arama

13 Kar Marjı Yüksek İşler ve Sektörler

iş fikirleri yeni
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Ülkemizde iş dünyasının standart olarak kabul ettiği kar marjı yüzde 8 ile 20 arasında değişiklik gösteriyor. Ancak bazı iş fikirlerinde ve sektörlerde kar marjı yüzde 50 hatta yüzde 90’nın üzerine bile çıkabiliyor. Özellikle rekabetin az olduğu yada nispeten emeğin dahil olduğu iş fikirlerinde kar marjı yüksektir.

Bir girişimci veya yatırımcı olarak kar marjı yüksek işler ile ilerlemeyi planlıyorsanız, sizler için en çok öneride bulunabileceğimiz 13 iş fikrini inceledik.

1. DOĞAL KÖY ÜRÜNLERİ

doğal ürünler

Türkiye’de artık birçok doğal ürün mağazası bulunuyor. Bu mağazalar organik ve doğal adı ile süt, peynir, yoğurt ve yumurta gibi ürünleri tüketicilere sunuyor. Ortalama olarak ürünlerde kar marjı yüzde 60’ın üzerinde. Hatta bazı özel reçel ve bal gibi ürünlerde kar marjı çok daha fazla yükselebiliyor.

Doğal köy ürünleri mağazası açmak için ortalama olarak 70 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu işi yapmayı planlıyorsanız doğal olarak ürün alabileceğiniz üreticiler bulmalı ve onlar ile anlaşmalısınız.

2. CAFE

kitap cafe

Cafelerde kar marjı çok yüksektir. Ortalama olarak 40-50 kuruşa mal edilen çay ve kahve ürünlerini 5-10 lira civarında rahatlıkla satışa sunabiliyorsunuz. Tüm işletme masrafları göz önünde bulunduğunda ay sonunda cironun yaklaşık yüzde 45’i net kar olarak hesaplarınıza yansıyacaktır.

Bir cafe açmak günümüzde yüksek sermaye isteyen iş fikirleri arasına girmeye başlamıştır. Çünkü standart olarak birkaç masa ve birkaç dekorasyon ürünü ile açabileceğiniz cafeye müşteri çekmeniz zordur. Ortalama olarak 180 bin liralık sermaye ile bu işe giriş yapmanızı önerebiliriz.

3.KURS MERKEZİ

kurs hazırlama

Ülkemizde dershanelerin kapanması sonrasında etüt, kurs merkezlerinin sayısında önemli bir artış yaşandı. Özellikle üniversite sınavları ve KPSS için yoğun bir çalışma dönemine ihtiyaç duyan öğrenciler tarafından yoğun bir talep gören kurs merkezleri, karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bir kurs merkezi açmak için ortalama 300 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Etüt veya kurs merkezi açacak olanların eğitim sektöründe deneyimli olması veya direkt olarak öğretmen olması işin ilk dönemi için kritik bir konudur.

Kurs merkezlerinde kar marjı yüksektir çünkü bu tür işletmeler hizmet odaklıdır. Masraflardan sonra kalan tüm tutar kar olarak hesaplarınıza yansıyacaktır.

4. BEBEK GİYİM

bebek giyim

Türkiye dünyada halen doğum sayısında üst sıralarda bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Üstelik ekonomik seviyelerdeki yaşanan artış ile birlikte ebeveynler artık çocukları için daha fazla para harcamak konusunda yüksek iştah barındırıyor.

Tüm giyim sektörleri arasında en yüksek kar marjına sahip sektörler arasında ikinci sırada bulunan bebek giyim ürünlerine yönelik bir mağaza açabilirsiniz.

Bu sektöre girmek isteyen girişimcilerin özellikle reklam konusunda profesyonel bir destek almasını mutlaka öneriyoruz.

5. SPOR SALONU

spor

Sağlık endişelerinde yaşanan artışa paralel olarak ülkemizde spor salonlarının ve bu salonları kullananların sayısında önemli oranda artış yaşanmıştır. Geçtiğimiz yıl spor salonları için iyi bir yıl olmasa da önümüzdeki yıl itibarıyla dünya genelinde yaşanan duruma paralel olarak artış kaydedilmesi bekleniyor.

Bir spor salonu kurmak için ortalama olarak 240 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulduğu gibi bu tür işletmelerde aylık masraf oranı genellikle yüksektir. Bu kapsamda kapsamlı bir iş planı hazırlayarak yüksek potansiyelin olası olduğu bir konumda işe koyulabilir.

Spor salonları mevzuatı da geçtiğimiz yıl değişmiştir ve bu kapsamda yeni mevzuat mutlaka gözden geçirilmelidir.

6. SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

sosyal medya

Günümüzde en küçük işletmelerin dahi sosyal medya varlığının bulunması ve bu sosyal medya platformlarının iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu konuda sorun yaşayan işletmeler genellikle yeni bir personel istihdam etmek yerine kendi evlerinde veya ofislerinde çalışan insanlardan hizmet almaktadır. Bu kapsamda sosyal medya yönetimi konusunda iyiseniz ve kendinizi bu konuda işletmelere kanıtlayabilirseniz; işletmelerin sosyal medya sayfalarını yönetmek üzere hizmet verebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, sosyal medyada olmayan veya var olduğu halde çok iyi performans gösteremeyen işletmelere iyi bir şekilde hazırlanmış bir mal atmak veya direkt olarak bu işletmeleri aramak olacak. Birkaç aramadan sonra size olumlu geri dönüş sağlayabilecek işletmelere ulaşacaksınızdır. Çünkü işletmeler sosyal medyaya gerçekten değer vermekte ancak bunun için yeni bir personel istihdamına masraf oluşturmaktan çekinmektedir.

7. DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ

damla sulama

Türkiye dünyada en önemli tarım ülkelerinden biri olmasına rağmen bu potansiyelini tam olarak değerlendirmekte sorunlar yaşıyor. Gelecek 10 yıl da değerlendirildiği zaman önemli oranda yaşanacak su kıtlığı ile birlikte damla sulama sistemlerinin önemi gün geçtikçe artıyor. Bu doğrultuda devletten de alınabilecek destekler ile bir damla sulama sistemi için işletme kurulabilir.

Bu sektöre girmek isteyen işletmelerin ilk birkaç yıl yalnızca perakende satışa yönelmesini öneriyoruz. Oluşabilecek müşteri portföyü ve sektör tecrübesinin ardından üretim için de işletme büyütülebilir.

Damla sulama sistemlerine yönelik tüm iş fikirlerinde ve sektörlerinde düşük rekabet nedeniyle kar marjı yüksektir.

8. TAMİRCİLİK

tamir

Tüm tamircilik sektörlerinde kar marjı yüksektir. Hizmet odaklı bir iş fikri olması nedeniyle gelen tutarın neredeyse yüzde 90’ı doğrudan sizin karınızdır.

9. TEMİZLİK

temizlik

Türkiye’de en hızlı şekilde para kazandıran sektörlerden biri de temizliktir. Konutlara ve evlere yönelik temizlik hizmeti vererek hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz. Bu iş fikrini bir süreden sonra daha profesyonel bir şekilde bir işletmeye dönüştürebilirsiniz.

Temizlik sektörü de hizmet odaklı bir iş fikri olması nedeniyle cironuzun büyük kısmı kar marjı olarak yansıyacaktır.

10. MOBİLYA RESTORASYONU

mobilya

Son yıllarda mobilyaların fiyatlarının aşırı yükselmesiyle birlikte insanlar bozulan, kırılan mobilyalarını çöpe atmak yerine restore ettiriyor. Bu nedenle çok az bulunabilen bu işletmeler son dönemde bir bir kurulmaya başlandı. Kar marjı çok yüksek olan bu işletmeler arasına siz de dahil olabilirsiniz. Ancak elbette bu sektörde deneyim sahibi olmanız gerekiyor ya da bu konuda ustalaşmış bir personel istihdam etmeniz gerekiyor.

Mobilya restorasyonu işinde iyi bir reklam çalışmasıyla kısa sürede önemli düzeyde ciro elde edebilirsiniz.

11. TRÜF MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

trüf mantarı

Tarımsal bir para kazandıran yüksek karlı iş fikri arıyorsanız, trüf mantarı yetiştiriciliği tam olarak aradığınız şey olabilir. Bu konuda hazırladığımız Trüf Mantarı Yetiştiriciliği rehberinden eşsiz bilgiler alabilirsiniz.

12. BİJUTERİ MAĞAZASI

takı ürünleri

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aksesuar sektöründe kar marjı çok yüksektir. Ortalama yüzde 200 civarında kar marjı fırsatı sağlayan takı-bijuteri sektöründe, birçok ürün 1-2 liraya satın alınmakta olup 5-10 lira civarında satılmaktadır. Doğru lokasyonda bir dükkan bularak bu sektörde çok ciddi paralar kazanma fırsatınız var.

Bu sektöre girmek isteyenlerin en çok sorun yaşadığı nokta ise toptan takı ve bijuteri bulmaktır. Bu sorunu başarıyla tamamlayan işletmelerin ciddi bir para kazanma potansiyeli bulunmaktadır.

İş hakkında ek bilgiler Takı Dükkanı Açmak rehberinde yer almaktadır.

13. GLUTENSİZ EKMEK

glutensiz ekmek

Ülkemizde her geçen yıl tüketimi artan bir ürün olan glutensiz ekmek, standart ekmek ürünlerine göre yüzde 40 daha pahalıdır.

Türkiye’de glutensiz ekmek üretimi yapan çok sayıda işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerden biri olarak faaliyet göstermek üzere ortalama 120 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyacınız olacak. İlk etapta birkaç süpermarket ile anlaşma düzenleyerek kısa sürede büyük bir işletmeye dönüşmenin ilk adımını tamamlama fırsatınız olacak.

 • Osman
  3 yıl önce

  Glutensiz ekmek üretecegiz diye Türkiyede kesinlikle fırın sektörüne girmeyiniz,ayrica 120 bin tl gibi sermaye yetersiz gelir,u ben bir fırın işletmecisi olarak,kira ve ve isciligini kendim yaptığım halde zor ayakta duruyorum,çünki firin sektöründe girdiler serbest piyasa ekmek satışı belirtilen fiyatta satılmakta, nacizane fikrim budur,yapacak olanlar bir kaç fırın gezerek yorumları ve sektör sıkıntılarını dinleyebilir

  27
  yorum beğen