arama

Youtube İzlenme Başına Ne Kadar Para Veriyor? Youtube Gelir Hesaplama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Youtube izlenme başına gelir özellikle Youtube’ye giriş yapacak olan fenomenler veya fenomen olmak isteyenler için önemli bir kriterdir. Türkiye ve dünyadaki mevcut durumu rehberimizden öğrenme fırsatınız var.

Dünyanın en büyük sosyal video ağı olan Youtube, içerik üreticilerine izlenme başına gelir kazanma fırsatı sağlıyor. Eğer bir Youtuberseniz veya Youtube’den para kazanmak üzere yola koyulmak istiyorsanız; Youtube kazanç hesaplama formülü aracılığıyla, izlenme başına ne kadar gelir elde edebileceğinizi hesaplama fırsatı elde edeceksiniz.

Youtube’de izlenme için gelir hesaplaması yapmadan önce rehberdeki tüm bu verilerin ortalama olarak hesaplandığını belirtmekte yarar var. Youtube’de ne kadar gelir kazanacağınızı belirleyecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu değişken durumun birçok ana nedeni bulunmaktadır ve rehberimizde bu konulara da değinilmiştir.

Youtube’den para kazanmak istiyorsanız, Yeni İş Fikirleri platformu olarak bu konuda hazırladığımız 18 adımlı rehbere ulaşmak için Youtube’den Para Kazanmak bağlantısını kullanabilirsiniz. Gelirinizi artırmak için de rehberde çeşitli ipuçları yer almaktadır.

YOUTUBE İZLENME BAŞINA NE KADAR KAZANÇ VERİYOR?

Youtube’de para kazanma sistemine dahil olduktan sonra içerik üreticilerin en çok merak ettiği konulardan biri de izlenme başına ne kadar gelir elde edecekleridir. Ülkemizde içerik üreticileri genellikle bin izlenme için 3 ile 5 TL arası para kazanmaktadır. Genellikle bu durum bin izlenme için bir ortalama oluşturmasa da, 1 milyon izlenme için 3 bin lira ile 5 bin lira arası gelir kazanmak mümkündür.

Youtube’den gelir kazanmak için elbette videonun tüm telif haklarının size ait olması ve Youtube video panelinizde; video için para kazanma butonunun aktif olması gerekiyor. Eğer video ile ilgili olarak Youtube’nin bir kısıtlaması bulunuyorsa, bu video milyonlarca kez izlense dahi size bir gelir kazandırmayacaktır.

NASIL DAHA FAZLA KAZANABİLİRİM?

Youtube’ye yüklediğiniz videolardan daha fazla para kazanmak için reklamverenlere daha kaliteli videolar sunmanız gerekir. Örneğin basit bir “slime” videosunda birçok reklamveren görünmek istemez. Ancak “ülkenin ekonomik gidişatı hakkında uzman görüşlerinin yer aldığı bir video“da birçok reklamveren yer almak isteyecektir. Bu nedenle daha kaliteli ve izleyiciye değer katan videolar üretmek aynı zamanda elde ettiğiniz geliri de doğrudan artıracaktır.

Youtube’de spam yaparak veya çeşitli hileli yolları kullanarak elde ettiğiniz izlenmelerin incelendiğini ve bu durum karşınızda kanalınızın para kazanması sisteminin kapatılabileceğini asla unutmayın.

VİDEODAN NASIL PARA KAZANILIYOR?

youtube para izlenme

Youtube’ye yüklediğiniz videolar için para kazanmanızın 2 farklı yolu bulunuyor. İlki elbette Youtube’nin kendi reklamları aracılığıyla gelir kazanmak, ikincisi ise videolarınıza sponsor almaktadır. Eğer kanalınızın abone sayısı 50-100 bin bandını aşarsa, sponsor bulmanız gittikçe kolaylaşacaktır. Günümüzde birçok Youtube kanalı, video reklamlarından daha fazla bir şekilde sponsorlardan gelir elde etmektedir.

Youtube’de sponsor bulmak için markalara veya reklam ajanslarına ulaşmak dışında herhangi bir seçenek bulunmuyor. Youtube içerik üreticilerine sponsor bulmaları için herhangi bir destek sağlamıyor. Sponsor bulmayı kolaylaştırmak için Youtube kanalınızın özelleştirme kısmında bulunan Hakkında bölümündeki mail adresinizi doğru yazmayı ve bu mail adresini sıklıkla kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Genellikle markalar reklam vermek istediği kanala ulaşmak için bu mail adresini kullanırlar. Eğer kanalınız seviliyor ve gün geçtikçe izlenmesi artıyorsa, hiç ummadığınız anlarda bile sponsor teklifleri alabilirsiniz.

Youtube’nin reklam sistemi ise, videonun önüne, içerisine, sonuna ve öneriler kısmına reklam yerleştirmek üzere kurgulanmıştır. Bu reklamların bir kısmı gösterim-izlenme odaklı gelir kazandırırken, bazı reklamlar tıklanma odaklı olarak para kazandırmaktadır. Bu reklam modellerine değinmek gerekirse;

1. Videoiçi Reklam Modeli

Youtube’nin en çok kullanılan reklam modeline verilen addır. Bu reklam modelinde, reklamlar videonun öncesinde, içerisinde veya sonunda gösterilir. Genellikle ilk 5 saniyesi atlanamayan reklamlardır. Eğer videoyu izleyen kullanıcı bu 5 saniyeden sonrasını izlememek üzere “reklamı geç” butonuna tıklarsa; bu reklamdan video sahibi herhangi bir gelir elde etmez. Genellikle bu reklamdan gelir elde etmek için 5 saniyeden fazla izlenmesi veya videonun herhangi bir süresinde reklama tıklanması gerekir. Bu reklamlar genellikle 30 saniyedir ve 30 saniye tamamlandığında bu reklamdan elde edilen gelir en yüksek seviyeye ulaşır.

2. Videodışı Reklam Modeli

Genellikle videonun alt kısmında veya video önerileri kısmında yer alan reklamlardır. Kullanıcılar bu reklamlara tıkladığı zaman video sahibi gelir kazanmaktadır. Ancak genellikle bu reklamlardan elde edilen gelir çok düşüktür.

Youtube Reklam Biçimleri

(Bu bölüm doğrudan Youtube yardım bölümünden alınmıştır)

Reklam biçimi Yerleşim Platform Özellikler
Görüntülü reklamlar

y1

 

Öne çıkan videonun sağında ve video önerileri listesinin üstünde gösterilir. Bu reklam, daha büyük oynatıcılarda oynatıcının altında gösterilebilir. Masaüstü bilgisayar 300×250 veya 300×60
Yer paylaşımlı reklamlar

y2

Videonun alttaki %20’lik bölümünde gösterilen şeffaf yer paylaşımlı reklamlar. Masaüstü bilgisayar 468×60 veya 728×90 resim reklamlar ya da metin reklamlar
Atlanabilir video reklamlar

y3

Atlanabilir video reklamlar, izleyicilerin reklamı isterlerse 5 saniye sonra atlamasına olanak tanır. Ana videonun öncesine, içine veya sonrasına eklenir.

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, art arda oynatılan atlanabilir ve bumper reklamlar görebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsolları Video oynatıcısında oynatılır.
Atlanamayan video reklamlar

y4

Videonuzun görüntülenebilmesi için atlanamayan video reklamların izlenmesi gerekir.

Bu reklamlar ana video öncesinde, sırasında ya da sonrasında gösterilebilir.

 

Masaüstü ve mobil cihazlar Video oynatıcıda oynatılır.

Bölgesel standartlara bağlı olarak 15 veya 20 saniye uzunluğundadır.

Bumper reklamlar

y5

Videonun görüntülenebilmesi için 6 saniyeye kadar süren atlanamayan video reklamların izlenmesi gerekir.

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, art arda oynatılan atlanabilir ve bumper reklamlar görebilirsiniz.

Masaüstü ve mobil cihazlar Video oynatıcıda oynatılır ve 6 saniye kadar sürebilir.
Sponsorlu kartlar

y6

Sponsorlu kartlar, videoda öne çıkan ürünler gibi videonuzla alakalı olabilecek içerikler gösterir.

Videoyu görüntüleyenler, birkaç saniyelik bir kart bilgisi görür. Kartlara göz atmak için videonun sağ üst köşesindeki simgeyi de tıklayabilirler.

Masaüstü ve mobil cihazlar Kart boyutları değişiklik gösterir

 

YOUTUBE GELİRİ NASIL KONTROL EDİLİR?

gelir-youtube

  1. YouTube Studio‘da oturum açın.
  2. Sol kısımdaki menüden Analytics‘i seçin.
  3. Üst kısımdaki menüden Gelir‘i seçin

İlgili sayfada Youtube’de elde ettiğiniz mevcut gelire ve önceki raporlara ilişkin tüm verileri ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

  • Bass0410
    4 yıl önce

    Ne kadar para kazanmışım

    39
    yorum beğen