arama

Al Sat Yaparak Zengin Olmanızı Sağlayacak 12 İpucu

al sat
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Al sat yaparak para kazanmak genel olarak ticaretin bir numaralı kuralıdır. Doğru zamanda alım yapıp, yine doğru zamanda satışa geçerek kısa sürede zengin olabilirsiniz. Ancak ticaret yapmak zordur ve bunun için tecrübeye ve sermayeye ihtiyacınız olacak.

Al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız, ürünleri ucuz olduğu dönemde satın alıp; ürünlerin piyasada daha az bulunduğu ve dolayısıyla daha pahalı olduğu dönemde satmanız gerekir.

Bu elbette yazıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bunun için başarılı ipuçlarına ve ciddi bir özveriye ihtiyacınız olacak. Başarılı bir al-satçı olmak istiyorsanız, en çok sahip olmanız gereken şey deneyim olacak. Bu nedenle yılmadan ve çaba göstererek satış için yoğun denemeler yapmanız gerekir.

Üzerinizde bir utangaçlık varsa veya tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız; hiçbir satış kaygısı gütmeden elinizde olan ürünü 100 kişiye satmak üzere çalışın. Ürünü mutlaka satmaya odaklanmayın, sadece elinizde bulunan ürünü “insanlara söyleyin ve alıp almak istemediklerini sorun“. Her insan farklı bir tepki verecek ve size sorular soracaktır. 100 kişiden sonra çok daha iyi ve kendinden emin hissedeceksiniz.

1. İŞ PLANI HAZIRLAYIN

iş planı

Alım satım amacıyla herhangi bir ürün satın almadan önce mutlaka o ürüne yönelik bir plan hazırlayın. Bu sayede hangi ürünü ne zaman almanız gerektiğini ve ne zaman satmanız gerektiğine ilişkin bir planınız olacak. Ayrıca hangi ürünü en ucuz nereden alabileceğinizi ve en iyi fiyatla nerede ve kime satabileceğinizi daha iyi belirleme şansınız olacak.

Bir iş planı hazırlamak zahmetli ve yorucu olabilir. Aynı zamanda plan bir süreden sonra çıkmaza girebilir. Bu nedenle doğru bir plan hazırlayana kadar iş planı üzerinde çalışmayı sürdürün.

2. ÜRÜN BELİRLEYİN

alışveriş

Al sat yapmak amacıyla bir plan hazırlarken muhtemelen bu konuyu net olarak çözmüş olmanız gerekir. Al sat amacıyla para kazanmak istiyorsanız en doğru ürünü bulmalı ve bu ürünü en doğru zamanda satın almanız gerekir. Bir ürün eğer bozulmayacak veya modası geçmeyecek bir ürün ise; doğru fiyat ile alındığı zaman para kazanmanız önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Ürün bulmak zor olabilir ancak yeterli araştırmalar ile birlikte doğru ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun için sizlere ek fikirler de sağlayacağız.

3. UCUZA SATIN ALIN

satın almak

Tüm uluslararası finans piyasalarında olduğu gibi; bir şeyi satarken kar elde etmek istiyorsanız; o ürünü piyasa fiyatının altında satın almayı başarmanız gerekir.

Ticaretin ve alım satım yaparak para kazanmanın ilk kuralı; bir ürünü piyasa fiyatının altında satın alabilmektir. Bunun için de gerçekten etkili bir pazarlık yeteneğine sahip olmalı ve ürünü en ucuz nerede bulabileceğinize yönelik iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

4. SERMAYENİZİ BÖLÜN

el para

Al sat yaparak para kazanmak için ortaya koyduğunuz sermayenin tümünü belirli bir ürün veya grubu için harcamak yerine; farklı kategorilerdeki ürünleri değerlendirin. Bu sayede bir ürün veya ürün grubunda yaşanabilecek arz artışından olası etkiyi azaltmış olursunuz. Tüm karpuzları aynı koltuğa koymak bir hatadır. Bu nedenle riski farklı ürünlere dağıtın.

Eğer belirli bir ürün veya ürün grubu üzerinde ilerlemek istiyorsanız; Bu durumda da tüm sermayeniz yerine, nakitinizin yarısı ile ürün alım ve satımı yapın. Diğer sermayeniz olası fırsatlar için hesabınızda dursun.

5. ONLİNE SATIŞI İHMAL ETMEYİN

e-ticaret

Al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız doğrudan fiziksel satış ile birlikte online satış fırsatlarını da göz ardına atmayın. Bu sayede daha az maliyet ve zaman ile daha fazla satış yapma şansınız olabilir. Ayrıca eğer uzmanlaşmayı başarırsanız e-ticaret son yıllarda önemli bir yükseliş ile birlikte sizi gitmek istediğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde ulaştırabilir.

6. ÜRÜN FİKİRLERİ

ürün fikirleri

Belirttiğimiz üzere al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri doğru ürünü bulmaktır. Eğer ürün bulmakta sorunlar yaşıyorsanız, sizin için fikirlerimiz var…

TEKNOLOJİ

En kolay şekilde satılabilen ve önemli bir pazarı olan ürün grubu elbette teknolojidir. Teknolojik gelişmelerin değişmesiyle birlikte sektörde ürünler sürekli değişiyor ve bu nedenle belirli bir ürün grubuna yönelik tekelleşmeler böylelikle engellenmiş oluyor. Bu sayede bir girişimci ve yatırımcı olarak teknoloji sektöründe belirli ürünler için önemli bir alım ve satım fırsatınız var.

GIDA

Daha kapsamlı olarak bir al sat işine girmek istiyorsanız odak noktalarınız olması gereken pazarlardan biri de gıdadır. Ancak gıda sektöründe hemen hemen her lokasyonda çok büyük oyuncular bulunmaktadır. Bu nedenle ilk etapta daha düşük satış rakamlarına sahip olan gıda ürünlerine yönelik bir çalışma yapabilirsiniz.

Gıda sektöründe ürünlerin belirli bir dönemde satılması gerektiğinden, planlama yaparken bu ürünlerin hızlı bir şekilde son tüketiciye ulaştırılması gerektiğini unutmayın.

İKİNCİ EL ÜRÜNLER

Al sat yaparak para kazanmanızı sağlayabilecek en yüksek potansiyelli sektörlerden biri de kesinlikle ikinci el ürünlerdir. Başta otomobil olmak üzere çeşitli beyaz eşya ürünlerinden ev dekorasyon ürünlerine kadar ikinci el alım satım sektöründe önemli gelirler elde edebilirsiniz.

İkinci el ürünlere yönelik pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de aldığınız ürün hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğidir. Eğer bir ürünü alırken tam anlamıyla inceleyemezseniz bu durumda büyük zararlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

BİTKİSEL ÜRÜNLER

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların sağlık endişeleri artış göstermektedir. Bu nedenle insanlar bitkisel ve organik ürünlere ciddi bir yönelim gösteriyor. Bu kapsamda organik – bitkisel veya doğal olarak adlandırılan ürünlere yönelik al sat fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Son 5 yılda en çok büyüme gösteren sektörler arasında yer almakta olup, girişimci ve yatırımcılara önerilmektedir.

DEKORASYON ÜRÜNLERİ

Al sat yaparken yüksek kar marjına sahip ürünlere yönelik de inceleme yapabilirsiniz. Yüksek marjlarının bulunduğu sektörlerden biri de dekorasyon ürünleridir. Ofisler konutlar ve diğer yaşam alanları için şık ve dikkat çekici dekorasyon ürünlerine yönelik toplu alımlar ile birlikte alım satım için işe koyulabilirsiniz.

Bu sektörde moda trendlerine de dikkat etmeniz gerekir.

7. DAHA AZ SEÇENEK SUNUN

seçenek

Belirli bir ürün için çok fazla alternatife sahipseniz, potansiyel alıcınıza tüm ürünleri sunmak yerine seçenekleri azaltmaya çalışın. Potansiyel müşteriye daha fazla seçenek sunmak karar vermelerini zorlaştırır ve dolayısıyla satış yapma ihtimalinizi azaltır.

Ancak bu durum potansiyel müşterinizin tam olarak istediği ürün ile karşılaşmamasına neden olabilir. Söz konusu durumu engellemek için, potansiyel müşterinize ürün sunmadan önce tam olarak ne aradığını bilmeniz gerekir.

Unutmayın, potansiyel müşterinin ne istediğini öğrenmenin en iyi yolu, bunu ona sormaktır.

8. UZMANLIĞINIZI GÖSTERİN

uzman satıcı

Bir ürünü satmadan al-sat yaparak para kazanamazsınız. Bu nedenle ürünü satabilmek için çaba göstermeniz gerekiyor. Potansiyel müşterilerinize ürünü satmak için onlara güven aşılamanız gerekiyor. İnsanlar size güvenmezse, sattığınız ürüne de güvenmez ve ürünü satın almazlar.

Sattığınız tüm ürünler hakkında bilgi edinin ve ürünlerin tüm noktaları hakkında araştırma yapın. Müşterilerden gelebilecek tüm sorulara çok kısa bir süre içerisinde cevap verebilecek kadar uzmanlaşmaya özen gösterin.

Ayrıca başka insanların ürününüz hakkındaki fikirlerini de sık sık dile getirmeyi ihmal etmeyin.

9. KANIT GÖSTERİN

satış kanıt

İnsanlar müşteri hizmetlerinden çok ürünü satın alan diğer tüketicilerin yorumlarına güvenirler. Günümüzde dünyanın en büyük e-ticaret platformlarının tercih edilmesinin yegane sebeplerinden biri yoğun inceleme barındırmalarıdır. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize, zaten ürünü alanların yorumlarını göstermeniz mutlaka işe yarayacaktır.

Eğer ürünü fiziksel olarak satmaya çalışıyorsanız, bu durumda mevcut müşterilerinizin birkaçının iletişim adresini paylaşabileceğinizi söyleyin. İnsanlar büyük ihtimalle onları aramayacaktır, ancak bu durum güven sağlamak için büyük ihtimalle yeterli olacak.

10. HİKAYE ANLATMA TEKNİĞİNİ KULLANIN

hikaye anlatma

Al sat yaparak zengin olmayı planlıyorsanız, uygun fiyatlar ile ürünü aldıktan sonra yüksek fiyatlar ile satmanız gerekir. Elbette bu basit değil ve uzun yıllar deneyim isteyen bir konu. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, dünya genelinde en iyi satıcılar tarafından kullanılan hikaye anlatma tekniğini kullanabilirsiniz.

Hikaye anlatma tekniğinde, potansiyel alıcılara ürün-şirket-kişi veya sektör hakkında bir hikaye anlatmanız istenir. Bilimsel olarak duygusal ve akıcı bir hikayenin güven hormonu olarak da bilinen oksitosinin salınmasını tetiklediği kanıtlanmıştır.

Eğer potansiyel alıcılarınıza ilgi çekici ve biraz da duygusal içerikler ile dolu bir hikaye anlatabilirseniz; güven hormonunun salınmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum potansiyel müşterinin size ve ürününüze olan güvenini artırabilmektedir.

Elbette bu denli başarılı bir hikaye kurgulamak zor olabilir. Bunun için bir süre yaratıcı bir hikaye bulmaya veya kurgulamaya odaklanabilirsiniz. Bazı başarılı satıcıların anlatabileceği yüzlerce hikayesi bulunur.

11. DENEME FIRSATI SAĞLAYIN

deneme ürün

Potansiyel müşterileriniz ürünü almak için çok geride duruyorsa onlara deneme fırsatı sağlayabilirsiniz. Örneğin, ücretli olarak sürümünü sattığınız bir ürünün demosunu sağlayabilir ya da toplu olarak satmayı planladığınız bir üründen birkaç tane ücretsiz olarak verebilirsiniz. Böylelikle insanlar ürün veya hizmetinizi denerken, ücretli veya toplu satın alma seçeneklerini birkaç kez daha düşünecektir.

12. ÇOK FAZLA İNDİRİM YAPMAYIN

yuzde90

Sık bir hata olarak, birçok al-sat yapan girişimci ve yatırımcı genellikle yüksek fiyatlar ile pazarlık yapmaya başlar ve çok fazla indirim yaparak ürünü satmaya çalışır. Aslında bu durum dünyanın birçok noktasında “güvensizlik” aşılamaktadır.

100 liraya satmak üzere pazarladığınız bir ürünü birkaç dakika sonra 20 liraya satmaya çalışırsanız; potansiyel alıcıya büyük bir güvensizlik aşılarsınız. Bu sorun ile karşılaşmamak için piyasa fiyatını iyi takip edin ve pazarlık aşamasını çok üst pencereden açmayın.

Bir ürünü 20 liraya satmayı planlıyorsanız, 30-35 liradan pazarlığa başlamak daha mantıklı olacak.

 • Hasan
  3 sene önce

  Al satta gerçekten iyi para var. İşportacı sahilde çok

  40
  yorum beğen
  • Elton
   3 ay önce

   kral şu ana kadar sattığın en başarılı ürünün neydi

   3
   yorum beğen
 • Celil
  3 sene önce

  Evet bende benzer düşüncedeyim

  25
  yorum beğen