Sermaye ihtiyacım 300 bin lira civarında.

  12
  yorum beğen