arama

Psikoteknik ve SRC Merkezi/Kursu Açmak

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Ülkemizde yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin Psikoteknik ve SRC belgesi alması zorunludur. 2918 Sayılı Karayolları Taşıma Yönetmeliği tarafından belirlenen hususlar çerçevesinde bir Psikoteknik ve SRC Merkezi aracılığıyla bu belgeyi almak gerekiyor. Bir girişimci veya yatırımcı olarak bu zorunlu belgeye yönelik bir Kurs Merkezi açmak karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Ülkemizde yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin ehliyet dışında Psikoteknik ve SRC belgesi alması gerekmektedir. İlgili belgeler Psikoteknik – SRC Kurs Merkezi aracılığıyla alınabiliyor. Bu işletmeleri açmak için ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel eğitim kurumları yönetmeliğine uygun hareket etmek gerekiyor. Ayrıca ruhsatlandırma sürecinde Sağlık Bakanlığı’ndan da izin almak gerekiyor.

MERKEZ NASIL AÇILIR

Ülkemizde Psikoteknik ve SRC Belgesi verebilecek bir kurs merkezi açmak için ilgili ruhsatlandırma süreci Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Sık sık ilgili düzenlemelerde değişiklikler yapıldığı için bu tür bir merkezi açacak olan yatırımcıların doğrudan bulundukları ildeki Sağlık İl Müdürlüğü’ne giderek bilgi alması önerilir.

Öncelikli olarak bulunduğunuz şehirde kurs merkezine uygun bir ofis bulmanız gerekir. Ofisin talep edilen özellikleri;

 1. Kira Kontratı
 2. İtfaiye’den uygunluk raporu
 3. En az 2 Adet WC
 4. En az 12 Metrekare bekleme salonu
 5. Test odasına 2 yıl kayıt tutabilecek kamera sistemi
 6. Yeterli büyüklükte psikolog odası
 7. Arşiv odası
 8. Yeterli büyüklükte test odası
 9. Ses Ölçüm Belgesi

Kurs merkezinin yukarıdaki şartları karşılıyor olması sonrasında bağlı bulunan belediyeye giderek burada ruhsat almanız gerekir. Ruhsatta mutlaka “PSİKOTEKNİK İÇİN” yazması gerekiyor. Ardından da bir psikolog ile sözleşme imzalamanız ve onlarca farklı satıcısı bulunan bir şirketten Psikoteknik Test Cihazı almanız gerekir. Son olarak bir muhasebeci yardımı ile vergi levhanızı çıkarttıktan sonra İl Sağlık Müdürlüğü’ne giderek Psikoteknik Merkezi Ruhsatı almak üzere başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sağlık İl Müdürlüğü’nde ilgili ruhsat vermek için aşağıdaki dosya üzerinden inceleme yapacak.

Bu dosyaya uygun bir merkez hazırlamadan ve bu dosyadaki belgeleri temin etmeden ruhsat alamazsınız:

KAZANÇLI MI?

Psikoteknik belgesi ilgili alanda çalışan on binlerce sürücü için zorunludur. İlgili belgenin fiyatı 200 liradan daha pahalıdır ve sürekli yenileme ihtiyacı da bulunmaktadır. Bu doğrultuda bir psikoteknik kurs merkezi açmak karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Üstelik bu tür bir merkezi açmanın ilk maliyeti dışında aylık yüksek masrafları bulunmuyor. Doğru bir reklam ile birlikte yerel düzeydeki en iyi merkezlerden birine dönüşmeye çalışarak yüksek iş hacmine de ulaşabilirsiniz.

 • Yajup
  4 yıl önce

  Açmak çok zahmetli görünüyor ama para var bu işte galiba

  23
  yorum beğen
 • dna akademi
  2 yıl önce

  SRC KURSU VE PSİKOTEKNİK İŞ YERİ AÇMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR BELLİDİR

  0546 542 95 46 NUMARADAN ARAYARAK BU KONUDA DANIŞMANLIK VERİYORUZ

  HİJYEN BELGESİ DE VERİYORUZ AYRICA

  15
  yorum beğen