arama

Kolay Yoldan Kendi Başına Zengin Olmanın 14 Yolları

zengin

Zengin olmak istiyorsanız, öncelikle bunu arzulamanız gerekir. Bu rehbere ulaştığınıza göre, ilk adımı başarılı bir şekilde tamamladınız.

Neredeyse hepimiz bir gün zengin olmayı istiyoruz. Ancak çok azımız buna sahip olmak için çaba gösteriyoruz. Eğer siz çaba göstermeye niyetli biriyseniz, sizler için kendi başınıza zengin olmanın en iyi yollarını aktaracağız. Her halükarda rehberde yer alan her şeyi doğru yaptığınız halde zengin olamayabilirsiniz ancak çok daha disiplinli, kararlı ve gitmek istediğiniz yere daha yakın olacaksınız.

21’nci yüzyıl dünyasında kolay yoldan para kazanmak zordur. Ancak bazı ipuçları, kararlılık, özgüven ve gerçekten emek ile bu bir süreden sonra çok basit olacak. Girişimci bir insan her şart altında para kazanmanın yollarını daha kısa yoldan bulabilir. Eğer gerçekten zengin olmak istiyorsanız kendinizden, zamanınızdan ve sevdiğiniz pek çok şeyden ödün vermek zorunda kalacaksınız. Elbette biraz para kazandıktan sonra bu zorlu süreci hafifletebilirsiniz.

Peki o halde nasıl zengin olacağız? İşte sizler için dünya genelindeki birçok zengin kişiden alınan en ilham verici fikirler…

1. KENDİNİZE YATIRIM YAPIN

ders

Dünya genelindeki birçok zengin insan size mutlaka ilk olarak kendinize yatırım yapmanızı önerir. Birçok kişisel gelişim dersinin de ilk cümlesinde okumak, dinlemek ve çalışmak mutlaka yer alır. Bu klasik bir fikir gibi görünse de; aslında zengin olmanın en büyük sırrıdır. Çünkü hak edemeyen bir insan ancak miras veya şans oyunları ile zengin olabilir. Size milyonlarca dolar miras bırakabilecek biri yoksa ve 10 milyon kişinin katıldığı bir oyunda 1’nci olmayı beklemek istemiyorsanız; bunun için biraz zeki ve yaratıcı olmanız gerekir.

Zeka ve yaratıcılığın doğuştan geldiğini tahmin ediyor olabilirsiniz. Ancak günümüz eğitim sistemlerinin neredeyse tamamı bunun tüm sistemin yüzde 10’luk kısmından fazla olmadığını belirtir. Bu nedenle kendinize haksızlık yapmayı bırakıp önce kendinize yatırım yapmalısınız.

Okuyun, dinleyin, çalışın, dil öğrenin, zaten başaranların hikayelerine göz atın, iş konuşan insanlarla arkadaşlık kurun, çevrenizi değiştirin, büyük bir şehire taşının, bir meslek öğrenmek için ücretsiz çalışmayı kabul edin, daha az uyuyun ve daha erken kalkın, matematik, borsa, döviz, ithalat-ihracat terimlerinin size yabancı gelmemesini sağlayın…

2. PARA BİRİKTİRİN

para

Zengin olmak istiyorsanız her halükarda harcadığınız parayı azaltmanız veya biriktirebileceğiniz daha fazla para kazanmanız gerekir. İster buna cimrilik deyin isterseniz de tasarruf deyin ancak her halükarda para biriktirmek için ya daha fazla kazanmanız ya da daha az harcamanız gerekecek. Bu sayede kazandığınız paraya daha fazla önem gösterebilir ve para biriktirmeye başlayarak zengin olmak için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Küçük paraları önemsememek bir gün sizi zengin bir insan yapmayacaktır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketleri birkaç cent ile toplanan paralar ile bu seviyeye geldi.

Para biriktirmek konusunda sorun yaşıyorsanız; rehbere göz atın:

3. PLAN OLUŞTURUN

takvim

Hemen hemen hepimizin bildiği çok güzel bir cümle vardır.

Rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgârın faydası olmaz

Bu söz aslında bu maddeyi tam olarak açıklıyor. Bu nedenle ek bir şey belirtmeye ihtiyaç yok. Eğer bir planınız yoksa, nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsunuzdur. Kapsamlı bir plan yapmadan bir gün olmak istediğiniz yere varamazsınız.

Planlı yaşamak disiplin elde etmektir. Doğru yapıldığı takdirde hayatınıza çeki düzen verir ve sizi çok daha başarılı bir insana dönüştürür.

4. ERTELEMEYİ DURDURUN

saat

Hayat bazı şeyleri ertelemek için gerçekten çok kısa. Üstelik 20’li yaşlarınızda genç bir girişimciyseniz, erteleme hastalığından bir an önce kurtulmanız gerekir. Ertelemek günümüz insanlarının en büyük sorunlarından biridir. İnsanların çok büyük bir kısmı her şey için yeterli zaman olduğuna inanıyor ancak aslında YOK! Bugün bile harekete geçmek için geç kaldığınızı belirtmekte yarar var.

Yeni bir iş fikrini uygulamak, yeni bir fikir için analiz yapmak, birileriyle iş için görüşmeyi planlıyorsanız bunu hemen yapmaya başlayın. Ertelemek bir hastalıktır ve başa çıkmadığınız anda yılların nasıl da heba olduğunu anlamayacaksınız bile.

5. BORÇLARINIZI ÖDEYİN

borç

Bir gün zengin olmak istiyorsanız öncelikle size yük olan borçlardan kurtulmanız gerekir. Bunlar vergiler, faizli borçlar ve diğer borçlarınız olabilir. Borçlarınızı ödeyerek iş dünyasına daha sağlam adımlar ile başlamanız gerekir. Elbette bir iş kurmak için aldığınız borçlar bunlara dahil değildir.

Kişisel borçlarınızı ödemek aynı zamanda stres düzeyinizi büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. Zihnen ve bedenen sağlıklı bir bireyin zengin olmaya daha yakın olduğunu belirtmek gerekir. Rahatlayın…

6. RİSK ALIN

risk

Yeni İş Fikirleri platformunu takip eden insanların çok büyük bir bölümünü gençler oluşturuyor. Henüz 20’li yaşlarında bulunan bir genç olarak önünüzde uzun bir hayat var. Bu yaşlar risk almanız için aslında en doğru zaman. Çünkü, her şey kötü giderse toparlamak için şansınız olacak.

Almanız gereken ilk risklerden biri ise elbette kendi işinizi kurmak olmalı. Başkası için çalışarak zengin olma ihtimaliniz, kendi işinizi yaparken zengin olma ihtimalinizin çok altındadır…

Günümüzde insanların çok büyük bir kısmı 10 yıl sonra ne kadar kazanacağını bilir. Eğer zengin olmak istiyorsanız bu tekdüzelikten sıyrılmaya ihtiyacınız olacak.

7. ÇEŞİTLENDİRİN

çeşitli

Bir önceki maddede risk almanız gerektiğini söyledik. Elbette bu tamamen gözünüz kapalı davranmanız gerektiğini söylemiyor. Ne risk alırsanız alın tüm sermayenizi aynı işe veya yatırım aracına yönlendirmeyin. Bu alabileceğiniz çok tehlikeli bir risktir. Yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz ve farklı iş dallarında da paranızı değerlendirmeniz gerekir.

Çeşitlendirmek sizi olası sürprizlerden koruyacak ve doğru pozisyonda olmadığınız anda ek bir kaçış fırsat sağlayacaktır.

8. KENDİ İŞİNİZİ KURUN

iş kurmak

Şimdi biraz iş konuşma zamanına geldik. Bir gün zengin bir insan olmak istiyorsanız, eninde sonunda yapmanız gereken önemli bir adım atmanız gerekir. Kendi işinizi kurmak sizi gitmek istediğiniz yere ulaştırmanın önemli bir adımıdır. Bu nedenle kendi işinizi kurmak üzere harekete geçmeniz gerekir.

Eğer halihazırda başka bir işte çalışıyorsanız elbette bu adım için çok daha planlı olmanız gerekir. Çünkü muhtemelen başaramazsanız, herkesten daha fazla şey kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kendi işinizden ayrılmadan önce en iyi iş fikrine odaklandığınızdan ve özellikle sermayenizin yeterli olduğundan emin olun.

9. İŞİNİZİ DOĞRU SEÇİN

doğru

Kendi işinizi kurmak üzere harekete geçerken elbette doğru bir iş seçmeniz gerekir. Önemli bir süreçtir ve kesinlikle üzerine doğru bir araştırma yapmanız gerekir. Yeni İş Fikirleri platformu tam olarak bu adımı doğru planlamanız için kuruldu. İnternet sitemizde kişisel özelliklerinize uygun ve yüksek potansiyel içeren binlerce iş fikri bulabilirsiniz.

Doğru iş fikrini bulmak birkaç saatlik veya günlük bir olay değildir. Mutlaka ama mutlaka üzerine yoğunlaşmalı ve bulabildiğiniz kadar insandan fikir almanızı öneririz. Zaten o işi yapan insanlardan da bilgi almayı da mutlaka ihmal etmeyin.

10. SABRI ÖĞRENİN

sabır

Bir genç girişimci olarak çok sabırsız olduğunuzu anlamak zor değil. Bu 21’nci yüzyıl insanlarının en büyük sorunlarından biri. Ancak gerçekten zengin olmak istiyorsanız bunun yollarından biri de iş dünyasında sabırlı olmaktır. Bir iş fikrini uyguladıktan birkaç ay sonra işlerin doğru gitmediğini düşünerek ümitsizliğe kapıldığınız anda o iş sona erer. Çaba göstermeyi ve sabırlı olmayı öğrenmeniz gerekir.

Sabır önemli bir süreçtir ve bu süreç içerisinde size önemli oranda değer katacaktır. Düşünmek için harika bir zaman!

11. EMEK VERİN

emek

Zengin olmanın kolay olduğunu söylediğimizi biliyoruz. Ancak bu genellikle sermayesi olan insanlar için geçerlidir. Eğer yeterli oranda sermayeniz varsa atabileceğiniz birçok adım var ve bu sayede kolaylıkla zengin olabilirsiniz. Ancak eğer sermayeniz yetersiz ise bu durumda gerçekten emeğe ve yüksek oranda çabaya ihtiyacınız olacak.

Günümüzde zengin olmayı başaran insanların çok büyük bir kısmı yıllar boyunca personelinden daha erken saatte işe gelip hepsinden daha geç saatte iş yerinden çıktığını söylüyor.

12. PARA KAZANMAK İÇİN PARA HARCAYIN

anlaşmak

İş dünyasının ana kurallarından biri de para harcamak için para harcamaktır. Bir işte gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, o iş için para harcamaktan çekinmemeniz gerekiyor. Özellikle iş dünyasında reklama verdiğiniz her kuruşun size geri dönüşünün olacağını bilin. Doğru yapıldığı zaman reklam yapmak işiniz için alacağınız en doğru karardır. Ayrıca iyi bir personeli işe almak için birkaç bin liralık ek maaş bütçesi oluşturmak da kötü fikir değildir. Kötü bir muhasebeci ile çalışıp yüksek vergiler ödemek yerine işini iyi yapan bir muhasebeci için daha fazla ödemek de kötü bir fikir değildir.

İşin özeti, gerçekten para kazanmak istiyorsanız para harcamanız gerekecek.

13. DOĞRU İNSANLARLA ÇALIŞIN

ofis

Günümüzde zengin olmayı başaran insanların büyük kısmıyla birkaç saat konuşursanız mutlaka birkaç kişiye teşekkür edeceklerini duyarsınız. Bu tesadüf değildir. Çünkü bir işi büyük ihtimalle tek başınıza yapamazsınız. Bunun için ya ortaklara (ortak arıyorum!) ya da personellere ihtiyacınız olacak. Her durumda doğru insanlarla çalışarak daha iyi cirolara sahip olabilirsiniz. Ayrıca doğru bir insan size iş dünyasında çok daha iyi fikirler de sağlayabilir. Doğru insanlarla çalışarak zengin olma ihtimalinizi çok daha yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz.

14. GELİŞİMİNİZİ TAKİP EDİN

merdiven

İş dünyasındaki insanların çok büyük bir kısmı haftalık, aylık veya yıllık düzeydeki gelişimini takip etmez. Bu kendinize ve işinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. Çünkü nereye doğru gittiğinizi bilmiyorsanız nasıl kararlar alacağınızı da bilmiyorsunuzdur. Bu nedenle gelişiminizi takip etmeye başlamanız gerekir. Bu aynı zamanda hedeflerinize ne kadar uzak olduğunuzu ve nasıl kararlar almanız gerektiğini de öğrenmek için önemli bir fırsattır.

İş dünyasında planlı ve programlı olmak önemlidir. Gerçekten zengin olmanın yollarını arıyorsanız belki de bu en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Baştansavma ve ne yaptığını bilmez halde davranarak iş dünyasında yükseliş grafiği elde edemezsiniz.

 • mavikorku
  4 yıl önce

  Risk alın kısımı çok iyi. Burada geçen diğer detaylar da tam yerinde olmuş. Çok sağolun teşekkürler.

  29
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  En önemlisi bunların kendiliğinden olmasını beklemeyin! Eğer zengin bir aileden gelmiyorsanız kolay yoldan para kazanmak imkansız. Kolay para kazanma tuzaklarına düşmeyin. En büyük zenginlik kendinizsiniz, kendinize yatırım yapın.

  30
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  Ertelemeyi durdurmak kadar zor bir şey yok. sürekli yarın, ertesi gün, gelecek pazartesi diye diye aylar geçiyor ve bir dirhem yol almamış oluyorsun. bir girişimcinin kazanması gereken en büyük özellik çok çalışmak bence.

  29
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Kolay para kazanmaya çalışırken dolandırıcılarla uğraşmamak için dikkatli olun . Güzel yazı olmuş

  25
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Tüm zenginler kendi işini kurup büyüten insanlardır. Bence zengin olmak isteyen risk alıp kendi işini kurmalıdır .

  27
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  kolay yoldan para kazanmak için güzel bilgi

  24
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  Plan yapmak.Erken kalmak.Çok okumak.Bunları yaptığınızda zenginlik kaçınılmaz olur.Ben bu doğrultuda ilerledim her zaman.

  25
  yorum beğen
 • Yasemin
  4 yıl önce

  Ahh sabrı bir öğrensem bana her şeye değer olacak.

  26
  yorum beğen
 • Berdi
  3 yıl önce

  Bence (galiba sadece bence) çok okusam bile kendime uygun bir meslek veya iş bulamayacağımı düşünüyorum.Çünkü ben bilgisayar,teknoloji gibi şeyleri öğreniyorum.Ve ben sadece uygulama geliştirebilirim.Pek zengin olabileceğimi sanmıyorum.Ama iyi makale olmuş!Bu site süper!Teşekkürler!

  18
  yorum beğen
 • halil
  3 yıl önce

  zengin olmak istiyorum kocaeli

  20
  yorum beğen