arama

Sponsor Nedir? Nasıl Bulunur

sponsor

Sponsor bulmak veya sponsor olmak aşamasında bulunuyorsanız; bu rehberimizde sponsorluk faaliyeti ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm sorulara yanıtlar sağlamaya çalıştık. Daha güzel bir dünya için her zaman sponsorlara ihtiyacımız olduğunu belirterek başlamak gerekiyor. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri; aynı zamanda en kolay sponsor bulunabilen ülkelerdir.

sponsor bulmak

Kar amacı güden veya gütmeyen bir fikri, girişimi, işletmeyi desteklemek veya tamamen yardım amacıyla yapılan maddi ve manevi desteklere sponsorluk denir. Sponsorlar bir kişi veya bir kurum olabileceği gibi pek çok bağımsız kişi veya kurumun ortaklığı ile de gerçekleştirilebilir.

Yeni İş Fikirleri platformu aracılığıyla hayalinizdeki işi kurmak veya tamamen bağımsız olarak sahip olduğunuz bir fikir için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız; sponsor arayabilirsiniz. Sponsor bir kişi veya işletme olabilir. Günümüzde özellikle kar amacı gütmeyen faaliyetler için kolaylıkla sponsor bulabilmek mümkündür.

SPONSORLUĞUN BİLEŞENLERİ

sponsor olmak

Sponsorluk faaliyeti her açıdan kazançlı bir durumdur. Genel olarak sponsorluk faaliyetinde 3 ana bileşen bulunur.

SPONSOR OLAN

Sponsor olan kişi veya kurumların sponsorluk faaliyetinden elde ettiği en büyük avantaj; vergi ve reklam fırsatıdır. Günümüzde birçok sponsorluk faaliyeti için yapılan harcamalar vergilerden düşülmektedir. Ayrıca sponsor olan işletmeler ciddi düzeyde reklam fırsatı elde ederler. Genellikle işletmelerin sponsor olmaktaki ana amacı pazarlamadır. İnsanlar, takip ettiği bir girişim için elini taşın altına koyan işletmelere daha sempati ile yaklaşmaktadır.

Örneğin, şehrinizde yapılan ücretsiz bir festivalin herhangi bir sponsoru; bir sonraki satın alma kararınızı değiştirebilir.

Kurumların Sponsor Olma Amaçları:

 • Kurum bilinilirliğini artırmak
 • Kurum imajını geliştirmek ve güçlendirmek
 • Kurum ile ilgili algıyı artırmak
 • Halk ile ilişkileri güçlendirmek
 • Çalışanlar ile ilişkiyi geliştirmek ve motivasyonu artırmak
 • Ticari ilişkiler kurmak
 • Ticari açıdan iyi niyet sergilemek
 • Medya ilgisini artırmak
 • İyi Niyet Oluşturmak
 • Hissedarlara güven vermek

SPONSOR ALAN

Sponsor alan kişi veya kurumlar; tüm çalışmaları için gerekli olan maddi ve manevi desteği elde etme fırsatı sağlarlar. Birçok kar amacı gütmeyen kuruluş, sponsor bularak; hayallerini gerçekleştirmek üzere yola koyulma fırsatı elde ederler.

FAALİYETİ KULLANAN

Sponsor olan ve sponsor alan dışında sponsorluk faaliyetinden en çok fayda gören bir diğer bileşen ise faaliyeti kullanandır. En kısa tabiri ile sponsorluk faaliyetinden faydalanan kişilerdir. Örneğin, şehrinizde sponsorlar aracılığıyla desteklenen bir konserden elbette keyif alırsınız. Bu nedenle faaliyeti kullananlar da sponsorluk sürecinden yararlananmaktadır.

SPONSORLUK SÜRECİ

Genel olarak sponsorluk süreci; sponsor arayan kişi veya kurumların girişimleri ile başlatılır. Genellikle dünyanın hemen hemen her noktasında; kişi veya kurumlar sponsor aramaz. Bu süreci başlatanlar; sponsor arayanlardır.

Sponsor arayanlar öncelikli olarak, sponsor aramaya karar verir. Sonra süreci iyi şekilde anlatan bir sponsorluk dosyası hazırlar (tekrar değineceğiz) ve son olarak sponsor olabilecek kişi veya kurumlara ulaşmaya çalışırlar. Süreç hemen hemen tüm sponsorluk faaliyetlerinde böyle ilerler.

SPONSORLUK DOSYASI NEDİR? NASIL HAZIRLANIR

dosya rapor

Sponsorluk dosyası genel olarak sponsor bulmak için; sponsor arayanlar tarafından hazırlanan bir CV’dir. Sponsorluk dosyası içerisinde, sponsor arayan kişi veya kurum hakkında bilgiler ve sponsor olunacak faaliyete ilişkin detaylı bilgiler yer alır. Ayrıca sponsor olacak kişi veya kurumların yükümlülükleri ile sponsor olarak elde edilecek faydalardan da bahsedilir.

Sponsorluk dosyasının içeriği:

Proje

Sponsorluk dosyasında yer alan Proje bölümünde genel olarak; sponsor alınacak olan faaliyet ve faaliyete ilişkin bilgiler, sponsor faaliyeti yapan kişiler hakkında bilgiler ve neden sponsor arandığına ilişkin detaylar aktarılır. Sponsorluk dosyasının en önemli bölümüdür.

Ana Hedef Kitle

Sponsor olacak olan kişi veya kurumlara yönelik sağlanan bilgidir. Sponsorluk faaliyetini takip edecek kişilere yönelik demografik, ekonomik ve kültürel bilgiler sağlanır. Örneğin, bir kadın ayakkabı markası sadece erkeklerin izleyeceği bir etkinliğe sponsor olmak istemeyecektir.

Etkinliğin Gücü ve Olası Etkisi

Sponsor olunacak faaliyetin olası gücü ve etkisi mutlaka belirtilmelidir. Örneğin, sponsorluk faaliyetinizin ne kadar izleneceği, takip edileceği, varsa web sitesinin olası ziyaretçisi, sosyal medyada bırakacağı etki ve paylaşım beklentisi gibi bilgiler mutlaka belirtilmelidir. Böylelikle sponsor olmak isteyen kurumlar, sponsorluk faaliyetinin gücünü öğrenme şansı elde eder. Bu bölüm profesyonel olarak hazırlanmalıdır.

Sponsorun Faydaları

Sponsor olacak kişi ve kurumun; sponsorluk aracılığıyla elde edeceği faydalara değinilir. Örneğin, sponsorluk faaliyetinin web sitelerinde, sosyal medya hesaplarında sponsora ilişkin logo kullanımları veya etkinliğin yapılacak yerdeki billboardlarda reklamlar gibi. Kısaca, sponsor tam olarak bu etkinliğin neresinde yer alacak?

Sponsorluğun Maliyeti

Sponsorluğun maliyeti ve sponsordan beklenen ek istekler bu kısımda yer alır. Örneğin, her bir sponsor için 10 bin liralık destek istediğinizi belirtebilirsiniz.

İletişim

Sponsorlara net iletişim adresleri belirtilmeli. Mümkünse projeyi hazırlayanlara doğrudan erişebilme fırsatı sağlanmalı.

sponsorluk

Sponsorluk sürecinin en zor kısmı elbette sponsor bulmaktır. Ülkemizde işletmelerin büyük bir kısmı sponsorluk faaliyetine çok uzaktır. Aslında dünyada hemen hemen her işletmenin sponsor olduğu düzenli etkinlikler bulunur.

Sponsor bulmak her açıdan sıkıntılı bir süreçtir.

1. İlk olarak sponsor bulmak üzere; ortalama hedef kitlenize uygun sponsorları keşfedebilmeniz gerekir. Hangi işletmelerin ve kurumların sizin projeniz ile ilgilenebileceğini belirlemeniz gerekir. Mümkün oldukça, sektörel olarak değerlendirme yapabilirsiniz.

2. İlgilenebilecek kurum ve kişileri belirledikten sonra iletişim adreslerini bulmanız gerekir. İnternet bu konuda en iyi kaynaktır. Yeterli aramayı yaparsanız her kişi veya kuruma ulaşabilecek bir yol bulabilirsiniz. Kişiler için sosyal medya bulunmaz bir nimet.

3. İletişim adreslerini bulurken özellikle doğrudan aramaya özen gösterin. Sponsorluk faaliyeti ile ilgili iyi bir şekilde bilgi sahibi olduktan sonra gelebilecek olası soruları düşünün ve telefonu arayın. İnsanları ikna etmek kolay olmayacak. Projenize ilişkin net ve açıklayıcı bir konuşma gerçekleştirin. Mail veya doğrudan sosyal medya iletisi hazırlamak daha kolaydır. Güzel bir metin hazırlayın ve tüm potansiyel sponsorlara ulaştırın.

4. İletişim sağlarken odaklanmanız gereken en önemli husus “sponsorluk ile elde edilecek faydalar” üzerine durmak olmalı. Elbette sponsor olmak isteyen kişi ve kurumlar; bu süreçten fayda görmeli.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA SPONSOR OLAN KURUMLAR

sponsorlar

Türkiye’de sponsorluk konusunda en fazla elini taşın altına koyan şirketler ise şöyle; (karışık sıralama)

 • Spor Toto
 • Türk Hava Yolları
 • TÜRSAB
 • Volvo
 • Tekfen İnşaat
 • Siemens
 • Opet
 • Fiba Group
 • Yeditepe Üniversitesi
 • Allianz
 • Yapı Kredi
 • Eczacıbaşı
 • Borusan
 • Mopak
 • Melisa
  4 yıl önce

  Korona süreci öncesinde planladığımız organizasyon malesef pandemi sürecinde yarıda kalmıştı ama pandemi sürecinin bitmeye başlaması üzerine yeniden girişme kararı aldık bir sponsor bulma konusunda baya aydınlatıcı bir metin olmuş çok teşekkürler

  27
  yorum beğen
 • Alp
  4 yıl önce

  Günümüzde milyonların hatta milyarların döndüğü futbolda bile sponsor aranıyorsa, sponsor bi yatırımdaki en önemli şeydir..

  25
  yorum beğen
 • mavikorku
  4 yıl önce

  Bizim ülkemizde sponsor bulmak zor maalesef. Ya büyük bir firma olacaksın yada tanınmış birisi olacaksın. Diğer türlü zor biraz. Ama yazıda geçenleri okuyunca yeni şeyler de öğrendim teşekürler.

  27
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Öncelikle sponsor arayan kişi yahut oluşumlar yaptıkları sektörler ile ilgili olan firmalara mail yoluyla, sosyal medya aracılığıyla ulaşabilir. Fakat unutmamak gerek, yaptığınız işte ne kadar iyiyseniz, büyük şirketlerin size sponsor olma olasılığı da o denli yüksek olur.

  27
  yorum beğen
 • Fatih Aksu
  4 yıl önce

  Gerçekten işime yarayan bir konu oldu teşekkür ederim

  26
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Projelerinize sponsor arıyorsanız öncelikle ihtiyaçları belirlemelisiniz. Sponsorunuzun tüm hayatınıza sponsor olmasını beklemeyin. İhtiyaçları bulduktan sonra benzer projelerin sponsorlarını araştırın. Bulduğunuz sponsorlarınız kim bilir belki sizinde sponsorunuz olur veya bulduğunuz şirketin en yakın rakibi sizi tercih eder.

  28
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  İyi bir alt yapınız olursa sponsorunuz hersaman hasır olur

  21
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  küçük işletmeler için veya bir etkinlik için sponsor bulmak en önemli şey. gerekli olan paranın çoğunu sponsorlar karşılar. sponsorlar için ise ucuz bir reklam yoludur. tabii anlaşma için gönderdiğiniz ekibin ikna kabiliyeti iyi olmalı.

  25
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  sponsorlukla ilgili herşey detaylı yazıyor çok beğendim

  22
  yorum beğen
 • Bery
  1 yıl önce

  Center

  8
  yorum beğen