arama

En Çok Kazandıran 19 Pasif Gelir Fikirleri! Çalışmadan Kazanın

pasif gelir

Pasif gelir kaynakları ile çalışmadan ve uyurken bile para kazanabilirsiniz. Pasif gelir fikirleri ile yola koyulmak ve maddi gelirini artırmak isteyenler için bu rehberde eşsiz 18 fikir yer almaktadır. Siz de pasif gelir fikirleri ile para kazanmak istiyorsanız; rehberimizde size en uygun olan fikri hayata geçirebilirsiniz.

Pasif gelir kaynakları üzerinde araştırma yaparken sermaye düzeyinizi de mutlaka göz önünde bulundurun. Bazı pasif gelir fikirleri için önemli düzeyde sermaye gereksinimi bulunmaktadır.

Ülkemizde para kazandırma potansiyeli yüksek en iyi 19 pasif gelir fikirleri:

KISACA PASİF GELİR NEDİR?

En kısa ve net tabiri ile pasif gelir, sıfır veya çok az uğraş ile düzenli olarak para kazanmaktır. Çok farklı pasif gelir kaynakları olsa da genel olarak pasif gelirin ana avantajı mesai saatlerinden sıyrılmaktır. Bazı pasif gelir kaynakları çok az para kazandırsa da düzenli para akışı sağladıkları ve hiç çaba istemedikleri için yoğun olarak kullanılır.

Dünya genelinde binlerce yan gelir yöntemi bulunmakta olup, insanların büyük bir kısmı bu yöntemler ile ay sonunda biriktirebilecekleri daha fazla paraya sahip olurlar. Bu nedenle para biriktirmeyi planlıyorsanız pasif gelir odaklanmanız için harika bir yöntem olabilir.

PASİF GELİR NE KADAR KAZANDIRIR?

Pasif gelir kaynakları ile ne kadar kazanacağınızın net bir rakamı elbette yoktur. Bazı pasif gelir olarak yapılabilecek işler ile ayda 50-60 lira kazanabilirken, bazı pasif gelir kaynaklarında aylık 20 bin lira da kazanabilirsiniz.

Sizlere en çok para kazandırabilecek 15 pasif gelir yöntemi

1. OTOMAT

Öneri: 10/10

otomat

Pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biri otomat işi yapmaktır. Otomatlar ortalama olarak 7-8 bin lira bedel ile satın alındıktan sonra düzenli gelir elde etme fırsatı sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık otomatlar çok daha fazla ürün için hazırlanabiliyor. Standart olarak şekerlemeler, çaylar, kahveler, çikolatalar ve dahası için otomatlar bulunuyor. Bu otomatları satın almak ve bu işi yapmak kolaydır. En çok önem göstermeniz gereken konu ise otomatları bırakabileceğiniz doğru alanı bulmaktır. İnsanların yürüyüş yollarındaki dükkanlara ücret/kira karşılığı otomatları bırakabilirsiniz.

2. BLOG

Öneri: 6/10

blog

İnsanlara belirli bir konuda aktarabileceğiniz harika bilgilere mi sahipsiniz? Bunu hemen bir blog aracılığıyla online ortama aktarabilirsiniz. Günümüzde farklı farklı içeriklere sahip milyonlarca hatta milyarlarca blog bulabilirsiniz. Ancak bu blogların çok azı sahiplerine pasif gelir sağlamaktadır.

Bir blog kurmak günümüzde çok kolaydır. Ortalama olarak 30 dakikada bir blog kurabilirsiniz. Önemli olan bloga ilgi çeken ve insanların belirli bazı ihtiyaçlarını giderebilecek içerikler ekleyebilmektir. Teknoloji, moda, televizyon ve dahası…

3. KİTAP

Öneri: 7/10

kitap cafe

Kitap yazmak dünya genelindeki en iyi yan gelir fikirleri arasında yer almaktadır. Gerçekten başarılı bir kitap ile ömür boyu maddi olarak harika bir hayat geçirebilirsiniz. Pasif gelir kaynakları arasında dünya genelinde en çok gelir sağlayan fikirdir.

Dünya genelinde sadece tek bir kitaba sahip olup, ömür boyu başka hiçbir iş yapmayan çok sayıda yazar bulunur. Önemli olan, yıllar boyu insanların talep gösterebileceği eser veya eserler ortaya çıkartabilmekten geçiyor. Kitap yazmak elbette zordur ancak birkaç yıl öncesine kadar kitap bastırmak çok kolaydır. Yayınevleri ile iletişime geçerek 4-5 bin lira karşılığında kitabınızı istediğiniz gibi yayınlayabiliyorsunuz.

Kitap yazmaya yeni başladıysanız muhtemelen  başarılı olmakta sorun yaşayacaksınız. İlk olarak bir e-kitap yazarak başlamak harika bir fikir olabilir.

4. EKİPMAN KİRALAMA

Öneri: 9/10

ekipman

İşletmeler veya doğrudan şahıslar için herhangi bir ekipman kiralayabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her ürün olabilir. Fotoğraf makinesi, kamera, bilgisayar, televizyon, ofis malzemeleri ve dahası.

Önemli olan ürünün fiyatının biraz yüksek olması ve isteyen herkesin doğrudan satın alamamasıdır. Her türlü ürün için kiralama hizmeti verilebilir. Sosyal medyadan veya doğrudan fiziksel yoğun noktalara bırakabileceğiniz broşürler ile müşteri bulabilirsiniz.

5. ARAÇ KİRALAMA

Öneri: 9/10

araba

Bir araç satın alarak bu aracı kiraya verebilirsiniz. Türkiye, dünyada araç kiralama konusunda en yüksek potansiyel içeren ülkelerden biridir. Ortalama olarak 80 bin liraya bir araç satın alarak bunu günlük olarak 250 TL civarında kiraya verebilirsiniz. Pasif gelir elde etmek için harika bir fikirdir.

Araç kiralama hizmetini profesyonel olarak başlatmadan önce işin ince noktalarını öğrenmek amacıyla ilk etapta kendi çevrenizde bulunan insanlardan başlamanızı öneririz. Her işin zorluğu var ve asla dışarıdan göründüğü kadar basit değildir.

6. ODA KİRALAMA

Öneri: 8/10

oda kiralama

Evinizde boş bir odanız varsa kiraya verebilirsiniz. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız düşündüğünüzden daha fazla talep alacağına emin olabilirsiniz.

Özellikle öğrencilerin fazla olduğu ve turistlerin yoğun olarak uğrak noktalarında pasif gelir sağlamak için iyi bir iş fikridir. Az da olsa çaba istediğini belirtmek gerekiyor. Müşteri bulmak amacıyla Airbnb’yi kullanarak kolaylıkla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

7. TEMETTÜ

Öneri: 6/10

temettü

Borsa İstanbul‘da her yıl düzenli olarak temettü veren birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin hisselerinden satın alarak yıllık düzenli temettü geliri elde edebilirsiniz. Ancak borsa standart oranın üzerinde risk barındırmakta olduğu için düzenli olarak satın aldığınız hisse senedini incelemeli ve zaman zaman pozisyon değişiklikleri yapmanız gerekir. Temettü uzun vadeli borsa yatırımcıları için uygun bir seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Yatırım araçları hakkında ek bilgiler için;

8. FAİZ

Öneri: 7/10

faiz

Ülkemizde ve dünyanın geri kalanında yan gelir elde etmek için en çok kullanılan yöntemlerden biri faizdir. Ülkemizde herhangi bir bankanın şubesine gidip vadeli hesap açabilir ve yıllık yüzde 10’a yakın oranda faiz geliri elde edebilirsiniz. Bunun için esktra çaba göstermenize ve mesai harcamanıza gerek kalmaz. Faiz ve benzeri birçok yatırım aracı düzenli gelir sağlamaktadır.

9. ONLİNE KURS

Öneri: 7/10

online kurs

Belirli bir konuda insanlara aktarabileceğiniz harika bilgileriniz varsa bunu bir online kurs programına çevirebilirsiniz. Udemy, Coursera ve Udacity aracılığıyla hazırladığınız kursları insanlara sunabilirsiniz. Kurslar insanlar tarafından izlendikçe düzenli gelir elde edebilirsiniz.

İlgili platformlara göz atarak insanların genel olarak hangi kurs programlarına yoğun ilgi gösterdiğini inceleyebilirsiniz. Fikir sağlamak için işe yarayacaktır.

10. İŞ MAKİNESİ KİRALAMA

Öneri: 8/10

iş makinesi

Türkiye tam anlamıyla bir inşaat ülkesidir. Durum böyleyken birçok inşaat firması bulunuyor ve bu inşaat firmaları dönemlik olarak çalıştığı için tüm iş makinelerini satın almak yerine kiralamaya gidiyor. Ülkemizde popüler pasif gelir fikirlerinden biri de bu iş makinelerini satın almak ve kiraya vermektir.

İş makineleri elbette pahalıdır. Tek başınıza satın alamayacağınızı düşünüyorsanız bir veya birkaç ortak bulabilirsiniz. Belirli bir sözleşme ile ortaklığınızı garanti altına alabilirsiniz. Düzenli olarak para kazandıracak pasif gelir fikirlerinden biridir.

11. DÖVİZ

Öneri: 6/10

dolar fikir

Belirli oranda risk içerse bile yüksek enflasyonun bulunduğu Türkiye’de döviz yatırımları düzenli olarak gelir sağlamaktadır. Başta Dolar ve Euro olmak üzere döviz yatırımı yaparak herhangi bir mesai harcamadan pasif gelir elde edebilirsiniz.

12. ALTIN

Öneri: 10/10

altın

Dünyanın her noktasında birikim yapmak ve bu birikimlerini değerlendirmek isteyen insanların en çok tercih ettiği yatırım türlerinden biri de altındır. Altın, piyasalarda işlem görmeye başladığı günden itibaren gelir sağlamaktadır. Hemen bir bankadan altın hesabı açarak kısa sürede altın yatırımına başlayabilirsiniz.

13. REKLAM ALIN

Öneri: 6/10

reklam

Arabanıza, evinize veya işletmenizin herhangi bir popüler noktasına reklam alabilirsiniz. Reklamlar tüm işletmelerin ana ihtiyaçlarından biridir ve bu kapsamda pasif gelir elde etmek isteyenler için harika bir fikirdir.

14. SATIŞ ORTAKLIĞI

Öneri: 7/10

satış ortaklığı

Bir satış ortaklığı platformuna kayıt olduktan sonra bu platformun size sağladığı satış bağlantısını sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz. Bağlantıya tıklandıkça ve insanlar bu bağlantı aracılığıyla satış ortaklığı veren platformdan alışveriş gerçekleştirdikçe pasif gelir elde edersiniz.

Satış ortaklığı son yıllarda ülkemizde de en çok tercih edilen pasif gelir fikirleri arasında yer almaktadır. Üstelik birçok pasif gelir fikrine göre herhangi bir sermayeye de ihtiyacınız yok.

15. VİDEO YÜKLEMEK

Öneri: 8/10

video

Youtube belirli birkaç şartı tamamlayan tüm kullanıcılara video izlenmesi başına para kazanma fırsatı sağlamaktadır.

Youtube hesabı açtıktan sonra şartları karşılayın ve ilgi çekici videolar yükleyin. Videolar izlendikçe para kazanacaksınız. Ancak elbette Youtube’de başarıya ulaşmak için mesai harcamanıza ihtiyaç duyulabilir. Doğrudan olmasa da dolaylı olarak pasif gelir fikirleri arasında tam olarak yer almamaktadır. Yine de, birçok Youtuber; birkaç aylık çalışma sonrasında elde ettiği videolar ile yıllarca para kazanmaktadır. Ek bilgiler;

16. EV KİRALAMA

Öneri: 6/10

konut

Türkiye’de pasif gelir kazandıran en önemli yatırımlaran biri de ev kiralamadır. Yüksek sermayeye sahip olan yatırımcılar ve yüksek kredibilitesi olanlar için en iyi tercihlerden biri olabilir. Her yıl kiralara gelen zam ve konutun yıllık değerlenmesi ile birlikte sağlam pasif gelir kaynakları arasında değerlendirmek mümkün.

Ev kiralama yapmak üzere ev satın alacak kadar sermayeniz yoksa, birkaç ortak bulmak harika bir fikir olabilir.

17. MÜZİK SATIŞI

Öneri: 8/10

müzik

İnsanların dinlemekten hoşlanacağı müzikler veya şarkılar ortaya çıkartabilirseniz; bunları satışa koyarak yıllar boyu pasif gelir elde edebilirsiniz. Spotify, Soundcloud, Youtube ve benzeri onlarca platform, müzikleriniz dinlendikçe size ödeme yapmaktadır. Üstelik bu platformlara müziğinizi yüklemek için para ödemenize de gerek yok. Yeteneğiniz varsa mutlaka değerlendirmenizi öneririz. Sadece tek bir popüler müzik bile size düzenli olarak binlerce dolar gelir sağlayabilir.

18. GYO YATIRIMI

Öneri: 8/10

gyo

Doğrudan bir gayrimenkul alacak kadar paranız yoksa veya bununla ilgilenmek istemiyorsanız; yine de Gayrimenkul sektöründen para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken bir GYO fonunu veya GYO şirketine ait hisse senedini almak olmalı. Elbette belirli oranda risk barındırıyor olsa da Türkiye, gün geçtikçe gayrimenkul konusunda ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

19. E-KİTAP

Öneri: 5/10

e kitap

Kitaplar nasıl bir pasif gelir fikriyse e-kitaplar da bir o kadar pasif gelir fikridir. Yaratıcı ve kullanıcı odaklı bir e-kitap birçok açıdan daha erişebilir olduğu için önemli satış rakamlarına ulaşabilir. Üstelik 2023 yılı itibarıyla e-kitap sektöründe ciddi düzeyde büyüme kaydedilmesi bekleniyor. Bu sayede önemli bir müşteri kitlesi artışı ile sektörde yer almak için doğru zaman!

 • Nurgül
  4 yıl önce

  Otomat işi çok mantıklı. Makinelerin bakımı da olmasa harika.

  57
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Altın işi bu sektörü tanıdıktan ve bildikten sonra gerçekten kazanç getiren bir sektör. Yapmanız gereken şey kurları çok iyi takip etmek zamanında alım satım yapmak.

  41
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Bence en güzel örnek gayrimenkul. Ülkemizde en çok tercih edilen yıllardır vazgeçilmez bir yatırım yöntemi. Özellikle öğrencilerin çoğunlukla olduğu şehirlerde öğrenciye kiralamak üzere apart satın alınıp kiraya verilerek kazanç sağlanabilir.

  45
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Otomat işi en iyisi. İşlek bir yere koymak lazım

  40
  yorum beğen
  • Eren
   4 yıl önce

   Hasan bey bu alanla ilgili bilginiz veya tecrübeniz varmı varmı ben ilk defa duydum

   34
   yorum beğen
 • Sadik
  4 yıl önce

  Aslinda akulu arabalar da ola bilir.Biraz para toplayip alirsanz,duzgun bir yer varsa baya karli bir is

  33
  yorum beğen
 • Halil
  2 yıl önce

  Otamat işi yapmak istiyorum yatırımcı arıyorum bay ve bayan zengin yatırımcı arıyorum

  23
  yorum beğen