arama

Güneş Enerjisi’nin Bilinen 12 Faydası ve Avantajları

güneş enerjisi

Yenilenebilir enerji türleri arasında en etkili ve verimli olanlarından biri Güneş enerjisidir. İş dünyasında dönüşümün esaslarından biri olan Güneş enerjisi aynı zamanda enerji için kullanılabilecek en büyük kaynaktır.

Yapılan araştırmalara göre dünyaya gelen tüm Güneş enerjisini sadece 1 saat boyunca depolama şansımız olsaydı, bu enerjinin bir yıllık enerji ihtiyacımızı karşılayabilirdi. Dolayısıyla güneş enerjisi en önemli enerji kaynaklarımız arasında yer alıyor ve onu kullanmanın daha iyi yollarını bulmak için 12 bilinen faydasını ve avantajını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. “Bilinen” diyoruz çünkü, henüz bulamadığımız faydaları da mutlaka vardır!

1. Sıfır Üretim Maliyeti

Güneş enerjisi bir yenilenebilir enerji türüdür. Onu üretmek için gereken maliyet sıfırdır. Sadece Güneş Enerjisi’ni tutmak için çeşitli panellere ve aktarım bileşenlerine ihtiyaç duyarız. Maliyet oluşturan kısım tamamen budur. Üstelik bir kere kurulum sonrası güvenle yıllarca ücretsiz elektrik elde edersiniz.

2. Çevreye Etki

Güneş enerjisi bilinen diğer enerji kaynaklarına oranla çevre üzerinde çok az olumsuz etkiye sahiptir. Güneş enerjisini elde ederken sera gazı üretilmez. Aynı zamanda nükleer santraller gibi suyu kirletmeniz de gerekmiyor.

Güneş enerjisi panelleri sırasında gürültü oluşmaz ve bu sayede şehrin her yanında dilenildiği gibi kullanılabilir.

3. Enerji Maliyetlerini Düşürür

Türkiye’de elektrik enerjisi faturaları kabarıktır. Elektrik fiyatlarının çok yüksek olduğu bir ülke için bulunmaz bir nimet olan güneş enerjisi aracılığıyla enerji maliyetlerinizi büyük oranda düşürebilir hatta sıfırlayabilirsiniz.

4. Para Kazanma Fırsatı Sağlar

Güneş enerjisi panelleri aracılığıyla kendi elektriğinizi üreterek tasarruf elde edebiliyorsunuz. Ancak aynı zamanda ihtiyacınızdan fazla elektrik üretimini de şebeke sistemine aktararak para da kazanabilirsiniz.

Ülkemizde son dönemde çok fazla ticari güneş enerjisi panelleri kurulmaya başlandı. Önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bir iş fikri olarak da değerlendirilebilir.

5. Her Yerde Uygulanabilir

Güneş enerjisinin bir diğer önemli faydası ise açık havaya sahip her alanda uygulanabilir olmasıdır. Güneş ışığının ulaştığı her bölgede kurulabilen güneş enerjisi panelleri aracılığıyla hem ısı hem de elektrik elde etmek amacıyla güneş enerjisinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

6. Nakil Sırasındaki Kayıplar Önlenir

Elektrik dağıtım noktasından çeşitli aktarım kabloları ile uzun mesafeye aktarıldığı zaman yaklaşık yüzde 6’ya yakın bir enerji kaybının oluşmasına neden olur. Bu oran mesafe arttıkça artış göstermektedir. Güneş enerjisi aracılığıyla yerinde elektrik üretimi elde edilir ve dağıtım nakliyesi sırasında oluşacak enerji kayıpları en az maliyete indirgenmiş olur.

7. Tek Merkezli Güvenlik Riskini Ortadan Kaldırır

Standart elektrik üretim ve dağıtım noktalarının daha az olması; bu merkezlerde yaşanabilecek bir sorundan dolayı çok sayıda bölgenin elektrikten mahrum kalmasına neden olur. Ancak güneş enerjisi sayesinde birçok merkezden elektrik üretimi elde edilmesi sayesinde; olası problemlerden daha az etkilenme şansı elde edilir.

8. İstihdam Oluşturur

Türkiye dünyada güneş enerjisi potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olmasına rağmen bu potansiyelini çok az oranda kullanmaktadır. Güneş enerjisi önemli bir iş sektörüdür ve önemli bir yönelim sayesinde ciddi iş alanlarının oluşmasına katkı sağlayabilir.

İşsizlik ile boğuşan bir ülke için istihdam oluşturmak açısından güneş enerjisinin faydası olacaktır.

9. Elektriğin Pahalı Olduğu Saatlerde Üretim Elde Edilir

Dünyanın neredeyse tamamında olduğu gibi Türkiye’de de elektrik fiyatları 06:00 ile 17:00 arasında gece tarifesine göre daha pahalıdır. Ülkemizde son veriler ışığında gündüz tüketilen elektriğin fiyatı gece tüketilen elektriğin fiyatına göre yüzde 62 daha pahalıdır. Bunun nedeni, elektrik tüketiminin çok yoğun olduğu saatler olması nedeniyledir. Dolayısıyla gündüz elektrik daha pahalıdır.

Güneş enerjisi aracılığıyla da elektriğin pahalı olduğu gündüz saatlerinde elektrik üretimi sağlayabilir ve hem tasarruf oranınız artar hem de satış yaparsanız daha fazla para kazanırsınız.

10. Sürekli Gelişen Teknolojiye Sahiptir

Güneş enerjisi dünya genelinde bilim insanlarının ve sektör temsilcilerinin yoğun uğraş verdiği konular arasında yer alıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda mevcut panellerden çok daha verimli teknolojilere de ulaşma şansınız olabilecek. Güneş enerjisi yatırımlarının gün be gün daha hızlı amorti edilmesinin önünün de açılması bekleniyor.

11. Hava Kirliliğini Azaltır

Fosil yakıtlar çok fazla hava kirliliği oluşturur. Güneş enerjisi ise hava kirliliğinin oluşmasına mahal verecek hiçbir etkiye sahip değildir.

12. Konutun veya İşletmenin Değerini Artırır

Günümüz emlak piyasasında güneş enerjisinden elektrik ve ısı üreten konut ve işletmelerin değeri daha fazladır. Dolayısıyla bu konuda yapacağınız gayrimenkul yatırımları ile daha fazla para kazanma şansınız olacak.