arama

Geleceği Parlak, Yaratıcı ve Karlı 25 İş Fikirleri

iş fikirleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Geleceği parlak iş fikirleri aracılığıyla, kısa ve uzun vadede daha sağlam bir iş fikrine başlayabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturmanız gereken bu iş fikirleri aynı zamanda önemli düzeyde kar marjları sağlayan ürün ve hizmetlere sahip.

Yaratıcı bir iş fikri çoğu zaman tamamen benzersiz bir iş fikri olarak değerlendiriliyor. Ancak herhangi bir iş fikrini de ele alarak ona yaratıcılık ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir market açmak yaratıcı bir iş fikri gibi görünmüyor olabilir ancak bir marketi müşterilerin beklentisine uygun bir yaratıcılık ile donatarak ön plana çıkartabileceğinizi unutmayın.

Girişimciliğin en önemli dokusu genellikle yaratıcılık ile ilgilidir. Bu nedenle, hangi iş fikrini hayata geçirmek istediğinizden bağımsız olarak; bir iş fikrine yaratıcılık ekleyerek geleceği parlak ve karlı bir iş fikrine dönüştürebilirsiniz.

Türkiye dünya genelinde gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor olup, iş sektörleri sıklıkla değişime uğruyor. Pazarları yakından takip eden girişimci ve yatırımcılar için çok önemli fırsatlar doğuyor. Sürekli araştırma yapmaktan ve iş fikirlerini incelemekten asla uzaklaşmayın.

Geleceği parlak, karlı ve yaratıcı olarak nitelendirebileceğimiz 25 potansiyeli yüksek iş fikri…

1. DİJİTAL PAZARLAMA

reklam pazarlama

Gelecek ile dijital kelimelerini birbirinden ayırmak pek mümkün değil. Dijital pazarlama da günümüzde dahi işletmelerin yoğun olarak ihtiyaç duyduğu hizmetler arasında yer alıyor.

Çevrimiçi varlığa sahip olmak ve bu varlığı geliştirmek isteyen müşteriler için hizmet sağlayacaksınız. Dijital pazarlama hizmetleri genellikle online olarak hizmet sağlayan işletmelere daha fazla potansiyel müşteri sağlamak amacıyla çözümler sağlar.

Bir sağlayıcı olarak, markalarını çevrimiçi olarak büyütmek isteyen işletmelere SEO, Sosyal Medya, İçerik ve E-posta Pazarlama konusundaki uzmanlığınızı satabilirsiniz.

2. OTOMAT

otomat

21’nci yüzyıl bize çok hızlı yaşamayı öğretti. Bu nedenle fast-food’a yoğun bir talep yönelirken, insanlar artık bir kola veya şekerlemeyi satın almak için markette raflar arasında dolaşıp, kasada sıra beklemek istemiyor. Bu nedenle dünya genelinde otomatların sayısı hızla artış gösteriyor.

Otomat geleceği parlak ve pasif gelir sağlayan iş fikirleri arasında yer alıyor. Bir otomat satın alan girişimcilerin birçoğu yıl sonunda otomat sayısını 3-4’e kadar artırmayı başarmaktadır. Başlangıçı kolay bir iş fikri olmasına rağmen, potansiyeli yüksek lokasyonlar bulmak için önemli düzeyde araştırma gerekir.

3. MONTAJA HAZIR MOBİLYA İMALATI

mobilya

IKEA’yı IKEA yapan olgu dünyanın mobilya algısını tam olarak değiştirmiş durumda. Ancak mobilya imalatı yapan işletmelerin büyük bir kısmı halen; geniş bir üretim bandına geçememesi nedeniyle hazır kullanımlık ürünler ile müşterilere ulaşmaya çalışıyor.

Standart mobilyaları üretmek, stoklatmak ve kargolamak çok büyük bir sorundur ve bu tür işletmeler ancak lokal bazda hizmet sağlayabilir.

Montaja hazır mobilya imalatında ise geniş bir dijital pazarlama fırsatı bulunuyor.

Tüketiciler de son yıllarda taşınma hizmetlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle genellikle parçalanarak kutulanabilir mobilya ürünlerine yönelmiş durumda. Eğer geniş bir üretim bandı kurabilecek kadar sermayeye sahipseniz, bu başlayabileceğiniz en karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer alıyor.

4. DEPO KİRALAMA

depo

Konutlar gün geçtikçe küçülüyor ve insanlar küçük evlere sığdıramayacak kadar çok eşyaya sahip. Depolama hizmetleri yurt dışında popüler ve geleceği olan bir iş fikri arayanlar için ülkemizde de tercih edilebilecek iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sermayeniz yüksekse kendi depo alanınızı inşaa edebilirsiniz ancak yeterli sermayeye sahip değilseniz; büyük bir depo alanı kiralayarak bölmelere ayırabilirsiniz.

Ciddi bir pazarlama çalışması ile ülkemizde bu konuda ilkler arasında yer alabilirsiniz.

5. 3D BASKI

3d

Geleceği olan yaratıcı bir iş fikri arayanlar için önemli potansiyel içerebilecek bir iş fikri. Dünyanın her noktasında önemli ölçüde talep artışı yaşanıyor. Biblo, hediyelik eşya ve diğer kişiselleştirilmiş eşyalar üretebilir ve satışa sunabilirsiniz.

Instagram üzerinden ne satılır diyenler için en iyi tercihler arasında yer alıyor. Potansiyeli artırmak için bir web sitesinde ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

6. GÜVENLİK KAMERASI HİZMETLERİ

güvenlik kamerası

Güvenlik kamerası satışı, tamiri ve kurulumu hizmeti vermek üzere yeni bir işletme kurabilirsiniz. Dünya genelinde artan talepler ile birlikte sektörün önümüzdeki yıllarda da büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Doğru bir pazarlama çalışması ile birlikte yerel düzeyde önemli markalaşma fırsatları bulunmaktadır. Güvenlik kamerası sistemlerine olan talep sadece işletmeler için değil gün geçtikçe konutlar için de bir gereklilik olarak ön plana çıkıyor.

Ek olarak, önümüzdeki yıllarda, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de araç kameralarına yönelimde artış bekleniyor. Bu fırsatı da değerlendirebilirsiniz.

7. AKILLI EV OTOMASYONLARI

akıllı ev

Son dönemde sıklıkla “akıllı ev” tabirini görüyorsunuzdur. Yeni ev almak isteyenleri cezbeden bu olgu; tam anlamıyla yeni bir sektörün oluşmasını sağladı. Akıllı ev otomasyonları, eğer az da olsa deneyim ve tecrübeye sahipseniz; kısa sürede potansiyeli yüksek bir işletme kurabileceğiniz bir fikir olarak ön plana çıkıyor.

8. GERİ DÖNÜŞÜM

geri dönüşüm

Geleceği parlak bir iş fikri arıyorsanız, doğrudan devletler tarafından destek alarak harika bir iş fikrine başlayabilirsiniz. Geri dönüşüm sektörü önemli düzeyde fırsat sağladığı gibi genellikle başlaması da kolaydır.

Çeşitli hibeler ve destekler alarak geri dönüşüm sektörüne giriş yapabilirsiniz. Doğrudan bir hurda da açabileceğiniz gibi bir geri dönüştürme tesisi de kurabilirsiniz. Her türden sermaye düzeyi için uygun bir iş fikridir.

9. ŞİRKET KURULUM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ

danışma

Bir iş kurmak kolay bir iş değildir. Gerekli tüm yasal evraklarla birlikte, tüm şartları eksiksiz bir şekilde karşılamak için büyük ihtimalle bir profesyonele ihtiyacınız olacak. Ayrıca şirketi kurduktan sonra çeşitli destekler ve fırsatlar için danışmanlık hizmeti de işletmenize büyük bir artı değer kazandırabilir.

Yukarıda yer alan paragraftaki her şeyi eksiksiz bir şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız; bu hizmeti neden vermiyorsunuz?

Küçük de olsa bir ofis kurmak sonrasında başlayabileceğiniz karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Danışmanlık hizmetlerinin tamamında giderler çok düşüktür.

10. ÇAĞRI MERKEZİ

çağrı merkezi açmak

Müşteri hizmetleri deneyimi sağlamayan işletmeler önemli bir potansiyeli kaybetmektedir. Özellikle online hizmet veren işletmelerin mutlaka 7/24 müşteri hizmetlerine ihtiyacı bulunuyor.

Çağrı merkezi hizmeti veren bir işletme kurulumu gerçekleştirerek, müşteri hizmetlerine ihtiyacı olan işletmeleri büyük bir yükten kurtarabilirsiniz. Çünkü işletmeler günün tamamında müşteri hizmetleri sağlayacak deneyimli personeller istihdam etmekte büyük sorunlar yaşıyor.

Ek bilgiler:

11. VİDEOGRAFİ

video

Uzun yıllardır insanlar önemli anlarını video kayıtlarına alıyor. Ancak bu artık tüketicilerin tam olarak istedikleri bir olgu değil. İnsanlar artık özel anlarını bir film gibi izlemek istiyor. Bu kapsamda videografi hizmeti sağlayan işletmelerin iş hacmi gün geçtikçe artıyor.

Yaratıcı iş fikirleri arasında yer alan videografi hizmetinde, insanların özel günlerinin video kaydını almanız ve bu kayıtları eğlenceli bir şekilde montajlamanız gerekir.

Online olarak da başlatılabilecek iş fikirleri arasında yer alıyor. Dilerseniz, sadece mevcut video kayıtları üzerinde çalışabilirsiniz.

12. UYKU KAPSÜLÜ

uyku kapsülü

Japonya’da başlatılan bu hizmet geleceği parlak iş fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle kalabalık şehirlerin merkezi için düşünülen bu iş fikrinde, insanlar sadece uyuyabilecekleri 2-3 metrekarelik bir oda kiralayabiliyor. İçerisinde sadece bir yatak ve Wi-fi hizmeti bulunuyor.

13. ELEKTRİKLİ BİSİKLET HİZMETLERİ

elektrikli-bisiklet

Dünya genelinde tam anlamıyla yeni bir trend haline gelen elektrikli bisikletlere yoğun bir yönelim var. Ülkemizde de elektrikli bisikletlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Sektörde satış genellikle büyük e-ticaret siteleri üzerinden ilerlerken, danışmanlık ve tamir hizmetlerine erişim neredeyse imkansız seviyede.

Bir elektrikli bisiklet hizmeti veren işletme kurmak için çok iyi bir dönemden geçiyoruz. Hem satış hem danışmanlık hem de tamir hizmeti verilebilir.

14. BÖLGESEL ÖN ÖDEMELİ WİFİ SERVİSİ

wifi

Yaratıcı ve gerçekten zekice düşünülmüş bir iş fikri mi arıyorsunuz? Bir şehir veya bölge bazlı ön ödemeli Wifi HotSpot hizmeti başlatabilirsiniz.

Belediyeler tarafından bu hizmet park gibi alanlarda zaten gerçekleştiriliyor ancak siz daha kapsamlı bir şekilde şehrin en işlek noktalarına dağıtıcılar yerleştirerek bu hizmeti sağlayabilirsiniz. Yazılım tarafını merak etmeyin, kolaylıkla satın alabileceğiniz bir yazılım ile gerçekleştirebilirsiniz. Wifi’ye bağlanmak isteyenler bir web sayfasına yönlendiriliyor ve çeşitli ödeme yöntemlerinden birini kullanarak cüzi oranda bir ödeme yaptıktan sonra ağa bağlanabiliyor.

Şehrin en işlek noktalarını planlayarak ve alandaki Billboard gibi reklam seçeneklerini değerlendirerek düzenli bir gelir akışı sağlayabilirsiniz.

15. e-SPOR TAKIMI

e-spor

Geleceği olan bir iş fikri arayanlar için eşsiz bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle 2020 yılını tam anlamıyla kabusa çeviren Korona Virüs pandemisi ile birlikte e-spora olan ilgi üst düzeye çıkmıştır. Başarılı olduğunuz veya olacağınıza düşündüğünüz bir oyun seçerek kendi e-spor takımınızı kurmak üzere harekete geçebilirsiniz.

Yerel ve ulusal düzeydeki turnuvalarda başarılı olursanız, dünya çapındaki organizasyonlara katılma fırsatı elde edebiliyorsunuz.

Son dönemde sponsor bulmanın ülkemizde bile çok kolay olduğu bir iş fikridir.

16. WEB TASARIM ve GELİŞTİRME

web

Gelecek denildiği zaman bahsetmemenin mümkün olmayacağı bir iş fikridir. Web tasarımı ve geliştirme odaklı işlemlerin tamamı kısa ve uzun vadeli olarak yüksek potansiyel içermektedir. Bu iş fikri özellikle yaratıcı bireyler için önemli oranda öne çıkma fırsatı sağlıyor. Web tasarım söz konusu olduğu zaman yaratıcı fikirlere mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde bu alanda kendinizi geliştirmek için uzun yıllar süren eğitim programlarına da ihtiyacınız yok. Efektif kurslar sayesinde 6-7 aylık bir sürede dahi kendi projelerinizi üretebilme yeteneğine sahip olabiliyorsunuz.

17. DRONE HİZMETLERİ

drone

Geleceği parlak bir iş fikri arayanlar drone üzerine yeni bir işletme hayata geçirebilir. Drone satışı, tamiri ve danışmanlığı hizmetlerinin dışında doğrudan drone çekimi hizmeti de verebilirsiniz. Drone pilotluğu konusunda kendinizi de geliştirebileceğiniz gibi bir kursa da katılarak sertifikalı olarak hizmet verebilirsiniz.

Düğün, nişan, konser, film-dizi çekimleri ve çeşitli organizasyonlar için sık sık drone çekimlerine ihtiyaç duyuluyor. Bir sertifika alarak ve İHA kayıt sistemine dahil olarak; bu hizmeti verebilirsiniz.

Türkiye’de dahi çok sayıda drone çekimi sağlayan işletme bulunuyor. Birçoğu da ciddi düzeyde iş almakta ve her yıl büyüme kaydetmektedir. Üstelik drone çekimlerine yönelik bir işletme kurmak için 50-60 bin liralık sermaye dahi yeterlidir.

18. KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ

kişisel bakım makyaj

Satın alma gücünün artış gösterdiği ülkelerde en hızlı büyüyen sektörlerden biri de kişisel bakım sektörüdür. Özellikle kadınlar tarafından yoğun bir talep gören sektör, son yıllarda erkeklerin de önemli düzeyde yönelimi ile ciddi büyüme rakamlarına ulaşmıştır. Sektörde yeni bir marka çıkarmak için önemli bir pazarlama bütçesi gerekiyor.

Yeterli düzeyde sermayeye sahip değilseniz, kişisel bakım ürünlerine yönelik doğrudan üretim odaklı bir işletme yerine perakende satışa yönelebilirsiniz.

19. GRAFİK, ANİMASYON ve MULTİMEDYA TASARIMI

grafik

Özellikle şirketler için vazgeçilmez pazarlama çalışmalarının temelinde grafikler, tasarımlar ve çeşitli multimedya tasarımları yer alıyor. İşletme kurmanın çok basit olduğu bir sektördür. Yaratıcı birkaç personel ile birlikte harika iş hacimlerine ulaşılabilir.

Yereldeki küçük şirketlerin dahi web sitesinin ve sosyal medya gönderilerinin olduğunu unutmayın. İş alabilecek işletme düzeyi hızla tabana doğru yayılmakta.

20. ÇEVİRİ, TRANSKRİPSİYON ve VERİ GİRİŞİ

bilgisayar yazılım

Küçük işletmelerin dahi web sitesi kurduğu bir ortamda her 3 ana hizmet için de profesyonellere ihtiyaç duyuluyor. Doğrudan bir editörlük işletmesi kurabilir veya sermayeniz yoksa; bireysel olarak çalışabilirsiniz.

İş bulmak için çok sayıda freelancer sitesini takip edebilirsiniz. Özellikle birkaç dile hakimseniz sadece çeviri hizmeti sağlayarak bile aylık on binlerce lira para kazanabilirsiniz.

Hızla globalleşen bir dünyada her 3 hizmete de önemli düzeyde ihtiyaç duyuluyor.

Çeviri yaparak para kazandıran sitelere göz atmak için rehberimiz:

21. ÖZEL DEDEKTİF

dedektif

Türkiye’de yasal bir zemine sahip olmayan bir iş olmasına rağmen “araştırmacı” adı altında aranan meslek dalları arasında yer alıyor. Dünyanın geri kalanında geleceği parlak bir iş olan özel dedektiflik, yasal bir statüye ulaştırılması durumunda önemli bir gelir kapısına dönüşebilir. Maalesef dünya hızla “güvensiz” bir ortama doğru ilerliyor ve bu nedenle özel dedektifler gün geçtikçe daha fazla talep görüyor.

22. YEMEK TESLİMATI

ev yemekleri

Türkiye’de birçok uluslararası girişim tarafından da dikkate değer görülmesi nedeniyle büyük oranda yatırım yönlendirilen bir iş fikridir. Yemek teslimatı hizmetini veren çok sayıda işletme her yıl daha yaratıcı çözümler ile tüketicilerin isteklerini karşılamaya çalışıyor. Ulusal çapta bir girişim için sermayeye sahip değilseniz; yerel düzeyde bir girişim ile sektöre giriş yapabilirsiniz.

Küçük ilçelerde dahi yemek teslimatına yönelik fırsatlar bulunuyor. Kendi ekibinizi kurmak ve restoranlar ile anlaşmalar düzenlemek için çaba göstermeniz gerekecek.

23. AL – SAT

e ticaret

Geleceği parlak ve yaratıcı iş fikri denildiği zaman muhtemelen ticaret aklınıza gelen bir iş fikri olmayabilir. Ancak durum böyle değil. En yaratıcı çözümler aslında al-sat dile doğru orantılıdır. Burada yaratıcılık göstermeniz gereken konu; piyasadan ucuz ürünler temin edip, bu ürünleri en pahalı olarak satabileceğiniz müşterilere sunmaktan geçiyor. Ticaret tüm iş sektörlerinin üzerindedir ve bin yıl sonra bile ana ekonominin parçası olmaya devam edecek.

Al-sat konusunda fikir arayanlar için AL-SAT Rehberi ilgi çekici olabilir.

24. ONLİNE GİYİM MAĞAZASI

giyim mağazası-3

Kurulması basit, pazarlama fırsatı yüksek, artan iş ve müşteri talebi ile birlikte potansiyeli en yüksek iş fikirlerinden biridir. Üstelik bu işe girmek her zamankinden çok daha kolay. Birkaç basit tıklama ile bile kendi mağazanızı kurabiliyor ve Dropshipping veya XML gibi sistemler ile satışa hazır hale getirebiliyorsunuz.

25. KOLEKSİYON TİCARETİ

koleksiyon

Dünyanın her noktasında koleksiyon ürünlerine olan talep artmaktadır. Hemen hemen ortalama üzeri bir gelire sahip her insan koleksiyon ürünlerine ilgi duyabilmektedir. Bu kapsamda, gelir durumunun arttığı bir ülke için yapılabilecek geleceği olan iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sektörde yeni bir işletme kurmak isteyenlerin mutlaka tecrübe ve deneyime sahip olması bir zorunluluktur. Sektöre yeni girecekseniz, öncelikle mevcut bir işletmede deneyim elde etmeniz önerilir.