arama

Dolar Kazanmak İçin En Etkili 12 Yol

dolar

Dolar, Euro ya da daha geniş tabiri ile döviz kazanmak: Türk Lirası’nın hızla değer kaybettiği bu dönemde yapılabilecek en doğru iş ve yatırım fikirleri arasında yer almaktadır. Döviz kazanmak için çeşitli birçok etkili yol bulunuyor. Doğru yapmayı başardığınız takdirde, hızla döviz kazancı elde edebilir ve Türk Lirası’na göre çok daha düşük rakamlar kazandığınız takdirde, ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

Dünyada iş dünyası genellikle Dolar ve Euro para birimleri gerçekleşiyor. Kısaca, Türkiye dışında yapacağınız birçok iş ve yatırım fikri ile döviz kazanabilirsiniz. Aklınıza hemen “İhracat mı yapacağım?” sorusu gelmesin, sadece İhracat değil, döviz kazanabileceğiniz birçok iş ve yatırım fikri bulunuyor. Üstelik birçok iş ve yatırım fikri için sermayeye dahi ihtiyacınız bulunmuyor.

İlk olarak, size döviz kazandıracak en etkili yolları kullanabilmek için İngilizce bilmeniz çok önemli. Lakin, İngilizce bilmiyorsanız dahi birçok alternatif fikri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Döviz kazanmanızı sağlayacak en etkili 11 iş ve yatırım fikirleri:

1. YOUTUBERLİK

Youtube’de video çekerek para kazanabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Ancak daha fazla kazanç sağlamak için Türkiye’ye yönelik içerikler yerine İngilizce içerikler oluşturmaya özen gösterebilirsiniz. İngilizce bilmiyorsanız, içerisinde konuşma geçmeyen çok sayıda video türü bulunuyor. Örneğin çocuk videoları veya animasyon videolarına yönelebilirsiniz. Ek olarak, çeşitli eğlence odaklı videoları da İngilizce başlıklı olarak sunarak, yabancı izlenme elde edebilirsiniz.

Kanalınızdan elde edeceğiniz gelir Türk Lirası olarak sağlanmaktadır. Ancak, yurt dışından videonuza yönelik yapılacak izlenmelerde, video içerisinde çıkan reklamlar da yabancı yayıncılara aittir. Kısaca, videonuzda yabancılara çıkan reklamlardan alacağınız kazanç en az 7-8 kat daha fazla kazanç sağlayacaktır. 

Türkiye’de Youtube’den her 1000 izlenme için 3 TL gibi bir ücret kazanırken, yurt dışı izlenmelerinde 20-21 TL kazanç ortalaması bulunuyor. Mutlaka yabancıların da izleyebileceği videolar ortaya koymaya özen gösterin. Ek olarak, Türkçe içeriklerinizde potansiyel izleyici 83 milyon iken, İngilizce odaklı videolarda potansiyel izleyici 2 milyara yakındır.

Bu işi yaparım diye düşünüyorsanız; çok basit bir şekilde sizlere yardımcı olacak Hemen Bugün Youtube’den Para Kazanmak rehberine mutlaka göz atın.

2. TAKİPÇİ SATIŞI

İlginç gelebilir ancak dünyanın her yerinde sosyal medya kullanıcıları bot adı verilen sahte takipçilere ilgi duymaktadır. Bu nedenle milyonlarca farklı takipçi satışı yapan web sitesi bulunuyor. Hemen hemen tamamında da bu takipçi satışlarının “reseller” adı verilen bir bayilik modeli vardır. Kısaca, siz bir takipçi satış sitesinin bayisi olabiliyor ve getirdiğiniz müşteri başına para kazanabiliyorsunuz.

İnternetteki hemen hemen tüm takipçi satış platformlarında bayilik modeli vardır. Yapmanız gereken ise, bu bayilik sistemlerinden birini aldıktan sonra yabancı profili bulunan hesaplara “takipçi satın almak ister misiniz” şeklinde bir DM (özel mesaj) göndermektir. Genellikle güven sorununu aşılması için bu yönde gelen taleplere önden 50-100 takipçiyi ücretsiz olarak göndermeniz gerekecektir.

Kanıtlanmış bir yöntem olarak, ortalama olarak gönderdiğiniz her 50 profilin 4-5 tanesinden olumlu yanıt alırsınız. Bu da Türk Lirası ile satın aldığınız takipçileri Dolar veya Euro olarak satma fırsatı sağlamaktadır. Daha net bir ifade ile, ülkemizde sosyal medya hesaplarına gönderilen her 1000 sahte takipçi için 5 TL ödeme yapmanız gerekirken, yabancılar bunu 5 Dolar gibi bir ücret ile satın alıyor. Bu sayede siz aradaki farktan ciddi bir gelir elde etme şansına sahip oluyorsunuz. Üstelik bazı profiller sizden sürpriz olarak 50 bin, 100 bin takipçi bile isteyebiliyor. Bu biraz da doğru profilleri seçmeniz ile ilgili bir husus. Özellikle fenomen olmak isteyen ancak yeterli takipçisi bulunmayan hesapları seçmenizi öneririz.

Günde 3-4 satış bile yapmayı başarırsanız; ay sonunda yaklaşık on bin liraya sahip olacaksınız.

İnsanlara göndereceğiniz DM’nin mutlaka profesyonel bir dilde hazırlanması gerekiyor. Bunun için Google Çeviri’yi kullanmanızı önermiyoruz. Forumlardan yardım alın veya İngilizce bilen bir arkadaşınızdan destek isteyin. Herkese attığınız ilk mail aynı olabilir. Bu nedenle her seferinde uğraşmanız gerekmez.

3. FIVERR

Türkiye’de Bionluk, Sadeceon gibi platformları muhtemelen duydunuz. Bu platformlarda internet üzerinden hizmet satışları gerçekleşiyor. Örneğin, grafik tasarımı yapmayı biliyorsanız bir ilan açıyorsunuz ve ihtiyacı olan müşteriler ilanınızı satın alarak size iş sağlıyor. Sistem çok basit bir şekilde hizmet üreten ve hizmete ihtiyaç olanları buluşturuyor. Bu platformun İngilizce en iyi versiyonlarından biri de Fiverr’dir. Eğer İnternet üzerinden katma değer oluşturabilecek bir beceriye sahipseniz, Dolar kazanmaya hazırsınız demektir. Üstelik Fiverr gerçekten çok aktif ve çok hızlı müşteri edinebiliyorsunuz.

Fiverr’de en çok satılan hizmetler:

 • Logo Tasarımı
 • Banner Tasarımı
 • WordPress Kurulumu ve Optimizasyonu
 • Seslendirme
 • Makale Yazarlığı
 • Tüm Sosyal Medya Hizmetleri
 • SEO
 • Çeviri
 • Yazılım
 • Oyun Geliştirme
 • e-Ticaret Hizmetleri
 • Şarkı Sözü Yazarlığı
 • Fitness Dersleri
 • Sağlık ve Beslenme Önerileri

Hemen Fiverr’e kayıt olduktan sonra kendi ilanınızı açarak iş almaya hazır hale gelebiliyorsunuz. Elbette basit düzeyde dahi olsa ilanınızı oluşturmak için İngilizce bilmeniz gerekir. Bu konuda hiçbir bilgiye sahip değilseniz, Google Translate’yi etkili bir şekilde kullanmanız önerilir.

4. UPWORK

Temel olarak Fiverr ile neredeyse aynı sisteme sahip bir platformdur. Burada Fiverr’den fark, ilanları müşteriler açıyor ve siz teklif veriyorsunuz. Kısaca, Upwork’te işler hazır bir şekilde sizi bekliyor. Örneğin bir müşteri, “Şu tarzda bir logo istiyorum, kim ne kadar zamanda ne kadar fiyat ile yapabilir” diye ilan açıyor, siz de konuda istenen şartlara yönelik bir teklif yapıyorsunuz.

Fiverr’e göre Upwork’te para kazanma potansiyeli çok daha yüksektir. Üstelik genellikle ilanlar müşteriler tarafından açıldığı için aynı iş için daha fazla para kazanabiliyorsunuz. Biraz referans edinmeyi başardıktan sonra sadece Upwork aracılığıyla aylık binlerce dolar kazanabilirsiniz.

İş almak ve işi teslim etmek için harika bir İngilizce’ye ihtiyacınız yok. Google Translate çoğu zaman anlaşmanız için yeterli olacak. Basit ve kısa cümleler kurun.

5. FREELANCER.COM

Dünya genelinde Freelancer olarak çalışanların en yoğun olarak bulunduğu platformlardan bir tanesidir. Eşsiz bir reklam ve pazarlama kampanyası bulunması nedeniyle, hem Fiverr hem de Upwork’a göre yeni başlayan birinin bile ön plana çıkma şansı yüksektir.

İnternet üzerinden yapılabilecek her türlü hizmet için Freelancer.com’a üye olabilir ve ilanınızı oluşturabilirsiniz. Türkiye’den de çok sayıda üreticisinin bulunduğu platform TÜRKÇE dil desteğine de sahiptir.

Fikir vermesi açısından Freelancer’de en çok satın alınan hizmetlerden bazıları:

 • Katalog Tasarımı
 • Web Tasarımı
 • SEO
 • Web Sitesi Kurulumu
 • Grafik Tasarımı
 • Mobil Uygulama Hazırlama
 • e-Mail Pazarlama Hizmetleri
 • Seslendirme
 • Makale Yazarlığı
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • Veri Girişi

6. ETSY

El işi üretebilir misiniz? Ne olduğu neredeyse önemli değil… İlgi çekici el ile yapılmış veya düzenlenmiş herhangi bir şey olabilir. Sadece boyadığınız cep telefonu kapaklarını bile satabileceğiniz harika bir platform var. ETSY bu konuda tam anlamıyla biçilmiş kaftan.

ETSY’de sadece mum kabı üreterek yüz binlerce dolar kazanan çok sayıda üretici arasına girmek için basit bir kayıt formunu doldurup, ürettimini yaptığınız ürünlerin şık fotoğraf ve videolarını yüklemeniz gerekiyor. Gelen siparişleri de uluslararası kargo seçeneği bulunan PTT aracılığıyla gönderebiliyorsunuz. Ürün müşteriye teslim edildikten sonra ETSY, bloke koyduğu parayı size doğrudan hesabınıza, kredi kartınıza veya çek olarak aktarıyor.

ETSY’den para kazanmak için tek ihtiyacınız olan şey, yaratıcılık ve özgünlük. Eğer ilham almaya ihtiyacınız varsa, ETSY’nin çok satanlar bölümüne bakmanızı mutlaka öneririz. Unutmayın, Anadolu’da ve özellikle Mezopotamya’da dünyanın ilgisini çeken harika şeyler var! Tek bir ürün ile bile on binlerce dolar elde edebilirsiniz.

Sitenin Türkçe dil desteği yok ancak hem mobil hem de masaüstünde Chrome ile giriş yaptıktan sonra otomatik çeviri sistemini kullanabilirsiniz.

7. UDEMY

Online kurs hazırlayarak satışa sunduğunuz bir platformdur. Türkçe dil desteği de bulunuyor ancak bu size döviz kazandırmaz. Sizin yabancılara özel kurslar oluşturmanız gerekir. Elbette listede mutlaka akademik İngilizce bilmeniz gereken en önemli madde budur. Tam anlamıyla İngilizce bilmeden Udemy’den dolar kazanamazsınız. Eğer biliyorsanız, aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda harika bir kurs hazırlayıp satışa sunabilirsiniz.

İngilizce bilenler için mutlaka önerilir. Üstelik bir kere hazırladığınız başarılı bir kurs yıllarca pasif gelir sağlayabilir.

8. ANKETLER

Listede yukarıda yer alan fikirlerin tamamı size aylık on binlerce dolar dahi kazandırabilecek fikirlerdir. Eğer o kadar vaktiniz yoksa, aylık 30-40 dolar kazandırabilecek bir fikir ise anketlerdir. Hemen Anket Doldur Para Kazan rehberinde yer alan platformları kullanarak anket başına 1 dolar civarında para kazanabilirsiniz.

Günlük 10-20 dakikanızı ayırarak kullanabilirsiniz. Hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları için kullanılabilmektedir. Genellikle ödemeler hediye çeki olarak sağlanıyor.

9. YABANCI BORSALARDA YATIRIM

Türkiye’deki hemen hemen tüm bankalarda, yabancı borsalarda yatırım yapılması mümkündür. Örneğin, İş Bankası’na giderek bir yatırım ve döviz hesabı açtıktan sonra tüm dünya borsalarında yatırım yapabiliyorsunuz.

Yabancı borsalarda yatırım yapmanın 2 avantajı bulunuyor. Öncelikli olarak paranız dolar olarak aktarılıyor ve bu sayede dolar, Türk Lirası karşısında yükseldikçe siz de kazanıyorsunuz. İkincil olarak ise, özellikle ABD’de düzenli olarak yükseliş yaşayan yüzlerce firmaya uzun vadeli yatırım yaparak gelir akışı elde edebiliyorsunuz.

Yabancı borsalarda yatırım yapmanın ise 1 dezavantajı var. Neredeyse tüm bankalarda alım ve satım için 25 dolarlık komisyon bulunuyor. Hem alırken hem de satarken 25 dolar komisyon ödemeniz gerekir. Eğer uzun vadeli yatırım yaparsanız bu önemsenmeyecek bir rakam ancak günlük veya haftalık yatırımlar için ciddi bir masraf oluşturacaktır.

Yabancı borsalarda yatırım yaparken mutlaka değerlendirmeniz gereken şirketler:

 • Amazon
 • Apple
 • Microsoft
 • Tesla
 • Netflix
 • Alibaba
 • Walmart
 • Pfizer

10. ÇEVİRİ

Dolar kazanmak için en etkili bir diğer yöntem ise çeviri yapmaktır. İngilizce başta olmak üzere, tüm diller için çeviri hizmeti sağlayarak döviz kazancı elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki birçok platformda çeviri üzerinden de iş alma potansiyeliniz bulunmaktadır. Bunlara ek olarak özellikle ülkemizdeki moda ve teknoloji platformlarının iletişim bölümünden; çeviri konusunda iyi olduğunuzu kanıtlayan bir mail atarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle 1000 kelimelik bir makale için 20 Dolar ödeme alırsınız.

11. MÜZİK DİNLEMEK

Şaka gibi geliyor olabilir! Ancak gerçekten sadece müzik dinleyerek Dolar kazanmak mümkün. Yabancı birçok platform; yeni müzik çıkartmak isteyen eser sahiplerinin müziklerini kullanıcıların beğenisine sunuyor ve yorum yapmalarını istiyor. İncelediğiniz her müzik için ortalama 9 Dolar para kazanabiliyorsunuz.

Hemen başlamak için hemen Müzik Dinleyerek Para Kazanmak rehberine göz atabilirsiniz.

12. FOTOĞRAF SATIŞI

Çok iyi profesyonel fotoğraflar çekebilenler için harika bir döviz kazanma yöntemidir. Stok fotoğraf satış siteleri aracılığıyla kısa sürede çok düzenli bir şekilde dolar kazanabilirsiniz. Ortalama olarak stok fotoğraf sitelerinde her fotoğraf satışından 40 cent para kazanabiliyorsunuz. Birçok stok fotoğraf platformunda, bazı fotoğraf üreticileri günlük on binlerce fotoğraf satışına dahi ulaşabilmektedir. Yaratıcı bir kişiliğe sahipseniz ve gününüzün büyük kısmını bu işe ayırabilecekseniz, mutlaka önerilir.

Fotoğraf satışı aynı zamanda en iyi Pasif Gelir fikirleri arasında yer almaktadır.

Örneğin, bugün çektiğiniz bir fotoğraf onlarca yıl boyunca satılabilir ve size para kazandırabilir.

NOT: PAYPAL ARTIK ÖNEMSİZ

Birkaç yıl öncesi kadar Paypal’ın kapanmış olması Türkiye’den dolar kazanmanın öninde büyük bir engel oluşturmuştu.

Ancak son dönemde kripto para üzerinden gerçekleştirilebilen çok düşük maliyetli para transferleri aracılığıyla ödemeleri kolaylıkla almanızın önünde bir engel kalmamasını sağladı. Herhangi bir Türk kripto para borsasında hesap açarak, dünyanın her yerinden çok düşük maliyetler ile kazandığınız parayı kendi hesabınıza çekebilirsiniz.

 • Aytuğ
  3 yıl önce

  Udemy fikrini beğendim

  29
  yorum beğen
  • Eyüp
   2 yıl önce

   merhaba bey efendi ben internetten nasıl yatırım yapmadan dolar kazana bilirim

   23
   yorum beğen
 • Betül
  3 yıl önce

  Kripto çıktığı için artık ben de ödeme alıyorum. Teşekkürler bu anket siteleri dolar sayesinde iyi para veriyor.

  25
  yorum beğen