arama

Çeviri Yaparak Para Kazanmak İçin En İyi 14 Site

çeviri yapmak para kazanmak

Tercüman olarak Çeviri yapmak internette para kazanmanızı sağlayacak önemli yollardan biridir. Yabancı bir dili okuyabiliyor ve yazabiliyorsanız sadece çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

İnternet artık global bir dünya. Dolayısıyla web siteleri, haber siteleri, gazeteler, dergiler ve her türlü platform birçok dilde yayın yapmak zorunda. Aynı zamanda diziler, filmler, uygulamalar ve oyunlar da daha fazla kullanıcıya ulaşmak amacıyla çok sayıda dilde hizmet vermektedir.

Eğer birçok dile hakimseniz sadece çeviri yaparak çok üst düzey bir para kazanma potansiyeline sahip olabilirsiniz. Bu rehberde bunu nasıl yapabileceğiniz, hangi yolları kullanabileceğiniz ve en iyi çeviri sitelerini bulabilirsiniz.

ÇEVİRİ NEDİR?

çeviri yapmak

Çeviri bir dilden başka bir dile metin veya görsel aktarımı ile gerçekleştiriliyor. Çeviri hizmeti tüm diller için geçerli bir unsurdur. İnternette sadece İngilizce çeviriden para kazanılabileceğine yönelik içerikler var. Ancak çok sayıda farklı dilde çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

Çeviri yaparak para kazandıran diller:

 1. İngilizce
 2. Almanca
 3. Arapça
 4. Fransızca
 5. İtalyanca
 6. Çince
 7. Rusça

Bu diller dışında kalan birçok dilin ise sınırlı da olsa para kazandıracak çeviri işlerini bulabilmek mümkündür. Genel olarak ülkemizdeki içerikler bu dillere yönelik çevrilmektedir. Dolayısıyla en çok para kazanma potansiyeli bu dillerde bulunmaktadır.

ÇEVİRİ NASIL YAPILIR? TÜRLERİ

Çeviri birçok farklı türde yapılabilmektedir. Genel olarak çeviri yaparak para kazanmak ise metin odaklı bir iş fikridir. Daha kapsamlı iş almak için ise görsel veya video odaklı çevirilere de başvuruda bulunabilirsiniz.

Çeviri yaparak para kazanmak için başvurabileceğiniz farklı çeviri türleri:

 • Makale çevirisi
 • Haber çevirisi
 • Dergi içeriği çevirisi
 • Gazete içeriği çevirisi
 • Altyazı çeviri
 • Oyun çeviri
 • Uygulama çeviri

ÇEVİRİ YAPARAK PARA KAZANDIRAN SİTELER

çeviri yaparak para kazanmak

Çeviri yaparak para kazanmanızı sağlayacak çok sayıda site var. Bu sitelerin hepsini veya birkaçını aynı anda da kullanabilirsiniz. Genel olarak platformların bir kısmı kendi işlerini size vermekte; bazısı da işverenleri ve iş alanları buluşturmaktadır.

Platformların tamamı İngilizce’dir. Ancak hepsinde de sayısız dil desteği bulunmaktadır. Dolayısıyla farklı işlerdeki çeviri işlerini de bulabilirsiniz.

Çeviri yaparak para kazandıran 14 site…

1. FIVERR

İnternetteki en büyük freelancer çalışma sitelerinden biridir. Fiverr’de çeviri haricinde birçok farklı kategoride iş bulabilir ve internetten para kazanabilirsiniz.

Fiverr’deki çeviri sistemi de genellikle açılan ilanlara yapılan başvurular üzerinden gerçekleştirilmektedir.

2. TRANSLATE.COM

Translate.com, çeviri yaptırmak isteyen kişi ve firmaların başvurduğu bir sitedir. Görevler blog gönderilerini, sosyal medya gönderilerini, destek biletlerini vb. çevirmeyi içerir.

İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerden çalışabilirsiniz, ancak işler ilk gelene verildiği için sürekli aktif olmakta yarar var.

3. UNBABEL.COM

Genel olarak şirketlerin ilan açtığı bir platformdur. Burada her türlü içerik için çeviri hizmeti satın alınmaktadır. Bu çevirileri tamamladıktan sonra sisteme yüklüyorsunuz ve ödemeyi anında alıyorsunuz. İş almayı başarırsanız saat başına 8 Dolar para kazanabilirsiniz.

Kendinizi tanıtmak için güzel bir form hazırlamanızı öneririz.

4. ONEHOURTRANSLATION.COM

Çeviri yaparak size para kazandıracak harika sitelerden biridir. Özellikle işini profesyonel olarak yapanlar için mutlaka tercih edilmesi gereken platformlar arasında yer alıyor.

Ancak bu platformda çalışmak için önce çevrimiçi bir sınava başvurmanız ve başarılı olmanız gerekiyor. Aksi takdirde site aracılığıyla iş alamıyorsunuz. Ancak sınavları geçtikten sonra kazanç potansiyeliniz son derece artıyor.

5. REV.COM

Belgeleri veya altyazıları bir dilden diğerine kelime başına 0,05 – 0,07 ABD Doları karşılığında çevirerek para kazanabiliyorsunuz.

Ayrıca Transkripsiyonist ve Captioner işleri var. Onlardan da ek kazanç sağlayabilirsiniz. Site dili İngilizce’dir.

6. TETRAS.COM

Mobil uygulamalar konusunda iyi bir seviyede mi bulunuyorsunuz? O halde bu siteye bayılacaksınız.

Tetras genel olarak uygulamaların çeviri işinin bulunabildiği bir platformdur. Uygulama çevirisi yaparak harika kazançlar sağlayabilirsiniz. Geçmiş bazı işlerde Türkçe diline de çeviri hizmetinin olduğunu görmek mümkün. Dolayısıyla önemli bir gelir kapısı konumunda bulunuyor.

Ödemeleri alabilmenin çok sayıda farklı yolu bulunuyor. Örneğin, sadece kripto para ile bile ödeme alabilirsiniz.

7. TEXTMASTER.COM

Son dönemde çeviri yaparak para kazandıran siteler arasında en yüksek ödemeyi yapan platformlardan biri olmuştur. Sadece çeviri yaparak para kazanmak için birçok seçeneğe sahipsiniz. 100 kelime için 1.5 dolara yakın para kazanabiliyorsunuz.

Çevirilerinizin son derece profesyonel olması gerektiğini belirtelim. Özellikle ürün tanıtımları için çok sayıda içerik bulmak mümkün. Genellikle yeni gelenlere çok ucuz ödemeli işler gönderilmektedir. Yaptığınız işler düzeyinde yeni işler alabiliyorsunuz.

8. LIONBRIDGE.COM

İngiltere merkezli bir çeviri yaparak para kazandıran sitedir. Çevirmenler burada çeşitli çeviri işlerini tamamlayarak para kazanabiliyor. Tamamen güvenilir platformlar arasında bulunuyor.

Platformun bağlı olduğu çok sayıda şirket var. Dolayısıyla iş hacmi son derece büyüktür. İşletme 40 yıldan uzun bir süredir şirketlere çeviri desteği veriyor. Üye olmak ise son derece kolay. Sitenin ana sayfasındaki formu doldurmanız yeterli.

9. ACCLARO.COM

Acclaro, 60’tan fazla dilde ticari çeviri ve yerelleştirme hizmetleri sunan bir şirket olarak öne çıkıyor. Bu platform diğerlerine benzer düzeyde çok sayıda kullanıcıya hizmet veren bir çeviri sitesi değildir. Dünyaca ünlü bir çeviri şirketidir. Dolayısıyla burada ek iş olarak bir iş değil; neredeyse tam zamanlı bir iş alma fırsatı söz konusu. Ancak platformda yarı zamanlı olarak iş başvuruları da bulunmaktadır.

Acclaro’nun Türkçe için de hizmet verdiğini belirtmekte yarar var.

10. BIONLUK

Türkçe olarak hizmet veren bir sitedir. Platforma kayıt olduktan sonra çeviri yapacağınız dillere yönelik bir ilaç açıyorsunuz. Ardından kullanıcılar ilanınız ile ilgilenmeleri durumunda size başvuruda bulunuyor. İşi tamamladıkça para kazanıyorsunuz.

Bionluk’ta çeviri hizmetlerinde son derece yüksek rekabet vardır. Bu nedenle işi en iyi yapan öne çıkıyor.

11. SADECEON

Bionluk benzeri bir platformdur. Kayıt olmak tamamen ücretsizdir. İnsanların çeviri için açtıkları işe başvuruda bulunuyorsunuz. İşi almak üzere işvereni ikna ettikten sonra birçok farklı yöntem ile paranızı hesabınıza çekebiliyorsunuz.

12. ÇEVİRİ HAVUZU

Platform Türkçe olarak bu alanda açılmış en iyi girişimlerden biri olarak çıkış yaptı ancak gelinen noktada çok fazla iş ilanı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Yine de kayıt olunmasını tavsiye ederiz. Site halen önemli reklam çalışmaları düzenlemektedir. Şirketlerin ilgisini çekmeyi başarırlarsa; para kazanmak için tercih edilebilir.

13. UPWORK

Genel freelancer sitelerinden biridir. Çeviri yaparak da para kazanmanızı sağlayacak sayısız işverene sahiptir. Bu nedenle şık bir konu açtıktan sonra örnek birkaç makale iş bulma şansınız artacaktır.

14. TERCÜMANBUL

Yine Türk girişimciler tarafından hazırlanmış önemli bir çeviri-tercüman platformudur. Buraya kayıt olarak gelebilecek potansiyel çeviri işlerini alabilirsiniz. Son derece şık bir tasarıma sahiptir ancak içeride çok fazla iş imkanı olduğunu söylemek pek mümkün değil.

ÇEVİRİ YAPMAK NE KADAR KAZANDIRIR?

Çeviri yaparak elde edeceğiniz kazanç büyük oranda sizin çevireceğiniz metnin veya diğer uygulamaların uzun, karmaşık ve spesifik bir konu olması ile değişkenlik gösterecektir. Daha fazla vakit harcamanıza neden olacak işlerden daha fazla para kazanırsınız.

Dünyada genel ortalama olarak 100 kelimelik bir çeviri için 3 Dolar civarında para kazanabiliyorsunuz. Genel olarak makaleler 600 ile 1000 kelime arasında değişiklik gösteriyor. Bu da her makale için 18 ile 30 dolar arasında bir kazanç sağlayacağınız anlamına geliyor.

Çeviri yaparak para kazanmak için yukarıdaki tüm sitelerden üyelik oluşturmanızı öneririz. Bu sayede her platformdan ayrı ayrı iş alma şansınız olacaktır. Ülkemizden de çok sayıda tercümanın buralarda profili vardır ve sık sık güncelleme yapmaktadırlar. Genel amacınız günde 2-3 iş almak olmalıdır. Dolar kuru yükseldiği için gelir potansiyeli son derece yüksektir.

EKİP KURUN

Çeviri konusunda çok fazla iş almayı başarırsanız mutlaka bir ekip kurmak üzere harekete geçiniz. Ülkemizde çeviri işi yaparak para kazanmak isteyen ancak nereden ve nasıl başlayacağını bilmeyen çok sayıda kullanıcı var. Aşağıdaki yorum kısmından bile ekip kurmak üzere bir not bırakabilirsiniz. Bu sayede ekip kurmak isteyenleri buluşturmak üzere aracılık yapmış olacağız.