arama

Zengin Edecek Ne İş Yapabilirim Diyenlere 15 İş Fikri

yeni iş fikirleri

Ne iş yapabilirim sorusu etrafında vakit harcıyorsanız; en değerli şeyin zaman olduğunu göz önüne alarak; İyi bir planlama sürecinin ardından harekete geçmesini öneririz.

Türkiye’de girişimcilik oranlarının düşüklüğü göz önüne alındığında, yeni bir iş kurmak için ciddi sorunlar ve sorunlar ile karşı karşıya olduğunuzun farkındayız. Lakin, Yeni İş Fikirleri platformu olarak, 2021 yılına yönelik en yüksek potansiyel içeren, zengin edebilecek 15 iş fikrini sizler için inceledik.

Ne iş yapabilirim? sorusu, girişimciliği geciktiren ve ciddi motivasyon kayıplarına neden olan bir sorudur. Eğer, uzun bir dönemdir bu soruya net bir cevap veremediyseniz; girişimcilik motivasyonunuzu büyük ölçüde kaybetmeye doğru ilerliyor olduğunuz anlamına geliyor. Girişimcilik, iyi bir planlamanın ardından hızlı bir şekilde hareket etmekten geçiyor.

Yeni İş Fikirleri olarak, 2020 yılının son aylarında bulunduğunuz bu dönemde; 2021 yılında da ciddi potansiyel taşıyacak 15 iş fikrini sizler için inceledik.

1. RENT A CAR

Araç fiyatlarının hızla yükseldiği Türkiye’de, önümüzdeki yıldan itibaren araç kiralama hizmetlerine olan taleplerde artış bekleniyor.

Bir Rent A Car açmak, en az 2 araç ile başlayabileceğiniz harika potansiyel taşıyan bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor. Genel sigorta sistemlerinden hizmet aldıktan sonra kendi araç kiralama şirketinizi kurabilir ve kısa bir süre içerisinde hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Ortalama olarak 2 araç ile yola koyulmak için 250 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyacınız olacak. Satın alacağınız aracın sıfır olmasına ihtiyaç yok. Ancak sıkıntılı veya çok eski araçlar ile iş hacminiz düşüş gösterebilir.

2. YAT KİRALAMA

Koronavirüs etkisinin gelecek yıl tamamen ortadan kalkması bekleniyor. Böylelikle önümüzeki yıl, 2020’de tatile gidemeyenler ile birlikte turizm istatistiklerinde rekor bekleniyor.

Ne iş yapabilirim diyorsanız, turizm ile ilgili tüm iş fikirlerinde potansiyel artışı bulunacağını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Doğrudan turizm odaklı bir iş fikri arıyorsanız, yat kiralama harika bir tercih olabilir. Yüksek sermaye talep eden yat kiralama işinde, ortalama amorti süreci 2 tatil sezonudur. Eğer ciddi bir reklam çalışması yapmayı başarırsanız, tek sezonda da büyük bir iş hacmi elde edebilirsiniz.

3. GÜMÜŞ MAĞAZASI

Altın fiyatlarında yaşanan yükselişe paralel olarak, gümüşe yönelik taleplerde artış kaydediliyor. Güzel bir hediye için uzun yıllardır tercih edilen gümüş, son 1 senede ise satış patlaması ile karşı karşıya. Bu kapsamda, 2021 yılında güzel bir mağaza fikrini hayata geçirmek isteyenler için gümüş mağazası harika bir fikir olabilir.

Ek bilgiler:

4. ÇAĞRI MERKEZİ AÇMAK

Pandemi döneminde birçok işletme online hizmetlere olan yönelimi büyük ölçüde artırdı. Bu sürecin artık bir işletme kültürü olarak öne çıkması bekleniyor. Böylelikle, gün geçtikçe çağrı merkezi hizmetine ihtiyaç duyan işletmelerin sayısında önemli düzeyde artış var. Siz de yeni bir işletme kurarak bu sektörde önemli bir pay elde etmek üzere faaliyete başlayabilirsiniz.

5. ECZANE AÇMAK

Ne iş yapabilirim diyen herkese uygun bir iş fikri olmasa da; eczaneler, pandemi dönemiyle birlikte önemli bir sağlık merkezi oldu. Eczanelerde iş hacminde önemli artışın, 2021 yılı itibarıyla da artması bekleniyor. Bir eczane açmak, gerekli sertifikayı temin ederek kolaylıkla hayata geçirilebilir.

6. TRÜF MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

En yüksek potansiyel içeren tarımsal iş fikirlerinden biri de trüf mantarı yetiştiriciliğidir. Sektör, hızla büyüme kaydederken, yatırımcılarına geniş yelpazede bir pazar payı fırsatı sağlıyor. Trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak, kısa sürede üretime geçebilir ve para kazanabilirsiniz.

Trüf mantarı yetiştiriciliği yapmak için düşük sermaye dahi yeterlidir. Çok kapsamlı bir şekilde hayata geçirmek için ise 200 bin liralık yatırıma ihtiyacınız var.

7. TEKSTİL ATÖLYESİ AÇMAK

Pandemi sürecinde Çin malı ürünlere olan talepte büyük bir azalma meydana geldi. Yeni yıl ile birlikte de, Çin malı ürünlere olan taleplerde artış beklenmiyor. Son dönemde Dolar’ın Türk lirası karşısındaki yükselişi de göz önüne alındığında; Türk malı ürünlerinin yabancı piyasalarda çok ucuz fiyatlar ile satılmasını sağladı. Böylelikle Türkiye’de üretilen tekstil ürünlerine olan talepte artış bekleniyor.

Bir tekstil atölyesi açarak, kısa ve orta vadeli olarak önemli bir iş hacmi elde edebilirsiniz. Özellikle Anadolu’da açılabilecek tekstil atölyeleri için ciddi hibe ve destek avantajlarının bulunduğunu da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

8. KOZMETİK MAĞAZASI AÇMAK

Perakende sektöründe en hızlı yükseliş yaşanan sektörlerden biri de kozmetik sektörüdür. Yüksek potansiyel içeren bir lokasyonda açılabilecek bir kozmetik mağazası ile kısa sürede önemli bir iş hacmi elde edebilirsiniz.

Kozmetik mağazası kurmak, çoğu zaman bir market kurmak basit bir iş fikridir. Ortalama 100 bin liralık sermaye tutarı ile 1 hafta gibi kısa bir sürede faaliyete alabilirsiniz. Kozmetik mağazalarında yer alan tüm ürünlerde de kar marjı genellikle yüzde 50’nin üzerinde bulunur. Bu kapsamda kar marjı yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

9. TAVUK ÇİFTLİĞİ

Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız; tavuk çiftliği sektörünü de yakından takip etmeniz önerilir. Tavuk sektörü, tüm dünyada gıda sektörünün yakından takip ettiği bir alandır. Doğru lokasyonda, doğru bir planlama ve pazarlama çalışmasıyla bir tavuk çiftliği kurabilir ve önemli düzeyde gelir akışı elde edebilirsiniz.

Tavuk çiftliklerini kurmak nispeten sorunludur. Organik tavuk çiftlikleri dışındaki profesyonel işletmeleri kurmak için 300 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Üstelik işin başında durması için de en az 2 personel istihdam etmeniz gerekiyor. Pazarlama çalışmaları ve nakliye sorunları ile birlikte 4-5 personele ihtiyacınız olacak.

10. SERACILIK

Tarımsal iş fikirleri arasında en çok öne çıkan fikirlerden biri de seracılıktır. Yeterli alana sahipseniz ve işin başında her zaman durabilecekseniz; seracılık ile kısa sürede zengin dahi olabilirsiniz.

Türkiye’de tarım üretimi hızla düşmesi nedeniyle, yeni gıda ürünlerinde fiyatlar önemli düzeyde artış gösteriyor. Bu kapsamda seracılık ile ciddi bir avantaj elde edebilir ve önemli düzeyde para kazanabilirsiniz.

Seranızı kurduktan sonra En Karlı 22 Tarım Ürünleri rehberine göz atarak, en yüksek potansiyeli içeren tarım ürününe yönelik yetiştiricilik yapmanızı öneririz.

11. OTO EKSPERTİZ

Dünyanın geri kalanına göre ikinci el otomobil sektörünün çok aktif olduğu bir ülke olan Türkiye’de artık her satıştaki araç için ekspertiz neredeyse zorunlu bir hizmet. Birkaç yıl öncesine kadar ekspertiz hizmeti birkaç usta üzerinden yürürken, sektör şu anda zincir oto ekspertiz firmalarına yönelmiş durumda.

Oto ekspertiz hizmetini veren işletmelerin geneli çok düşük maliyetler ile çalışmakta olup, sektörde birkaç yıl çalışan birçok işletme büyüme fırsatlarını değerlendirmektedir.

Geleceği olan iş fikirleri arasında yer alan bu sektör; önemli potansiyel taşıyor.

12. SİGORTA ACENTESİ

10 yılı aşkındır düzenli olarak Türkiye’deki sigorta primlerinde artışlar kaydediliyor. 2025’e kadar sektörün yüzde 40’dan fazla büyümesi bekleniyor.

Sigorta kavramının gün geçtikçe “değerinin anlaşıldığı” bir ülke olan Türkiye’de başlanabilecek en iyi iş kurma adımlarından birini sağlıyor. Üstelik sigorta acentesi kurmak için ciddi düzeyde bir deneyime ihtiyacınız yok. Bir firmadan bayilik alındıktan sonra, iş için zaten ciddi bir eğitim sürecine alınıyorsunuz.

13. DRONE HİZMETLERİ

Günümüzün en çok konuşulan ve talep gören teknolojilerinden biri de dronelerdir. Drone satışı, bakımı, kiralaması ve desteği konusundaki her hizmette talep artışları yaşanmaktadır. Drone ihtiyaçları günümüzde sadece büyük şehirlerde değil, küçük ilçelerde dahi kendini gösteriyor. Sektöre giriş için çok farklı sermaye talepleri de bulunmaktadır. Hem küçük hem orta hem de yüksek sermayeler ile işletme kurmak mümkün.

En düşük sermayeler ile kurulabilecek en hızlı işletmeler ise drone kiralama üzerine destek sağlamaktadır. Sadece kiralama üzerine hizmet veren bir işletme bile önemli düzeyde talep ile birlikte para kazanma fırsatı sağlamaktadır.

14. DEPO KİRALAMA

Konutlar gün geçtikçe küçülüyor ve insanlar küçük evlere sığdıramayacak kadar çok eşyaya sahip. Depolama hizmetleri yurt dışında popüler ve geleceği olan bir iş fikri arayanlar için ülkemizde de tercih edilebilecek iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sermayeniz yüksekse kendi depo alanınızı inşaa edebilirsiniz ancak yeterli sermayeye sahip değilseniz; büyük bir depo alanı kiralayarak bölmelere ayırabilirsiniz.

Ciddi bir pazarlama çalışması ile ülkemizde bu konuda ilkler arasında yer alabilirsiniz.

15. ELEKTRİKLİ BİSİKLET HİZMETLERİ

Dünya genelinde tam anlamıyla yeni bir trend haline gelen elektrikli bisikletlere yoğun bir yönelim var. Ülkemizde de elektrikli bisikletlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Sektörde satış genellikle büyük e-ticaret siteleri üzerinden ilerlerken, danışmanlık ve tamir hizmetlerine erişim neredeyse imkansız seviyede.

Bir elektrikli bisiklet hizmeti veren işletme kurmak için çok iyi bir dönemden geçiyoruz. Hem satış hem danışmanlık hem de tamir hizmeti verilebilir.