arama

Öğrenciler İçin 21 Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri

öğrenci iş fikirleri

Öğrenci olarak para kazanma yolları arıyorsanız bu rehberimizde size hızlı para kazandıracak birçok yolu ayrıntıları ile aktaracağız.

Dünyanın hemen hemen her noktasında öğrencilerin çok büyük bir kısmı geçinmekte sorunlar yaşıyor. Yeterli düzeyde para sahibi olmayan bir öğrenciyseniz; ek gelir elde etmek için kullanabileceğiniz birçok para kazanma yolları bulunuyor. Aynı anda birkaç para kazanma yolunu kullanarak ay sonunda ciddi düzeyde ek gelir elde edebilirsiniz. Üstelik birçok iş fikri için ciddi düzeyde sermaye, bilgi veya deneyime ihtiyacınız olmayacak.

İlkokul, lise veya üniversite öğrencileri için para kazanmanın birçok yolu bulunuyor. Bazı öğrenciler için iş fikirleri için internet yeterliyken bazı iş fikirleri için dış dünyada ter dökmeniz gerekecek.

Hangi iş fikrinin size uygun olduğunu belirlemek için size en yakın iş fikirlerini tercih etmenizi öneririz. Örneğin, sosyal medya konusunda becerikli ve ilgiliyseniz; doğrudan sosyal medyaya yönelik iş fikirlerine yönelebilirsiniz.

Öğrenciler için para kazandıran en iyi 21 iş fikri…

1. ÖDEV YAPMAK

Potansiyel: 7/10

ödev

Öğrenci olarak para kazanmanın en etkili yollarından biri de ödev yapmaktadır. Başkalarının ödevlerini yaparak veya ödevlerini yapmalarına yardımcı olarak para kazanabilirsiniz. Ödev yapacak öğrencileri bulmak için sosyal medya hesapalarınızda bu yönde bilgi sağlayabilir veya Facebook’taki ödev gruplarına ilanınızı bırakabilirsiniz.

2. YOUTUBERLİK

Potansiyel: 8/10

youtube

Üniversite ve lise öğrencilerinin yoğun olarak vakit geçirdiği platformlardan biri Youtube’dir. Eğer siz de Youtube’de gezinmeyi seviyorsanız; neden içerik üretmek ve para kazanmak için harekete geçmiyorsunuz? Youtube’de para kazanmak için hemen içerik üretmeye başlayın.

Youtube’de izlediğiniz videolara göz attığınız zaman; bunlardan daha iyisini yapabileceğinize inanıyorsanız veya farklı bir fikriniz varsa hemen harekete geçmenizi öneririz. Youtube gelir hesaplama ve Youtube Para Kazanma rehberimize mutlaka göz atın…

3. SOSYAL MEDYA YÖNETİCİLİĞİ

Potansiyel: 7/10

Büyük ihtimalle zaten gününüzün büyük kısmını sosyal medyada geçiriyorsunuz. Vaktinizi paraya dönüştürmek üzere işletmelere ve ünlü insanlara yönelik sosyal medya yöneticiliği yapabilirsiniz. Birçok işletme için günlük 10-20 dakika harcamanız yeterli olacak.

Yeni gönderiler oluşturacak, gelen mesajlara cevap verecek ve işletmenin ilgili başka taleplerini uygulayacaksınız. Aynı anda onlarca kişi veya işletmeye hizmet sağlayarak para kazanabilirsiniz.

4. ÇOCUK – BEBEK BAKICILIĞI

bebek giyim

Potansiyel: 5/10

Genellikle kadın üniversite öğrencileri için uygun bir iş fikridir. Kısa sürede hızlı nakit kazanmak istiyorsanız bu iş fikri tam size göre. Özellikle yabancı bir dil biliyor ve bunu da çocuklara aktarabiliyorsanız; daha fazla tercih edilebilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.

5. GRAFİK TASARIMCILIĞI

grafik tasarım

Potansiyel: 6/10

İşletmelere yönelik grafik tasarımı hizmeti verebilirsiniz. Ancak elbette bu konuda belirli bir yeteneğe sahip olmanız gerekir.

Eğer kendinizi geliştirmek üzere vakte sahipseniz; bir online kursa dahil olarak 2-3 ay içerisinde başkalarına hizmet verebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Bu tür hizmetleri sağlamak üzere grafik ihtiyacı olan işletmelere de online başvuru yapabilirsiniz.

6. WEB TASARIMCI

web tasarım

Potansiyel: 7/10

Yine grafik tasarımcılığı gibi web tasarımı konusunda yeteneğiniz varsa bunu kolaylıkla paraya dönüştürebilirsiniz. Bir web sitesi bulunmayan işletmelere ulaşarak onlara teklif sağlayın. Standart bir web tasarımı işi 5-6 bin lira ücretlendirilmektedir. Siz tek başınıza olduğunuz için daha düşük maliyetler sağlayabilir ve böylelikle daha fazla iş alabilirsiniz.

Web tasarımı da teknik bilgi gereksinimi istemektedir. Bir kurs programına dahil olduktan sonra bu konuda başarılı bir çalışma yapabilirsiniz.

7. ELBİSE TASARIMI

elbise

Potansiyel: 6/10

Moda konusunda iyi misiniz?

O halde yeni moda trendlerine uygun elbiseler tasarlayabilir misiniz? Hemen bir moda – tekstil – giyim işletmesine teklif sağlayın! (Elbette birkaç örnek sunmanız gerekecek)

İlgili üniversite bölümleri okuyanlar için

8. ORGANİK SABUN YAPIMI

sabun

Potansiyel: 6/10

Son dönemde Instagram‘da en çok satılan ürünler arasında organik sabunlar yer alıyor. Kolaylıkla birkaç Youtube videosu izleyerek organik sabunları yapabilir ve satışa sunabilirsiniz. Eğer Instagram’da bunu nasıl yapabileceğinize dair bilgi sahibi değilseniz, Instagram’da Satış Yapmak rehberi işinize yarayacak.

9. E-KİTAP YAZMAK

e kitap

Potansiyel: 5/10

Öğrenciler için en iyi iş fikirlerinden biri de e-kitap yazmaktır. Özellikle diğer insanlara aktarabileceğiniz harika bilgileriniz varsa; bilgi içerikli bir e-kitap yazabilirsiniz. Pasif gelir fikirleri arasında en çok önerilen iş fikirleri arasında yer almakta olup, uzun yıllar düzenli gelir akışı sağlayabilir.

10. E-TİCARET

e ticaret

Potansiyel: 10/10

Özellikle üniversite öğrencileri arasında çok popüler olan ve birçok öğrenciye harika gelirler sağlayan bir iş fikridir. E-ticaret tam anlamıyla bambaşka bir dünyadır ve doğru yapıldığında sizi harika noktalara ulaştırabilir.

İnternette satılabilecek bir ürün belirleyip yola koyulmak en fazla birkaç saatinizi alacak. Zira teknolojinin gelişmesiyle birlikte birkaç Youtube videosu izleyerek bile kendi e-ticaret sitenizi kolaylıkla kurabiliyorsunuz. Ek bilgiler için;

11. TEKNOLOJİ TAMİR SERVİSİ

tamir telefon

Potansiyel: 8/10

Üniversite öğrencilerinin büyük kısmı zaten teknolojik aletler ile çok içli dışlı bir hayat sürdürüyor. Eğer bu konuda birkaç aylık eğitim alabilirseniz kolaylıkla teknolojik ürünlere yönelik tamir hizmeti sağlayabilirsiniz. Kendi işletmenizi de kurabileceğiniz potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

12. TUR REHBERLİĞİ

tur rehberi

Potansiyel: 8/10

Yabancı bir dil biliyorsanız, ki bilmelisiniz; Bu iş fikri tam size göre! Hemen bir tur şirketine giderek iş olanakları hakkında bilgi alın. Bir süre deneyim elde ettikten sonra kendi turlarınızı dahi düzenleyebilirsiniz.

Türkiye tam anlamıyla bir turizm ülkesi olması nedeniyle, en yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır.

13. SANATÇI

sanat

Potansiyel: 8/10

Resim, heykel, müzik veya benzeri bir konuda sanatçı yeteneğine sahipseniz; kendi ürünlerinizi oluşturabilir ve para kazanabilirsiniz. Sanat maddi ve manevi olarak en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak her halükarda uzun vadeli iş fikirleri arasında yer alıyor.

14. EDİTÖR

 

editör

Potansiyel: 6/10

En hızlı şekilde para kazandıran sermayesiz iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Çeşitli haber, e-ticaret, blog veya işletme web sitelerine yönelik makale üretimi yapabilirsiniz. Bu konuda ek bilgilere Makale Yazarak Para Kazanmak rehberinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

15. KİŞİSEL ANTRENÖR

antrenör

Potansiyel: 7/10

Spor konusunda iyi bir öğrenciyseniz, kendini geliştirmek isteyenler için kişisel antrenörlük hizmeti verebilirsiniz.

16. SATIŞ TEMSİLCİSİ

satış temsilcisi

Potansiyel: 8/10

Lise ve üniversite öğrencileri için para kazanma yolları arasında önemli potansiyel içeren bir fikirdir. Odaklanmanız gereken ana nokta, satılabilecek bir ürünün toptancısına ulaşmak ve bu ürünü satın alabilecek insanlara götürerek pazarlamaktır.

17. İKİNCİ EL ALIM – SATIM

ikinci el eşya

Potansiyel: 8/10

Letgo, Sahibinden ve Facebook gruplar gibi platformlarda ikinci el ürün alım ve satımı ile para kazanabilirsiniz. Öğrenci olarak yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Küçük birçok üründe yüzde 100’ü aşkın kar marjları sağlama şansınız bulunuyor.

18. TİŞÖRT SATMAK

tshirt

Potansiyel: 8/10

İlkokul öğrencisi olarak bile yapabileceğiniz iş fikirleri arasında yer almaktadır. Para kazanmanın en basit yollarından biridir. Toplu olarak tişört satılan işletmelerden satış başına tişört satın alarak; bunları insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda satışa sunabilirsiniz.

Toptan alımlarda tişörtleri 9-10 liraya satın alabilirsiniz. Perakende satış fiyatı ise 30-40 TL arasında bulunuyor.

19. BLOG AÇMAK

blog

Potansiyel: 8/10

Günümüz dünyasında Blog, çevrimiçi olarak güçlü bir iletişim aracıdır. Belirli bir alanda açılmış bloglar; birkaç yıl içerisinde günlük onbinlerce ziyaretçi elde edebilmektedir. Elbette blogun ilgi çekici bir konuya sahip olması gerekir. Örneğin, kimya bölümünü okuyorsanız; kimya konusunda insanların aradığı bilgilere yönelik bir blog açabilirsiniz.

20. DEKORATİF MUM YAPIMI

mum

Potansiyel: 5/10

Dekoratif mumlara olan talep her geçen gün artmaktadır. Instagram’da satmak üzere dekoratif mumlar oluşturabilir ve bunları satışa sunabilirsiniz.

Dekoratif mumları yapmak için çok az sermayeye ihtiyacınız var. Başlamak ve mum yapımını öğrenmek için birkaç Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

21. SANAL ASİSTANLIK

Potansiyel: 6/10

asistan

Öğrencilerin büyük kısmı yeterli vakte sahip olmadığı için evden dar zamanda çalışmayı daha uygun bulmaktadır. Hem part time olarak hem de evde çalışma fırsatı sağlayan en iyi iş fikirlerinden biri sanal asistanlıktır. Çeşitli işletmelere yönelik; internet ve bilgisayar ile ilgili işlemlere yardımcı olmak amacıyla sanal asistanlık yapabilirsiniz. Aynı anda onlarca işletmeye hizmet verebilir ve çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Evde ek iş fikirleri arasında da değerlendirilebilen bir iş fikridir.

Hangi İşi Yapmalıyım?

Öğrenciler için para kazandıran çok sayıda iş bulunuyor. İş seçimi aşamasında bulunuyorsanız; eğitiminize, yeteneklerinize, daha önce yaptığınız işlere uygun bir seçim yapmanızı öneririz. En iyi iş, size en uygun iştir.

Ne Kadar Kazanırım?

Her iş farklı düzeyde gelir potansiyeli içermektedir. İşin düzeyindeki potansiyeli ayrıca belirttik. İlgili potansiyel gelir için fikir sağlayabilir. Tekrar etmek gerekirse; Bir işi ne kadar iyi yapabilirseniz, o kadar para kazanırsınız.

Eğitiminizi İhmal Etmeyin

Öğrenciler için para kazanmanızı sağlayacak birçok yol var. Ancak YENİ İŞ FİKİRLERİ olarak, bu iş fikirlerine yönelik harcayacağınız vaktinizin; eğitiminize engel olmasına çok dikkat etmenizi öneririz.

 • Berkay
  4 yıl önce

  Özgün makale yazarlığı yaparak para kazanılabilir. Veri girişi işlemleri yapılabilir. Bu tür işlere freelance iş ilanı yayınlayan uygulamalardan ulaşabilirsiniz

  35
  yorum beğen
 • Adem
  4 yıl önce

  Öğrenciler için gerçekten çok güzel bir liste olmuş. Teşekkürler. Çalışınca er zaman para var.

  35
  yorum beğen
 • Aynur
  4 yıl önce

  Eve iş almak istiyorum

  31
  yorum beğen
 • CiCeRoNe
  2 yıl önce

  E yuh! Tur Rehberliği yapın demiş ya. Sakın yapmayın. Çünkü Ruhsatnameniz ve Kokartınız olmadan yapacağınız bu MESLEK esnasında yakalanırsanız yüklü miktarda para cezası ödersiniz. Eğer 3. kez aynı suç ile yakalanırsanız hapis cezası ile cezalandırılırsınız. Cahil cahil liste yapmış ya. Kim yazdı bunu listeyi 7 yaşında bir çocuk mu?

  25
  yorum beğen