arama

Spor Salonu Açmak: Gerekli Belgeler, Sermaye ve Karlılık

spor salonu

Spor salonu açmak uzun vadeli karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Spor salonu nasıl açılır diye merak ediyorsanız ve girişiminizi başlatmak için çalışma yaptığınız dönemde bulunuyorsanız; kendi spor salonunuzu açabilmek için sahip olmanız gereken tüm ayrıntıları aktaracağız.

Öncelikli olarak, spor salonu sektörünün gün geçtikçe artan bir rekabet ile karşı karşıya olduğunu belirtmek gerekir. Yüksek karlılık oranı sektörde hızlı bir düşüş evresine geçmiştir. Bunun en büyük nedeni ise, sektörün büyüme oranından çok daha fazla bir şekilde işletme sayısının artması olarak gösterilebilir. Dolayısıyla, kendi fitness salonunuzu açmadan önce iyi bir piyasa araştırması yapmanız gerekiyor.

SPOR SALONLARI NE İŞ YAPAR?

Spor salonları genel olarak kilo almak, kilo vermek ya da fiziğini korumak veya sağlıklı kalmak isteyen her yaştan insana spor aktivitesi için ekipman ve ortam sağlamak üzere hizmet vermektedir.

Spor salonlarında “spor ve fitness” anlamında her türlü aktivite için destek sağlanabilmektedir. Bazı spor salonlarında çeşitli dövüş sporları için de müşterilere hizmet sağlanmaktadır.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Spor salonu açmadan önce iyi bir şekilde iş planı hazırlanmasını öneriyoruz. Bu rapor sizin yol haritanız olacak ve içerisinde en önemlisi olarak bir piyasa ve rekabet araştırması da olmalıdır.

İş planını hazırlarken sektör tecrübesi olan veya aktif olarak bu işi yapan girişimci veya yatırımcılardan yardım almanızı öneriyoruz. Ya da doğrudan bir piyasa araştırması yapan şirketten de hizmet alabilirsiniz. Ancak her halükarda bir iş planı hazırlamanız önerilir.

İş planını hazırlarken faydalanabileceğiniz 2 kaynak:

UYGUN DÜKKAN BULUN

Spor salonu açmak için en önemli ihtiyaçlardan biri uygun bir dükkan bulmaktır. Spor salonları genellikle büyük alanlara kurulur ve oluşturdukları ses nedeniyle konutlarla aynı yapı içerisinde bulunmaları genellikle sorun oluşturur. Dolayısıyla uygun dükkanı bulmak için mesai harcamanız gerekecek.

Spor salonları için ortalama olarak gerekli dükkan alanı 400 metrekare civarındadır. Alan ne kadar büyük olursa o kadar faydalı olacağı gibi kira düzeyi de mutlaka göz önüne alınmalıdır. Spor salonlarının en büyük aylık masraflarından biri dükkan kirasıdır.

Spor salonunun şehir dışında olması müşterilerinizin geliş-gidişinde sorunlar oluşturabilir. Dolayısıyla şehir merkezine yakın bir noktada olmanız avantaj olacaktır.

BAYANLARA YÖNELİK HİZMET İÇİN EK ALAN OLUŞTURUN

Spor salonunuz hem erkeklere hem de kadınlara hizmet verecekse, alanın çok daha büyük olmasına ihtiyacınız olabilir. Ülkemizde karma spor salonlarının sayısı gün geçtikçe artıyor olsa da; Özellikle Anadolu’da karma spor salonlarına ilgi çok fazla değil. Dolayısıyla piyasa araştırmasına bağlı olarak; özellikle iki katlı bir spor salonu kurmak için girişim başlatmanız önerilmektedir.

Spor salonlarında ek olarak havuz ciddi bir avantaj doğurmaktadır. Mutlaka ek müşteri potansiyeli oluşturmak için bir havuz alanı da oluşturmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

SPOR SALONU AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER VE ŞARTLAR

spor salonu açmak

Ülkemizde spor salonunu açmak için önemli birçok belge ihtiyacı ve önemli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları ve ilgili belgeleri tamamlamadan spor salonu açamaz ve ruhsat alamazsınız. Önceden belgeler ve şartlar hakkında bilgi sahibi olmanız, işi kurma aşamasına başlamanız için önemli bir kriterdir.

Spor salonu açmak için gerekli şartlar:

 1. Bir adet minimum 8mt2 soyunma odası (kadınlar için de en az bir adet)
 2. Alan kapasitesi kadar soyunma dolabı ve askılık
 3. Spor salonunu sürekli olarak 18 derecede tutacak olan havalandırma
 4. Yeterli seviyede aydınlatma
 5. Minimum 15 mt2 boyutunda dinlenme odası (ek olarak iyi bir havalandırma sistemi)
 6. Minimum 2 adet duş
 7. Minimum 2 adet tuvalet
 8. Sürekli sıcak su hizmeti
 9. Çalışma alanının çok dar olmaması (her makine için minimum ek 2 metrekare alan)
 10. Sporcuların yere düşmesi durumunda yaralanmalarını engelleyecek uygun zemin hazırlanması
 11. Yangın söndürme sistemine uygun yapı ve teçhizatların tamamlanması
 12. Spor alanında sporcuları tehlikeye atacak sivri bölümlerin olmaması
 13. Tüm spor aletlerinin günlük olarak düzenli bir şekilde kontrol edilmesinin etkinliğinin sağlanması
 14. Spor salonunun gürültü kirliliğine mahal vermesinin engellenmesi
 15. Engelli sporcular için uygun ortamın sağlanması

Spor salonu açmak için gerekli şartları sağladıktan sonra ilgili belediyeden ruhsat almak için;

Spor salonu açmak için gerekli belgeler:

 1. İlgili belediyeden alınacak olan spor salonu açma dilekçesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması
 2. Spor salonunun açık adı ve adresini gösterir belge
 3. Salon kurucusunun nüfus belgesi fotokopisi
 4. Kurucunun ikametgah belgesi fotokopisi
 5. Kurucunun sabıka kaydı belgesi fotokopisi
 6. 4 adet vesikalık fotoğraf
 7. Spor salonunda faaliyet verecek olan masör ve antrenörlere ait federasyon ya da spor il müdürlüğünden alınacak olan belge
 8. Ticaret odası kayıt belgesi
 9. Spor salonunun 1’e 100 mt2 olacak şekilde vaziyet planı
 10. İtfaiye uygunluk raporu
 11. Vergi dairesinden alınacak olan vergi levhası (şirket kurulumu önceden tamamlanmalıdır. Bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekiyor)
 12. Sağlık müdürlüğünden alınacak uygunluk raporu
 13. Kira kontratı
 14. Anlaşmalı sağlık personelinin yetki belgesi

SPOR SALONU AÇMAK

Spor salonu açmak için ilgili şartları tamamladıktan ve işletmeniz için uygun bir dükkan bulduktan sonra ana faaliyetinizi başlatmadan önce yapmanız gereken birçok önemli adım bulunmaktadır.

İlk olarak uygun bir isim seçmeniz gerekiyor. Vizyon işletmeniz için kritik öneme sahip konular arasındadır. Doğru bir vizyon için doğru bir isim seçilmesi gerekiyor.

ŞIK BİR İSİM SEÇİN

Spor salonları yüksek sermaye isteyen uzun vadeli bir işletme türüdür. Her şeyi doğru yapmadığınız takdirde başarıya yaklaşmanız zorlu olabilir. Dolayısıyla işinizi tam anlamıyla özetleyecek olan şık bir isim seçmek bu işin ilk adımlarından bir tanesidir.

Spor salonları modern işletmelerdir. Dolayısıyla her yönüyle modern donatılar ile hazırlanmış bir işletmenin modern bir dükkan ismine sahip olması beklenecektir. İsim seçmek konusunda sorunlar yaşıyorsanız Modern Dükkan İsimleri rehberine göz atmanızı mutlaka öneririz.

İYİ ANTRENÖRLER SEÇİN

Spor salonlarına en büyük katma değer sağlayan konulardan biri de iyi hocalar-antrenörlere sahip olmaktır. Bu sektör son yıllarda önemli bir rekabet ile karşı karşıya olduğu için iyi bir hoca-antrenör bulmak gerçekten çok zor olabilir.

Özellikle bu konuda başarılı isimlerin birçoğu zaten kendi spor salonlarına sahiptir. İşletmeyi açmadan önce mutlaka en az bir olmak üzere işinde iyi bir antrenör bulmanız gerekecek.

İYİ PERSONELLER SEÇİN

Bir spor salonunda iyi bir antrenör – hoca dışında birçok personel ihtiyacınız olacaktır. Doğru personelleri seçmek size ek bir mesai oluşturacaktır. Mümkün mertebe iyi personeller seçmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Personellerinizin daha önce ilgili sektörde çalışmış olması ve belirli bir deneyime sahip olması önemlidir.

Ortalama olarak bir spor salonunda yaklaşık olarak 7 personel çalışmaktadır. Aynı şekilde kadınlara yönelik ayrı bir alan belirlenecekse, bu duruma en az 3-4 adet de kadın personel ihtiyacınız da olacaktır. Personeller bu tür işletmeler için en yüksek aylık maliyeti oluşturmaktadır. Dolayısıyla personel seçimi yaparken ihtiyacınız ölçüsünde seçim yapmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

AYDINLATMA ÖNEMLİ

Ruhsat almak için işletmenizin yeterli düzeyde aydınlatmaya sahip olması gerekiyor. İyi düzeyde aydınlatma için mutlak suretle; alana profesyonel bir elin değmesi gerekmektedir.

Spor salonları belirli ölçüde risk barındıran işletmelerdir. Dolayısıyla yeterli aydınlatma yoksa; alanda belirli oranda riskler hasıl olabilir. Fitness yapılacak tüm alanların yeterli düzeyde aydınlatılmasını sağlayın.

HAVALANDIRMA YETERLİ DÜZEYDE OLMALI

Spor salonları ciddi oranda havalandırma ihtiyacı bulunan işletmelerdir. Özellikle spor salonlarına gelen potansiyel müşterilerin en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesidir. Kapalı alanlarda önemli oranda havalandırma sorunu olması durumunda müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

ISITMA – SOĞUTMA SİSTEMİNİ İYİ KURUN

Spor salonlarının kural olarak 18 derecede olması gerekiyor. Ruhsat alabilmek ve denetlemelerden geçmek amacıyla buna ciddi oranda özen göstermeniz gerekiyor. Ek olarak spor salonlarında yine potansiyel müşterilerin ilk izlenim olarak ele aldığı ana konulardan bir tanesidir. Alan iyi bir şekilde ısıtılmalı ve aynı şekilde yaz aylarında soğutulmalıdır.

SPOR ALETLERİNİ SATIN ALIN

Spor salonlarında farklı spor türleri için birbirinden bağımsız onlarca-yüzlerce spor ekipmanı bulunmaktadır. Genel olarak spor salonlarında yaklaşık 60 spor ekipmanına rastlamak mümkündür. Ancak bu makinelerin birçoğu iki, üç adet olarak bulunacaktır.

İnsanlar spor salonlarında sıra beklemekten hoşlanmaz. Çünkü spor aktivitesinin belirli aralıkla yapılması ve verilen molaların da yine belirli bir reçete ile yapılması gerekiyor. Dolayısıyla kimse spor salonunda sıra beklemekten hoşlanmayacaktır. Dolayısıyla yeterli makineye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Spor ekipmanlarının fiyatı pahalıdır. Bu nedenle birçok farklı toptan satıcıdan fiyat almanızı mutlaka ama mutlaka öneriyoruz. Spor ekipmanlarının birçoğu istenilen görevi yerine getirebiliyor ancak daha kaliteli markalar uzun süre stabil çalışma fırsatı sağlayacaktır.

En ucuz ürünleri almak için yarış halinde olmayın. Tüm fırsatları iyi bir şekilde incelediğinizden emin olun. Özellikle sektör deneyimi olan biri veya birileri ile satınalma yolculuğunu tamamlamanızı öneriyoruz.

REKLAM BÜTÇESİ OLUŞTURUN

Spor salonunu kurmak maliyeti bir iştir. Aynı zamanda spor salonunuz için üye bulmak da yine maliyetli bir süreç olacaktır. Rekabetin yüksek olduğu bir sektör olması nedeniyle önemli bir reklam bütçesi oluşturmanız önerilmektedir.

Reklam bütçesini oluştururken düzenli olarak gelen cirodan da üzerine ekleme yapmayı ihmal etmeyin. Reklam bütçesinden tasarruf yapmak da kesinlikle iyi bir fikir olmayacaktır. Özellikle kapasite oranınızın yüzde 80’ine ulaşmadan asla reklam bütçesini kısmayın. Eğer doluluk oranınız yükseldiyse; bu durumda bir miktar kısma mümkün olabilir.

Yerel bir işletme olmanız nedeniyle, yerel düzeydeki gazete, tv ve radyolara yönelik reklamlar verebilirsiniz. Ek olarak, bir web sitesi açmanızı ve tüm faaliyetlerinize yönelik bilgilendirici içerikleri bu web sitesine eklemenizi öneriyoruz. Web siteniz ile bütünleşik olarak başta Instagram, Facebook, Twitter, Google İşletmem gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı açmanızı öneriyoruz. Bu platformlarda da sık sık güncellemeler yayınlayın ve olası kampanyalarınızı da duyurun.

SPOR SALONU AÇMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE GEREKİR?

Spor salonu açmak maliyetli bir iş fikridir. Aşağıda spor salonları için gerekli olan azami spor aletlerinin fiyatlarına da yer verdik. Spor salonunuzun büyüklüğüne göre alanı en verimli şekilde kullanmanız gerekecek.

Ortalama olarak bir spor salonu için 700 bin lira sermaye ihtiyacı vardır. Bu tutar ile 1000 metrekare büyüklüğüne sahip olan bir spor salonunu başarılı bir şekilde kurabilir ve müşteri almaya hazır hale getirebilirsiniz. Lakin, ayrı bir kadın bölümü oluşturacaksanız veya bir havuz-sauna odası-tuz odası gibi fikirlerinizi de hayata geçirmek istiyorsanız; toplam maliyet 2 milyon liranın üzerine çıkacaktır.

İş planı hazırladığınız dönemde, ne istediğinizi ve ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını önceden planlayın. İşin yarısında sermayenizin tükenmesi, büyük bir sorundur!

SPOR SALONU NE KADAR PARA KAZANDIRIR?

Genel olarak 1000 metrekare alana sahip olan bir spor salonunda aynı anda 50 kişi hizmet alabilmektedir. Bu rakamdan fazlası, müşterilerinizin rahatsız olmasına neden olacaktır. Dolayısıyla tüm planlamanızı aynı anda 60 kişiye hizmet vermek üzere kurgulamalısınız. Lakin, spor salonlarında sadece 60 üye ile ayakta kalmak mümkün olmayacaktır.

Spor salonlarının birçoğunda 200, 300 aktif üye bulunmasına rağmen; en yoğun saat olan Cumartesi günü saat 20:00’da bile aynı anda 60 kişinin hizmet aldığını görmek mümkün olmayabiliyor.

Ortalama olarak 1 yıldan uzun bir süredir müşteri odaklı hizmet sağlayan ve iyi bir reklam bütçesi ayıran işletmenin 300 aktif üyesi bulunmaktadır. Spor salonları için aylık kayıt ücretinin yaklaşık 400 TL olduğu bir ortamda, aylık 120 bin lira civarında ciro elde edilmektedir. Bu tutarın yüzde 40’ına yakınını masraflar oluşturmaktadır. Ortalama aylık net kar düzeyi 70 bin lira dolaylarında olacaktır. Kısaca, spor salonlarının ortalama amorti süresi 1 yıla yakındır.

SPOR ALETLERİ FİYATLARI

Ortalama olarak bin metrekare büyüklüğünde bir spor salonu için gereken aletler ve ortalama fiyatları şu şekilde:

9 ADET KOŞU BANDI

Tane fiyat: 11 bin TL

kosu-bandi

6 ADET DİKEY BİSİKLET

Tane Fiyatı: 4 bin TL

Dikey-Bisiklet

5 ADET ELİPTİK BİSİKLET

Tane Fiyatı: 9 bin TL

eliptical

3 ADET YATAY BİSİKLET

Tane Fiyatı: 6 bin TL

Yatay-Bisiklet

1 ADET CHEST PRESS

Tane Fiyatı: 6 bin TL

CHEST-PRESS-agirlik-istasyonu

1 ADET SERBEST GÖGÜS MAKİNESİ

Tane Fiyatı: 7 bin TL

gogus-makinesi

1 ADET SERBEST INCLINE CHEST

Tane Fiyatı: 7 bin TL

INCLINE-CHEST-PRESS-agirlik-istasyonu

1 ADET SHOULDER PRESS

Tane Fiyatı: 7 bin TL

SHOULDER-PRESS-agirlik-istasyonu

1 ADET LATERAL RAISE

Tane Fiyatı: 8 bin TL

LATERAL-RAISE-agirlik-istasyonu

1 ADET PEC DECH UPPER BACK

Tane Fiyatı: 8 bin TL

PEARL-DELTPEC-FLY-agirlik-istasyonu

1 ADET LAT PULL

Tane Fiyatı: 8 bin TL

LAT-PULL-DOWN-agirlik-istasyonu

1 ADET LOW ROW

Tane Fiyatı: 8 bin TL

VERTICAL-ROW-agirlik-istasyonu

1 ADET SERBEST ROW MAKINESI

Tane Fiyatı: 8 bin TL

SERBEST-ROW-MACHINE-agirlik-istasyonu

1 ADET SERBEST ROW

Tane Fiyatı: 8 bin TL

SERBEST-LOW-ROW-agirlik-istasyonu

1 ADET SERBEST GENIS GOGUS

Tane Fiyatı: 8 bin TL

Wide-Chest-Press

1 ADET DÖRTLÜ İSTASYON

Tane Fiyatı: 8 bin TL

dortlu-MULTI-STATION -agirlik-istasyonu

1 ADET LEG EXTENSION
Tane Fiyatı: 7 bin TL
LEG EXTENSION
1 ADET PRONE LEG CURL
Tane Fiyatı: 7 bin TL
PRONE LEG CURL
1 ADET 45 DEGREE LEG PRESS
Tane Fiyatı: 10 bin TL
45 DEGREE LEG PRESS
1 ADET HACK SQUAD
Tane Fiyatı: 10 bin TL
HACK SQUAD
1 ADET SQUAD
Tane Fiyatı: 4 bin TLSQUAD

1 ADET LEG ABDUCTOR
Tane Fiyatı: 8 bin TL
LEG ABDUCTOR
1 ADET SMITH MACHINE
Tane Fiyatı: 10 bin TLSMITH MACHINE

1 ADET CABLE CROSS

Tane Fiyatı: 10 bin TLCABLE CROSS

1 ADET KÜREK MAKİNESİ
Tane Fiyatı: 4 bin TLKÜREK MAKİNESİ

1 ADET T BAR
Tane Fiyatı: 2 bin TL
T BAR
1 ADET BARFİKS SEHPASI
Tane Fiyatı: 2 bin TL
BARFİKS SEHPASI
1 ADET AYARLI BENCH SEHPASI
Tane Fiyatı: 2 bin TLAYARLI BENCH SEHPASI

1 ADET OLİMPİK BENCH SEHPASI
Tane Fiyatı: 3 bin TL
OLİMPİK BENCH SEHPASI
1 ADET OLİMPİK INCLINE SEHPASI
Tane Fiyatı: 3 bin TL
OLİMPİK INCLINE SEHPASI
1 ADET BICEPS SEHPASI
Tane Fiyatı: 3 bin TL
BICEPS SEHPASI
1 ADET TRICEPS MAKINESI
Tane Fiyatı: 3 bin TL
TRICEPS MAKINESI
1 ADET MEKİK SEHPASI
Tane Fiyatı: 3 bin TL
MEKİK SEHPASI
1 ADET TERS MEKİK SEHPASI
Tane Fiyatı: 2 bin TL
TERS MEKİK SEHPASI
1 ADET CALF SEHPASI
Tane Fiyatı: 2 bin TL
CALF SEHPASI
2 ADET RACK
Tane Fiyatı: 800 TL
RACK
2 ADET TURNİKE
Tane Fiyatı: 7 bin TL
TURnike