arama

Amazon’dan Para Kazanmak İçin 16 Gerçek Yol!

amazon

Amazon’dan para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için birbirinden benzersiz 16 gerçek yolu rehberimizde sizler için aktardık.

Dünyanın en büyük alışveriş platformu olan ABD merkezli Amazon aracılığıyla para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Amazon ile para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için güvenilir olarak nitelendirilebilecek birçok farklı yol ile önemli düzeyde gelir elde edebilirsiniz.

1994 yılında kurulan ve ilk olarak sadece kitap satış platformu olan Amazon, günümüzde dünyanın neredeyse tüm ülkelerine hizmet veren genel bir alışveriş sitesidir. En güvenilir alışveriş platformları listesinde ilk sırada yer almayı başaran platformun Türkiye servisi de bulunmaktadır.

2023 yılında Amazon’dan para kazanmak için ilk olarak Amazon hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

AMAZON NEDİR?

Amazon bir e-ticaret sitesidir. Oyuncaktan, sağlık ürünlerine kadar yüzlerce kategoride milyonlarca ürünü bulabilirsiniz. Güvenilir ve eşsiz bir iade politikasına sahiptir. “Müşteri her zaman haklıdır” politikası ile hareket etmekte ve yüzde 100 memnuniyet sağlamak için ciddi kar marjı fırsatlarını elinin tersiyle itmektedir.

Amazon 2019 yılında dünyanın en değerli markası seçilmiştir. Dünya genelinde 1.4 milyona yakın çalışanı bulunmaktadır.

Türkiye pazarına ise 2020 yılında aktif olarak giren Amazon, henüz ülkemizde istenilen başarıyı elde edememiş olsa da yıllık büyümesi ise dikkatleri üzerine çekmektedir.

Amazon’da satılan ürünlerin büyük kısmı üreticilere aittir. Bu ürünler Amazon’a satıcı olarak kayıt olanlar tarafından listelenmekte, tedarik edilmekte ve kargolanmaktadır. Ancak Amazon’un da farklı kategorilerde milyonlarca ürününü bulabilmek mümkündür. Bu ürünler ise doğrudan Amazon tarafından listelenmekte, tedarik edilmekte ve kargolanmaktadır.

AMAZON’DAN PARA KAZANMAK

Amazon’da para kazanmanın 16 farklı yolu bulunuyor. Her bir yol kendi içerisinde farklı dinamikler barındırıyor. Tüm para kazanma yollarına göz atarak sizin için en iyisini seçmeye odaklanmanızı öneririz. Şimdi bu yollara göz atalım…

1. ÖZEL MARKALI ÜRÜNLERİNİZİ SATIN

Potansiyel: 10/10

özel ürün

Amazon’da giyim ürünleri söz konusu olduğu zaman en çok para kazandıran yöntemlerden biri özel markalı ürün satmaktır. Giyim bölümünde yüzde 70’a varan bir satış potansiyeli bu ürünlere yönelmiş durumda. Siz de özel markalı ürünlerinizi satışa sunarak Amazon’dan ciddi düzeyde para kazanabilirsiniz.

Özel markalı ürün konusunda Amazon’un desteği bulunuyor. Halihazırda mevcut bir ürünü kendi özel markanız ile üretilmesini sağlayabiliyor ve Amazon’un lojistik ağı ile satabiliyorsunuz.

Amazon’da özel markalı ürünleri satmak için ürünü tedarik etmenize ve kargolamanıza dahi gerek yoktur. Bu işlemler için komisyon ödemeniz dışında ekstra bir çaba göstermeniz gerekmeyecek. Amazon’dan para kazanmak için en ilgi çekici yollardan biridir.

2. KİNDLE’DE KENDİ KİTAPLARINIZI SATIN

Potansiyel: 4/10

e kitap

Kendinize ait kitaplarınızı e-kitap olarak satabileceğiniz dünyanın en büyük e-kitap platformundan biridir. Kindle aracılığıyla para kazanmak için yapmanız gereken tek şey kitabın size ait olduğunu gösterecek barkodlara sahip olmaktır. Ardından dünyanın her yerindeki tüketiciler mobil cihazları ile bu kitabı satın alabiliyor.

Amazon’da kitap satışına başlamak için Kindle servisine kayıt olmanız yeterli. Üretici olarak kayıt olduktan sonra kendi kitaplarınızı satışa hazır hale getirebiliyorsunuz. Maalesef Amazon Kindle Direct Publishing‘de Türkçe desteği yoktur. Ancak bu Türkçe kitapları satamayacağınız anlamına gelmiyor. Amazon’da Türkçe olarak satılan on binlerce e-kitap bulunuyor.

3. SATIŞ ORTAKLIĞI

Potansiyel: 8/10

satış ortaklığı

Amazon’da sermayesiz olarak para kazanmanızı sağlayacak en iyi yollardan biri satış ortaklığı yapmaktır. Amazon’da Bağlı Kuruluş Pazarlaması olarak adlandırılan bu yöntem ile Amazon’daki ürünlerini satmak için müşteri bulmanız durumunda para kazanabiliyorsunuz.

Kısaca halihazırda satışta olan bir ürünü satmak için Amazon’a gönderdiğiniz her müşteriden komisyon kazanacaksınız. Özellikle büyük web siteleri ve sosyal medya hesapları olan kullanıcılar için tam anlamıyla ciddi bir potansiyel taşımaktadır.

Sermayesiz olarak başlayacağınız bu iş fikri aracılığıyla aylık binlerce dolar bile kazanma potansiyeliniz vardır.

Amazon’un satış ortaklığı servisi olan Associates‘e kayıt olduktan sonra affiliate programı ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Servis Türkiye’den de kullanıcıları kabul ediyor.

4. TOPTAN SATIŞ YAPIN

Potansiyel: 9/10

toptan satış

Amazon’da sadece perakende ürün satmanız gerektiğini düşünmeyin. Aynı zamanda Amazon dünyanın en iyi toptan satış platformları arasında yer almaktadır. Eğer toptan bir ürüne sahipseniz veya başkalarına ait toptan ürünleri satabilirseniz; para kazanmanız için önünüzde herhangi bir engel yok.

Amazon’da toptan satış servisleri yoğun olarak kullanılıyor ve hemen hemen her türlü ürünün toptan şeklinde aranmalarının da yoğun olduğunu belirtmek gerekiyor. Tabi ki Amazon’da toptan ürün satarak para kazanmak için en önemli kıstas sağladığınız fiyatlardır.

5. AMAZON FLEX

Potansiyel: 6/10

kurye

Amazon’da para kazanmanın yollarından biri de Amazon’un lojistik servisi olan Flex için kuryelik yapmaktır. Özellikle ABD ve Avrupa’da Flex servisi ile saatlik 20 dolara yakın para kazanabilirsiniz. Henüz Türkiye’de aktif olmasa da önümüzdeki dönemde ilgili servisin ülkemize de gelmesi bekleniyor.

Kendi motosiklet veya aracınız varsa bu servis aracılığıyla kazanacağınız gelir büyük oranda artış sağlayabiliyor.

6. BLOGGER OLUN

Potansiyel: 5/10

blogger

Amazon’dan para kazanmayı öğrenmek isteyenlere rehberlik edecek bir blog hazırlayabilirsiniz. Özellikle Türkçe dilinde bu alanda net bilgiler sağlayan çok sayıda Amazon blogu yok. Dünyanın geri kalanındaki trendleri takip ederek girişimci ve yatırımcılara rehberlik ederek para kazanabilirsiniz.

Blogunuzda Amazon’daki harika ürünleri satış ortaklığı servisi ile paylaşabilir ve bu yolla da ek gelir elde edebilirsiniz.

7. GÖREV YAPIN

Potansiyel: 4/10

görev

Amazon’un ilginç servislerinden bir tanesi olan Amazon Mechanical Turk (kısaca MTurk) aracılığıyla basit görevleri gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Anketlere katılma, veri doğrulama, veri girişi gibi basit ve genellikle ciddi bir deneyim istemeyen bu basit görevler aracılığıyla para kazanma şansınız var. Amazon’un MTurk servisine kayıt olmak ücretsizdir ve görev başına değişen tutarlarda ödeme alırsınız. Bazı görevler için 20-30 Dolar bile kazanabiliyorsunuz.

MTurk servisi aynı zamanda başka şirketlere de hizmet sağlıyor. Kısaca MTurk’te sadece Amazon’un görevlerini değil ihtiyacı olan diğer şirketlerin de benzer işlerini yapabiliyorsunuz. Böylelikle iş potansiyeli artmaktadır.

8. ARBİTRAJ İLE KAZANIN

Potansiyel: 10/10

artibiraj

Son yıllarda Amazon’dan para kazanmanın en iyi yollarından biri arbitraj yapmaktır. Arbitraj genellikle aynı ürünün farklı fiyatları arasındaki farktan para kazanma yoludur.

Arbitrajı kendi kendinize yapmak genellikle zahmetli ve sürdürmesi sorunludur. Bunun için internette ücretli olarak satılan programlardan birine sahip olmanız gerekiyor. Sistem kısaca, Amazon ve başka platformlar arasındaki aynı ürünün fiyatlarını karıştırmaktadır.

Örneğin, Amazon’da 10 dolara satılan bir ürün Ebay’de 6 dolara satılıyor olabiliyor. Bu durumda program size 4 dolarlık bir kar fırsatı olduğunu belirtiyor ve Amazon‘da aynı ürünü 9 dolara satışa koyduktan sonra gelen siparişleri Ebay‘den girerek müşteriye ulaştırıyorsunuz.

Arbitraj yapmak için ürünü satın almanıza veya kargolamanıza gerek yoktur. Program ücreti dışında ürünün ücretini de 15 gün önceden ödemeniz dışında ek bir sermaye gereksinimi de yoktur. Amazon’da sattığınız ürünlerin ücreti 15 gün sonra ödenmektedir.

Önemli Not: Arbitraj yapmak son yılların en rekabetçi para kazanma yolları arasına girdi. Dolayısıyla çok avantajlı ürün bulmak eskiye nazaran çok daha zordur. Bunun yerine fiziksel olarak mağazalardaki fırsatları değerlendirmek daha avantajlı bile olabilir.

9. AMAZON İÇİN ÇALIŞIN

Potansiyel: X/10

amazon iş

Amazon dünyanın en büyük işverenleri arasında yer almaktadır. 2020 yılından beri Türkiye’de de faaliyet gösteren Amazon’un Dünya genelinde 1 milyondan fazla personeli var. Türkiye servisi de hızla büyüyen Amazon’un sıklıkla yeni personel ihtiyacı olduğu açıktır.

Başarılı bir CV’ye sahipseniz Amazon’un iş ilanlarına sıklıka göz atmanız önerilir.

10. EL YAPIMI ÜRÜNLER SATIN

Potansiyel: 6/10

el yapımı

Amazon’un el yapımı servisi aracılığıyla kendi ürettiğiniz el ürünlerini satabiliyorsunuz. Program tamamen davet usulü ile çalıştığı için alanınızda yetkin biri olmanız gerektiği açıktır.

Amazon, dünya genelinde el işi konusunda maharetli kişileri desteklemek amacıyla açtığı Handmade servisi aracılığıyla önemli düzeyde gelir elde edebilirsiniz. Daha önce yaptığınız ürünleri videolu olarak göndermeniz programa kabul edilmeniz için önemli bir şans olacaktır.

Amazon’un ilgili servisinde karlılık çok yüksektir. Bu ürünler aynı kategorideki seri üretim ürünlerine göre 2-3 kat pahalı satılabilmektedir. Üstelik servisi dünya genelinde takip eden milyonlarca tüketici bulunuyor.

11. AMAZON TAKAS PROGRAMINI KULLANIN

Potansiyel: 4/10

takas

Amazon’da artık kullanmadığınız ürünleri Amazon hediye çekine dönüştürebiliyorsunuz. Teknik olarak para kazanmanızı sağlayan efektif bir yol olmasa bile artık kullanmadığınız ürünleri paraya dönüştürmek için kullanılabilir.

Özellikle yukarıdaki para kazanma yolları için kaynağınız yoksa kolaylıkla para bulmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Zira hediye çeklerini paraya dönüştürebileceğinizi unutmayın. Bunun için hizmet veren güvenilir birçok platform bulunuyor.

12. HİZMET SUNUN

Potansiyel: 8/10

hizmet

Amazon sadece bir e-ticaret sitesi değildir. Hizmetlerinizi de satabileceğiniz bir platformdur.

Tamir, bakım, onarım gibi hizmetleriniz için ilan açabiliyor ve bu sayede Amazon üzerinden iş bulabiliyorsunuz. Bu alanda dünyadaki en çok kullanılan hizmet arama servislerinden birini barındırmaktadır.

Rekabetçi bir yapısı olsa da fiyat ve ek hizmet avantajı ile kolaylıkla iş bulma şansınız olduğunu belirtmek gerekiyor.

13. KURS OLUŞTURUN

Potansiyel: 5/10

kurs

Amazon’da satış yaparak para kazanmak isteyenler için online kurslar oluşturabilirsiniz. Upwork, Udemy ve benzeri online kurs platformlarında en çok satılan kurs kategorilerinden biri de e-ticarettir. Dolayısıyla sektörde deneyime sahipseniz ve bunları başkalarına aktarabilecek düzeyde bulunuyorsanız para kazanma fırsatınız yüksektir.

14. ŞİRKET DANIŞMANLIĞI YAPIN

Potansiyel: 5/10

danışma

Sadece Amazon olarak değerlendirilmeyecek olsa da işletmeler için e-ticaret konusunda danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. Türkiye gibi bu alanda belirli ölçüde yeterli seviyeye gelememiş bir ülke için önemli bir iş sahasıdır.

E-ticaret konusunda kendinizi geliştirerek şirketlere e-ticaret satışları hususunda önemli bir destek sağlayarak para kazanabilirsiniz.

15. MEVSİMLİK İŞ YAPIN

Potansiyel: 4/10

karavan

Amazon’un sadece ABD’de mevcut olan bir para kazanma yöntemidir. CamperForce adı verilen servis ile sezonluk olarak Amazon’un farklı bölgelerdeki merkezleri arasındaki küçük ve orta düzeydeki işleri gerçekleştirerek para kazanabiliyorsunuz.

Özellikle karavanı ile kamp yapmayı seven kişilere özel olarak açılan bu program ile tüm kamp masraflarını karşılayabilir ve üzerine önemli düzeyde de gelir elde edebiliyorsunuz.

CamperForce‘de nakliye, toplama, paketleme gibi işler bulunmaktadır.

16. AMAZON’DA SATIŞ YAPIN

Potansiyel: 10/10

satış

Ve Amazon’dan para kazanmanın en önemli yolu tabi ki Amazon’da herhangi bir kategoride ürün satmaktır.

Amazon’da satıcı olarak yer almak kolaydır. Basit bir formu doldurduktan ve vergi bilgilerini ilettikten sonra hesabınız açılmaktadır. Şuanda Amazon Türkiye servisinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak yakında satıcılardan Aylık 99 TL ücret alınacağı belirtilmiştir. Satıcı olmak için kesinlikle doğru bir zaman.

Amazon’a satıcı olarak kayıt olduktan sonra satışa başlamak kolaydır. Satıcı sayfanızda ürün listeleme bölümüne girdikten sonra ürününüzün adını, fotoğraflarını, özelliklerini, açıklamasını, kargo bilgilerini, fiyatını ve ürünün tercih edilebilecek diğer tüm seçeneklerini kolaylıkla girebiliyorsunuz. Kullanıcı odaklı basit bir tasarım aracılığıyla ciddi bir teknik bilgiye sahip olmadan da bunu kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Amazon’da ilgili kaydı tamamladıktan sonra ürününüz onaya düşer. Bu adımdan sonra ürününüzün listelenmesinde bir sorun yoksa Amazon’un tüm servislerinde yayına alınır. Yapılan satışlar da size iletilir ve bu ürünlerin kargolanmasını gerçekleştirdikten sonra takip kodunu da sisteme yüklersiniz.

Ürün satışları tamamlandıktan sonra Amazon’un komisyon tutarı kesilir ve 15 gün sonra ödemeler banka hesabınıza yapılır.

Amazon’da ürün komisyonları şöyle:

Fotoğraf Makinesi: %6
Cep Telefonu: %6
Giyim: %10
Bilgisayar: %6
Elektronik: %6
Elektronik Aksesuarlar: %10
Kişisel Bakım Cihazları: %10
Yapı Market, Bahçe, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekorasyon: %10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri): %6
Oyuncaklar ve Oyunlar: %10
Kitaplar: %10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç): %10
Kırtasiye ve Ofis: %10
Spor ve Outdoor: %10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları: %10
Güzellik: %10
Sağlık ve Kişisel Bakım: %10
Gıda Ürünleri: %10
Evcil Hayvan Ürünleri: %10
Müzik Ekipmanları ve Enstrümanları: %10

  • Sovqi
    1 yıl önce

    Amazondan para qazanmaq isdiyorum

    12
    yorum beğen