arama

Hikaye Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere 4 Süper Yol

hikaye yazarak para kazanmak

Hikaye yazarak para kazanmak için sahip olmanız gereken tüm bilgiler bu rehberde.

Son yıllarda romanlar veya uzun çeşitli kitapları okumak yerine kısa hikayeler okumak isteyenlerin sayısı son derece yükseldi. Bu da hikaye sektörünün hızla büyümesine olanak sağladı. Siz de bir yazar olarak hikaye yazarak para kazanabilirsiniz. Üstelik bunun birçok farklı yolu var!

Hikayeler genellikle kısa öykülerden oluşur. Hayat hikayeleri adı verilen tür son zamanlarda son derece yoğun talep görüyor. İnsanların zamanlarının son derece kısıtlı olması ve bir kitabı aylarca okumaktaki zorluk nedeniyle hikayelere olan talep son derece artıyor. İnsanlık maalesef artık bir tüketim toplumuna dönüştüğü için her şeyi çabucak istiyoruz. Bu da kitap dünyasının hızla hikaye modeline yönelmesine neden olmuş gibi görünüyor.

Yazarlar açısından bakıldığında da bir hikaye yazmak; 400 sayfalık bir kitap yazmaktan çok daha kolay. Üstelik herkesin anlatabilecek ilginç birçok hikayesi var. Siz de hikaye yazma becerisine sahipseniz ya da bunu geliştirebileceğinize inanıyorsanız hikaye yaz para kazan seçenekleri ile bunu gelire dönüştürebilirsiniz.

Hikaye yazarak para kazanmanızı sağlayacak son derece geçerli 4 seçeneğe sahipsiniz.

1. FİZİKİ KİTABA DÖNÜŞTÜRÜN

Hikayeler son yıllarda hiç olmadığı kadar kitapçıların raflarında yer almaya başladı. Aynı zamanda internetten sipariş yapan kitap platformlarında da “en çok satanlar” bölümünde son derece fazla sayıda hikaye kitapları yer alıyor. Yazdığınız hikayelerin birkaçını bir kitaba dönüştürerek bunu fiziki kitap olarak bastırabilir ve satışa sunabilirsiniz.

Ülkemizde yayınevlerinin sayısının artması hasebiyle yeni kitapların basımı konusunda da artık daha şanslısınız. Eğer kitabınızı ücretsiz olarak basacak bir yayınevi bulamazsanız; kendiniz maliyetini karşılayarak tüm geliri size kalacak şekilde de bastırabilirsiniz. Ortalama olarak 5000 adetlik bir basım için 10 bin liralık bir maliyet oluşmaktadır. Eğer hikayelerinize güveniyorsanız; bu son derece karşılanabilir bir rakam.

2. E-KİTAP OLARAK SATIN

Cep telefonlarını çok yoğun olarak kullanmaya başlamamız nedeniyle artık yanımızda kitap taşımak yerine; onları cep telefonunda bulmanın yollarını aradık. e-kitaplar tam da bu ihtiyacı karşılayan harika bir teknolojik nimet! Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-kitaplara olan rağbet artmış durumda. Üstelik e-kitap dünyasında hikayeler çok ciddi bir anlamda talep görüyor.

Hikaye yazarak para kazanmanın bir yolu da onu e-kitap olarak hazırlamak ve e-kitap pazarlarında satışa sunmaktır. Dünyada en çok ilgi gören e-kitap pazarları Google Books ve Amazon Kindle‘dir. Her iki servise de e-kitabınızı ücretli olarak ekleyebilir ve satıldıkça ödemenizi alırsınız. Bu e-kitapları satmanın aracılı yollarından biridir. Aynı zamanda e-kitabınızı sosyal medya hesaplarınızdan veya bir web sitesi açarak kendiniz de satışa sunabilirsiniz.

E-kitap dünyası hızla büyüyor. Dolayısıyla bu pazardan para kazanmak için siz de trene atlamayı tercih edebilirsiniz.

3. WATTPAD’de YAYINLAYIN

Dünya üzerinde hikaye denildiği zaman akla gelen sitelerden biri de Wattpad’dir. Bu platformda bir hikaye yayınlama servisidir. Türkçe olarak hizmet vermiyor olsa bile on binlerce Türkçe yazara ve kitaplarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Wattpad’de yer alan hikayelerden son derece ilgi görenler ücretli bir programa dahil edilirler. Bu sayede buradaki hikayeler okundukça yazarlara ödeme yapılmaktadır. Bu hikaye bölümüne giriş maalesef doğrudan bir üyelik ile gerçekleştirilmiyor. Wattpad’de yer aldıktan sonra hikayelerinizin beğenilmesine göre programa davet alabiliyorsunuz.

Başarılı hikayeler yazmak konusunda kendisine güvenen yazarların Wattpad üzerinden de hikayelerini yayınlamasını öneriyoruz. Bu sayede kabul edilen bir yazara dönüşebilir ve son derece önemli bir gelir kapısına dönüşen ücretli hikayeler bölümüne davet alabilirsiniz. Unutmayın, ücretli hikayeler bölümünde yer almayan hiçbir hikayeden para kazanamazsınız. Bu nedenle programa kayıt olur olmaz para kazanabileceğiniz algısına düşmenizi istemeyiz.

Wattpad’de ücretli hikayeler ortalama her 1000 okumaya 30 TL gibi bir ücret alır. Bazı sevilen hikayelerin milyonlarca kez okunduğunu belirtmekte yarar var.

4. HİKAYENİZİN HAKLARINI SATIN

Hikaye yazarak para kazanmanın bir diğer yolu ise bu hikayelerinizin telif haklarını başka yazarlara veya yayınevlerine satmaktır.

Bir hikayenin ilk yazarı olarak onu dilediğiniz gibi kullanma hakkına sahipsiniz. Belirli sözleşmeler çerçevesinde bu hikayenizi başka yazarlara veya yayınevlerine satabilirsiniz.

Bir hikayeyi başarılı bulduktan sonra ülkemizdeki yazarlara veya yayınevlerine mail atarak bu konuda görüş alabilir ve hikayenizi satabilirsiniz. Sektörde son derece kullanılan bir yöntemdir. Özellikle birçok yayınevinin bu tür kitapları satın almak için çeşitli birimleri vardır. Dolayısıyla hikayeniz başarılı bulunursa mutlaka bir teklif alacaksınız.

 • Rafet ARICAN
  2 yıl önce

  Yazar ve şairin.yayinlanmis kitaplarım var. Yayına hazır hikaye kitaplarım var. Hikaye yazmayı severim.
  Çocuk hikayelerini yazmayı daha çok tercih ederim.
  Hikayelerimi telif ücreti karşılığı vermek istiyorum.

  21
  yorum beğen
 • mehmet
  2 yıl önce

  yardimci olurmusunuz

  19
  yorum beğen
 • korkusuz
  2 yıl önce

  çok düşünyorum ve hayeller ve hikayeler ve rüyalar görüyorum onlar kitaba dökmek istiyorum

  10
  yorum beğen
 • Yusuf
  1 yıl önce

  20 yaşındayım bir insan 20 yaşına kadar ne yaşaya bilir çok acı şeyler yaşadığım kadar güzel eğlenceli zamanlarda yaşadım ama kiminlen güldüysem ondan nefret ettim ondan uzaklaşmam gerekti hayatımdan o kadar iddialıyımki kitap yerine dizi olarak bile yayınlanır bedenimin her noktasında bir iz var ve hepsinin bir hikayesi

  12
  yorum beğen
 • Feyyaz
  4 ay önce

  Yazar olmak istiyorum

  4
  yorum beğen